Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Nadpłata kredytu i wcześniejsza spłata w BNP Paribas

Anna Baczewska
Anna Baczewska

Data publikacji: 27.05.2024, Data aktualizacji: 27.05.2024

6 minut czytania
Nadpłata kredytu i wcześniejsza spłata w BNP Paribas
Nadpłata kredytu hipotecznego w banku BNP Paribas - zasady. Wyjaśniamy, jak działa nadpłata kredytu hipotecznego w banku BNP Paribas. Czy opłaca się skrócić okres kredytowania. Czy zapłacisz prowizję.

Kredyt, szczególnie hipoteczny, jest długim i obciążającym zobowiązaniem. Nic więc dziwnego, że wiele osób marzy o tym, aby skrócić okres kredytowania i pozbyć się długu szybciej lub chociaż zmniejszyć swoją comiesięczną ratę. Okazuje się, że jest to możliwe dzięki nadpłacie kredytu. Czy w BNP Paribas nadpłata kredytu hipotecznego jest możliwa? Sprawdzamy!

Z naszego artykułu dowiesz się:

 • jak działa w BNP Paribas nadpłata kredytu hipotecznego,
 • czy bank pobiera prowizję za wcześniejszą spłatę,
 • kiedy warto nadpłacać kredyt w BNP Paribas.

Na czym polega nadpłata kredytu hipotecznego w BNP Paribas i kiedy jest możliwa?

Czym jest nadpłata kredytu hipotecznego? To proste. Podpisując umowę kredytową, otrzymujesz harmonogram spłaty, którego musisz przestrzegać w zakresie wskazanych tam kwot i terminów spłaty. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby kredytobiorca nadpłacał kredyt, czyli przekazywał na rachunek do spłaty dodatkowe środki, wykraczające poza kwoty wskazane w harmonogramie.

W BNP Paribas nadpłata kredytu hipotecznego jest jak najbardziej możliwa - gwarantuje to Ustawa o kredycie hipotecznym. Ponadto jej dokonanie jest naprawdę proste.

Jak nadpłacić kredyt hipoteczny BNP Paribas

Jak już wspomniano, w BGŻ BNP Paribas wcześniejsza spłata kredytu nie jest skomplikowanym procesem. Wystarczy, że złożysz odpowiednią dyspozycję. Najłatwiej jest to zrobić online. Wówczas trzeba:

 1. zalogować się do bankowości elektronicznej,
 2. przejść do odpowiedniej zakładki (Moje Finanse -> Kredyty -> Szczegóły -> Wnioski),
 3. wybrać właściwy wniosek (Wniosek o częściową spłatę lub Wniosek o całkowitą spłatę),
 4. wypełnić i zatwierdzić wniosek.

Pamiętaj, że kredyt możesz nadpłacić dowolną kwotą, którą wpiszesz we wniosku.

Dlaczego warto nadpłacać kredyt hipoteczny?

Wiesz już, że w BNP Paribas wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego (w części lub w całości) jest możliwa i łatwa. Ale dlaczego warto to robić? Po pierwsze, każda nadpłata jest przeznaczana na spłatę kapitału, a tym samym zmniejsza Twoje saldo pozostałe do uregulowania. Tym samym możesz patrzeć, jak Twoje zobowiązanie szybciej "topnieje". Warto jednak również pamiętać, że to od kwoty kapitału pozostałego do spłaty są naliczane odsetki. Im niższe saldo, tym mniej odsetek zapłacisz. Dlatego każda nadpłata zmniejsza koszty Twojego kredytu i z każdą "nadprogramową" złotówką oszczędzasz - tym więcej, im wyższe jest oprocentowanie! Dokładne korzyści pomoże Ci obliczyć specjalny kalkulator nadpłaty kredytu.

Z czym wiąże się nadpłata lub wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego?

Jeśli zdecydujesz się złożyć wniosek o nadpłatę kredytu, będziesz mógł również zdecydować, w jaki sposób wpłynie to na Twoją dalszą spłatę. Możliwości są dwie:

 • zmniejszenie raty - w tym przypadku bank przelicza kredyt, rozkładając spłatę nowej, mniejszej kwoty na taką samą liczbę rat; dlatego Twoja kolejna rata będzie niższa;
 • skrócenie okresu spłaty - w tym przypadku kwota kredytu zostaje rozłożona na mniej rat, tak aby kwota pojedynczej raty pozostała taka sama.

W BNP Paribas wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego wiąże się z możliwością swobodnego wyboru jednej z tych opcji. Warto jednak pamiętać, że skrócenie okresu kredytowania może się wiązać z koniecznością podpisania aneksu do umowy.

Kiedy warto nadpłacić kredyt hipoteczny? Kiedy nadpłata kredytu jest opłacalna?

Kiedy najbardziej opłaca się w BNP Paribas nadpłata kredytu hipotecznego? Forum kredytobiorców oraz ekspertów jest zgodne, że warto nadpłacać kredyt w zasadzie zawsze, gdy masz taką możliwość (Twoja sytuacja finansowa jest stabilna, masz dodatkowe środki). Jednak koszt kredytu zmniejszysz w największym stopniu, jeśli zdecydujesz się na skrócenie okresu spłaty udzielonego kredytu (a nie zmniejszenie rat). Ponadto nadpłata i wcześniejsza spłata kredytu BNP Paribas są opłacalne szczególnie wtedy, gdy:

 • masz kredyt z ratą równą, zwłaszcza gdy znajdujesz się na początku okresu spłaty,
 • przewidywany jest wzrost oprocentowania Twojego kredytu,
 • bank BNP Paribas nie naliczy Ci prowizji za wcześniejszą spłatę.

Bardzo korzystnym momentem na nadpłatę kredytu są też wakacje kredytowe. Podczas zawieszenia spłaty, jak najbardziej można nadpłacić kredyt, co zmniejszy jego koszty i ułatwi jego spłatę w przyszłości.

Wakacje kredytowe w BNP Paribas: jak złożyć wniosek i jakie są warunki? Dowiedz się

Czy BNP Paribas nalicza prowizję za wcześniejszą spłatę kredytu?

W przypadku wcześniejszej spłaty części lub całości kredytu bank ma prawo nałożyć na kredytobiorcę dodatkową opłatę w postaci prowizji. Ustawa z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami gwarantuje jednak możliwość nadpłaty bez prowizji w przypadku kredytów zaciągniętych po 22 lipca 2017 r., o ile nadpłata nastąpi po co najmniej 3 latach od podpisania umowy.

W pozostałych przypadkach BNP Paribas może naliczyć prowizję za nadpłatę kredytu w wysokości 1%. Jeśli będziesz chciał skrócić okres spłaty, to bank naliczy również prowizję w wysokości 0,5% od pozostałego salda. Jeśli jednak masz kredyt z oprocentowaniem stałym, możesz być zwolniony z prowizji. Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz w swojej umowie kredytowej lub w taryfie opłat i prowizji banku.

BNP Paribas: wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego, ratalnego i innych

Warto wiedzieć, że w banku BNP Paribas można nadpłacać nie tylko kredyt zabezpieczony hipoteką. Jest to możliwe także w przypadku zobowiązań podlegających przepisom Ustawy o kredycie konsumenckim. Możliwa jest zatem w BNP Paribas wcześniejsza spłata kredytu ratalnego, gotówkowego, samochodowego i wielu innych. W tym przypadku również możesz skrócić okres kredytowania lub zmniejszyć ratę.

Jeżeli masz kilka zobowiązań, warto w pierwszej kolejności nadpłacać to, które jest najdroższe (ma najwyższe RRSO). Dlatego wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego BNP Paribas może być korzystniejsza niż wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego. Pamiętaj jednak, że bank może pobrać prowizję z tytułu nadpłaty lub przedterminowej spłaty kredytu.

Wniosek o nadpłatę kredytu hipotecznego lub konsumenckiego w BNP Paribas - krok po kroku

Aby nadpłacić kredyt hipoteczny lub konsumencki w banku BNP Paribas, musisz złożyć odpowiednią dyspozycję - osobiście w placówce banku lub przez bankowość elektroniczną. Jeśli zdecydujesz się wypełnić wniosek online, cała procedura będzie wyglądała następująco:

 1. zaloguj się do systemu transakcyjnego GOonline,
 2. otwórz zakładkę Moje Finanse -> Kredyty -> Kredyty hipoteczne i znajdź "Wnioski",
 3. wybierz wniosek o nadpłatę kredytu i wypełnij go,
 4. poczekaj na informację zwrotną od banku dotyczącą złożonej dyspozycji.

We wniosku musisz wskazać m.in. kwotę i datę wykonania nadpłaty kredytu. Możesz także wybrać, czy w konsekwencji zostanie zmniejszona rata kredytu hipotecznego lub konsumenckiego, czy też dojdzie do skrócenia okresu kredytowania.

Zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu: zasady wypłaty w BNP Paribas

Warto też wiedzieć, że wcześniejsza spłata kredytu BNP Paribas może skutkować zwrotem części poniesionych w związku z nim opłat. Dotyczy to zarówno kredytów hipotecznych (tych zawartych od 22 lipca 2017 r.), jak i kredytów konsumenckich. Zgodnie aktualnymi przepisami całkowity koszt kredytu powinien zostać obniżony proporcjonalnie do okresu, o jaki skrócono czas obowiązywania umowy. W przypadku wcześniejszej całkowitej spłaty kredytu możesz się ubiegać o zwrot części prowizji, odsetek i innych opłat.

Zwrot prowizji w BNP Paribas otrzymasz automatycznie na konto:

 • jeśli zawarłeś umowę o kredyt konsumencki od 18.12.2011 r. włącznie i dokonałeś całkowitej wcześniejszej spłaty kredytu po 11.09.2019 r.,
 • jeśli zawarłeś umowę o kredyt hipoteczny od 22 lipca 2017 i dokonałeś całkowitej wcześniejszej spłaty kredytu,
 • jeśli masz w banku BNP Paribas rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy ROR

Jeśli nie masz w banku BNP Paribas rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego, środki znajdą się na rachunku technicznym i będziesz mógł zlecić ich wypłatę na dowolne konto poprzez infolinię albo w oddziale.

Uwaga: jeśli zawarłeś umowę o kredyt konsumencki od 18.12.2011 i dokonałeś całkowitej wcześniejszej spłaty kredytu do 11.09.2019 r., możesz otrzymać zwrot prowizji na wniosek.

Nadpłata kredytu w BNP Paribas: podsumowanie

Chcesz nadpłacić kredyt w BNP Paribas? Możesz to zrobić bez żadnych przeszkód, wydając odpowiednią dyspozycję. Nadpłata zostanie przeznaczone na spłatę kapitału kredytu, zmniejszając jego całkowity koszt. Możesz też wybrać, czy w związku z nadpłatą chcesz zmniejszyć swoją ratę, czy też skrócić okres kredytowania. W wielu przypadkach bank nie pobierze dodatkowej prowizji za nadpłatę, natomiast w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego lub konsumenckiego otrzymasz proporcjonalny zwrot prowizji za udzielenie kredytu i innych opłat kredytowych! Dlatego, jeśli tylko możesz sobie na to pozwolić, warto rozważyć częściową lub całkowitą spłatę kredytu w BNP Paribas.

W BNP Paribas możesz nadpłacać:

 • kredyt hipoteczny,
 • kredyt gotówkowy,
 • kredyt ratalny,
 • kredyt konsolidacyjny,
 • kredyt samochodowy
 • i inne kredyty konsumenckie.

Nadpłaty możesz dokonać:

 • w każdej chwili,
 • dowolną kwotą,
 • po wydaniu specjalnej dyspozycji w placówce banku lub online.

Nadpłata kredytu wiąże się z:

 • zmniejszeniem raty lub
 • skróceniem okresu spłaty.

W BNP Paribas preferowany wariant możesz wybrać samodzielnie podczas składania dyspozycji nadpłaty.

Prowizja za wcześniejszą spłatę:

 • wynosi 1%,
 • może być naliczana dla kredytów zaciągniętych przed 22 lipca 2017 r. lub jeśli nadpłata nastąpi przed upływem 3 lat od podpisania umowy.

W przypadku skrócenia okresu spłaty może być naliczana także dodatkowa prowizja w wysokości 0,5% od pozostałego salda.

Zwrot części odsetek, prowizji i innych opłat związanych z kredytem otrzymasz:

 • automatycznie: w przypadku umów kredytu hipotecznego zawartych od 21 lipca 2017 r. i umów kredytu konsumenckiego zawartych od 18.12.2011 r. i spłaconych po 11.09.2019 r.,
 • na wniosek: w pozostałych przypadkach.
Anna Baczewska
Anna Baczewska

Copywriterka z wykształceniem planistycznym i zamiłowaniem do architektury. Chętnie zajmuje się także tematyką nieruchomości i aranżacji wnętrz. Lubi pisać o trendach, analizować dane i zgłębiać nowe dziedziny.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023