Wiadomości mieszkaniowe

Bartosz Moch

Bartosz Moch

Wrocław - Regionalne - Nieruchomości

Oddaj swój głos!

Średnia ocen 4/5 na podstawie 205 głosów

Koszty życia w polskich miastach

W którym z największych polskich miast koszty życia są optymalne dla jego mieszkańców? Gdzie jest najdrożej a gdzie najtaniej?

Koszty życia w polskich miastach

Możliwości rozwoju kariery zawodowej i wyższych zarobków, szeroka oferta rozrywkowa oraz edukacyjna, atrakcyjne zabytki, otwarci mieszkańcy czy wreszcie coraz lepsze perspektywy – duże miasta mają swoje niezaprzeczalne atuty i nie dziwi, że od wielu lat trwa wzrostowy trend osiedlania się - zwłaszcza młodych ludzi - w największych miastach w Polsce. Wszyscy, którzy zamarzą o codziennym życiu w Warszawie, we Wrocławiu czy w Poznaniu powinni jednak pamiętać o tym, że duże miasta to także wyższe koszty, które ponosimy na co dzień.

Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań czy Gdańsk – m.in. te aglomeracje cieszą się od wielu lat uznaniem osób w niemal każdym wieku. To największe ośrodki studenckie w Polsce a możliwości, które niesie ze sobą przeprowadzka do któregoś z tych miast przemawiają do wielu żaków na tyle mocno, że po zakończeniu edukacji większość z nich zostaje i osiedla się w nich na stałe.

Mniejszą, ale także popularnością cieszą się takie ośrodki, jak: Katowice, Szczecin czy Łódź. Pomimo swoich różnic wszystkie duże miasta łączy to, że wraz z ogromnymi perspektywami na lepsze życie, niosą ze sobą również konieczność ponoszenia dużo wyższych, niż w mniejszych ośrodkach, stałych kosztów związanych z codziennym funkcjonowaniem. W której z polskich metropolii za mieszkanie czy przemieszczanie się zapłacimy najwięcej, a w której najmniej?

Mieszkania najdroższe w Warszawie, najtańsze w Łodzi

Podstawowym kosztem, z którym muszą zmierzyć się zainteresowani życiem w którejś z metropolii są wysokie i ciągle rosnące ceny zakupu oraz wynajmu mieszkań. Marzący o własnym „M” w największych miastach w Polsce muszą bowiem liczyć się średnio z kwotą ponad 6,5-7 tys. zł za metr na rynku pierwotnym oraz ok. 6 tys. zł na rynku wtórnym.

Jak widać w poniższej tabeli, najwięcej za mieszkanie zapłacimy w Warszawie. W stolicy średnie kwoty na obu rynkach oscylują wokół 8 tys. złotych za mkw. To o ok. 1,5 tys. złotych więcej niż zapłacimy za nowe mieszkania w Krakowie, Wrocławiu czy Poznaniu czy o ponad 600 złotych więcej za „M” od dewelopera w Gdańsku. Na rynku wtórnym Warszawę cechują już kwoty wyższe od wspomnianych miast nawet o ok. 2 tysiące złotych. Najtaniej spośród największych polskich miast mieszkanie kupimy w Łodzi – w stolicy województwa łódzkiego na rynku pierwotnym zapłacimy średnio ok. 5,2 tys. złotych za metr, a na wtórnym tylko 4 tysiące. To dwukrotnie mniej niż w stolicy.

Wynajem równie drogi jak zakup

Nie lepiej pod względem poniesionych kosztów sytuacja przedstawia się na rynku najmu w największych ośrodkach w Polsce. Biorąc pod uwagę średnie kwoty wynajmu, znów najwięcej zapłacimy w Warszawie: ok. 2 tysiące złotych za kawalerkę, 2,5-3 tysiące za dwupokojowe, ok. 50-metrowe mieszkanie i nawet 4 tys. złotych za trzy pokoje (ok. 60 mkw.).

W Krakowie, Gdańsku, Poznaniu czy we Wrocławiu za poszczególne metraże zapłacimy podobnie, czyli odpowiednio: ok. 1,5 tysiąca za kawalerkę, średnio 2 tysiące za mieszkanie dwupokojowe i ok. 2,5-3 tysiące za trzy pokoje. Spośród tych czterech miast najmniejsze koszty przy wynajmie mieszkania poniesiemy w Poznaniu, średnio o 300 złotych miesięcznie mniej.

Podobnie, jak w przypadku zakupu, tak samo przy wynajmie najtańszym spośród dużych miast jest Łódź, w której za wynajem pięćdziesięciometrowego dwupokojowego mieszkania zapłacimy tyle, co np. za kawalerkę w Krakowie czy we Wrocławiu. Równie niskie ceny są np. w Szczecinie.

Do tych kwot należy doliczyć jeszcze opłaty za prąd czy internet i telewizję. Oczywiście ceny najmu, podobnie jak zakupu, w dużej mierze zależą od lokalizacji (na obrzeżach zapłacimy średnio nawet połowę mniej, niż blisko centrum).

Podróżowanie najtańsze w Gdańsku, najdroższe w Poznaniu

Kolejnym stałym kosztem, który wiąże się z życiem w dużym mieście są wydatki związane z poruszaniem się po nim. Z roku na rok coraz więcej mieszkańców polskich metropolii decyduje się na przesiadkę z własnego samochodu i zaczyna korzystać z komunikacji miejskiej lub np. z kolei aglomeracyjnej. To o wiele tańsze rozwiązanie, a często również szybsze, niż podróżowanie po mieście samochodem.

Za miesięczny bilet na komunikację miejską najmniej zapłacimy w Gdańsku oraz w Łodzi – 90 złotych za bilet normalny i 45 zł za ulgowy. W Trójmieście zapłacimy również najmniej za bilet jednorazowy, bo tylko 3,20 i 1,60 zł. Najwięcej natomiast będzie nas kosztować przemieszczanie się po stolicy Wielkopolski – w Poznaniu odpowiednio 115 lub 57,5 zł na miesiąc lub 4,60/2,30 zł za bilety jednorazowe. Niewiele mniejsze koszty poniesiemy w Warszawie – 110 lub 55 złotych oraz 4,40/2,20 zł, przy czym w stolicy zapłacimy tyle za opcję nieograniczonych przejazdów do 75 minut.

Specyfika dużych miast

Biorąc pod uwagę powyższe z pewnością chcąc żyć w dużym mieście musimy liczyć się ze sporymi kosztami za mieszkanie oraz przemieszczanie się. Pozostałe wydatki zależą od naszego stylu życia, ale nie da się ukryć, że również usługi w dużych miastach kosztują więcej, niż w mniejszych ośrodkach. Więcej zapłacimy także za strefy płatnego parkowania czy obowiązkowe ubezpieczenie samochodu (np. we Wrocławiu rekordowe w skali kraju stawki) czy czynsz za mieszkanie.

Pomimo tego wyższe ceny nie odstraszają wielu ludzi od przeprowadzki do dużych miast. Koszty życia są w nich bowiem rekompensowane również dużo wyższymi zarobkami oraz większymi możliwościami znalezienia lepiej płatnej pracy, awansu zawodowego czy rozwoju swoich kompetencji. I w wielu przypadkach w ostatecznym rozrachunku to właśnie plusy funkcjonowania w aglomeracjach w naszym kraju przeważają nad minusami związanymi z wyższymi opłatami za codzienne życie.

 

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z rynku pierwotnego,
polub nasz fanpage Mieszkaniowe Inspiracje

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Dodaj komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Pola oznaczone gwiazdką * są obowiązkowe.

0 Komentarzy