Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Nadpłata kredytu hipotecznego i wcześniejsza spłata w Millennium

Anna Baczewska
Anna Baczewska

Data publikacji: 20.05.2024, Data aktualizacji: 20.05.2024

5 minut czytania

Średnia ocen 5/5 na podstawie 1 głosu

Nadpłata kredytu hipotecznego i wcześniejsza spłata w Millennium
Czy nadpłata kredytu hipotecznego w Millennium jest możliwa? Czy trzeba zapłacić prowizję za wcześniejszą spłatę? Czy warto nadpłacać kredyt? Wyjaśniamy.

Kredyt hipoteczny to dla wielu osób jedyny sposób na zakup własnej nieruchomości. Nie da się jednak ukryć, że jego spłata często może ciążyć. Dlatego warto rozważyć nadpłatę kredytu hipotecznego, która pomoże zmniejszyć jego koszty, a nawet szybciej pozbyć się zobowiązania. Masz kredyt hipoteczny w Banku Millennium? Sprawdź, na jakich zasadach możesz go nadpłacać.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • czy możliwa jest nadpłata kredytu hipotecznego Millennium
 • jak korzystnie nadpłacać kredyt w Millennium
 • czy lepiej nadpłacać kredyt czy skrócić okres
 • czy przysługuje zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu Millennium

Na czym polega nadpłata kredytu hipotecznego Millennium

Przy zawieraniu umowy o kredyt otrzymujesz harmonogram spłaty, którego zobowiązujesz się przestrzegać. Harmonogram precyzuje, w jakich terminach i w jakiej wysokości trzeba regulować kolejne raty przeznaczone na spłatę kredytu. O nadpłacie kredytu mówi się wtedy, gdy wpłacasz do banku więcej, niż wynika to z harmonogramu.

Co ważne, prawo do nadpłaty kredytu jest gwarantowane przez obowiązujące przepisy. Możesz więc nadpłacić kredyt hipoteczny w Banku Millennium w dowolnej chwili (i dowolną kwotą). Jeśli masz środki, które pozwalają na dokonanie tego typu ruchu, zdecydowanie warto to rozważyć. Eksperci przekonują bowiem, że warto nadpłacać kredyt nawet małymi kwotami.

Czy warto nadpłacać kredyt hipoteczny w Banku Millennium?

Dlaczego możliwość nadpłaty kredytu jest tak korzystna? To proste - nadpłata jest przeznaczana na zmniejszenie kwoty kredytu, która pozostała do spłaty (kapitału), a tym samym przybliża Cię do całkowitej spłaty zobowiązania. Jednak to nie wszystko. Należy bowiem pamiętać, że odsetki są wyliczane na podstawie kwoty pozostałej do spłaty. Im jest ona mniejsza, tym mniej odsetek zapłacisz. A zatem nadpłata kredytu pozwala zredukować całkowite koszty kredytu. Nawet przy regularnych nadpłatach niewielkimi kwotami możesz dużo zaoszczędzić!

Uwaga: jeżeli zdecydujesz się dokonać nadpłaty kredytu hipotecznego, Bank Millennium pobierze w pierwszej kolejności odsetki naliczone do dnia realizacji dyspozycji, a pozostałą część kwoty nadpłaty zaliczy na poczet spłaty kapitału.

Niższa rata kredytu czy krótszy okres kredytowania - z czym wiąże się nadpłata w Millennium?

Nadpłacając kredyt hipoteczny w Millennium, możesz samodzielnie zdecydować o konsekwencjach tego ruchu. Rozwiązania są dwa:

 • zmniejszenie raty kredytu hipotecznego - kredyt będzie przeliczony w taki sposób, że niższy kapitał zostanie podzielony na taką samą jak dotychczas liczbę rat do spłaty; w związku z tym kwota raty się zmniejszy;
 • skrócenie okresu kredytowania - rata może też pozostać bez zmian, a zmniejszeniu może ulec liczba rat do spłaty; tym sposobem umożliwiasz sobie wcześniejszą spłatę kredytu.

Które rozwiązanie wybrać? To zależy od Ciebie. Warto jednak wiedzieć, że z czysto finansowego punktu widzenia skrócenie okresu spłaty kredytu hipotecznego jest korzystniejsze - w ten sposób zaoszczędzisz więcej. Dostępne w internecie kalkulatory pomogą Ci sprawdzić, jak wpłynie nadpłata na parametry Twojego kredytu w obu wariantach.

Nadpłata i wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego Millennium: jak złożyć wniosek?

Jak dokonać nadpłaty kredytu w Millennium? Banku Millennium wymaga złożenia odpowiedniego wniosku, ale procedura jest bardzo prosta. Dyspozycja wcześniejszej spłaty kredytu Millennium, podobnie jak dyspozycja nadpłaty, może być złożona osobiście w placówce banku lub przez internet. W przypadku korzystania z bankowości elektronicznej wystarczy, że:

 1. zalogujesz się na swoje konto klienta w Banku Millennium,
 2. znajdziesz opcję wcześniejszej spłaty kredytu (Kredyty -> Lista kredytów -> Szczegóły -> Wcześniejsza spłata)
 3. wypełnisz i zatwierdzisz wniosek dotyczący nadpłaty kredytu,
 4. poczekasz na odpowiedź z banku i zaksięgowanie nadpłaty kredytu na poczet spłaty kapitału kredytowego.

We wniosku o nadpłatę kredytu możesz podać dowolną kwotę i datę realizacji dyspozycji. W formularzu możesz też zaznaczyć, czy chcesz w związku z nadpłatą skrócić czas trwania kredytu, czy też zmniejszyć swoją ratę.

Uwaga: od 2021 roku kredyty są przenoszone z Banku Millennium do Millennium Banku Hipotecznego. Nie ma to jednak wpływu na parametry kredytów ani możliwość dokonywania ich nadpłaty czy wcześniejszej spłaty.

Czy nadpłata kredytu hipotecznego w Millennium wiąże się z dodatkowymi opłatami?

Banki mają prawo naliczania prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu. Dla umów kredytowych zawartych przed 30 kwietnia 2017 r. taka prowizja może wynosić maksymalnie 2%. W Millennium prowizja za nadpłatę kredytu jest naliczana, jeżeli dokonasz nadpłaty w okresie pierwszych 4 lat kredytowania. Wyjątkiem jest sytuacja, w której dodatkowe środki pochodzą z finansowania w ramach programu „Mieszkanie Dla Młodych”.

Przewalutowanie w Millennium: czy opłaca się przewalutować kredyt we frankach na złotówki? Dowiedz się

Wcześniejsza spłata kredytu Millennium nie wiąże się z naliczeniem prowizji, jeżeli swoją umowę kredytową podpisałeś 1 maja 2017 roku lub później. Szczegóły dotyczące dodatkowych opłat znajdziesz w swojej umowie o kredyt hipoteczny lub w taryfie opłat i prowizji banku.

Czy jest możliwa wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego Millennium?

O nadpłacie mówi się najczęściej w kontekście kredytu hipotecznego, ale nadpłacić można także kredyt gotówkowy i każde inne zobowiązanie zaliczane do kredytów konsumenckich. Bank Millennium stosuje w tym przypadku takie same zasady, jak przy kredytach hipotecznych. Musisz więc złożyć wniosek o nadpłatę kredytu gotówkowego ze wskazaniem jej kwoty, daty wykonania dyspozycji i wybranej konsekwencji nadpłaty (obniżenie raty lub skrócenie okresu spłaty). Nadpłata lub wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego Millennium przynosi takie same korzyści jak w przypadku kredytu hipotecznego.

Kiedy opłaca się nadpłacić kredyt hipoteczny w Millennium?

Nadpłata kredytu jest korzystna w większości przypadków, ponieważ pomaga zmniejszyć jego koszty i ułatwić spłatę lub przyspieszyć uregulowanie całości zobowiązania. Najbardziej opłacalne jest to jednak wtedy, gdy:

 • masz kredyt hipoteczny z ratą równą i znajdujesz się na początku okresu spłaty (wówczas w przypadku rat równych większość raty stanowią odsetki);
 • stopy procentowe są niskie lub planowana jest ich podwyżka;
 • znajdujesz się w sytuacji, w której Bank Millennium nie naliczy Ci prowizji za wcześniejszą spłatę.

Bardzo korzystne jest również nadpłacanie kredytu podczas ustawowych wakacji kredytowych. W tym przypadku możesz szybciej zredukować kwotę pozostałą do spłaty i znacząco zmniejszyć koszty swojego zobowiązania.

Zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu Millennium: czy to możliwe?

Nie każdy wie również, że Ustawa o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami nakłada na banki obowiązek zwrócenia części poniesionych kosztów kredytu kredytobiorcy, który wcześniej spłaci swoje zobowiązanie. Koszty te są zwracane proporcjonalnie w stosunku do wymiaru skrócenia okresu spłaty. Jeśli zatem kredyt na 30 lat spłacisz równo o rok szybciej, bank powinien Ci oddać 1/30 poniesionych kosztów takich jak prowizja, oprocentowanie czy ubezpieczenie. Dotyczy to jednak tylko umów zawartych po 18 grudnia 2011 roku.

Zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu Millennium w przypadku kredytów udzielonych przed 1 grudnia 2019 roku można uzyskać po złożeniu odpowiedniego wniosku. W przypadku nowszych umów jest on przyznawany automatycznie.

Nadpłata kredytu w Millennium: podsumowanie

Nadpłata kredytu oznacza wpłacanie do banku wyższych kwot, niż wynika to z harmonogramu spłaty. W banku Millennium możesz nadpłacać kredyt dowolnie, ale wymaga to złożenia odpowiedniego wniosku (można to zrobić przez internet lub w placówce Millennium). W związku z nadpłatą nie tylko zmniejszą się koszty kredytu, ale możesz zdecydować - czy chcesz zmniejszyć ratę kredytu, czy też skrócić okres spłaty. Ponadto Bank Millennium oferuje w większości przypadków możliwość wcześniejszej spłaty kredytu bez dodatkowej prowizji.

W Banku Millennium możesz nadpłacać:

 • kredyt hipoteczny,
 • kredyt gotówkowy,
 • i inne kredyty konsumenckie.

Nadpłaty kredytu w Millennium możesz dokonać:

 • w każdej chwili,
 • dowolną kwotą,
 • po wydaniu dodatkowej dyspozycji za pomocą specjalnego wniosku.

Nadpłata kredytu wiąże się z:

 • zmniejszeniem raty lub
 • skróceniem okresu spłaty.

Preferowany wariant możesz wybrać samodzielnie podczas składania dyspozycji nadpłaty.

Prowizja za wcześniejszą spłatę w Millennium jest naliczana:

 • jeżeli podpisałeś umowę kredytową przed 30 kwietnia 2017 r. i jednocześnie
 • dokonałeś nadpłaty w okresie pierwszych 4 lat kredytowania.

Zwrot części odsetek, prowizji i innych opłat związanych z kredytem otrzymasz:

 • w przypadku umów kredytowych zawartych od 1 grudnia 2019 r. - automatycznie,
 • w przypadku starszych umów kredytowych - na wniosek.
Anna Baczewska
Anna Baczewska

Copywriterka z wykształceniem planistycznym i zamiłowaniem do architektury. Chętnie zajmuje się także tematyką nieruchomości i aranżacji wnętrz. Lubi pisać o trendach, analizować dane i zgłębiać nowe dziedziny.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023