Atrakcyjna przestrzeń wspólna – dlaczego jest tak ważna?

Profbud

Data publikacji: 12.07.2018, Data aktualizacji: 07.07.2021

Średnia ocen 4/5 na podstawie 14 głosów

Atrakcyjna przestrzeń wspólna
Motyw zadbanej i efektownej przestrzeni wspólnej zyskuje na znaczeniu. Dlaczego jest tak ważna?

Osoby rozglądające się za idealnym mieszkaniem obok metrażu, rozkładu pokoi, piętra czy lokalizacji, w jakiej znajduje się inwestycja, coraz bardziej interesują się też jej bliskim otoczeniem. Ludzie chcą mieszkać w ciekawych miejscach, które oprócz własnych czterech kątów, na co dzień zaoferują im również możliwości wypoczynku po ciężkim dniu.

Czym właściwie jest przestrzeń wspólna? To wszystko, co znajduje się na terenie osiedla i z czego wspólnie korzystają mieszkańcy – place zabaw, fragmenty zieleni, a nawet zwykła, drewniana ławka. Dobrze zaprojektowana przestrzeń wpływa na dobry nastrój mieszkańców, zacieśnia relacje międzyludzkie, kreuje poczucie bliskości i przynależności do określonej społeczności. Poniżej przedstawiamy kilka elementów, na jakie warto zwrócić uwagę podejmując decyzję o zakupie nieruchomości, która docelowo, ma stać się naszym wymarzonym domem.

Estetyka na pierwszym miejscu

Wizualne piękno ma bardzo pozytywny wpływ na człowieka – uspokaja i wprowadza w dobre samopoczucie. Co więcej, badania Uniwersytetu w Gothenburgu w Szwecji* pokazały, że ładne przestrzenie poprawiają zdrowie zarówno fizyczne (np. chora osoba szybciej zdrowieje), jak i psychiczne. Nic dziwnego, że obecnie projektowane osiedla często przypominają artystyczne dzieła sztuki, które są miłym dla ludzkiego oka widokiem. Ale co powinno znajdować się na terenie przestrzeni wspólnej?

Na pewno strefy zielone lub funkcjonalne patio, które pozwolą na wspólne spędzanie czasu. Odpowiedniego klimatu bez wątpienia dodadzą też dróżki spacerowe oraz oświetlenie, które bezpiecznie doprowadzą każdego mieszkańca prosto pod klatkę. Drzewa, krzaki i kwiaty – dzięki dużej ilości roślinności, każdy poczuje bliskość i świeży powiew natury.

Poznaj swojego sąsiada

Koncepcja otwartej przestrzeniSondaż przeprowadzony przez Centrum Badania Opinii Społecznej** wykazał, że 89% Polaków nie unika kontaktu ze swoimi sąsiadami. Mimo to, niestety aż 65% z nich potwierdziło, że utrzymuje dystans w sąsiedzkich relacjach. Reszta badanych – czyli aż 11% – przyznała, że stroni od jakiejkolwiek styczności z współmieszkańcami.

Wielu deweloperów zaczęło się zastanawiać nad tym, jak uformować poczucie społecznej jedności wśród domowników.  – Sąsiedzi nie mają gdzie się poznawać. Wciąż rośnie zapotrzebowanie na miejsca, w których ludzie mogliby spędzać wspólny czas, a które jednocześnie służyłyby rekreacji bądź odpoczynkowi. Właśnie dlatego podczas budowy Osiedla Awangarda – jak i innych inwestycji Profbud – postawiliśmy na relacje międzyludzkie i stworzenie przestrzeni, które pozwoliłyby na rozwijanie nowych znajomości.

Mieszkańcy naszego osiedla będą mogli skorzystać z kącika rozrywki dla dzieci, sali kinowej lub strefy fitness. Dodatkowo na  urokliwym patio zaplanowaliśmy dwie strefy, z czego jedna zostanie specjalnie przystosowana dla najmłodszych. Stworzymy dla nich piaskownicę, w której będą mogli bawić się z rówieśnikami, pod czujnym okiem rodziców. Dbamy o lokalną społeczność.

Jako firma deweloperska, staramy się organizować pikniki rodzinne i inne wydarzenia, które mają na celu zacieśnienie więzi pomiędzy sąsiadami – tłumaczy Zofia Brodowicz, Dyrektor Handlowy Profbud.  

Psycholog kliniczny dr Marek Pawlikowski przekonywał, że dzięki kontaktom z innymi ludźmi zaspokaja się podstawowe potrzeby każdego człowieka: opieki, oparcia, przynależności, miłości i bezpieczeństwa.Posiadanie stałego kontaktu z otoczeniem niweluje poczucie alienacji.

Jest to jeden z powodów, przez który deweloperzy przy niektórych projektach odchodzą od schematu zamkniętego osiedla. Stawiają na częściowo otwarte podwórka, które nie obejmują wyłącznie budynków mieszkalnych, ale również punkty usługowo-handlowe, dostępne coraz częściej w ramach sfery publicznej.

– Kilka z naszych inwestycji bazuje na koncepcji otwartej przestrzeni wspólnej, która ma zbliżać do siebie ludzi oraz jednocześnie zapewnić im maksymalny poziom komfortu.Oczywiście należy pamiętać, że istnieje wiele osób, dla których to ogrodzenie jest wyznacznikiem spokoju i bezpieczeństwa. Właśnie dlatego przyjmujemy różne rozwiązania, których zadaniem jest zapewnienie satysfakcji naszym klientom – dodaje Zofia Brodowicz.

Osiedle to nie tylko kilka budynków wybudowanych w bliskiej odległości od siebie – to społeczność, która poprzez poczucie przynależności tworzy wspólnotę i przyjazne do życia miejsce. Przestrzeń wspólną można więc nazwać sercem każdej inwestycji, która coraz częściej ma finalny wpływ na wybór przyszłego mieszkania. A o czym powinni pamiętać inwestorzy? Przede wszystkim o tym, aby podczas planowania inwestycji sprawdzić obecną sytuację na rynku i zweryfikować preferencje oraz potrzeby potencjalnych lokatorów. Ostatecznie to właśnie dzięki nim rynek mieszkaniowy wciąż prężnie się rozwija.

 *Kristina Sahlqvist, "Architecture and design help the brain recover", University of Gothenburg, Szwecja, listopad 2011
**R. Boguszewski, „Kontakty z sąsiadami i inne więzi społeczne”, CBOS, Warszawa, listopad 2017

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: