Mieszkanie kolekcjonera

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 22.03.2019, Data aktualizacji: 12.08.2022

2 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 5 głosów

Mieszkanie kolekcjonera
Przedstawiamy najbardziej charakterystyczne elementy wnętrz kolekcjonerów. A Ty co kolekcjonujesz?

Mieszkanie kolekcjonera wyróżnia niezwykłe wyczucie stylu i dbałość o każdy detal. To wnętrze, które przeważnie jest pełne elegancji i szyku, mimo że znajduje się w nim mnóstwo ciekawych przedmiotów. Każdy z nich ma natomiast swoje miejsce i idealnie współgra z całością. Często jest to przestrzeń, gdzie spotykają się ze sobą relikty przeszłości i nowoczesny design. To swego rodzaju manifestacja gustu mieszkańca.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jak przechowywać kolekcjonerskie eksponaty
 • jak przechowywać książki
 • w jaki sposób eksponować obrazy 

Kolekcjonować można wszystko, od znaczków, pocztówek, książek czy obrazów po antyki i instrumenty muzyczne. Przy urządzaniu wnętrza każdy kolekcjoner znajduje odpowiednie miejsce dla swoich zdobyczy i często właśnie do nich dopasowuje styl mieszkania. Dlatego też kolekcjonerskie przedmioty są bardzo ważnym elementem aranżacji, a nawet stanowią jej podstawę. Najważniejszą zasadą jest oczywiście dobra organizacja. Tu wszystko ma swoje miejsce, a każdy skrawek wykorzystanej przestrzeni jest dokładnie przemyślany.

Obrazy

Miłośnicy obrazów uwielbiają je przemycać do swoich wnętrz. Nadają one niezwykłego klimatu każdej przestrzeni. Wprowadzają do pomieszczeń pewien artystyczny sznyt. Niektórzy wielbiciele malarstwa, płótnem wypełniają każdy skrawek ściany, a jeśli brakuje miejsca, przenoszą obrazy także na meble czy podłogę. Powoduje to, że możemy w takim wnętrzu poczuć się trochę jak w pracowni artystycznej. Często najważniejsze eksponaty są wyróżniane na sztalugach. Znany polski malarz Andrzej Fogtt swoimi płótnami zapełnił całe mieszkanie, rozwieszając je niesymetrycznie. Całość stworzyła bardzo ciekawe i inspirujące wnętrze.

Książki

To bardzo popularny przedmiot kolekcjonerski. Jeśli uwielbiamy czytać literaturę, to bardzo szybko w naszym mieszkaniu pojawia się potrzeba stworzenia oddzielnej biblioteczki. Starannie ułożone rzędy książek stanowią doskonałą dekorację np. w przestrzeni pod schodami, na antresoli czy w gabinecie. Książki nadają niezwykłego klimatu, ale wprowadzają też nutę klasy do naszych wnętrz. Są takim przedmiotem, który sprawdzi się jako dekoracja każdego domu, należy go po prostu dopasować do istniejącego stylu.

Książki możemy układać w szafach z przeszklonymi drzwiami lub na prostych regałach zrobionych ze sklejki. Sprawdzą się także umieszczone na całych ścianach na przygotowanych specjalnie wiszących półkach z desek. Bibliofile mogą ulubione motywy z książek wykorzystywać również w formie fototapet, czy niezwykle popularnych naklejek ściennych.

Muzyka

Muzyka to pasja, która bardzo angażuje. Stwarza wiele możliwości kolekcjonowania przeróżnych przedmiotów – od płyt i winyli po instrumenty muzyczne. Te ostatnie są sporym utrudnieniem, ponieważ nie tylko zabierają sporo miejsca, ale wymagają także odpowiedniej konserwacji.

Miłośnicy gitar, mogą je zawiesić na ścianie i codziennie cieszyć oko swoim ulubionym instrumentem. Płyty i winyle można natomiast układać w podobny sposób jak książki  na półkach. Najważniejsze z nich, które pochodzą od naszych ulubionych artystów, będą również doskonałą dekoracją ścienną. Okładka może z powodzeniem zastąpić np. obrazy czy fotografie. Ale muzyka to również plakaty i wszelkiego rodzaju naklejki związane z naszymi ulubionymi zespołami czy stylami muzycznymi.  

Pamiątki z podróży

Mieszkanie podróżnika jest kolorowe i pełne inspirujących pamiątek pochodzących nawet z najdalszych zakątków świata. Wszystkie przedmioty przywołują ulubione wspomnienia i miejsca. Często w aranżacji wykorzystywane są również motywy charakterystyczne dla danych stylów jak np. biało-niebieskie ściany rodem z Grecji czy kolorowe kafelki prosto z Maroko. Jedno jest pewne. Tego typu wnętrza są bardzo wyraziste i w widoczny sposób podkreślają pasję domowników.

 

 
wykończenie mieszkania z architektem
Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: