Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Jakie rośliny warto posadzić w ogrodzie?

Artykuł gościnny

Data publikacji: 13.10.2023, Data aktualizacji: 13.10.2023

4 minuty czytania

Średnia ocen 5/5 na podstawie 1 głosu

Jakie rośliny warto posadzić w ogrodzie?
Rośliny mogą pełnić w ogrodzie nie tylko funkcję dekoracyjną. Na etapie rozplanowywania przydomowej strefy warto wziąć pod uwagę dodatkowe funkcjonalności poszczególnych gatunków.
Kwitnący ogród to marzenie wielu osób. Większość z nich nie dysponuje jednak dużą ilością czasu na uprawianie przydomowej strefy. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku są wieloletnie byliny. Rośliny mogą pełnić w ogrodzie nie tylko funkcję dekoracyjną. Na etapie rozplanowywania przydomowej strefy warto wziąć pod uwagę dodatkowe funkcjonalności poszczególnych gatunków.
 
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
 • dlaczego warto zainteresować się różnymi rodzajami roślin ogrodowych;
 • jakie rośliny ogrodowe będą najlepsze przy braku wolnego czasu;
 • czy rośliny mogą mieć pozytywny wpływ na mieszkańców. 

Rodzaje efektownych roślin, które nie wymagają dużo uwagi

Ogród jest wizytówką domu. Nic więc dziwnego, że większość właścicieli budynków mieszkalnych poświęca mu dużo uwagi. Uprawnienie roślinności ma pozytywny wpływ na wiele aspektów codziennego życia. Pielęgnacja zieleni bardzo często jest jednak pracochłonna, przez co utrzymanie przydomowej strefy może być kłopotliwe.

Efektownym i mało pracochłonnym rozwiązaniem jest posadzenie roślin wieloletnich. Do gatunków tego typu należą m.in.: peonie, liliowce, żurawki, lawendy, astry i rozchodniki. Popularnością w ogrodzie cieszą się także hortensje bukietowe i ogrodowe oraz ozdobne trawy. Chociaż obydwa rodzaje roślinności wymagają mocnego wiosennego cięcia, to nawet zimą estetycznym wyglądem rekompensują poświęcony im czas.

Ogród z różnymi gatunkami kwiatów pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie.

Warto pamiętać, że funkcjonalny ogród to nie tylko rośliny. W celu zapewnienia pełnego komfortu użytkowania przydomowe otoczenie powinno być podzielone na odpowiednie strefy. Bardzo ważną częścią ogrodu są wspomniane już miejsca uprawy zieleni, ale także nawierzchnie utwardzone, umożliwiające przemieszczanie się oraz wygodne prowadzenie rekreacji i wypoczynku. Materiał, który bardzo dobrze sprawdza się do wykańczania obszarów drugiego typu, to kostka brukowa. Drobnowymiarowe elementy na bazie mieszanki betonowej są bardzo praktyczne pod względem użytkowym, a przy tym zapewniają ciekawy efekt wizualny.

Jakie funkcje mogą pełnić rośliny ogrodowe?

Wbrew pozorom rolą roślin jest nie tylko dekoracja ogrodu. Przydomowa zieleń może mieć bardziej złożone znaczenie. Wśród istotnych wartości ogrodowej roślinności znajdują się:

 • funkcja ozdobna – zieleń jest dekoracją i uzupełnieniem przydomowej strefy;
 • funkcja osłaniająca – rośliny mogą tworzyć ogrodowe zakątki lub zasłaniać widok;
 • funkcja wyciszająca – wysoka roślinność może znacznie wygłuszać dźwięki pochodzące z nieruchomości sąsiada lub ulicy;
 • funkcja oczyszczająca – niektóre rośliny są zdolne do oczyszczania powietrza ze szkodliwych substancji;
 • funkcja łączenia z otoczeniem – rośliny mogą nawiązywać do ogólnego krajobrazu w otoczeniu działki;
 • funkcja użytkowa – niektóre rośliny mają właściwości lecznicze i zastosowanie w kuchni.

Zastosowanie roślin w terapii ogrodowej

Coraz bardziej popularna staje się koncepcja ogrodów terapeutycznych, które mają na celu wsparcie fizycznego i psychicznego zdrowia ludzi. Tego typu przestrzenie wykorzystują rośliny i ogólną atmosferę ogrodu do promowania relaksu, poprawy koncentracji czy wsparcia w rehabilitacji. Przydomowy ogród może stać się takim miejscem, gdzie jego mieszkańcy odnajdą spokój i zregenerują swoje siły. Przy wyborze roślin warto więc zastanowić się, które z nich przyciągną uwagę, będą stymulować zmysły węchu czy dotyku. Rośliny o różnych fakturach liści, intensywnych zapachach, czy o barwnych i efektownych kwiatostanach mogą stać się ważnym elementem takiego ogrodu.

Wpływ ogrodu na lokalne ekosystemy

Kiedy planujemy nasadzenia w ogrodzie, warto pomyśleć nie tylko o sobie i swoich potrzebach. Nasz ogród, niezależnie od jego wielkości, jest częścią większego ekosystemu. Lokalne ptaki, owady, a czasem większe zwierzęta korzystają z naszych ogrodów w poszukiwaniu schronienia, pożywienia czy miejsca do rozrodu. Wprowadzając różnorodność roślin, zapewniamy siedliska dla wielu gatunków. Krzewy jagodowe przyciągną ptaki, kwiaty nektarodajne - motyle i pszczoły. W ten sposób tworzymy mini ekosystem, który wspiera lokalną bioróżnorodność.

Integracja roślin z elementami małej architektury

Ogród nie składa się tylko z roślin. Elementy małej architektury, takie jak pergole, altany czy fontanny, mogą stać się kluczowymi punktami w naszym ogrodzie, wokół których koncentruje się roślinność. Warto pomyśleć o integracji takich konstrukcji z roślinami pnącymi - winobluszczem, różami czy bluszczem. Te elementy tworzą ciekawą kompozycję, która łączy naturalne piękno roślin z estetyką stworzonymi przez człowieka strukturami.

Bluszcz jest ciekawym rozwiązaniem m.in. na murach.

Rośliny wodne i ich rola w ogrodzie

Jeśli nasz ogród posiada oczko wodne, warto zastanowić się nad wprowadzeniem roślin wodnych. Takie rośliny jak grążel, trzcina czy lilie wodne nie tylko pięknie wyglądają, ale również wpływają na jakość wody w stawie, dostarczając tlen i redukując rozwój niepożądanych alg.

Ochrona roślin przed szkodnikami

Każdy ogród musi zmierzyć się z problemem szkodników. Aby chronić nasze rośliny, warto wprowadzić metody zapobiegawcze, takie jak właściwe planowanie nasadzeń, stosowanie kompostu czy zastosowanie przyjaznych dla środowiska środków ochrony roślin. Zamiast używać chemikaliów, można spróbować naturalnych metod, takich jak wprowadzenie do ogrodu drapieżników naturalnych dla szkodników, np. biedronek czy ptaków.

Rośliny w ogrodzie: podsumowanie

Ogród to przestrzeń wielowymiarowa, pełna możliwości. Może stać się miejscem relaksu, edukacji, spotkań z bliskimi, ale także miejscem, które wspiera lokalną faunę i florę. Współczesny ogród łączy w sobie tradycję z nowoczesnością, dbałość o środowisko z komfortem użytkowania i estetyką. Dzięki świadomemu planowaniu i pielęgnacji, ogród może stać się prawdziwą oazą dla jego właściciela i otaczającej go przyrody.

wykończenie mieszkania z architektem

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023