Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Ile kosztuje budowa sauny w domu?

Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Data publikacji: 12.03.2020, Data aktualizacji: 09.06.2022

3 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 2 głosów

Sauna w domu
Czy warto zbudować saunę w domu? Jaki jest koszt takiego przedsięwzięcia? Sprawdź!

Relaks na miarę prawdziwego SPA możliwy jest także we własnym domu, o ile prawidłowo zaplanujecie i dopracujecie wszystkie ważne etapy prac. Posiadanie własnej sauny suchej, czy też łaźni parowej nie jest luksusem na miarę bardzo zasobnego portfela. Znane nam od wieków i słynące ze swoich leczniczych właściwości sauny różnią się sposobem wykonania i tego, w jaki sposób działają na nasz organizm.

Do najpopularniejszych i najlepiej znanych na naszym rodzimym rynku, należą sauna rzymska (zwana też parową lub mokrą) oraz sauna sucha (zwana fińską lub szwedzką). 

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jakie są zalety posiadania sauny w domu
 • gdzie zamontować saunę
 • jaki jest koszt instalacji sauny 

Planowanie sauny i wyznaczanie miejsca

Wbrew powszechnym przekonaniom budowa sauny w domu nie wiąże się z dużym remontem i kosztami, które przyprawią o ból głowy. Dobrze rozplanowane prace i odpowiednie przygotowanie merytoryczne to właściwie gwarancja sukcesu. Warto przed podjęciem decyzji zwrócić się do kilku firm, które zajmują się kompleksową realizacją tego typu pomieszczeń w domach i mieszkaniach. Pomoże to Wam wstępnie oszacować koszty i zakres prac, jaki będzie się z budową sauny wiązał.

Miejsce na saunę wyznaczyć można właściwie w każdym pomieszczeniu, a do jej budowy wystarczy już 1,5 m kw. powierzchni, choć oczywiście im więcej miejsca przeznaczymy, tym zwiększymy komfort relaksu. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest montaż sauny w pomieszczeniu z wyjściem np. na taras, wszak przyjemnie jest ochłodzić się na zewnątrz, zaraz po opuszczeniu gorącej sauny. Jeśli jednak nie macie wolnego pomieszczenia, które do tego celu możecie przeznaczyć, pomyślcie o montażu sauny w łazience. Jeśli dobrze to rozplanujecie, możecie pokusić się o zamontowanie kabiny prysznicowej wraz z funkcją łaźni parowej oraz umieszczenie małej suchej sauny tuż obok.

Bez względu na wybrane rozwiązanie musicie pamiętać o najważniejszym elemencie całego przedsięwzięcia, a mianowicie o prawidłowej wentylacji. Sauna będzie prawidłowo zamontowana, a używanie jej komfortowe tylko i wyłącznie wtedy, jeśli zachowana zostanie odpowiednia cyrkulacja powietrza. Przystępując więc do prac budowlanych, pamiętajcie, aby zwrócić uwagę, czy ściany sauny znajdują się w odstępie kilku centymetrów od ścian danego pomieszczenia. Źle zaplanowana wentylacja to nie tylko gorące powietrze, które skraplając się, będzie parzyło ciało, to także stosunkowo szybko postępujące zawilgocenie wnętrza i konieczność przeprowadzania kosztownego remontu znacznie szybciej niż byście się tego spodziewali.

Sauna sucha kontra parowa

O ile w przypadku sauny suchej potrzebny będzie jedynie dostęp do energii elektrycznej, o tyle w przypadku wersji parowej potrzebne będą także: sprawne przyłącze do wody, przyłącze elektryczne niezbędne do działania generatora wytwarzającego parę wodną oraz odpływ do kanalizacji. W obu przypadkach ważną rolę odgrywało będzie też podłączenie do kanału wentylacyjnego, zwłaszcza dla sauny parowej. Zasada działania wersji suchej jest bardzo prosta i nie wymaga, jak już wspomnieliśmy podejmowania zbyt skomplikowanych działań remontowych.

We wnętrzu sauny suchej znajduje się piec wypełniony kamieniami, które pod wpływem wysokiej temperatury się nagrzewają. Wilgotność powietrza nie powinna tu przekraczać 10%, a kamienie od czasu do czasu polewać należy wodą. Inaczej działają sauny mokre, których rodzajów jest tyle, jak długie są szerokości geograficzne. Do głównych zasad należy jednak podnoszenie wilgotności do około 40%, choć bywa i tak, że w domowych warunkach wzrastać może ona nawet do 100%. Do operowania wartościami używa się obecnie automatycznych sterowników, które wilgotność regulują wg naszych potrzeb. Zwrócić jednak uwagę należy, aby wszelkie ustawienia miały odpowiedni wpływ na zdrowie.

Koszty instalacji sauny w domu

Jeśli zdecydujecie, że warto zainwestować w relaks w domowym zaciszu oraz dbać o zdrowie bez wychodzenia z domu i postanowicie samodzielnie saunę zbudować, musicie być przygotowani na wydatek oscylujący w granicach 7-8 tys. złotych w przypadku standardowej sauny suchej. Na koszt ten składa się piec, drewno, przygotowanie siedzisk, wełna mineralna potrzebna do prawidłowej termoizolacji pomieszczenia, drzwi wejściowe oraz oświetlenie, które osłonięte zostaje specjalnymi kloszami.

Gotowe kabiny, jednosiedziskowe dostępne są już od 4 tys. złotych i zmieszczą się nawet w niedużych łazienkach. W przypadku łaźni parowych samodzielnych koszt komponentów oraz montażu to około 7- 10 tys. złotych. Zakup kabiny z dyszami do wytwarzania pary jest rozwiązaniem tańszym (od około 3 tys. złotych).

Koszt sauny parowej połączonej z suchą to minimum 10 tys. złotych, z uwagi na dość kosztowny piec i bardziej skomplikowane rozwiązania technologiczne. Mimo iż koszty nie są małe, stanowczo możemy stwierdzić, iż warto zainwestować w saunę w domu, ponieważ aspekty zdrowotne i relaks, jaki sobie zafundujemy będą bezcenne.

wykończenie mieszkania z architektem
Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Dziennikarz z wykształcenia, kierownik zamieszania z zamiłowania. Zawodowo uwielbia organizować imprezy, a prywatnie życie wszystkim dookoła. Ciągle sie przemieszcza, szukając swojego raju na ziemi, zakochana w Skandynawii, marzy, że kiedyś wróci na stałe do Polski.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023