W którym większym mieście życie jest tanie?

Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar

Data publikacji: 21.07.2021, Data aktualizacji: 26.05.2023

3 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 277 głosów

Koszty życia w polskich miastach
Okazuje się, że koszty życia w większych polskich miastach są zróżnicowane. Ile wynoszą? Sprawdzisz na RynekPierwotny.pl.

Możliwości rozwoju kariery zawodowej i wyższych zarobków, szeroka oferta rozrywkowa oraz edukacyjna, atrakcyjne zabytki, otwarci mieszkańcy czy wreszcie coraz lepsze perspektywy - duże miasta mają swoje niezaprzeczalne atuty. Dlatego nie dziwi fakt, że od wielu lat trwa wzrostowy trend osiedlania się (zwłaszcza młodych ludzi) w największych miastach w Polsce.

Wszyscy, którzy zamarzą o codziennym życiu np. w Warszawie, Wrocławiu lub Poznaniu powinni jednak pamiętać o tym, że duże miasta to także wyższe koszty, które ponosimy na co dzień.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • które polskie miasta przyciągają młodych ludzi
 • w jakim dużym mieście życie jest najdroższe, a w którym stosunkowo tanie 
 • ile trzeba zapłacić za wynajem mieszkania w największych polskich miastach

Które polskie miasta mocno przyciągają młodych ludzi? 

Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań czy też Gdańsk - m.in. te aglomeracje cieszą się od wielu lat uznaniem osób w niemal każdym wieku. To największe ośrodki studenckie w Polsce. Możliwości, jakie niesie ze sobą przeprowadzka do któregoś z tych miast przemawiają do wielu żaków na tyle mocno, że po zakończeniu edukacji większość z nich zostaje i osiedla się na stałe.

Mniejszą, ale także znaczącą popularnością wśród młodych cieszą się takie ośrodki miejskie, jak np. Katowice, Szczecin czy też Łódź. I w tych przypadkach właściciele podkreślają bardzo konkretne atuty, oferując mieszkania na sprzedaż. Katowice kuszą dostępnością potencjałem konurbacji śląskiej, Szczecin bliskością Zachodu oraz morza, a Łódź - rozwiniętymi węzłami komunikacyjnymi. Pomimo różnic między nimi, wszystkie duże miasta łączy to, że wraz z ogromnymi perspektywami na lepsze życie, pojawia się konieczność ponoszenia dużo wyższych kosztów związanych z codziennym funkcjonowaniem. W której z polskich metropolii za mieszkanie oraz usługi i produkty zapłacimy najwięcej, a w której najmniej?

koszty życia w polskich miastach

Mieszkania najdroższe w Warszawie, najtańsze w Łodzi

Podstawowym kosztem, z którym muszą zmierzyć się zainteresowani życiem w którejś z metropolii są wysokie i ciągle rosnące ceny zakupu oraz wynajmu mieszkań. Jak widać w poniższej tabeli, najwięcej za mieszkanie zapłacimy w Warszawie. Wedle danych NBP z I kw. 2021 roku, na terenie stolicy średnie transakcyjne ceny 1 mkw. na obydwu rynkach (pierwotnym i wtórnym) przekraczają 10 tys. złotych. Na drugim miejscu pod względem średnich cen 1 mkw. nowych i używanych mieszkań ulokował się Gdańsk (9 794 zł/9 031 zł).

W I kw. 2021 roku, Kraków był trzeci (8 878 zł/8 366 zł) i znacząco wyprzedzał Wrocław oraz Poznań. Najtaniej spośród największych polskich miast, mieszkanie kupimy w Łodzi. Na początku 2021 r. w stolicy województwa łódzkiego na rynku pierwotnym trzeba było zapłacić średnio ok. 6,5 tys. złotych za metr kwadratowy, a na wtórnym tylko 5,4 tysiąca.

Rata kredytu mieszkaniowego może być niższa od czynszu

Nie lepiej pod względem ponoszonych kosztów, sytuacja przedstawia się na rynku najmu w największych ośrodkach miejskich. Poniższa tabela informuje, jak wyglądał na początku 2021 r. średni koszt wynajęcia mieszkania z polskich metropolii. Warto dodać, że podane informacje prezentują tylko kwotę przekazywaną właścicielowi lokalu.

Dane z poniższego zestawienia wskazują, że mimo obniżek spowodowanych pandemią COVID-19, koszty wynajęcia przeciętnego „M” nadal są duże. Wysokim poziomem czynszów cechuje się np. Gdańsk, gdzie stawki odzwierciedlają długoterminowe podwyżki cen zakupu lokali. Warto odnotować, że na początku 2021 r. w stolicy najem był o niemal dwie trzecie droższy niż na terenie Łodzi. Co ważne, do podanych w tabeli kwot należy doliczyć jeszcze m.in. opłaty za prąd, gaz, wodę, użytkowanie części wspólnych budynku oraz Internet i telewizję. Oczywiście, ceny najmu podobnie jak ceny zakupu „M” mocno zależą od lokalizacji (na obrzeżach zapłacimy średnio nawet połowę mniej, niż blisko centrum).

Różnice „pozamieszkaniowych” kosztów życia nie są duże 

Nasza analiza uwzględnia także porównanie kosztów pozamieszkaniowych związanych z codziennymi zakupami, transportem, jedzeniem w restauracjach oraz wydatkami na media. Indeks kosztów życia, który jest publikowany przez znany portal Numbeo.com warto odnieść do wyniku z Warszawy. Wówczas otrzymamy następujące wyniki:

 • Warszawa - 100%
 • Kraków - 92% kosztów życia w Warszawie
 • Łódź - 88%
 • Wrocław - 93%
 • Poznań - 93%
 • Gdańsk - 96%

Powyższe informacje wskazują, że „pozamieszkaniowe” koszty życia w największych polskich miastach nie są bardzo zróżnicowane. Pewnym wyjątkiem może być tylko Łódź. Trzeba jednak pamiętać, że nawet wynik z Łodzi dotyczący poziomu kosztów „pozamieszkaniowych” znacząco przewyższa krajową średnią.

Porównanie kosztów zakupu mieszkania i wynajmu w sześciu największych miastach Polski
Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar

Ekspert i analityk portalu RynekPierwotny.pl od 2012 roku.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: