Jakie lampy wybrać do salonu?

Artykuł gościnny

Data publikacji: 08.01.2021, Data aktualizacji: 20.02.2023

Średnia ocen 4/5 na podstawie 1 głosu

Jakie lampy wybrać do salonu?
Jakie lampy wybrać do salonu? Sprawdź porady eksperta na RynekPierwotny.pl

Salon to pomieszczenie będące wizytówką domu, miejscem chwil relaksu i wypoczynku oraz częstych spotkań z rodziną i znajomymi. To centralny punkt mieszkania, tętniący życiem, pełnym radości, zabawy, ale także miejscem chwil wytchnienia, dyskusji, odprężenia. Jednocześnie salon pełni funkcję reprezentacyjną, powinien się więc dobrze prezentować i być atrakcyjnym dla domowników oraz ich gości.

Ponieważ salon pełni wiele funkcji, wymagania stawiane przed jego oświetleniem są niezwykle wygórowane.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • czym kierować się wybierając lampę do salonu
 • jak dobrać lampę do jadalni
 • ile powinna wynosić odległość od blatu do lampy zawieszonej w salonie 

Z powodu wielofunkcyjności salonu warto zadbać o to, by znalazły się w nim różnego rodzaju lampy, odpowiednie do każdej z możliwych do zaistnienia sytuacji. W centralnym miejscu salonu z reguły zawieszana jest lampa wisząca, będąca oświetleniem głównym. Oświetlenie takie uzupełnione jest przez lampy dodatkowe w różnych postaciach. W salonie znajdują miejsce reflektory punktowe, kinkiety ścienne, lampy stojące podłogowe, taśmy led w różnych postaciach. Każda z lamp, jakie zainstalujemy w salonie, ma określone zadania, jakie są przed nią stawiane. Całość oświetlenia salonu musi być spójna i sprawiać, żeby salon był miejscem przytulnym, zachęcającym do przebywania w nim, a jednocześnie funkcjonalnym, umożliwiającym bezproblemowe i wygodne podejmowanie czynności różnego rodzaju.

Jakie lampy do salonu?

W zależności od stylu, w jakim wykończony jest nasz salon, instalujmy w nim lampy dla niego odpowiednie. Nowoczesny salon o charakterze loftowym nie będzie dobrym miejscem do zwieszenia lampy sufitowej lub kinkietów w stylu glamour. Tylko spójność wystroju wnętrza zbuduje odpowiedni klimat, nada wnętrzu charakteru i określi jak dobry gust i styl posiadają mieszkańcy. Jak już napisaliśmy, podstawą oświetlenia jest lampa wisząca, zapewniająca doskonałe ogólne warunki w salonie. Kinkiety będące oświetleniem pomocniczym mają za zadanie budowanie odpowiedniego klimatu pomieszczenia, podkreślanie określonych miejsc i mebli w salonie. Stanowią doskonałe uzupełnienie każdej przestrzeni, podobnie jak lampy podłogowe. Te również sprzyjają tworzeniu atmosfery, a jednocześnie są niezwykle funkcjonalnym rodzajem oświetlenia.

Umieszczone przy kanapach czy fotelach zapewniają doskonałe warunki choćby do lektury czasopisma lub ulubionej książki. Halogeny i reflektory punktowe w salonie służyć mogą podkreśleniu i wyeksponowaniu miejsc, na których szczególnie zależy domownikom. Z kolei taśmy led są doskonałym źródłem światła dekoracyjnego, uatrakcyjniającego wnętrze. Umieszczone przy suficie, a także przy podłodze sprawiają, z salon nabiera lekkości, nowoczesności i swoistego uroku. Są również doskonałe jako oświetlenie za telewizorem lub wokół niego. Dzięki nim oglądanie telewizji staje się wygodne, przyjemne i bezpieczne dla naszego wzroku.

Jak dobrać oświetlenie do salonu?

Wybierając lampy do salonu, musimy wiedzieć, jakie funkcje ten salon będzie pełnił w życiu domowników, jakie czynności będą się w nim odbywać. Taka wiedza zdefiniuje rodzaj lamp, jakie należy w nim zainstalować. Aranżacja wnętrza, rozmieszczenie mebli określi z kolei, gdzie poszczególne lampy zostaną zamontowane. Najpierw musimy wiedzieć, jak rozmieścimy wszelkie urządzenia, meble i wtedy planować, gdzie i jakie oświetlenie się znajdzie, nigdy odwrotnie.

Mając wiedzę na temat funkcji salonu w naszym życiu i rozmieszczeniu w nim całego wyposażenia wraz z jego przeznaczeniem, przychodzi pora na podjęcie decyzji o trendzie jego wykończenia i stylu, w jakim będą lampy w nim się znajdujące przy okazji. Spójność stylistyki w całym salonie i przemyślane rozmieszczenie w nim poszczególnych punktów świetlnych stworzy salon doskonały. Funkcjonalny i przyjazny, mówiący wszystkim o dobrym guście właścicieli mieszkania, ich umiejętności planowania, projektowania i aranżacji wnętrza. Świadome rozmieszczenie lamp w salonie i przemyślany dobór ich stylistyki wystawia doskonałą ocenę właścicielowi i buduje pozytywny jego obraz u wszystkich gości salonu.

Jak dobrać lampy do salonu i jadalni

Często salon pełni jednocześnie rolę jadalni lub z jadalnią jest połączony. W takich sytuacjach instalowane oświetlenie musi pełnić dwojaką funkcję. Musimy bowiem zapewnić perfekcyjne warunki do spożywania posiłków. Istotne więc jest oświetlenie nad stołem, przy którym spożywane będą posiłki. Lampa nie powinna oślepiać nikogo przy stole się znajdującego. Wybierajmy więc lampy z przysłoniętymi żarówkami. Odległość lampy od blatu powinna wynosić 50-60 cm, a przy dużych stołach z blatem szerszym od 120 cm, powinna być większa i wynosić nawet 90 cm. Ważne, aby blat był oświetlony równomiernie.

W przypadku niskich wnętrz, wykończonych w nowoczesnym stylu w miejsce żyrandola nad blatem możemy skorzystać z rozwiązania w postaci oświetlenia szynowego. Lampy na szynach zapewnią doskonałą dystrybucję światła, także wtedy, gdy zainstalujemy je w samym salonie w miejscu lampy wiszącej. Nowoczesny wygląd, duże możliwości wyboru rodzaju emitowanego światła, mobilność poszczególnych opraw wchodzących w skład takiego systemu i nadzwyczajna jego funkcjonalność sprawiają, że jest to doskonała alternatywa dla oświetlenia głównego salonu i jadalni w postaci tradycyjnych lamp wiszących, opraw halogenowych czy plafonów.

Salon lub jak jest czasem nazywany pokój dzienny, jest najważniejszym pomieszczeniem w domu. Dlatego do kwestii jego oświetlenia należy podchodzić w niezwykle poważny i przemyślany sposób.

Materiał opracowany przez specjalistę sklepu SMD-LED.pl

wykończenie mieszkania z architektem

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: