Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Nadpłata kredytu i wcześniejsza spłata w Alior Bank

Anna Baczewska
Anna Baczewska

Data publikacji: 20.05.2024, Data aktualizacji: 27.05.2024

5 minut czytania

Średnia ocen 5/5 na podstawie 2 głosów

Nadpłata kredytu i wcześniejsza spłata w Alior Bank
Alior Bank wcześniejsza spłata kredytu - czy jest możliwa? Jak wygląda? Jak nadpłacić kredyt hipoteczny, gotówkowy, pożyczkę w Alior Bank. Wyjaśniamy procedury!

Kredyty są drogie z uwagi na wysokie stopy procentowe. Nadpłata kredytu to korzystne rozwiązanie, które pomoże pozbyć się szybciej kredytu lub obniżyć wysokość miesięcznej raty. Na czym polega nadpłata kredytu hipotecznego Alior Bank? Czy jest możliwa bez ograniczeń? Czy warto nadpłacać kredyt? Sprawdź!

Z tego artykułu dowiesz się:

 • czy możliwa jest wcześniejsza spłata kredytu w Alior Bank
 • czy zostanie naliczona prowizja za wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego w Alior Bank
 • czy przysługuje zwrot za wcześniejszą spłatę kredytu w Alior Bank

Nadpłata kredytu hipotecznego Alior Bank: na czym polega i czy jest możliwa?

Nadpłata kredytu polega na wpłaceniu do banku wyższej kwoty, niż wynika to z harmonogramu spłaty. Można na przykład "zaokrąglać" każdą lub wybrane raty w górę, albo też dokonać jednorazowej większej wpłaty. Banki mają obowiązek umożliwienia klientom nadpłaty i wcześniejszej spłaty kredytu. Dlatego jest to możliwe także w Alior Bank. Wcześniejsza spłata kredytu i jego nadpłata nie powinny sprawić żadnych problemów.

Dlaczego warto nadpłacać lub wcześniej spłacić kredyt?

Jak nadpłata kredytu hipotecznego w Alior Bank wpływa na sytuację kredytobiorcy? Czy warto to robić? W wielu przypadkach jest to bardzo korzystne! Dodatkowe kwoty pozwalają zmniejszyć kapitał pozostały do spłaty i obniżyć koszty kredytu. Pozwala to skrócić okres kredytowania lub zmniejszyć wysokość kolejnych rat.

Eksperci zgodnie wskazują, że nadpłata kredytów jest korzystnym rozwiązaniem - szczególnie jeśli masz niezagospodarowane nadwyżki finansowe. Wysokie oprocentowanie kredytów sprawia bowiem, że generują one wysokie koszty, które dzięki nadpłacie można zmniejszyć. Jednocześnie wysoka inflacja i niskie oprocentowanie depozytów sprawiają, że trudno jest uzyskać porównywalne korzyści przy zainwestowaniu nadprogramowych środków.

Alior Bank: całkowita wcześniejsza spłata kredytu

W Alior Bank możesz w każdej chwili nadpłacić kredyt dodatkowymi środkami i dokonać tym samym całkowitej lub częściowej spłaty kredytu. Jakie są konsekwencje takiego działania? Jeżeli wpłacona kwota pozwoli na pełne rozliczenie i zamknięcie kredytu, zostanie on uznany za spłacony. Nie musisz składać żadnych specjalnych dyspozycji, aby dokonać przedterminowej spłaty.

W Alior Bank wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego wiąże się z otrzymaniem potwierdzenia SMS-em. Informację na ten temat uzyskasz także po zalogowaniu się do bankowości elektronicznej (znajdziesz ją, przechodząc do zakładki Moje sprawy -> Dyspozycje, opinie i potwierdzenia -> Złóż nowy wniosek -> Zaświadczenie o zamkniętych kredytach), na infolinii lub w oddziale. Uzyskanie papierowego potwierdzenia w oddziale może się jednak wiązać z pewną opłatą (zgodnie z aktualną Taryfą Opłat i Prowizji).

Alior Bank: częściowa wcześniejsza spłata kredytu

W Alior Banku możesz także w każdej chwili wpłacić dowolną dodatkową kwotę, która pozwoli na częściową spłatę kredytu. W tym przypadku środki na rachunku kredytowym zostaną przeznaczone automatycznie na spłatę najbliższej raty zgodnie z harmonogramem. Jeśli wpłacona kwota przewyższy kwotę kolejnej raty, nadwyżka zostanie przeznaczona na zmniejszenie wartości kapitału pozostałego do spłaty. Wiąże się to z automatycznym skróceniem okresu kredytowania, czyli zmniejszeniem liczby rat.

Jeśli chcesz, aby nadpłata powodowała zmniejszenie wysokości kolejnych rat, musisz złożyć wniosek. Przed płatnością kolejnej raty złóż dyspozycję w placówce, pocztą lub poprzez infolinię. Jak wygląda dyspozycja wcześniejszej spłaty kredytu? Wzór Alior udostępnia w placówkach.

Alior Bank: wcześniejsza spłata kredytu ratalnego, gotówkowego itp.

Co istotne, nadpłata i wcześniejsza spłata dotyczy nie tylko kredytów hipotecznych. W Alior wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego także jest możliwa. Dotyczy to również kredytów ratalnych i innych kredytów konsumenckich. Jeśli masz kilka zobowiązań, warto w pierwszej kolejności spłacać te, które generują najwyższe koszty (mają najwyższe oprocentowanie) lub stanowią największe obciążenie dla Twojego budżetu. Dlatego w pierwszej kolejności może być wskazana wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego Alior Bank - tego typu kredyty są bowiem mniej korzystne od kredytów zabezpieczonych hipoteką.

Alior Bank: prowizja za wcześniejszą spłatę kredytu

Rozważając nadpłacanie zobowiązania, warto jednak wziąć pod uwagę także taką kwestię jak jest prowizja za wcześniejszą spłata kredytu hipotecznego. Alior Bank może naliczać tego typu opłatę przy spłacie niektórych kredytów. Wysokość prowizji Alior Bank zależy przede wszystkim od rodzaju kredytu i daty podpisania umowy kredytowej. Szczegóły można znaleźć w Taryfie Opłat i Prowizji Alior Banku. Informacji o opłatach udzieli Ci też konsultant w placówce lub na infolinii.

W przypadku dostępnego obecnie w ofercie kredytu hipotecznego Megahipoteka Alior Bank pobiera prowizję za przedterminową częściową lub całkowitą spłatę w wysokości 2,5% (min. 100 zł), ale tylko wtedy, gdy nadpłata zostanie wykonana przed upływem 3 lat od daty wypłaty kredytu. W przypadku kredytów objętych ustawą o kredycie konsumenckim bank nie pobiera prowizji za wcześniejszą spłatę, o ile umowa została podpisana w dniu 18 grudnia 2011 r. lub później.

Zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu w Alior Bank

Z drugiej jednak strony, kredytobiorcy należy się zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu. Alior Bank nie tylko pozwala na zamknięcie kredytu bez żadnych przeszkód, ale również zwraca należną część prowizji i innych opłat pobranych przez bank w związku z kredytem. Wynika to z przepisów zawartych w Ustawie o kredycie hipotecznym i Ustawie o kredycie konsumenckim. Zgodnie z nimi całkowity koszt kredytu powinien zostać obniżony proporcjonalnie do okresu, o jaki skrócono czas obowiązywania umowy. Obecnie Alior Bank zwrot za wcześniejszą spłatę kredytu przyznaje w większości przypadków automatycznie w ciągu 14 dni kalendarzowych od spłaty zobowiązania (co nie jest oczywistością w innych bankach). Automatyczny zwrot z tytułu wcześniejszej spłaty otrzymasz, jeśli masz aktywny rachunek osobisty w Alior Banku.

Jeśli natomiast nie masz aktywnego konta osobistego w Alior Banku, dyspozycję zwrotu kosztów możesz złożyć:

 • logując się do bankowości internetowej Alior Online,
 • w aplikacji Alior Mobile,
 • osobiście w oddziale Alior Banku,
 • telefonicznie na infolinii, pod numerem 19 502.

Nadpłata kredytu w Alior Bank: podsumowanie

Nadpłata kredytu w Alior Bank jest nie tylko możliwa, ale też bardzo łatwa. Nadpłacać możesz kredyty hipoteczne, gotówkowe, ratalne, konsolidacyjne oraz wszelkie kredyty konsumenckie. Każda nadpłata automatycznie skraca okres spłaty zobowiązania, ale można też zawnioskować o przeliczenie kredytu i zmniejszenie raty. Jeżeli wpłacona kwota będzie wystarczała na zamknięcie kredytu, od razu otrzymasz elektroniczne zaświadczenie o całkowitej spłacie.

Co ważne, w Alior Banku prowizję za wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego zapłacisz tylko wtedy, gdy do nadpłaty dojdzie przed upływem 3 lat od wypłaty kredytu. Natomiast należny zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu Alior przeprowadza automatycznie, jeśli tylko masz w nim aktywne konto osobiste.

W Alior Bank można nadpłacać:

 • kredyt hipoteczny,
 • kredyt gotówkowy,
 • kredyt ratalny,
 • kredyty celowe
 • i inne.

Nadpłaty kredytu można dokonać:

 • w każdej chwili,
 • dowolną kwotą,
 • bez konieczności wydawania dodatkowych dyspozycji.

Nadpłata kredytu w Alior Bank wiąże się z:

 • w przypadku częściowej spłaty - zaliczeniem nadwyżki na poczet kolejnej raty i przeznaczeniem pozostałej części na spłatę kapitału oraz automatycznym skróceniem okresu kredytowania;
 • w przypadku całkowitej spłaty - automatycznym zamknięciem kredytu.

Prowizja za wcześniejszą spłatę w Alior Bank jest naliczana:

 • w przypadku kredytów hipotecznych - tylko jeśli nadpłaty dokonujesz przed upływem 3 lat od wypłaty kredytu (2,5%);
 • w przypadku kredytów konsumenckich - tylko dla umów zawartych przed 18.12.2011 r. (różne stawki).
Anna Baczewska
Anna Baczewska

Copywriterka z wykształceniem planistycznym i zamiłowaniem do architektury. Chętnie zajmuje się także tematyką nieruchomości i aranżacji wnętrz. Lubi pisać o trendach, analizować dane i zgłębiać nowe dziedziny.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023