Preferencje mieszkaniowe Polaków 2019

Marzena Zbierska
Marzena Zbierska

Data publikacji: 23.04.2019, Data aktualizacji: 20.08.2021

4 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 51 głosów

Preferencje mieszkaniowe Polaków 2019
Czy Polacy wciąż marzą o nowoczesnym mieszkaniu w centrum miasta albo domu z ogrodem? Sprawdzamy preferencje mieszkaniowe rodaków.

Stawiają na funkcjonalne rozwiązania, z odrobiną szaleństwa, ale bez przepychu. Duży metraż, przestronne pomieszczenia i ogród z basenem nie zawsze są na pierwszym miejscu. Liczy się klimat domu, przytulne wnętrza, wygoda i… gadżety. Jakie powinno być idealne mieszkanie Polaka? Wszystko zależy od stylu życia i podejścia do materialnych wartości.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jakie są mieszkaniowe preferencje Polaków
  • czym kierują się szukając nowego lokum
  • czy miejsce zamieszkania jest czesto ich miejscem pracy 

Duże i nowoczesne mieszkanie w centrum miasta czy przestronny dom z ogrodem na peryferiach? Obowiązkowo kominek w salonie i jacuzzi w łazience? Niekoniecznie. O wymarzone mieszkanie zapytaliśmy trzy osoby w różnym wieku, z dużych miast i małych miejscowości, samotnych i w stałym związku, wychowujących dzieci lub bezdzietnych. Preferencje również okazały się odmienne, ale istnieją kwestie, które łączą ich wyobrażenia o idealnym mieszkaniu.

Mieszkaniowe preferencje Polaków

Mieszkanie miejscem pracy

Wojtek pochodzi z małego miasteczka w Wielkopolsce. Jest informatykiem. Do Wrocławia wyjechał z powodu pracy – znalazł zatrudnienie w globalnej firmie z segmentu IT. Firma kusiła dobrym wynagrodzeniem, bo specjalistów brakuje, więc nie wahał się długo. Wynajem mieszkania we Wrocławiu był rozwiązaniem na kilkanaście pierwszych miesięcy. Stała umowa o pracę, potem awans i podwyżka stały się impulsem do zakupu własnego mieszkania.

- Wybrałem dwupokojowe mieszkanie w centrum Wrocławia. Założyłem, że jeśli kiedyś zmienię miejsce zamieszkania, łatwiej będzie mi je wynająć. Możliwe, że w przyszłości będzie to forma inwestycji, bo nie zakładam, że zostanę tu na zawsze – planuje. – Firma, w której pracuję, daje możliwość pracy zdalnej, więc w centralnym miejscu salonu stoi biurko. Zresztą „salon” to chyba zbyt duże słowo, bo metraż mojego dużego pokoju to jedynie 26 m2. Nigdy nie miałem dużych wymagań dotyczących wystroju mieszkania. Większość mebli i wyposażenia kupiłem w znanej szwedzkiej sieci. Dla mnie liczy się funkcjonalność i prostota. Mam jednak słabość do wszelkich elektronicznych nowinek i gadżetów. Ale to raczej drobne wydatki, nie kupuję drogiego sprzętu.

Wojtek - jak sam przyznaje - traktuje mieszkanie, przede wszystkim jak miejsce do pracy i snu. Większość wolnego czasu spędza poza domem. Często korzysta z oferty restauracji, pubów lub klubów sportowych.

- Posiadanie drogiego, dobrze urządzonego mieszkania nie jest dla mnie celem w życiu - przekonuje. – Własne mieszkanie daje mi poczucie stabilizacji, ale nie przesadzam z wydatkami. Wybrałem lokal wygodny, ale raczej skromnie urządzony, bo nie chciałem obarczać się wysokim kredytem. Dość dobrze zarabiam, ale nie inwestuje w rzeczy materialne. Dużo podróżuję. W tym roku planuje zafundować sobie kurs nurkowania i wyprawę na rafy. Moje wymarzone mieszkanie powinno być przede wszystkim tanie w utrzymaniu, bo zarobione pieniądze wole przeznaczać na uczenie się nowych rzeczy i korzystanie z życia poza domem. Najlepiej, gdybym mógł je zabierać w różne części świata i mieszkać tam, gdzie chcę i tam, gdzie akurat można nauczyć się czegoś ciekawego.

Mieszkanie z prawie idealne

Jakub zarządza dużą firmą i konieczność zmusza go do częstych podróży służbowych. Mieszka w zasadzie w trzech miastach: w Poznaniu, gdzie ma duże, rodzinne mieszkanie, w Gdańsku kawalerkę, a w Warszawie korzysta z wynajmu.

- Kilka lat temu sprzedałem dom na dużej działce pod Poznaniem, bo nie wystarczało nam czasu na zajmowanie się ogrodem. Poza tym, nasze dzieci są już dorosłe i już dawno nie mieszkają w rodzinnym domu. Dom był za duży dla dwóch osób – uzasadnia decyzję. – Idealne mieszkanie dla mnie to wygodne cztery pokoje z dużym tarasem, koniecznie na jednej z ostatnich kondygnacji, bo lubię widok na miasto. 80 m2 powierzchni to optymalne rozwiązanie. Nie marzę o większych przestrzeniach, bo wtedy mieszkanie traci urok i przytulny klimat. Puste pomieszczenia źle wpływają na samopoczucie. Oczywiście w przypadku bloku obowiązkowo winda, hala garażowa oraz skrytka lokatorska z miejscem na rowery. Takie właśnie mieszkanie kupiłem w Poznaniu, po sprzedaży domu, i nie żałuje wyboru. Jest prawie idealne – jedyna jego wada, to zbyt mało światła w sypialni. Ale nie można mieć przecież wszystkiego, bo wtedy nie można już marzyć – śmieje się Jakub.

Zapytany, jak chciałby mieszkać, kiedy zakończy aktywność zawodową i nic nie będzie go ograniczać. Ani podróże służbowe, ani nawet brak czasu na pielęgnacje ogrodu.

- Byłem kiedyś w Norwegii. Tam ludzie budują domy z drewna, w środku lasu, na łonie natury, która nie potrzebuje kosiarki i podlewania. Mój idealny dom byłby właśnie taki, koniecznie z dużym oknem w sypialni – odpowiada.

Mieszkanie przytulne i rodzinne

- Moje wymarzone mieszkanie miałoby duży stół w centralnym miejscu salonu, przy którym mogłaby zasiąść cała rodzina. Największy pokój byłby jednocześnie miejscem zabaw dla dzieci, a dzięki otwartej kuchni wszyscy członkowie rodziny mogliby w tym uczestniczyć – mówi Agnieszka, świeżo upieczona żona i młoda mama. – Oczywiście najlepiej, gdyby przedłużeniem salonu był taras i ogród, gdzie życie toczyłoby się w ciepłe dni. Wspólny, rodzinny obiad na tarasie i zabawy z dziećmi w ogrodzie byłby największą przyjemnością dnia. Moje wymarzone mieszkanie nie musi być duże, ale powinno być przytulne. Ważne też, aby było rodzinne i otwarte na gości.

Agnieszka wspomina, że w jej rodzinnym domu drzwi zawsze były otwarte dla znajomych i przyjaciół, a to pozwalało poczuć się rodzinnie i blisko innych ludzi.

- Dom, którego nikt nie odwiedza nie ma klimatu – podkreśla. – Dla mnie ma to większa wartość niż drogie meble i wyposażenie. Jednak gdybym miała poszaleć, jedyne co chciałabym mieć to duża łazienka z sauną.                       

wykończenie mieszkania z architektem
Marzena Zbierska
Marzena Zbierska

Dziennikarz, redaktor, copywriter. Publikuje na łamach magazynów i portali branżowych. Zafascynowana SEO i content marketingiem. Z branżą deweloperską związana od ponad 10 lat – jako autor tekstów eksperckich i poradników na potrzeby promocji inwestycji mieszkaniowych.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    Nagrody i wyróżnienia

    nagroda forbes 2022
    nagroda forbes 2021
    nagroda digital excellence awards 2022
    nagroda laur klienta 2023
    nagroda dobry pracodawca 2023
    nagroda gazele biznesu 2023
    Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

    Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

    Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: