Wiadomości mieszkaniowe

urzadzamypodklucz.pl

urzadzamypodklucz.pl

Wyposażenie wnętrz

12 lutego 2019

Oddaj swój głos!

Średnia ocen 4/5 na podstawie 6 głosów

Sztukateria we współczesnych wnętrzach

Sztukateria po raz kolejny wraca do łask. Ta z jednej strony wyrazista, a z drugiej strony bardzo klasyczna dekoracja z powodzeniem znajduje zastosowanie we współczesnych wnętrzach.

Sztukateria we współczesnych wnętrzach

Szczyt świetności sztukaterii miał miejsce w XVIII wieku – w epoce klasycyzmu, choć sama forma zdobienia budynków i wnętrz była znana już w starożytności, a następnie wykorzystywana w renesansie. Dziś projektanci chętnie sięgają po ten rodzaj dekoracji, aby podkreślić charakter wnętrz, dodać im szyku i elegancji. Współczesna sztukateria, choć nie widać tego na pierwszy rzut oka, różni się od tej z minionych epok. Zasadniczą różnicę stanowi materiał, z którego jest wykonana.

 

Lekka i trwała

Dawniej sztukateria była zrobiona z gipsu – była mniej trwała, a jej wykonanie było bardzo czasochłonne. Dziś również możemy zamówić sztukaterię z gipsu, jednak zdecydowanie częściej wykorzystuje się inne materiały – mówi projektantka z urzadzamypodklucz.pl. – Do dyspozycji mamy lekki i łatwy w montażu styropian, nieco trwalszy od styropianu polistyren i doskonale oddający detale poliuretan. Każdy z tych materiałów można malować na wybrany kolor.

Gotowe listwy, w przeciwieństwie do tych gipsowych, wykorzystuje się nie tylko na ścianach, ale także na innych elementach wnętrza, np. frontach szafek czy zabudów. Dodatkowym atutem jest to, że mamy do dyspozycji dokładnie ten sam dekor, co pozwala zachować estetyczną spójność we wnętrzu – dodaje projektant. Gotowe listwy pozwalają w sprawny i niedrogi sposób zupełnie odmienić charakter aranżacji.

Nie tylko do dworku

Eleganckie, klasyczne wnętrza to najczęstszy kontekst, w którym widujemy sztukaterię na ścianach lub sufitach. Nie musimy się jednak ograniczać do utartych schematów. Urządzając dom lub mieszkanie w stylu nowoczesnym możemy z powodzeniem wykorzystać smukłe, frezowane listwy. Efekty są naprawdę ciekawe. Zarówno sztukateria na ścianach, jak i gzyms pod sufitem czy dekory subtelnie podkreślające wybrany element wnętrza mogą współgrać z jego minimalistycznym, nowoczesnym wystrojem.

Więcej inspiracji znajdziesz na www.urzadzamypodklucz.pl

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z rynku pierwotnego,
polub nasz fanpage Mieszkaniowe Inspiracje

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Dodaj komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Pola oznaczone gwiazdką * są obowiązkowe.

0 Komentarzy