Ile zejdzie z ceny deweloper? Sprawdzamy różnice cen ofertowych i transakcyjnych!

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 31.03.2022, Data aktualizacji: 19.08.2022

6 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 413 głosów

Ile można wynegocjować u dewelopera?
Jak wygląda negocjacja cen nieruchomości na rynku pierwotnym? Ile deweloper zejdzie z ceny przy zakupie mieszkania? Sprawdź.

Zastanawiasz się, czy możesz liczyć na obniżkę ceny przez firmy deweloperskie? Mieszkania od dewelopera nie należą do tanich, ale możesz negocjować. Na początek sprawdź sytuację na rynku nieruchomości i dowiedz się, w jakich okolicznościach inwestor jest w stanie obniżyć cenę. 

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • ile wynoszą różnice między cenami ofertowymi i transakcyjnymi
 • kiedy łatwiej wynegocjować obniżkę
 • co wpływa na wysokość kwoty, którą można utargować

Ceny ofertowe a ceny transakcyjne – różnice

O ile można negocjować cenę mieszkania na rynku pierwotnym? Na początku warto poznać różnice między cenami oferowanymi a kwotami, które widnieją na dokumencie kupna-sprzedaży.

Z informacji podawanych przez Narodowy Bank Polski dowiadujemy się, że w III kw. 2021 r. największa różnica była we Wrocławiu. Średnia stawek w ofertach wyniosła 9965 zł/mkw., natomiast ceny sprzedaży przeciętnie 8891 zł/mkw., co stanowi ponad 10-procent. 

W Krakowie cena metra kwadratowego była mniejsza od oferowanej o 8,2 proc. (z 10605 na 9736 zł). W Warszawie dysproporcja wyniosła 3,6 proc. (z 11406 w ofercie do 10992 zł w transakcji). Jeszcze mniejsza była w Gdańsku – około 2,5 proc., a w Katowicach było to zaledwie 0,6 proc. 

średnie ceny ofertowe i transakcyjne
 

Ile deweloper zejdzie z ceny?

Na to pytanie nie ma konkretnej odpowiedzi, ale nie będzie to wiele. Deweloperzy zostawiają sobie pole do negocjacji. Zdarza się, że zawyżają cenę, by podczas takich rozmów móc ją obniżyć. Jednak pamiętaj, że sprzedaż nieruchomości nie oznacza dla inwestora jedynie zysku deweloperskiego. Musi on pokryć inne koszty, np. ziemi i zagospodarowania terenu oraz budowy. Istotna jest sytuacja na rynku nieruchomości w Polsce, a tę kształtuje również podaż i zapotrzebowanie na lokale.

Ceny mieszkań

Ceny na rynku mieszkań rosną, ale są miejsca, gdzie sytuacja jest w miarę stabilna. Z danych GUS-u wynika, że największy wzrost (III kw. 2021 r. – III kw. 2020 r.) był w województwie śląskim (13%), zaś najmniejszy w opolskim (4,1%). Według NBP ceny transakcyjne mieszkań w III kw. 2021 r. wzrosły zwłaszcza w Łodzi, Wrocławiu i w Krakowie. 

Średnie ceny mkw. w III kw. 2020 w porównaniu z analogicznym okresem 2021 r. wzrosły we Wrocławiu o 14% (z 9087 do 10357 zł). W II kw. 2021 r. wrocławscy deweloperzy sprzedali prawie 4 razy więcej ofert, niż wprowadzili do sprzedaży. W Krakowie również popyt był większy niż podaż, a w Łodzi równowaga została zachowana.

Ostatnie dane też pokazują wzrost cen nowych lokali. W ciągu roku (styczeń 2021 – styczeń 2022) w Katowicach i w Łodzi ceny poszły w górę aż o 31%. Najmniejszy skok był w Krakowie (10%). Zmieniła się też struktura cenowa. W styczniu 2021 r. na łódzkim rynku mieszkania do 7 tys./mkw. stanowiły 78% ofert, a rok później już tylko 16%. W Katowicach udział cen do 7 tys. zmniejszył się z 34 do 5%.

Popyt i podaż 

Z analizy NBP wynika, że popyt na nowe nieruchomości jest wysoki, ale widać też duże zainteresowanie mieszkaniami na rynku wtórnym.

