Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Nadpłata kredytu i wcześniejsza spłata w Santander Bank Polska

Anna Baczewska
Anna Baczewska

Data publikacji: 22.05.2024, Data aktualizacji: 22.05.2024

5 minut czytania

Średnia ocen 5/5 na podstawie 1 głosu

Nadpłata kredytu i wcześniejsza spłata w Santander Bank Polska
Jak wygląda nadpłata kredytu hipotecznego w Santander Bank Polska? Jakie korzyści niesie? Czy trzeba zapłacić prowizję? Sprawdź!

Masz kredyt hipoteczny w Santander Bank Polska? Czy wiesz, że możesz go nadpłacać i dzięki temu sporo zaoszczędzić? Sprawdź, z czym wiąże się nadpłata lub wcześniejsza spłata kredytu Santander i na jakich zasadach można nadpłacać kredyt w tym banku.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • czy warto nadpłacać kredyt w Santander,
 • jak nadpłacać kredyt hipoteczny w Santander,
 • jak złożyć wniosek o nadpłatę kredytu hipotecznego w Santander.

Czy warto i jak działa nadpłata kredytu hipotecznego: Santander Bank Polska

Kredyt hipoteczny należy spłacać zgodnie z harmonogramem otrzymywanym przy podpisywaniu umowy. Określa on kwoty i daty wpłaty kolejnych rat. Kredyt hipoteczny w Santander, tak jak w innych bankach, można nadpłacać - czyli wpłacać na wskazane konto więcej, niż wynika to z harmonogramu. Nadpłata kredytu hipotecznego w Santander może się odbywać zarówno jednorazowo, jak i cyklicznie. Dowolna jest też kwota nadpłaty - wszystko zależy od chęci i możliwości finansowych kredytobiorcy.

Z czym wiąże się nadpłata kredytu hipotecznego w Santander?

Nadpłata i wcześniejsza spłata kredytu Santander są możliwe ze względu na obowiązujące przepisy. Nadprogramowe środki zawsze są przeznaczane na spłatę kapitału, czyli wartości zaciągniętego długu. Niesie to za sobą bardzo istotne korzyści, ponieważ to od kwoty kredytu pozostałej do spłaty naliczane są odsetki. W związku z tym nadpłata kredytu hipotecznego w Santander pozwala zmniejszyć jego całkowite koszty.

Jeśli masz w banku Santander kredyt hipoteczny, nadpłata automatycznie zmniejsza wysokość rat kredytu. Zostanie on bowiem przeliczony według nowej, mniejszej kwoty do spłaty. Na Twój wniosek bank może również skrócić okres spłaty, pozostawiając ratę na tym samym poziomie. Jednak wówczas prawdopodobnie będziesz musiał podpisać aneks do umowy kredytowej.

Czy jest możliwa wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego Santander?

Nadpłata i wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego są możliwe na takich samych zasadach jak nadpłata i wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego Santander. Można jej dokonać w każdej chwili, dowolną kwotą, a taki ruch zmniejszy całkowity koszt kredytu. Nadpłacać można też inne zobowiązania zaliczane do kredytów konsumenckich.

Czy nadpłata kredytu w Santander wiąże się z dodatkową prowizją?

W niektórych bankach nadpłata kredytu wiąże się z koniecznością zapłacenia prowizji z tytułu wcześniejszej spłaty. Nie inaczej jest w Santander, choć dodatkowa opłata obowiązuje tylko w niektórych przypadkach.

Bez prowizji możesz nadpłacać kredyt hipoteczny Santander oprocentowany według stopy stałej na 5 lat. W przypadku kredytów oprocentowanych według zmiennej stopy procentowej prowizja jest pobierana wtedy, gdy kredyt zostanie spłacony w ciągu 36 miesięcy od dnia zawarcia umowy.

Wysokość prowizji za nadpłatę kredytu wynosi:

 • 0% - w przypadku pierwszej przedterminowej spłaty części kapitału zobowiązania, jeśli jej wysokość nie przekroczy 50% kwoty udzielonego finansowania;
 • 1% - w pozostałych przypadkach częściowej lub całkowitej przedterminowej spłaty kredytu.

Jednocześnie naliczona prowizja za wcześniejszą spłatę kredytu nie może być większa od:

 • odsetek, które zostałyby naliczone od całości lub części kredytu spłaconej przed terminem przez rok od dnia faktycznej spłaty,
 • odsetek, które zostałyby naliczone za okres pozostały do końca umowy, jeżeli do końca umowy kredytu pozostało mniej niż rok.

Zwrot odsetek przy wcześniejszej spłacie kredytu Santander

Jeśli zdecydujesz się nadpłacić kredyt w Santander i skrócić okres kredytowania, przysługuje Ci również zwrot części kosztów poniesionych w związku z kredytem. Chodzi tu o zwrot odsetek przy wcześniejszej spłacie kredytu Santander. Ustawa o kredycie hipotecznym nakazuje bankowi dokonać na rzecz klienta zwrotu kosztów okołokredytowych przypadających za okres, o który skrócono obowiązywanie umowy kredytowej. Chodzi tu nie tylko o odsetki, ale także prowizję, ubezpieczenie itp. Zwrot prowizji przy wcześniejszej spłacie kredytu Santander jest przyznawany automatycznie na mocy ugody banku z Rzecznikiem Finansowym.

Jak otrzymać zwrot ubezpieczenia pomostowego kredytu hipotecznego w Santander Bank Dowiedz się

Jeśli spłaciłeś już swój kredyt w Santander i nie otrzymałeś zwrotu, możesz złożyć w tej sprawie reklamację. Pamiętaj także o zwrotach innych kosztów, które wiążą się z wcześniejszą spłatą kredytu. Zwrot ubezpieczenia Santander również powinien Ci przyznać automatycznie, podobnie jak zwrot odsetek, oczywiście proporcjonalnie do skróconego okresu spłaty kwoty kredytu.

Jak nadpłacać kredyt hipoteczny w banku Santander?

Jak złożyć w Santander wniosek o wcześniejszą spłatę kredytu? Tak naprawdę nie trzeba podejmować żadnych skomplikowanych kroków. Wystarczy dokonać nadpłaty w placówce banku lub też z poziomu bankowości elektronicznej. Odpowiednią dyspozycję możesz też złożyć telefonicznie, Specjalny wniosek o nadpłatę kredytu hipotecznego nie jest potrzebny. Nie musisz go składać także przy nadpłacie innych kredytów. Każda wpłata zmniejszy kapitał kredytu, automatycznie nastąpi także zmniejszenie rat.

Złożenie wniosku do banku będzie konieczne tylko wtedy, jeśli chcesz dokonać zmiany warunków kredytu w postaci skrócenia okresu spłaty.

Kiedy opłaca się nadpłacić kredyt hipoteczny w Santander Bank Polska?

Wiesz już, jakie korzyści przynosi nadpłata kredytu. Czy jednak zawsze warto to robić? Kiedy najbardziej opłaca się nadpłacać kredyt mieszkaniowy lub inne zobowiązanie? Eksperci podkreślają, że nadpłata jest najkorzystniejsza, gdy:

 • płacisz raty równe i znajdujesz się na początku okresu spłaty - wówczas rata składa się głównie z części odsetkowej, a kapitał pozostały do spłaty zmniejsza się powoli; nadpłata pomoże więc wyraźnie zmniejszyć odsetki;
 • oprocentowanie Twojego kredytu jest zmienne i prognozowany jest jego wzrost - wówczas dzięki nadpłacie zniwelujesz wzrost raty związany z podwyżką stóp procentowych;
 • korzystasz z wakacji kredytowych - jest to świetny czas na nadpłaty kredytu hipotecznego w banku, ponieważ cała kwota zostanie przeznaczona na spłatę kapitału;
 • możesz nadpłacać kredyt hipoteczny Santander bez naliczania przez bank prowizji - jeśli nie dotyczy Cię prowizja za wcześniejszą spłatę, nadpłata kredytu będzie jeszcze korzystniejsza.

Pamiętaj - jeśli płacisz raty malejące, również możesz nadpłacać kredyt, ale nie będzie to aż tak korzystne. Ponadto największe korzyści w zakresie zmniejszenia kosztów odczujesz, jeśli zdecydujesz się skrócić okres spłaty kredytu. W sieci znajdziesz kalkulatory, które pomogą Ci dokładnie obliczyć oszczędności dla konkretnych parametrów Twojego zobowiązania.

Ugoda frankowa Santander Bank Polska - jak przewalutować kredyt we frankach (CHF)? Dowiedz się

Podsumowując, jeśli masz stabilną sytuację finansową i dodatkowe środki, które możesz przeznaczyć na nadpłatę kredytu, zwykle warto to zrobić. W zależności od okoliczności oszczędności mogą być mniejsze lub większe, ale takie rozwiązanie zawsze obniża koszt kredytu hipotecznego.

Nadpłata kredytu w Santander Bank Polska: podsumowanie

Wszyscy klienci banku Santander mają prawa do wcześniejszej spłaty kredytu w całości lub w części. W efekcie mogą zdecydować się na zmniejszenie rat lub skrócenie okresu kredytowania. Dokonać nadpłaty kredytu hipotecznego czy konsumenckiego można zawsze i dowolną kwotą, bez konieczności przechodzenia przez skomplikowane formalności. Ponadto specjaliści są zgodni co do tego, że warto nadpłacać kredyt hipoteczny - tym samym zmniejszasz bowiem jego całkowite koszty. Zwróć jedynie uwagę na to, czy w Twoim przypadku bank naliczy prowizję za wcześniejszą spłatę, ponieważ zmniejsza ona uzyskiwane korzyści.

Jakie jeszcze korzyści przynosi wcześniejsza spłata kredytu? Zwrot prowizji Santander, odsetek ubezpieczenia oraz innych kosztów poniesionych w związku z kredytem jest dokonywany proporcjonalnie czasu spłaty kredytu, jeśli uda Ci się go zamknąć przedterminowo. Bank ma obowiązek zwrócić nadpłacone środki na mocy obowiązujących przepisów i powinien zrobić to automatycznie.

W Santander Bank Polska możesz nadpłacać:

 • kredyt hipoteczny,
 • kredyt gotówkowy,
 • kredyty celowe
 • i inne kredyty konsumenckie.

Nadpłaty możesz dokonać:

 • w każdej chwili,
 • dowolną kwotą,
 • bez konieczności składania specjalnych wniosków.

Nadpłata kredytu Santander skutkuje:

 • automatycznym zmniejszeniem kolejnej raty
 • lub, na wniosek, skróceniem okresu kredytowania.

Prowizja 1% za wcześniejszą spłatę jest naliczana, jeśli:

 • spłacasz kredyt oprocentowany stałą stopą i jednocześnie
 • nie jest to Twoja pierwsza przedterminowa spłata części kapitału lub
 • wysokość spłaty przekroczy 50% kwoty udzielonego finansowania.
Anna Baczewska
Anna Baczewska

Copywriterka z wykształceniem planistycznym i zamiłowaniem do architektury. Chętnie zajmuje się także tematyką nieruchomości i aranżacji wnętrz. Lubi pisać o trendach, analizować dane i zgłębiać nowe dziedziny.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023