Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Ile kosztuje i co zawiera projekt domu?

Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Data publikacji: 03.10.2022, Data aktualizacji: 24.05.2024

8 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 111 głosów

Ile kosztuje i co zawiera projekt domu?
Ile kosztuje projekt domu w 2023 i 2024 roku? Czy zdecydować się na projekt indywidualny, czy kupić gotowy? Jaki jest koszt projektu na zamówienie? Sprawdź!

W dzisiejszych czasach planowanie budowy własnego domu to wielkie przedsięwzięcie, które wymaga nie tylko staranności, ale i rozważnego podejścia do finansów. Proces zawiera wiele elementów składowych, a jednym z nich jest projekt. Ile kosztuje projekt domu? Co powinien zawierać i gdzie go kupić? Czym różni się projekt gotowy od tego na zamówienie u architekta? Sprawdzamy!

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jakie elementy powinien zawierać każdy projekt domu,
 • jakie są różnice między projektem gotowym a indywidualnym,
 • ile kosztuje zrobienie projektu domu w 2023 roku.

Dlaczego projekt domu jest tak istotny?

Aby inwestor mógł postawić swój wymarzony dom, najpierw potrzebuje idealnego projektu domu. Jest to istotne z wielu względów – także po to, by dopełnić odpowiednich formalności.

Po pierwsze, wymarzony projekt umożliwia budowę domu spełniającego wszystkie potrzeby budującego. To niezwykle istotne, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że domy mieszkalne buduje się na lata. Z tego względu tak ważny jest dobry projekt domu, odpowiednio przemyślany i przedyskutowany.

Zobacz ceny i ciekawe oferty domów na sprzedaż

Projekt domu jest jednak istotny także z innego powodu. Projekt architektoniczno-budowlany stanowi część projektu budowlanego, bez którego z kolei nie można prowadzić żadnych prac budowlanych, niezależnie, czy inwestor buduje dom na zgłoszenie, czy też musi najpierw uzyskać pozwolenie na budowę

Jakie elementy powinien zawierać projekt domu?

Projekt architektoniczno-budowlany domu określa przede wszystkim układ przestrzenny budynku, a także jego:

 • wielkość,
 • kubaturę,
 • rozmiar powierzchni użytkowej,
 • przeznaczenie budynku oraz informację o tym, w jaki sposób będą użytkowane poszczególne pomieszczenia (jaką funkcję mają spełniać).

W projekcie domu jednorodzinnego musi znaleźć się też informacja o parametrach budowlanych, materiałach, które mają zostać wykorzystane przy budowie, a także o planowanych rozwiązaniach technicznych. Mowa m.in. o sposobie ogrzewania domu czy przygotowywania ciepłej wody. Ponadto projekt domu musi również zawierać charakterystykę energetyczno-ekologiczną oraz opinię geotechniczną wraz z informacją o posadowieniu budynku.

Dlaczego projekt domu jest tak istotny?

Należy jednocześnie mieć świadomość, że dokumentacja do projektu architektoniczno-budowlanego składa się z dwóch części:

 • opisowej (na którą składają się informacje podane powyżej) oraz
 • rysunkowej. W części rysunkowej muszą zostać zawarte rzuty kondygnacji, rzuty dachu, fundamentów oraz przekroje budynku. Ponadto część rysunkowa musi też uwzględniać rodzaj elewacji i instalacje (wodno-kanalizacyjną, elektryczną czy grzewczą).

Warto też pamiętać, że projekt architektoniczno-budowlany to tylko część projektu budowlanego domu jednorodzinnego. Projekt budowlany musi też zawierać projekt techniczny oraz plan zagospodarowania terenu.

Gotowy czy indywidualny – jaki projekt wybrać?

Osoby, które planują budowę, muszą stanąć przed wyborem projektu domu. W pierwszej kolejności inwestor musi zdecydować, czy woli projekt indywidualny, czy też może chce postawić na gotowy projekt domu i tym samym kupić projekt z gotowej bazy. Jak wybrać projekt domu? Oba rozwiązania mają swoje zalety, ale warto być również świadomym ich potencjalnych wad. Na podstawie tych informacji oraz indywidualnych potrzeb inwestora łatwiej będzie podjąć decyzję i odpowiedzieć sobie na pytanie – gotowy czy indywidualny projekt domu?

Jakie elementy powinien zawierać projekt domu?

Projekt indywidualny domu

Jeśli chodzi o projekt indywidualny, jedną z jego największych zalet jest fakt, że będzie on dostosowany do indywidualnych potrzeb inwestora – niezależnie od tego, czy ma być to dom parterowy, dom z poddaszem użytkowym, dom piętrowy czy może dom z garażem w budynku.

Kolejną zaletą projektu indywidualnego jest to, że uwzględnia on w pełni usytuowanie domu względem sąsiedniej działki oraz zawiera opis zagospodarowania terenu. W przypadku wyboru gotowego projektu domu inwestor musi liczyć się z koniecznością jego adaptacji, właśnie przy uwzględnieniu tych czynników.

Niewątpliwą zaletą jest również unikalność projektu na indywidualne zamówienie. Budujący może mieć pewność, że nikt inny nie zrealizuje tego samego projektu.

Wadą projektu indywidualnego z pewnością jest jego cena – znacznie wyższa niż w przypadku domu z katalogu. Jest to jeden z większych wydatków na początku procesu budowy.

Gotowy projekt domu

Z kolei w przypadku projektu katalogowego dużą zaletą jest fakt, że niemal każdy katalog projektów domów zawiera różnorodne plany domów jednorodzinnych i wielorodzinnych – czyli zarówno projekty domów tanich w budowie, jak i projekty domów bliźniaczych, domów parterowych z poddaszem, domów energooszczędnych, domów nowoczesnych, małych domów, a nawet – projekty domów na wąską działkę. Dzięki temu budujący może porównać ze sobą projekty domu z katalogu i znaleźć idealny, który będzie spełniał jego potrzeby.

Nie da się również ukryć, że koszt projektu domu gotowego jest znacznie niższy niż projektu indywidualnego. Z drugiej strony – i jest to jedna z większych wad gotowych szkiców – konieczna jest adaptacja projektu domu do warunków działki. Koszt adaptacji może okazać się dodatkowym, wcale niemałym, wydatkiem. 

Adaptacja projektu gotowego

Adaptacja projektu z katalogu polega na dostosowaniu go do warunków miejscowych, panujących na działce. Projekt musi spełniać wymagania miejscowego planu zagospodarowania lub warunków zabudowy.

Adaptacji projektu musi dokonać osoba mająca odpowiednie uprawnienia budowlane w danej branży. Nie jest ważne, czy w projekcie gotowym będą wprowadzane zmiany, czy też nie.

Architekt przeprowadzający adaptację projektu domu parterowego lub piętrowego musi również opracować niezbędną adaptację fundamentów, sprawdzić lub przeliczyć konstrukcję budynku w zakresie dostosowania jej do lokalnych warunków klimatycznych i obciążeń normatywnych, dostosować instalacje wewnętrzne i przyłącza do warunków miejscowych czy wykonać projekt zagospodarowania terenu uwzględniającego projekt domu. Pojawia się oczywiste pytanie, ile kosztuje projekt domu z adaptacją, o czym opowiemy w kolejnej części tekstu.

 

indywidualny projekt domu - infografika

Jak wybrać projekt domu? Na co zwrócić uwagę?

Przy wyborze projektu domu dla siebie z gotowego katalogu domów jednorodzinnych, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Oprócz oczywistych (takich jak np. estetyka) trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim funkcjonalność projektu. Należy np. dokładnie przestudiować rozkład pomieszczeń czy instalacji. Oprócz tego warto też wziąć pod uwagę:

 • kondygnacje budynku,
 • kształt budynku, jego powierzchnię całkowitą i użytkową,
 • przewidywane koszty późniejszej eksploatacji,
 • jaka jest ekspozycja okien,
 • czy projekt przewiduje podpiwniczenie,
 • czy jest to projekt domu z poddaszem użytkowym (w przypadku domów parterowych), czy też projekt w ogóle nie przewiduje poddasza,
 • czy projekt domu przewiduje garaż w budynku.

Ponadto już na etapie wyboru gotowego projektu warto wziąć pod uwagę Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego lub decyzję o warunkach zabudowy; dokumenty regulują bowiem takie kwestie jak umiejscowienie domu względem granic działki i innych zabudowań, wysokość całkowitą budynku, dopuszczalną liczbę kondygnacji, maksymalną możliwą szerokość elewacji frontowej czy dopuszczalny kąt nachylenia połaci dachowych i rodzaju pokrycia. Z tego względu warto najpierw zapoznać się z MPZP lub decyzją o warunkach zabudowy, a dopiero później wybrać swój projekt.

Ile kosztuje projekt domu jednorodzinnego?

Koszt projektu indywidualnego jest wyższy niż gotowego; ostateczna kwota jest jednak uzależniona od szeregu czynników, takich jak renoma biura projektowego (czy przygotowuje oryginalne projekty dopasowane do potrzeb inwestora), powierzchnia domu, chęć wdrożenia nietypowych rozwiązań, a także – co może nieoczywiste – od lokalizacji nieruchomości gruntowej.

projekt domu - na co zwrócić uwagę

Ile kosztuje indywidualny projekt domu?

Jedną z najważniejszych cech domu na zamówienie jest to, że projekt jest dostosowany do naszych potrzeb, i – jak wskazuje nazwa – indywidualny. To zaś sprawia, że trudno o jednoznaczną odpowiedź na pytanie, ile kosztuje projekt domu u projektanta, który zostanie wykonany dla nas „od zera”. Można jednak poruszać się w orientacyjnych kwotach. Jak więc to wygląda? Ile kosztuje indywidualny projekt domu 2023?

Cena za projekt domu u architekta to około 150 – 300 zł za jeden metr kwadratowy. A zatem ile kosztuje projekt domu 100 m2? Można założyć, że koszt będzie oscylował w granicach od 15 do nawet 30 tys. złotych. To, ile „bierze” architekt za projekt domu zależy jednak od wielu kwestii, o których już wspominaliśmy. Trzeba się jednak przygotować na wydatek kilkunastu tysięcy złotych.

Oczywiście im dom większy, tym większa cena za jego projekt. Mimo wszystko nawet w małej nieruchomości są pewne elementy, których zaprojektowanie generuje koszty.

Ile kosztuje projekt domu u architekta – rozwiązania katalogowe

Nieco prościej jest z projektami z katalogu. Tutaj mamy jasną informację, ile kosztuje dany projekt. Niewielkie domy do 50 m2 to koszt około 2000-2500 zł. Cena projektu domu o powierzchni około 100 m2, z garażem jednostanowiskowym zacznie się od 2000 zł przy prostym, nieskomplikowanym planie nieruchomości. Za bardziej zaawansowaną bryłę zapłacimy około 4-5 tysięcy złotych.

jaki projekt domu wybrać

Ile kosztują zmiany w gotowym projekcie domu? I tu należy powiedzieć: to zależy. Zmiany w gotowym projekcie mogą obejmować różne aspekty, takie jak zmiana układu pomieszczeń, zwiększenie czy zmniejszenie powierzchni domu, dodanie nowych funkcji czy też modyfikacje w elewacji. Trzeba też pamiętać, że adaptacja jest konieczna, by obiekt był zgodny z obowiązującymi przepisami i wytycznymi projektowymi. Koszty takich zmian zazwyczaj są uzależnione od skomplikowania projektu oraz czasu pracy architekta. Należy założyć, że koszt wyniesie od 1000 do nawet 4000 zł. 

Ile kosztuje projekt rozbudowy domu? Gdzie znaleźć projekt starego domu?

Jeszcze inną sytuacją jest rozbudowa już istniejącej nieruchomości. Tutaj możemy jedynie zamówić indywidualny projekt, który uwzględni stojący już budynek. Ile kosztuje projekt przebudowy domu 2023? Tutaj też można przyjąć orientacyjną kwotę 150-300 zł za m2. 

W przypadku przebudowy budynku niewątpliwie będzie nieco trudniej – tak na etapie prac budowlanych, jak i podczas tworzenia projektu. W tej sytuacji cena może wzrosnąć.

Gdzie kupić projekt domu? 

Wśród inwestorów pojawia się często wątpliwość, gdzie najlepiej kupić projekt domu. Jeśli jesteśmy zdecydowani na wybór dostępnych opcji z katalogu, sprawa jest prosta – najlepiej bowiem wyszukać w sieci projekty i wybrać ten, który najbardziej nam się podoba. Oczywiście tu też nie bez znaczenia będzie, ile kosztuje gotowy projekt domu u danego architekta. 

W przypadku projektu domu na indywidualne zamówienie warto znaleźć projektanta z okolicy – osobiste spotkania będą sporym ułatwieniem podczas procesu tworzenia projektu. Dobrze też zwrócić uwagę na renomę danej pracowni architektonicznej oraz opinie na jej temat. Świetnym pomysłem jest podpytanie znajomych o to, gdzie szukać projektu domu. Być może będą mieli do polecenia konkretną osobę.

Ile kosztuje projekt domu: podsumowanie

Projekt domu jest bez wątpienia niezwykle istotny – to od niego zazwyczaj rozpoczyna się proces budowy. Każdy projekt powinien zawierać określone elementy. W innym wypadku projekt budowlany (którego projekt architektoniczny jest częścią) nie będzie spełniać określonych wymagań, a inwestor może w rezultacie nie otrzymać pozwolenia na budowę.

Mamy do wyboru dwie możliwości – zakup projektu z gotowego katalogu lub zamówienie indywidualne. To, na co się zdecydujemy, zależy w dużej mierze od naszych potrzeb, a także „trudności” terenu czy planu zagospodarowania. Decydujące może się też okazać to, ile kosztuje projekt domu indywidualnego, a ile adaptacja gotowego rozwiązania. Zanim kupisz projekt, rozważ te dwie możliwości, sprawdź, od czego zależy cena projektu i zweryfikuj swoją koncepcję domu – wtedy podejmij decyzję.

Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Copywriterka i korektorka z kilkuletnim doświadczeniem i zamiłowaniem do komunikacji w intrenecie. Zawodowo i hobbystycznie uczestniczy w prowadzeniu kilku blogów branżowych. Lubi podejmować trudne tematy i przedstawiać je w sposób przystępny.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023