Kamienica całkiem jak nowa

Agnieszka Janiszewska

Data publikacji: 19.11.2013,

Data aktualizacji: 26.03.2020

Średnia ocen 4/5 na podstawie 9 głosów
Kamienica całkiem jak nowa
Do Polski dociera powoli, obecna już na Zachodzie, moda na nowoczesne apartamenty w odnowionych kamienicach. Jakie są zalety i wady posiadania takiego mieszkania? Oraz czy w Łodzi można obecnie kupić nowoczesne mieszkanie w odrestaurowanej kamienicy?

Luksus w samym centrum

Podstawową zaletą tego typu mieszkań może być to, że kamienice znajdują się w ścisłym centrum miasta. W łódzkim Śródmieściu brakuje działek do budowy nowych osiedli deweloperskich, tak więc klienci szukający nowoczesnych mieszkań z rynku pierwotnego, musza często iść na kompromis i zdecydować się na lokalizację w pewnym oddaleniu od centrum. Natomiast wiekowych kamienic jest tam jak najbardziej pod dostatkiem, dlatego pomysł wykupu ich przez deweloperów, a następnie adaptacji na nowoczesne budynki mieszkaniowe, wydaje się mieć praktyczny sens.

Nowoczesność w zabytkowej oprawie

Kolejnym atutem jest ciekawe połączenie historii z nowoczesnością. Mieszkanie w kamienicy z oryginalną zabytkową elewacją ma dużo uroku i wyróżnia się na tle, zazwyczaj podobnych do siebie, nowobudowanych domów wielorodzinnych. Ponadto, zabytkowe kamienice, o ile są dobrze utrzymane, z czasem tylko zyskują na atrakcyjności.

Wysokie koszty i brak udogodnień

Oczywiście istnieje też druga strona medalu. Po pierwsze, prace rewitalizacyjne i adaptacyjne starych kamienic trwają często dłużej, i są bardziej skomplikowane, niż wybudowanie nowego osiedla mieszkaniowego (dochodzi m.in. konieczność wykupu roszczeń byłych właścicieli, obowiązek uzyskania pozwoleń na zmiany od konserwatora zabytków, itp.). Oznacza to niestety duże koszty dla dewelopera, a potem odpowiednio wyższe dla klientów. Poza tym, w kamienicach często brakuje wielu praktycznych rozwiązań np. windy, miejsc parkingowych, garaży, komórek lokatorskich, ogrodzenia. Co więcej, pomimo najwyższych starań deweloperów, niekiedy mogą pojawić się pewne niedogodności w użytkowaniu nieruchomości mającej kilkadziesiąt lub więcej lat, tj. niedostateczne ocieplenie, czy awarie instalacji w starych murach.

Odnowiona kamienica przy Wólczańskiej 38

Wydaje się jednak, że pomimo pewnych słabości tego rozwiązania, znajdą się zwolennicy mieszkań w odnowionych kamienicach. W Łodzi są już pierwsze realizacje tej idei. Na przykład, firma Co-invest sp. z o.o. ma pomysł na zagospodarowanie budynku przy ulicy Wólczańskiej 38. Tuz obok, przy ulicy Kościuszki, znajduje się zabytkowa i bardzo charakterystyczna pod względem architektury Kamienica Nissena Rosenbluma z 1896 roku. Wewnątrz podwórka przylega do niej pięciokondygnacyjna, wybudowana w późniejszym okresie kamienica, którą deweloper chce właśnie przekształcić w nowoczesny wielorodzinny budynek mieszkalny. Obecnie jest ona bardzo zaniedbana i nie nadaje się do zamieszkania, jednak pod koniec 2014 roku ma zyskać całkiem nowe oblicze. W ofercie będzie 25 mieszkań o niewielkiej powierzchni, ale dużej wysokości  2,7 m. Na dolnych piętrach powstaną kawalerki i dwupokojowe małe mieszkania, a na poddaszu przestronne dwupokojowe lokale z aneksem kuchennym i tarasami. Budynek zostanie wyposażony w windę. Założeniem dewelopera jest, aby w kamienicy mieszkało się wygodnie, a przy tym tanio. Ceny plasują się pomiędzy 3850, a 4600 zł brutto za mkw. Należy podkreślić, że lokalizacja inwestycji to ścisłe centrum – zaledwie trzy minuty pieszo od ulicy Piotrkowskiej.

Eko Kamienica przy Płockiej 10

Firma Kralka Investment Group stawia z kolei przede wszystkim na oryginalna architekturę i elewację. Inwestycja Płocka 10 polega na renowacji prawie 100-letniej kamienicy, która odbywa się we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi. Budynek brał udział w konkursie na najlepszy projekt „wizualizacji koncepcyjno  estetycznej obiektu architektonicznego" i, zdaniem dewelopera, ma być najatrakcyjniejszą inwestycją w okolicy. Ponadto, budynek odnawiany jest w ramach projektu Eko Kamienica, który zakłada zastosowanie maksymalnie energooszczędnych materiałów. Płocka 10 łączy też zalety mieszkania w pobliżu centrum z lokalizacją w raczej cichej i spokojnej okolicy.

Cena za mkw. to 2700 zł w stanie do remontu, a 3500 zł za stan deweloperski. Z 30 dostępnych lokali, obecnie połowa jest nadał w sprzedaży. Mieszkania mają od jednego do czterech pokoi. Inwestycja zostanie ukończona wiosną 2014 roku.

Jak widać, mieszkanie w odnowionych kamienicach to świetne rozwiązanie dla amatorów lokalizacji w centrum miasta, lub też wielbicieli stylowej architektury. Zwłaszcza w Łodzi, gdzie jest bardzo duża ilość zabytkowych kamienic, możemy spodziewać się kolejnych tego typu inwestycji w przyszłości.

 

 

 

 

Subskrybuj RynekPierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE:
OCEŃ ARTYKUŁ:
Dodaj komentarz

  Artykuły powiązane:

  Oferty

  Wydawcą portalu RynekPierwotny.pl jest: PropertyGroup Sp. z o.o.
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: