Jak dopisać współwłaściciela do mieszkania?

Iwona Bortniczuk
Iwona Bortniczuk

Data publikacji: 16.04.2018, Data aktualizacji: 19.08.2022

2 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 1778 głosów

Jak dopisać współwłaściciela do mieszkania?
Dopisanie współwłaściciela, który będzie miał prawo do nieruchomości wymaga dopełnienia wielu formalności, kluczowe jest wykazanie się tytułem prawnym.

Dołączenie osoby bliskiej lub całkowicie postronnej do listy właścicieli danej nieruchomości jest jak najbardziej możliwe. Co więcej, taki zabieg jest bardzo powszechnie stosowany – jako wynik wielu okoliczności oraz sytuacji mających wpływ na nasze życie. Najczęściej współwłaścicielem mieszkania ustanawia się członka najbliższej rodziny: małżonka lub dzieci. W tym celu konieczne jest uzyskanie notarialnego potwierdzenia, tudzież orzeczenia sądu.

Procedura nie jest skomplikowania, niezbędne jest jednak spełnienie kilku warunków. Nie wystarczy bowiem samo wskazanie potencjalnego współwłaściciela. Należy też ponieść stosowne koszty, ponieważ dokonanie zmian w księdze wieczystej oczywiście nie jest darmowe.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jak dopisać współwłaściciela do mieszkania
 • jaki dokument jest potrzebny, aby dana osoba miała prawo do wpisania do księgi wieczystej jako współwłaściciel
 • jak znieść współwłasność domu 

Równe prawa współwłaścicieli

Dokonać zmian w statusie własnościowym nieruchomości może osoba, która posiada ku temu stosowne prawa. Najczęściej jest nim właściciel legitymujący się stosownym potwierdzeniem - aktem notarialnym. Co więcej, osoba, która ma zostać dopisana, ustanowiona współwłaścicielem, także musi się legitymować odpowiednim statusem prawnym.

W praktyce musimy daną osobę dopisać jako współwłaściciela i wcześniej przekazać jej część praw do dysponowania nieruchomością, a więc zawrzeć umowę sprzedaży lub dokonać darowizny. Potwierdzeniem dokonania jednej z tych dwóch czynności będzie właśnie akt notarialny. Dopiero legitymując się takim potwierdzeniem, dana osoba ma prawo do wpisania do księgi wieczystej jako współwłaściciel.

współwłasność mieszkania

Wszystko u notariusza 

Procedura jest tak skonstruowana, że większość obowiązków formalnych przejmuje notariusz. To w jego gestii leży prawidłowe przeprowadzenie umowy sprzedaży, przekazania darowizny, a następnie zgłoszenie nowego współwłaściciela do działu ksiąg wieczystych stosownego sądu rejonowego. Koszt przedsięwzięcia może być różny, zależnie od aktualnego taryfikatora w danym biurze notarialnym. Za sam wpis do księgi wieczystej należy uiścić opłatę sądową, która jest stała w całym kraju i wynosi 200 zł.

Jak znieść współwłasność domu, mieszkania, działki? Dokonać zniesienia współwłasności można na trzy sposoby: przez podział fizyczny nieruchomości, na wyłączność jednego z dotychczasowych współwłaścicieli, przez zarządzenie egezekucyjnej sprzedaży. O szczegółach zniesienia współwłasności przeczytasz w artykule opracowanym przez naszego eksperta. 

Warto pamiętać, że jeśli wskutek darowizny dokonujemy aktu przeniesienia części własności na osobę nie należącą do pierwszej linii pokrewieństwa, należy uiścić stosowny podatek – którego wysokość zależy od rynkowej wartości nieruchomości. Przy tym warto nadmienić, że należy unikać zaniżania wartości domu lub mieszkania ponieważ urząd skarbowy może losowo sprawdzić naszą transakcję. Z kolei przy umowie sprzedaży należy odprowadzić podatek od czynności cywilnoprawnych. Jego wysokość jest uzależniona od wartości dochodu sprzedaży.

Jak znieść współwłasność mieszkania

Dopisanie kolejnej osoby do współwłasności mieszkania jest często stosowane w przypadku kredytu hipotecznego oraz planów jego wspólnej spłaty. Pamiętajmy jednak, że w tej sytuacji wszelkie zmiany dotyczące statusu prawnego nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie muszą być zaakceptowane przez kredytodawcę. Bank z pewnością zweryfikuje sytuację prawną oraz finansową nowego współwłaściciela.

Iwona Bortniczuk
Iwona Bortniczuk

Dziennikarz - freelancer, piszący z domowego zacisza lub lokalnego coworkingowego centrum. Przypadkiem zainteresowałam się tematyką budowlaną, ekologiczną, aby następnie całkiem w nią wsiąknąć; wielkie uczucie organicznie przeszło na dziedzinę nieruchomości. Kiedy nie piszę, gotuję, kiedy nie gotuję, wykonuję fotografie tego, co ugotowałam. Abo czytam. Ten typ tak ma.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: