Sztukateria w mieszkaniu - aranżacje

urzadzamypodklucz.pl
urzadzamypodklucz.pl

Data publikacji: 11.12.2020, Data aktualizacji: 13.01.2022

8 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 48 głosów

Sztukateria we współczesnych wnętrzach
Sztukateria po raz kolejny wraca do łask. Jak wprowadzić ją do wnętrza? Przeczytasz na RynekPierwotny.pl.

Świetnym sposobem na aranżację wnętrza są sztukaterie. Ta z jednej strony wyrazista, z drugiej bardzo klasyczna dekoracja z powodzeniem znajduje zastosowanie we współczesnych wnętrzach. Może wprowadzić klimat dawnych lat, będąc przepięknym elementem, który urozmaici pomieszczenie. Chociaż ze sztukaterią kojarzy się zazwyczaj wnętrze pełne przepychu i ozdób, to sztukaterie mogą stanowić doskonałą dekorację pomieszczenia w każdym stylu.

Ozdobione nimi ściany zyskują nowy charakter, który w ciekawy sposób można wykorzystać w aranżacji mieszkania i domu. Poniżej znajdziesz przydatne wskazówki, dotyczące wykorzystania sztukaterii jako sposobu wykończenia mieszkania.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jakie są rodzaje sztukaterii
  • ile kosztuje
  • w jaki sposób zamontować ją w mieszkaniu

Sztukateria do wnętrz - historia

Szczyt świetności sztukaterii miał miejsce w XVIII wieku – w epoce klasycyzmu, choć sama forma zdobienia budynków i wnętrz była znana już w starożytności, a następnie wykorzystywana w renesansie. Dziś projektanci chętnie sięgają po ten rodzaj dekoracji, aby podkreślić charakter wnętrz, dodać im szyku i elegancji. Współczesna sztukateria - choć nie widać tego na pierwszy rzut oka - różni się od tej z minionych epok. Zasadniczą różnicę stanowi materiał, z którego jest wykonana. To dekoracja, która nie jest zarezerwowana tylko do pałacowych czy klasycznych wnętrz. To zdecydowanie krzywdzący stereotyp. W wydaniu współczesnym wyróżnia ją uniwersalność. Możemy podziwiać jej prawdziwy potencjał aranżacyjny i nie trzeba wcale mieć pałacu, aby sztukaterię wprowadzić.  Oczywiście trzeba do tego rozwiązania dojrzeć, ponieważ nie każdemu taki design odpowiada.

Eleganckie, klasyczne wnętrza to najczęstszy kontekst, w którym widujemy sztukaterię na ścianach lub sufitach. Nie musimy się jednak ograniczać do utartych schematów. Sztukateria np. w formie rozety na suficie świetnie sprawdzi się również we wnętrzach urządzonych w stylu glamour. Aranżując dom lub mieszkanie w stylu nowoczesnym możemy z powodzeniem wykorzystać smukłe, frezowane listwy. Efekty są naprawdę ciekawe. Zarówno sztukateria na ścianach, jak i gzyms pod sufitem, kolumny czy dekory subtelnie podkreśla wybrany element wnętrza, idealnie współgrając z jego minimalistycznym, nowoczesnym wystrojem.

Sztukaterie w mieszkaniu dają ogromne pole do popisu dla wyobraźni i gustu. Mnogość form, materiałów i kolorów, sprawiają, że przy odrobinie pomysłowości można dopasować je do niemalże każdego wnętrza.

Sztukateria - aranżacja ścian i sufitów

Zastosowanie sztukaterii w mieszkaniu

Chociaż sztukateria w ciekawy sposób może nadać charakteru naszemu mieszkaniu, nie wszędzie powinniśmy się na nią decydować. Nie pasuje ona do niskich i niewielkich powierzchni, oraz do przestrzeni wypełnionych dekoracjami. Współcześnie nieczęsto stosuje się sztukaterie jako element ozdobny – zazwyczaj ich wygląd podporządkowuje się funkcjom praktycznym. Odpowiednio przygotowany projekt może pomóc optycznie obniżyć lub podwyższyć pomieszczenie, zaznaczyć wyraźną granicę pomiędzy kolorami na ścianie, ukryć mało estetyczne elementy (np. kratki wentylacyjne) lub uwydatnić dekoracje. Sztukateria to bez wątpienia świetny patent na wykończenie mieszkania.

Coraz popularniejszym rozwiązaniem wśród posiadaczy mieszkań urządzanych w nowoczesnym stylu, jest zestawienie aranżacji w stylu modern z ozdobnymi sztukateriami. Połączenie nowoczesności z akcentem w romantycznym, epokowym stylu nadaje przestrzeni wyjątkowego charakteru. Sztukaterie dobrze sprawdzą się również w mieszkaniach zaaranżowanych w stylu retro i romantycznym. Wtedy jednak, należy stosować je z umiarem.

Używając sztukaterii możemy przełamać monotonię gładkich powierzchni. Warto się nad tym zastanowić, kiedy myślimy o małym remoncie i odmianie wnętrza. Wystarczy zastosować je jako listwy ścienne lub gzymsy. Stworzą również niesamowity efekt, będąc jednym z elementów oprawy okien, drzwi lub obrazów.

Sztukateria w mieszkaniu - aranżacje glamour

Rodzaje sztukaterii

Decydując się na sztukaterie powinniśmy najpierw zdecydować się, z jakiego surowca mają być wykonane. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje sztukaterii.

Sztukateria gipsowa

Dawniej sztukateria była zrobiona z gipsu – była mniej trwała, a jej wykonanie było bardzo czasochłonne. Stosowany niegdyś stiuk, czyli mieszanka wapnia, gipsu i piasku marmurowego, została wyparta przez inne materiały. Obecnie również możemy zamówić sztukaterię z gipsu, jednak zdecydowanie częściej wykorzystuje się inne materiały. Do dyspozycji mamy lekki i łatwy w montażu styropian, nieco trwalszy polistyren i doskonale oddający detale poliuretan. Sztukateria gipsowa stosowana jest głównie w pilastrach, gzymsach, rozetach oraz portalach kominkowych.

Sztukateria poliuretanowa

Jest lekka i odporna na działanie wody oraz na uszkodzenia. Jej dużą zaletą jest trwałość oraz wyrazistość wszystkich szczegółów wzoru. Można je malować na różne kolory farbami emulsyjnymi lub akrylowymi. To pozwala stworzyć wyjątkowy wystrój.

Sztukateria drewniana

Stosowana jest do niewielkich ozdób. Wykonuje się ją z różnych gatunków drewna, które może być barwione. To doskonałe dekoracje do wnętrz, w których najczęściej potrzebujemy wprowadzić przytulny klimat.

Sztukateria styropianowa

Używana do dekoracji o płaskiej powierzchni - imituje piaskowiec i może być barwiona. Jej zaletą jest stosunkowo niska cena, jednak trzeba wziąć pod uwagę, że ze względu na delikatność łatwo ją uszkodzić. Należy mieć na uwadze, że w przypadku przyklejenia listew styropianowych przy podłodze istnieje duże prawdopodobieństwo, że po jakimś czasie zostaną zniszczone. Mogą wówczas wyglądać bardzo nieestetycznie.

Sztukateria ścienna

Gotowe listwy mogą szybko i w niedrogi sposób zupełnie odmienić charakter we wnętrzach. Najpopularniejszym elementem zdobienia ścian są listwy ścienne. Tradycyjnie umieszcza się je w miejscu styku ścian z sufitem, wtedy też pełnią rolę elementu wykończeniowego. Obecnie coraz częściej tworzy się z nich ramy luster czy obrazów, a także drzwi, okien oraz szaf. To także dobry pomysł na ukrycie oświetlenia LED-owego czy po prostu zaznaczenia odcięcia dla koloru ścian.

Sztukateria sufitowa to bardzo popularne rozwiązanie, które dodatkowo może wyznaczyć rozgraniczenie pomiędzy różnymi rodzajami wykończeń. To bardzo dekoracyjne, jednak, aby efekt był najlepszy należy pamiętać o dopasowaniu wszystkich elementów do panującego w domu klimatu. Dzięki temu zyskujemy spójny styl.

Sztukateria na ścianie to też gotowe listwy, które - w przeciwieństwie do tych gipsowych - wykorzystuje się nie tylko na ścianach, ale także na innych elementach wnętrza, np. frontach szafek. Dodatkowym atutem jest fakt, że mamy do dyspozycji dokładnie ten sam dekor, co pozwala zachować estetyczną spójność we wnętrzu.

Sztukateria sufitowa

Sztukateria wewnętrzna - aranżacje

Sztukateria wewnętrzna to listwy przysufitowe, ścienne, przypodłogowe oraz rozety i ramy (obrazów, luster, itp.). W łatwy sposób możemy z jej pomocą stworzyć wnętrze jak z dawnych lat. Taki efekt osiągniemy dzięki zastosowaniu białej dekoracji na ścianie, utrzymanej w tonacjach łagodnego beżu. W ten sposób do mieszkania wprowadzimy trochę przytulności. W dodatku wykorzystanie takiej sztukaterii będzie uwodzić subtelnością i ponadczasową klasą. Można również pomyśleć nad umieszczeniem imitacji kolumny lub rozety. To doskonałe produkty uzupełniające design. W taką przestrzeń idealnie wpisze się kanapa z obiciem w modne, kwiatowe wzory oraz prosty drewniany stół.

Dzięki dekoracjom ze sztukaterii możemy wprowadzić do mieszkania kontrastujące zestawienie barw. Biel zastosowana na 1/3 wysokości ściany stworzy zgrany duet z głębokim odcieniem. Te elementy natomiast wymagają zachowania umiaru. Warto to wziąć pod uwagę, aby nie przytłoczyć wnętrza, szczególnie jeśli jest to małe pomieszczenie.

Ci, którzy uwielbiają trend urban jungle, mogą wprowadzić go również do mieszkania poprzez zastosowanie sztukaterii w odcieniach zieleni. Można pokryć taką barwą ścianę, będącą świetnym tłem dla aksamitnej kanapy w podobnym odcieniu lub sufit, na którym pojawi się przepiękny żyrandol.

Sztukateria - aranżacja kuchni

Sztukateria w salonie

Sztukaterii używa się przeważnie do zamaskowania mało estetycznych połączeń ściany z podłogą lub sufitem. Ale może stanowić jeden z tych elementów, który będzie zachwycać gości tak samo, jak wykwintne meble czy dopasowana kolorystyka. W salonie zamiast roli rozgraniczenia czy połączenia płytek może stać się maskownicą, w którą podczas montażu wsadzimy elektronikę - zarówno w listwy przypodłogowe, jak i ścienne. To zależy, jaki projekt chcemy wykonać. Użycie świateł LED stworzy jedyne w swoim rodzaju oświetlenie, które idealnie uzupełni wystrój mieszkania. Jednak wisząca lampa lub plafon również mają swój urok. Dobrze komponują się w towarzystwie kopuły lub rozety, która nie zasłania dopływu światła, a przy tym pięknie zdobi płaszczyznę sufitu.

Elementy dekoracyjne sztukaterii mogą posłużyć także jako połączenia ściany z drzwiami lub podłogą. Można przeprowadzić ich montaż pod każdym kątem, w dowolnych odcinkach – zarówno na całej długości ściany, jak i tylko na określonym fragmencie we wnętrzach np. podkreślając w ten sposób miejsca lub meble. 

Sztukateria w sypialni

Sypialnia to przestrzeń idealna do wykorzystania sztukaterii. Spokojne, stonowane kolory ścian są idealnym tłem do pięknych kompozycji sztukateryjnych. Tworzą efekt z nutką niespotykanej gracji. Wykorzystanie sztukaterii w postaci listwy ściennej to rozwiązanie, dzięki któremu w domu uzyskamy eleganckie obramowania na przykład dla luster czy obrazów. To świetny patent na optycznie powiększenie pomieszczenia. W aranżacji sypialni możemy spotkać najczęściej elementy sztukaterii, jakimi są listwy przypodłogowe i listwy na suficie.

Sztukateria LED

Gzymsy LED-owe stanowią oryginalne połączenie sztukaterii oraz oświetlenia. Wpływają na diametralną metamorfozę aranżacji we wnętrzach. Subtelne światło dochodzące z sufitu dodaje wnętrzu wyjątkowego uroku i ciepła, całkowicie zmieniając jego charakter. Często tego typu gzymsy nie wymagają specjalistycznej konserwacji, co również stanowi wielką zaletę. Trzeba natomiast zwrócić uwagę na certyfikowane tworzywa, które przekładają się na podwyższoną trwałość i odporność na negatywne oddziaływanie czynników otoczenia. Takiej sztukaterii nie powinno zabraknąć zarówno w nowoczesnym, jak i klasycznych wnętrzu.

Sztukateria - jak montować?

Montaż sztukaterii zarówno tej przeznaczonej na sufit, jak i ścianę, można wykonać samodzielnie. To wbrew pozorom bardzo proste. Warto skorzystać z gotowych elementów, które należy w skrzynce uciosowej przyciąć nożem do styropianu na odpowiedni wymiar. Następnie wystarczy pomalować i przykleić sztukaterię do ścian.

Montaż sztukaterii

Ile kosztuje sztukateria?

Cena sztukaterii i elementów potrzebnych do jej wykonania, uzależniona jest od tego, z czego będzie wykonana. Najtańszym rozwiązaniem jest sztukateria styropianowa i poliuretanowa. Ich koszt zaczyna się od kwoty w granicach 20-30 zł za metr kwadratowy w przypadku paneli naściennych.

Drewniana sztukateria jest zazwyczaj wykonywana na zamówienie, a koszt zależy od wykonawcy. Najdroższa jest natomiast sztukateria gipsowa. Cena za metr kwadratowy paneli naściennych zaczyna się średnio od 50 zł. W asortymencie producentów sztukaterii, sklepów i marketów budowlanych znajdziemy również szeroki wachlarz dekorów i deltali elewacyjnych. Cena listew ozdobnych oscyluje w granicach od 10 do 30 zł za metr bieżący, rozet od 60 do nawet 300 zł, w zależności od wielkości rozety i stopnia skomplikowania zdobień. 

Koszt sztukaterii, prócz materiału wykonania, zależny jest również od zdobień i bogactwa ornamentu, a także od zastosowania nowoczesnych rozwiązań, jak oświetlenie LED. Ceny dekoracyjnych listew oświetleniowych zaczynają się od kwoty 60 zł za metr bieżący.

Więcej inspiracji znajdziesz na www.urzadzamypodklucz.pl

wykończenie mieszkania z architektem

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    Nagrody i wyróżnienia

    nagroda forbes 2022
    nagroda forbes 2021
    nagroda digital excellence awards 2022
    nagroda laur klienta 2023
    nagroda dobry pracodawca 2023
    nagroda gazele biznesu 2023
    Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

    Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

    Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: