Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Ubezpieczenie pomostowe kredytu w Alior Bank: oferta i warunki

Daniel Grzegorzek
Daniel Grzegorzek

Data publikacji: 03.04.2024, Data aktualizacji: 27.05.2024

Średnia ocen 5/5 na podstawie 5 głosów

Ubezpieczenie pomostowe kredytu w Alior Bank: oferta i warunki
W przypadku kredytów hipotecznych udzielanych przez Alior Bank obowiązuje ubezpieczenie pomostowe. Jeśli kredytobiorca opłacał je na rzecz Alior Bank SA, otrzyma zwrot środków - po ustanowieniu hipoteki w księdze wieczystej nieruchomości.

Zaciągnąłeś kredyt hipoteczny w Alior Banku lub zamierzasz się o to ubiegać? Sprawdź, jakie są warunki naliczania ubezpieczenia pomostowego w ofercie tej instytucji.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • czy każdy kredyt hipoteczny w Alior Banku jest objęty ubezpieczeniem pomostowym,
 • ile wynosił koszt ubezpieczenia pomostowego dla klienta Alior Banku przed 17 września 2022 roku,
 • kto może uzyskać w Alior Bank zwrot opłat za ubezpieczenie pomostowe,
 • czy kredytobiorca musi składać wniosek, aby otrzymać z powrotem pieniądze,
 • ile czasu czeka się na zwrot ubezpieczenia pomostowego w Alior Banku.

Czym jest ubezpieczenie pomostowe kredytu hipotecznego w Alior Banku SA?

Ubezpieczenie pomostowe to zabezpieczenie każdego kredytu hipotecznego przed ryzykiem braku jego spłaty przez kredytobiorcę do momentu uzyskania wpisu hipoteki do księgi wieczystej nieruchomości. Bank płaci składki, lecz może naliczać swojemu klientowi opłatę za ubezpieczenie pomostowe – najczęściej poprzez podniesienie marży lub stałej stopy procentowej. Powoduje to, że rośnie rata kredytowa.

Alior Bank zabezpiecza umowy ubezpieczeniem w ramach współpracy z PZU Życie SA. W razie problemów ze spłatą zobowiązania przez klienta bank otrzymuje odszkodowanie.

O ile wzrosły raty kredytów hipotecznych Megahipoteka w Alior Bank?

Ubezpieczenie pomostowe podnosiło marżę kredytu Megahipoteka o 2,5 p.p. – w przypadku kredytów hipotecznych udzielanych przez Alior Bank SA przed wejściem w życie 17 września 2022 roku nowelizacji ustawy o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami.

Konfigurator mieszkania

Kwestia tego, ile wynosiło ubezpieczenie pomostowe, zależała od całkowitej kwoty kredytu oraz czasu, jaki upłynął od momentu jego wypłaty (lub pierwszej transzy) do uzyskania zabezpieczenia w postaci wpisu do księgi wieczystej. Niektórzy kredytobiorcy, którzy wzięli kredyt hipoteczny w Alior Banku, ponosili dodatkowy koszt miesięczny nawet do kilku tysięcy złotych. Działo się tak najczęściej w dużych miastach, gdzie czas oczekiwania na wpis hipoteki do księgi wieczystej nieraz sięga kilkunastu miesięcy.

Ubezpieczenie pomostowe Alior Bank

Ile wynosi ubezpieczenie pomostowe kredytu po nowelizacji przepisów?

Po wejściu w życie nowelizacji ustawy o kredycie hipotecznym Alior Bank ubezpieczenie pomostowe opłaca bez obciążania kredytobiorcy z tego tytułu dodatkowymi kosztami kredytu hipotecznego. Nie zwiększa więc oprocentowania o podniesioną marżę.

Czy wakacje kredytowe zwalniają z opłacania ubezpieczenia pomostowego? Sprawdź

Czy Alior Bank zwraca ubezpieczenie pomostowe?

Nowelizacja przepisów zobowiązała Alior Bank do zwrotu kosztów ubezpieczenia pomostowego. Otrzymają go ci kredytobiorcy, którzy:

 • zawarli umowę kredytu hipotecznego udzielanego przez Alior Bank przed 17 września 2022,
 • ustanowili po 16 września 2022 zabezpieczenie kredytu wpisem hipoteki do księgi wieczystej nieruchomości,
 • uzyskają wpis hipoteki w późniejszym czasie – obecnie oczekują na decyzję sądu.

Oznacza to, że zwrot ubezpieczenia pomostowego nie przysługuje tym kredytobiorcom, którzy uzyskali wpis hipoteki do księgi wieczystej przed 17 września 2022 roku.

Ile bank ma czasu na zwrot kosztów ubezpieczenia pomostowego?

Zgodnie z zapisami znowelizowanej ustawy Alior Bank zwraca koszty ubezpieczenia pomostowego przy kredycie hipotecznym w terminie do 60 dni – od dnia ustanowienia zabezpieczenia hipotecznego.

Ubezpieczenie pomostowe kredytu w Pekao S.A. Dowiedz się więcej

Jak uzyskać zwrot ubezpieczenia pomostowego w Alior Bank?

Klient nie musi składać żadnej dyspozycji ani wniosku, aby otrzymać zwrot ubezpieczenia pomostowego. Będzie do tego uprawniony automatycznie po uzyskaniu wpisu hipoteki do księgi wieczystej. Sąd poinformuje bank o udzieleniu prawomocnego zabezpieczenia na nieruchomości.

Czy Alior Bank ubezpieczenie pomostowe może przeznaczyć na poczet spłaty kredytu?

Kredytobiorca otrzymuje zwrot odsetek z tytułu ubezpieczenia pomostowego na konto bankowe, które wskazał w umowie kredytu mieszkaniowego. Jeśli chce, aby Alior Bank przelał pieniądze na inny rachunek, powinien złożyć indywidualny wniosek w tej sprawie. Środki można przeznaczyć na dowolny cel – w tym na poczet spłaty kredytu w Alior Banku.

Ubezpieczenie pomostowe kredytu w PKO BP Dowiedz się więcej

Ubezpieczenie pomostowe kredytu w Alior Bank: podsumowanie

Przed wejściem w życie nowelizacji ustawy o kredycie hipotecznym Alior Bank podnosił swoim klientom marżę o 2,5 p.p. w związku z ubezpieczeniem pomostowym. Od 17 września 2022 roku zrezygnował z naliczania takiej opłaty. Nowe przepisy zobowiązały bank do zwrotu kredytobiorcom kosztów ubezpieczenia pomostowego.

Daniel Grzegorzek
Daniel Grzegorzek

Copywriter z niespełna 10-letnim doświadczeniem, były pracownik agencji badawczej, z wykształcenia socjolog. Specjalizuje się w tworzeniu treści o tematyce biznesu, finansów, nieruchomości i marketingu. Pisanie artykułów poprzedza głębokim researchem. Skomplikowane zagadnienia przedstawia w przystępny sposób.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023