Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Nadpłata kredytu i wcześniejsza spłata w mBank

Anna Baczewska
Anna Baczewska

Data publikacji: 22.05.2024, Data aktualizacji: 27.05.2024

5 minut czytania

Średnia ocen 3/5 na podstawie 2 głosów

Nadpłata kredytu i wcześniejsza spłata w mBank
Jak działa nadpłata kredytu hipotecznego w mBank? Czy można też nadpłacić gotówkowy kredyt w mBanku? Czy to się opłaca? Sprawdź!

Obecnie z uwagi na wysokie stawki oprocentowania, kredyty wiążą się ze sporymi kosztami. Jednym ze sposobów na ich zmniejszenie jest nadpłata kredytu. O co w tym chodzi? Jak działa nadpłata kredytu hipotecznego mBank? Wyjaśniamy.

Z naszego artykułu dowiesz się:

 • czy nadpłacać kredyt hipoteczny w mBank
 • jak zrobić nadpłatę kredytu w mBanku
 • ile prowizji za nadpłatę kredytu hipotecznego

Czy i kiedy nadpłacać kredyt hipoteczny w mBank?

Kredyt hipoteczny spłaca się według harmonogramu dołączonego do umowy kredytowej. Wskazuje on terminy oraz kwoty poszczególnych rat. Nadpłata kredytu hipotecznego polega na przelaniu do banku wyższej kwoty niż wynika to z harmonogramu. W mBank nadpłata kredytu hipotecznego jest możliwa dowolną kwotą i w dowolnym czasię - możesz np. systematycznie nadpłacać swój kredyt w mBanku mniejszymi kwotami lub jednorazowo zasilić go większą sumą pieniędzy.

Dlaczego warto nadpłacać kredyt hipoteczny?

Dlaczego warto nadpłacać kredyt? To proste. "Nadprogramowe" kwoty przekazane do banku są przeznaczane na spłatę kapitału pozostałego do spłaty i zmniejszają tę kwotę. Należy przy tym zaznaczyć, że odsetki są naliczane właśnie od kwoty kredytu pozostałej do spłaty. Im jest niższa - tym mniej zapłacisz. Dlatego każda nadpłata kredytu powoduje, że oszczędzasz na jego kosztach!

Z czym wiąże się nadpłata kredytu w mBank?

W mBank wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego może być częściowa lub całkowita. Jeżeli przelejesz do banku całość kwoty pozostałej do spłaty, kredyt zostanie zamknięty. Jeśli natomiast zdecydujesz się nadpłacić kredyt hipoteczny w mBanku mniejszą kwotą, będziesz mieć do wyboru jedno z dwóch rozwiązań:

 • zmniejszenie raty kredytu - wówczas kredyt zostanie przeliczony bez skracania okresu kredytowania, a kolejna rata będzie mniejsza;
 • skrócenie okresu kredytowania - rata pozostanie bez zmian, ale uzyskasz możliwość wcześniejszej spłaty kredytu.

W mBanku możesz samodzielnie zdecydować, którą opcje wybierzesz. Warto przy tym zaznaczyć, że zmniejszenie raty może ułatwić jego spłatę w przyszłości. Skrócenie okresu kredytowania zapewni Ci jednak większe oszczędności. W tym przypadku niekiedy może być jednak konieczne podpisanie aneksu do umowy.

mBank: wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego i innych kredytów

Warto również zaznaczyć, że w mBank możliwa jest nie tylko całkowita lub częściowa spłata kredytu hipotecznego. Nadpłacać możesz też inne zobowiązania, takie jak kredyt gotówkowy. Ponadto możliwa jest w mBank wcześniejsza spłata kredytu samochodowego, konsolidacyjnego, ratalnego i innych kredytów uznawanych za kredyty konsumenckie. Wcześniejsza spłata kredytu CHF mBank działa również na takich samych zasadach, co w przypadku kredytu w złotówkach.

Przewalutowanie kredytu hipotecznego w mBank - na czym polegają ugody frankowe? Dowiedz się więcej

mBank: prowizja za wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego

Czy wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego w mBanku wiąże się z dodatkowymi opłatami? Zgodnie z przepisami bank ma prawo naliczyć prowizję, ale robi to tylko w nielicznych przypadkach.

Z czym wiąże się w mBank wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego? Prowizja będzie naliczona tylko w dwóch przypadkach:

 • gdy spłacisz w części lub w całości kredyt z oprocentowaniem okresowo stałym lub stałym lub
 • przy spłacie w całości kredytu z oprocentowaniem zmiennym w okresie pierwszych 3 lat od jego wypłaty.

W mBank prowizja za wcześniejszą spłatę kredytu wynosi 2% lub zgodnie z zapisami umowy czy aneksu.

mBank nadpłata kredytu hipotecznego: jak złożyć wniosek

Jeśli interesuje Cię wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego w mBanku, musisz złożyć odpowiednią dyspozycję. Można to zrobić na kilka sposobów:

 • przez internet, na stronie mbank.pl (Produkty -> Kredyty -> Wszystkie -> Szczegóły kredytu -> Wcześniejsza spłata –> Spłać),
 • dzwoniąc na mLinię pod numer +48 42 6 300 800,
 • osobiście w placówce mBanku.

Uwaga: w dniu nadpłaty zadeklarowanej kwoty kapitału mBank naliczy i pobierze odsetki za okres od dnia ostatniej spłaty kredytu do dnia poprzedzającego dzień wcześniejszej spłaty włącznie. Reszta nadpłaconej kwoty będzie natomiast przeznaczona na spłatę kapitału Twojego kredytu.

mBank zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu

Warto również wiedzieć, że decydując się na nadpłatę kredytu, w wielu przypadkach można liczyć na częściowy zwrot poniesionych kosztów, w tym zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu. mBank, podobnie jak inne banki, jest zobowiązany do proporcjonalnego zwrócenia kosztów poniesionych w związku z kredytem, jeśli ten zostanie spłacony przed czasem. 

mBank wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego: zwrot odsetek i prowizji

W przypadku spłaty całości kredytu hipotecznego przed terminem określonym w umowie bank musi Ci zwrócić proporcjonalną część poniesionych kosztów zgodnie z zapisami Ustawy o kredycie hipotecznym. Jest to dodatkowa korzyść, jaką zapewnia w mBank wcześniejsza spłata kredytu. Zwrot kosztów kredytu przy wcześniejszej spłacie mBank dotyczy takich opłat jak prowizja, odsetki czy ubezpieczenie. Dotyczy to umów kredytowych podpisanych po 21 lipca 2017 roku. Co ważne, w mBank zwrot odsetek za wcześniejszą spłatę kredytu dostaniesz automatycznie.

mBank wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego: zwrot odsetek i prowizji

Masz w mBank kredyt gotówkowy? Wcześniejsza spłata w tym przypadku również będzie wiązać się z proporcjonalnym zwrotem kosztów, co gwarantuje Ustawa o kredycie konsumenckim. mBank zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredyturealizuje automatycznie. Ponadto zwrot po wcześniejszej spłacie kredytu mBank dotyczy także prowizji i innych kosztów kredytowych. Oczywiście obliczany jest on proporcjonalnie w stosunku do skróconego okresu spłaty.

Kiedy warto nadpłacić kredyt hipoteczny lub gotówkowy w mBanku?

Dyspozycję nadpłaty kredytu możesz złożyć w każdej chwili. Kiedy jednak częściowa lub całkowita spłata kredytu jest najbardziej opłacalna? Eksperci podkreślają, że jest to szczególnie korzystne:

 • w przypadku spłaty rat równych, szczególnie na początku okresu spłaty, gdy część odsetkowa raty jest najwyższa,
 • gdy oprocentowanie Twojego kredytu jest zmienne i przewiduje się jego wzrost - wówczas nadpłata pomoże Ci zniwelować skutki podwyżki stóp;
 • gdy korzystasz z wakacji kredytowych - wtedy pomijasz odsetki i inne koszty kredytu i całą kwotę przeznaczasz na spłatę kapitału.

Wakacje kredytowe w mBank: jak złożyć wniosek i jakie są warunki? Dowiedz się więcej

Dokonanie częściowej lub całkowitej spłaty kredytu hipotecznego będzie też najkorzystniejsze, gdy nie wiąże się to z koniecznością zapłaty prowizji. Ponadto jeśli masz kilka zobowiązań, warto w pierwszej kolejności spłacić to z najwyższym oprocentowaniem.

Nadpłata kredytu w mBank: podsumowanie

Wiesz już, czym jest nadpłata kredytu hipotecznego, jak to działa i jak złożyć wniosek o nadpłatę w mBank. Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego odsetki pozwala zmniejszyć od razu, redukując całkowity koszt kredytu. Każda, nawet częściowa spłata kredytu hipotecznego lub konsumenckiego zapewnia Ci zatem oszczędności. W mBank wcześniejsza spłata kredytu jest bardzo prosta. Możesz swobodnie nadpłacać raty kredytu hipotecznego lub konsumenckiego w dowolnej chwili. Dyspozycję nadpłaty możesz złożyć w placówce banku, ale też telefonicznie i online. Pamiętaj też, że możesz automatycznie otrzymać zwrot odsetek przy wcześniejszej spłacie kredytu mBank, co zapewni Ci dodatkowe oszczędności!

W mBanku możesz nadpłacać:

 • kredyt hipoteczny,
 • kredyt gotówkowy,
 • i inne kredyty konsumenckie.

Nadpłaty możesz dokonać:

 • w każdej chwili,
 • dowolną kwotą,
 • po wydaniu dodatkowej dyspozycji w placówce banku, telefonicznie lub online.

Nadpłata kredytu wiąże się z:

 • zmniejszeniem raty lub
 • skróceniem okresu spłaty.

Preferowany wariant możesz wybrać samodzielnie podczas składania dyspozycji nadpłaty.

Prowizja za wcześniejszą spłatę jest naliczana:

 • gdy spłacisz w części lub w całości kredyt z oprocentowaniem okresowo stałym lub stałym lub
 • przy spłacie w całości kredytu z oprocentowaniem zmiennym w okresie pierwszych 3 lat od jego wypłaty.

Prowizja wynosi 2% lub zgodnie z umową kredytową.

Zwrot części odsetek, prowizji i innych opłat związanych z kredytem otrzymasz:

 • w przypadku umów kredytowych zawartych od 21 lipca 2017 r. - automatycznie,
 • w przypadku starszych umów kredytowych - na wniosek.
Anna Baczewska
Anna Baczewska

Copywriterka z wykształceniem planistycznym i zamiłowaniem do architektury. Chętnie zajmuje się także tematyką nieruchomości i aranżacji wnętrz. Lubi pisać o trendach, analizować dane i zgłębiać nowe dziedziny.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023