Co prawda inwestorzy ciągle budują, ale w wielu miejscach popyt przekracza podaż. GUS wstępnie informuje, że deweloperzy w 2021 r. przekazali do użytkowania 141,7 tys. mieszkań (0,7% mniej niż rok wcześniej). Z kolei w 2021 r. rozpoczęli budowę 166,3 tys. lokali, czyli 27,7% więcej niż w 2020 r. 

ile deweloper zejdzie z ceny

Ile wynegocjujesz na lokalnym rynku nieruchomości?

Ile realnie można wynegocjować na transakcji zakupu mieszkania? Zapytaliśmy o to przedstawicieli krajowych deweloperów.

Anna Skotnicka-Ryś, Członek Zarządu / Dyrektor Działu Handlowego firmy Profbud

Ceny mieszkań na rynku pierwotnym zmieniają się niezwykle dynamicznie z uwagi m.in. na rosnącą inflację, niższą podaż czy też obecną sytuację na świecie. Niezależnie od wskazanych okoliczności negocjacja cen mieszkań jest oczywiście nadal możliwa. Finalny efekt rozmów uzależniony jest jednak od wielu czynników m.in. od ilości obecnie prowadzonych inwestycji i dostępności mieszkań, postępu prac, a nawet lokalizacji.

Oczywiście każdy Klient odwiedzający biuro sprzedaży ma możliwość prowadzenia indywidualnych rozmów na temat cen – metraż oraz ilość nabywanych lokali może mieć w tym przypadku niebagatelne znaczenie. W chwili obecnej, w jednej z naszych inwestycji w Łodzi, Klienci mają na przykład możliwość skorzystania z atrakcyjnej oferty cenowej – do kwietnia wybrane mieszkania w Osiedlu Primo etap III będą mogli nabyć nawet 9% taniej. Zachęcamy wszystkich do skorzystania z promocji ponieważ za chwilę zakup mieszkań w takiej cenie może nie być już możliwy.

Tomasz Kaleta, Dyrektor Departamentu Sprzedaży Develia S.A.

Wysokość rabatów udzielanych przez deweloperów zależy od danej inwestycji, jej stopnia zaawansowania, zakładanego tempa sprzedaży, przyjętej polityki cenowej oraz dodatkowych warunków transakcji, takich jak harmonogram wpłat czy dodatkowy zakup miejsca postojowego i komórki lokatorskiej.

W obecnych warunkach rynkowych trudno jednak o większe upusty. Branża deweloperska boryka się obecnie ze skokowym wzrostem cen materiałów budowlanych. Tylko w ciągu ostatniego roku podrożały one o 10 proc., a prognozy Narodowego Banku Polskiego nie napawają optymizmem. Przewidywana przez analityków NBP inflacja konsumencka w 2022 r. ma wynieść 10,8 proc. Drożejące materiały przekładają się na wyższe koszty generalnego wykonawstwa – w przypadku realizacji opłacanych ryczałtowo wykonawcy już zgłaszają się do deweloperów z prośbami o renegocjowanie wysokości kontraktów.

W tej sytuacji praktycznie nie udziela się jakichkolwiek rabatów. Wiele firm planuje wprowadzenie do umów deweloperskich klauzul waloryzujących ceny mieszkań o wskaźnik inflacji, aby zabezpieczyć się przed jej skutkami. Nie jest to nowe rozwiązanie, ale do tej pory stosowano je sporadycznie. Należy się spodziewać, że w obecnych warunkach ekonomicznych będziemy się z nim stykać coraz częściej. Develia nie ma jednak w planach takiego posunięcia – ceny mieszkań w naszych inwestycjach są stałe.

kto może liczyć na upusty

Kto może liczyć na upusty?

Kiedy sprzedający jest skłonny do ustępstwa i kto może liczyć na zbicie ceny nowego mieszkania? Negocjować cenę nieruchomości może każdy, dlatego przygotowanie do negocjacji dobrze zacząć od sprawdzenia sprzyjających okoliczności.

 1. Korzystne dla sprzedawcy zasady finansowania – kupno mieszkania za gotówkę lub płatność większości kwoty z góry.
 2. Pakietowy zakup nieruchomości, czyli nabycie kilku mieszkań.
 3. Mniej popularne oferty – być może na parterach, bez miejsca parkingowego lub balkonu, albo większe metraże, które się nie sprzedały. 

Jeśli masz do czynienia z trzecim wariantem, sprawdź przede wszystkim, czy oferta promocyjna jest naprawdę promocyjna. Porównaj jej wysokość ze stawkami w innych inwestycjach o podobnym standardzie w tej lokalizacji. Zastanów się podczas oglądania mieszkania, dlaczego sprzedawca oferuje Ci rabat, lub zależy mu na szybkiej sprzedaży mieszkania.

Sprawdź oferty promocyjne deweloperów

Może mankamenty (np. niekorzystny układ mieszkania), z których nie zdajesz sobie sprawy na początku, są na tyle istotne, że firma „skazana” jest na obniżenie ceny wyjściowej. Brak balkonu lub komórki lokatorskiej też może być teraz mało istotny, ale musisz myśleć przyszłościowo. 

Podsumowanie

Różnice między kwotami w ofercie a finalnymi pokazują, że negocjowanie z deweloperem przynosi efekty. Dotyczy to też ofert mieszkań z rynku wtórnego. Są jednak miasta, w których różnica będzie bardzo mała, np. kilkadziesiąt złotych. 

Zanim przystąpisz do rozmów ze sprzedającym, pamiętaj, żeby dobrze się przygotować. Nowy dom lub mieszkanie to początek nowego życia. Bywa, że trudno utrzymać emocje na wodzy, tym bardziej że ceny są wysokie. Negocjacje nie muszą być stresujące, jeśli wiesz, jak przebiegają i o co możesz pytać. Warto korzystać z poradników, które pokazują, jak negocjować na rynku pierwotnym. 

Jak przygotować się do negocjacji z deweloperem? Sprawdź poradnik

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl to ludzie pełni pasji i zaangażowania.

Subskrybuj RynekPierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

5 Komentarzy

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
 • Adam

  Ja mieszkanie kupowałem w zeszłym roku i udało mi się wynegocjować tylko komórkę lokatorską. Biorąc pod uwagę, że mieszkanie kosztowało mnie 900 tys., nie był to super wynik. Ale wychodzę z założenia, że lepsze to niż nic. Jak deweloper nie obniży ceny za metr, to spróbuj z komórką czy miejscem parkingowym.

  23 czerwca 2022, 10:45
 • Patrycja

  Mnie się nie udało wynegocjować ani złotówki. Deweloper był nieugięty i obstawał przy swojej cenie. Dodam, że interesowało mnie mieszkanie na parterze z dużym ogródkiem.

  22 czerwca 2022, 15:18
 • Sonia

  Prawda jest taka, że jak ktoś chce kupić mieszkanie w popularnej inwestycji, które faktycznie cieszy się ogromnym zainteresowaniem, nie dostanie żadnego rabatu. Wtedy nie pozostaje nic innego jak zgodzić się na ofertę lub szukać czegoś innego.

  20 czerwca 2022, 09:42
 • Paweł

  Mam upatrzone 2 mieszkania, ale przymierzam się do negocjacji z deweloperem. Jakie maksymalne zniżki udało się wam wynegocjować? Bo zastanawiam się, na jaki rabat mogę realnie liczyć. Dodam, że chcę kupić mieszkanie w Poznaniu.

  20 czerwca 2022, 09:41

  Redakcja

  Negocjować zawsze można, niezależnie od wyniku rozmów. To, o ile deweloper zejdzie z ceny, uzależnione jest przede wszystkim od popytu na dane mieszkanie. Jeśli faktycznie jest wielu chętnych, trudno będzie wynegocjować jakąkolwiek zniżkę, a jeśli już – raczej nie wpłynie znacząco na obniżenie ceny mieszkania.

  20 czerwca 2022, 10:06
 • Kamila

  Propozycje niektórych deweloperów są śmiechu warte… Ja 3 lata temu kupowałam mieszkanie i zaproponowano mi zniżkę…. 5000 zł. Przy takich cenach za metr?!

  6 czerwca 2022, 09:27

Artykuły powiązane

logo

Oferty

Wydawcą portalu rynekpierwotny.pl jest PropertyGroup Sp. z o.o.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: