Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Kredyt hipoteczny na remont mieszkania lub domu

Dagmara Osińska
Dagmara Osińska

Data publikacji: 25.08.2023, Data aktualizacji: 25.08.2023

4 minuty czytania

Średnia ocen 3/5 na podstawie 7 głosów

Kredyt hipoteczny na remont mieszkania lub domu
W ofercie banków znajduje się szeroki wybór produktów finansowych. Jednym z nich jest kredyt hipoteczny na remont domu lub mieszkania. Jak zaciągnąć zobowiązanie i na co można je przeznaczyć? Przy okazji, czy możliwe jest uzyskanie finansowania na wykończenie nieruchomości? Sprawdź na rynekpierwotny.pl.

Nad takim rozwiązaniem często zastanawiają się właściciele mieszkań lub domów, którzy nie dysponują odpowiednimi środkami na wyremontowanie zamieszkiwanej powierzchni.  Kredyt hipoteczny na remont nieruchomości przyda się jednak nie tylko osobom chcącym odświeżyć swoje „cztery kąty”. Dużym zainteresowaniem cieszy się również wśród osób, które chcą przeprowadzić się do nowego lokum jak najszybciej.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jaki kredyt na remont mieszkania lub domu opłaca się najbardziej,
 • jak uzyskać finansowanie na ten konkretny cel,
 • kiedy warto wziąć kredyt hipoteczny na wyremontowanie lub wykończenie nieruchomości.

Kredyty na remont mieszkania lub domu

Ceny materiałów i usług budowlanych uległy diametralnym zmianom na przełomie ostatnich lat. To powoduje, że nie każdego stać na remont swojego lokum. Osoba, która nie dysponuje odpowiednimi oszczędnościami, może ubiegać się o uzyskanie finansowania w banku. Do wyboru są dwie możliwości: kredyt gotówkowy lub hipoteczny. Z jakiego rodzaju finansowania warto skorzystać w przypadku remontu mieszkania lub domu?

Kredyt gotówkowy można przeznaczyć na dowolny cel, czyli nie ma konieczności wskazania, na co chcemy przeznaczyć pieniądze. Warto z niego skorzystać w sytuacji, gdy szacowana kwota remontu nie przekracza 200 tys. zł, a okres kredytowania wynosi maksymalnie 10 lat. Doskonale sprawdza się w przypadku finansowania drobnych prac remontowych. Kredyt hipoteczny jest idealnym produktem dla osób planujących generalny remont. W tym przypadku okres kredytowania wynosi maksymalnie 35 lat. To przekłada się na bardziej korzystne oprocentowanie. 

Kredyt hipoteczny na remont domu lub mieszkania

W tym przypadku środki finansowe można pozyskać zarówno na odświeżenie, jak i wykończenie nieruchomości. Kredyt tego typu jest zabezpieczony hipoteką. Dzięki temu ogranicza ryzyko banku związane z udzieleniem finansowania. Stanowi idealne rozwiązanie dla osób planujących duże zmiany w przestrzeni domowej. Daje możliwość sfinansowania dużego remontu, pokrycie kosztów modernizacji powierzchni mieszkalnej i wykonania niezbędnych prac wykończeniowych. Do jego uzyskania wymagana jest większa liczba formalności.

Klienci banków mogą ubiegać się nie tylko o kredyt hipoteczny na remont mieszkania. Mają możliwość skorzystania z podobnego rodzaju finansowania. Mowa o pożyczce hipotecznej, przy której cel może być ustalony dowolnie. Podobnie jak kredyt zabezpieczony hipoteką, daje możliwość uzyskania większej sumy pieniędzy. W tym przypadku zastawem jest również remontowana nieruchomość, co wiąże się z ryzykiem utraty mieszkania w sytuacji nieterminowej spłaty. Warto też mieć na uwadze, że proces ubiegania się o ten rodzaj finansowania bywa czasochłonny i bardziej skomplikowany.

Kto może uzyskać kredyt na remont domu pod hipotekę?

Przede wszystkim osoba pełnoletnia, która posiada odpowiednią zdolność kredytową. Do jej oceny służy m.in. weryfikacja tożsamości wnioskodawcy, wysokość i źródło osiąganych dochodów, koszty stałe związane z utrzymaniem gospodarstwa domowego oraz pozostałe obciążenia wynikające z konieczności spłaty pozostałych zobowiązań finansowych.

Bank bierze też pod uwagę wykształcenie, stan cywilny, wykonywany zawód i liczbę osób na utrzymaniu. Dodatkowo sprawdza historię kredytową w BIK, tzn. weryfikuje czy wnioskodawca terminowo spłacił dotychczasowe zobowiązania.

Kredyt na remont mieszkania lub domu jest możliwy!

Na co można przeznaczyć kredyt hipoteczny na mieszkanie i remont?

 • Zakup materiałów budowlanych – na liście rzeczy niezbędnych do wyremontowania lub wykończenia lokum znajdują się zaprawy, emulsje, gipsy, farby, pędzle, cegły czy gładzie. Środki pozyskane z kredytu hipotecznego można też przeznaczyć na elektronarzędzia, płyty, stelaże, młotek, śrubokręt itp.
 • Elementy wyposażenia wnętrz domowych – istnieje możliwość zakupu drzwi, okien i innych elementów niezbędnych do remontu mieszkania czy domu.
 • Biały montaż – kredyt hipoteczny może też posłużyć do zakupu oraz montażu urządzeń sanitarnych. Istnieje możliwość sfinansowania umywalek, wanien, pryszniców czy toalet.
 • Zabudowa kuchenna – pozyskane środki warto przeznaczyć m.in. na sprzęty AGD. Uzyskane finansowanie można też wykorzystać na zakup kuchni, szafek, lodówki czy piekarnika.
 • Usługi typu montaż mebli – część banków oferuje możliwość sfinansowania kosztów z tym związanych. Przed podpisaniem umowy kredytowej warto sprawdzić, na jakie wydatki możemy sobie pozwolić.

Jak uzyskać kredyt na mieszkanie i remont?

Zaciągnięcie zobowiązania w banku wymaga poddania się analizie zdolności kredytowej, która służy do weryfikacji tożsamości potencjalnego kredytobiorcy oraz oceny wydolności finansowej. Szczególne znaczenie mają dochody osiągane przez wnioskodawcę. Weryfikacja wniosku o kredyt na remont mieszkania lub domu odbywa się m.in. na podstawie:

 • historii konta osobistego – dotyczy osób mających rachunek w banku, w którym wnioskują o finansowanie;
 • zaświadczenie o uzyskiwanych dochodach – powinno być wystawione przez pracodawcę;
 • wyciągu z konta bankowego – zazwyczaj za okres minimum 3 miesięcy;
 • deklaracji podatkowej – wymagany jest PIT z potwierdzeniem złożenia dokumentu w Urzędzie Skarbowym.

Na jakie parametry warto zwrócić uwagę, porównując oferty kredytowe?

Istotne znaczenie ma kwota kredytu hipotecznego. Niektóre banki wprowadzają pewne ograniczenia. W związku z tym nie zawsze możliwe jest uzyskanie maksymalnej lub minimalnej kwoty w ramach tego zobowiązania. Z pewnością warto zwrócić uwagę na okres kredytowania. Maksymalne wydłużenie przekłada się na niższe raty, a minimalne na wzrost comiesięcznych kosztów. Nie bez znaczenia jest Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO).

Wybierając ofertę dla siebie, warto przyjrzeć się bliżej wymaganiom stawianym przez bank. Przede wszystkim chodzi o dokumenty, które są niezbędne do złożenia wniosku kredytowego. W większości przypadków nie ma możliwości ubiegania się o kredyt online. Wynika to głównie z faktu, że oczekiwanym przez bank dokumentem jest harmonogram lub kosztorys planowanych prac. Bank może też wymagać ubezpieczenia nieruchomości i pokrycia kosztów notarialnych.

Kredyt na remont: podsumowanie

Coraz więcej osób zastanawia się nad zaciągnięciem kolejnego zobowiązania finansowego. Szczególnym powodzeniem cieszy się kredyt na zakup i remont domu. O ten rodzaj finansowania mogą ubiegać się osoby, które przedstawią dokumenty wykazujące zdolność kredytową. Na wyremontowanie nieruchomości decydują się najczęściej klienci banków nieposiadający odpowiednich środków na ten cel. Szeroka gama produktów finansowych sprawia, że każdy może dobrać ofertę do własnych potrzeb. Do wyboru mamy kredyt hipoteczny i gotówkowy, ewentualnie pożyczkę hipoteczną.

Dagmara Osińska
Dagmara Osińska

Dziennikarka, redaktorka, copywriterka. Specjalizuje się w tematyce nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych oraz aranżacji wnętrz. Z portalem RynekPierwotny.pl i GetHome.pl współpracuje od 2019 roku.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023