Lofty w Polsce

Marcin Moneta
Marcin Moneta

Data publikacji: 05.02.2020, Data aktualizacji: 31.08.2022

4 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 34 głosów

Lofty w Polsce
Rynek loftów rozwija się w Polsce, zarówno w segmencie nieruchomości mieszkaniowych, jak i komercyjnych. Czy lofty w Polsce cieszą się wzięciem?

Wielkie przestrzenie, pełne szkła i stali, niebanalnych ozdobników, z wielkimi oknami, filarami i wyjątkowym industrialnym charakterem, czyli po prostu lofty – od blisko 60 lat urzekają ludzi na całym świecie. Rynek loftów rozwija się także w Polsce, zarówno w segmencie nieruchomości mieszkaniowych, jak i komercyjnych.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jaka jest historia loftów
 • czym są soft lofty
 • czy lofty są popularne w Polsce

Na początek krótki rys historyczny. Ojczyzna loftów znajduje się za Oceanem Atlantyckim, w Stanach Zjednoczonych. Tam – konkretnie w Nowym Jorku, zapoczątkowano trend adaptacji opuszczonych obiektów fabrycznych. Wynikał on na początku z konieczności. Ubodzy artyści szukali tanich pracowni, które jednocześnie byłby ich domem. Tak powstały pierwsze lofty. Nie kojarzyły się z luksusem, jak obecnie postrzega się je w Polsce, a raczej z nieco spartańskimi warunkami, „wolnością”, „artystycznym nieładem”, dużą przestrzenią i klimatem a’la squat – czyli komuna mieszkańców.

Dziś lofty to nie tylko konkretne nieruchomości a wyraźnie określona i ugruntowana stylistyka, trend w designie realizowany na całym świecie.

Loft hard, loft soft

Lofty – najogólniej – dzieli się na te hard i te soft. Pierwsze to „prawdziwe” lofty, a więc mieszkania zaaranżowane rzeczywiście w przestrzeniach pofabrycznych. Drugie – czyli soft lofty – to nowe mieszkania, w nowych budynkach, jedynie stylizowanych na poprzemysłowe.

Cechy hard loftów to wielkie metraże, wysokie i bardzo wysokie sufity (minimum 4 metry), metalowe schody, wsporniki, przemysłowe okna, sięgające nawet podłogi, różnego rodzaju wyjścia, tarasy na dachu oraz fabryczne oświetlenie.

Z kolei pod pojęciem loftów soft rozumie się raczej typowe metrażowo mieszkania, ewentualnie z wyższymi sufitami. Oczywiście w środku powinny się znaleźć „fabryczne” elementy wystroju – szkło, metal itp., albo takie które jedynie go udają.

Loft made in Poland

Lofty w Polsce mają zaledwie 10 lat. Za pierwszą inwestycję tego typu, zakończoną zresztą biznesowym fiaskiem, upadkiem deweloper i sprzedażą mieszkań przez syndyka, uznaje się Lofty Scheiblera w Łodzi, ukończony w 2010 roku kompleks mieszkań w obiektach zabytkowej przędzalni z XIX wieku.

Dziś projektów loftowych na mapie Polski jest znacznie więcej. Trzeba zresztą przyznać, że w naszym kraju są warunki do rozwoju tego typu budownictwa. Nie brak bowiem nieruchomości poprzemysłowych, które nadają się do zaadaptowania. Po smutnym okresie PRL i latach 90' wczesnego, drapieżnego kapitalizmu, pozostały w naszych miastach całe połacie zabudowy po dawnych fabrykach, ale nie tylko.

Lofty można rozumieć bowiem bardziej szeroko – jako nieruchomości mieszkaniowe w obiektach różnego przeznaczenia – np. dawnych browarach, spichlerzach, piekarniach, ale też szpitalach, budynkach kolejowych, portowych, wojskowych itd.

Inwestorzy – zwłaszcza w warunkach hossy na rynku – chętnie sięgają po takie powierzchnie, m.in. dlatego, że dają one często dostęp do bardzo dobrych terenów inwestycyjnych, świetnie zlokalizowanych.

Przykłady można mnożyć – choćby Browary Wrocławskie – inwestycja mieszkaniowa w kompleksie zabytkowego Browaru Piastowskiego we Wrocławiu, czy Bulwar Staromiejski – kompleks mieszkaniowo – biurowo – usługowy w budynkach dawnego szpitala im. Babińskiego. W Krakowie można wymienić choćby Lofty w Młynie na Zabłociu, w Warszawie w dawnej wytwórni wódek Koneser na Pradze. Przykładów adaptacji dawnych powierzchni zabytkowych jest znacznie więcej.

Czy wszystkie one zasługują na miano loftów, to już inne pytanie – w każdym razie trend adaptacyjny ma się nad Wisłą bardzo dobrze, także dlatego, że sięgają po niego również inwestorzy z segmentu nieruchomości komercyjnych. W dawnych fabrycznych murach dobrze „czują się” m.in. biura czy hotele.

 

Lofty dla bogaczy?

Budownictwo tego typu w Polsce, zwłaszcza to oferujące naprawdę wysmakowane, klasyczne, spełniające rygorystyczne wymogi lofty w wersji „hard”, ogranicza jednak zasobność klientów. Co prawda ostatnimi czasy mamy do czynienia z wyraźnym wzrostem zarobków, a tym samym cen nieruchomości, ale lofty o których mówiliśmy, choćby ze względu na wymogi inwestycyjne i koszty realizacji takich projektów to niejako automatycznie mieszkania z wyższej półki.

Przykład z Wrocławia to aktualna oferta mieszkaniowa w projekcie w dawnym Browarze Piastowskim. Ceny metra kwadratowego wynoszą tu od 8 658 do 14 400 zł. Inny przykład również ze stolicy Dolnego Śląska to soft lofty Nowa Papiernia z cenami w przedziale od 8 098 do 9 448 zł/mkw. Za niecałe 80 mkw. mieszkania w tym projekcie trzeba zapłacić ponad 720 tysięcy złotych.

W Poznaniu na mieszkania zaaranżowano budynki dawnej fabryki czekolady Goplana. Za 1 mkw. zapłacimy od 7250 do 9 950 zł.

Podsumowanie

Wydaje się, że jest pogoda dla loftów w naszym kraju. Rewitalizacje najróżniejszych typów nieruchomości stanowią coraz silniejszą odnogę branży deweloperskiej, by wymienić choć by tak ekscentryczne przykłady, jak jeden z projektów przy ul. Księcia Witolda we Wrocławiu, gdzie deweloper rewitalizuje na apartamenty przedwojenny budynek urzędu celnego, który z kolei w czasach PRL służył za siedzibę Milicji Obywatelskiej i ZOMO. W Łodzi do zabytków przemysłu wraca z kolei Echo Investment.

Firma zabrała się za rewitalizację zabytkowej Fabryki Scheiblera, przy ul. Tymienieckiego – gdzie ma powstać nowa mieszkaniowo – biurowo – usługowa część miasta. To właśnie projekty nie stricte mieszkaniowe, ale bardziej komercyjne czy mieszane stanowią siłę tego trendu inwestycyjnego w Polsce, by wymienić choćby takie duże inwestycje jak Art Norblin w Warszawie czy Elektrownia Powiśle i Hala Koszyki. Wszystko są to nowe ciekawe adresy usługowo – handlowo – biurowo – apartamentowe na mapie stolicy. Stanowią one praktyczny dowód na wielką siłę nowych inwestycji w dawnych przemysłowych murach.

 
Marcin Moneta
Marcin Moneta

Marcin Moneta - dziennikarz z Wrocławia. Od wielu lat obserwuje i opisuje rynek nieruchomości. Główne zainteresowania to rynek najmu mieszkań oraz nieruchomości komercyjne.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: