Jak wybrać i zamontować stelaż podtynkowy?

Agnieszka Możejko

Data publikacji: 24.10.2019, Data aktualizacji: 03.10.2022

4 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 19 głosów

Stelaż podtynkowy
Jakie rodzaje stelaży podtynkowych oferuje rynek? Jak wybrać właściwy model oraz odpowiednio go zamontować? Oto kilka naszych porad.

Stelaże podtynkowe to doskonałe rozwiązanie do każdej łazienki – niezależnie od jej wymiarów, kształtu czy stylu. Dzięki nim i ich konstrukcji możemy zamontować podwieszane toalety na dowolnej wysokości (podobnie przyciski spłukujące), a także podwieszane bidety, pisuary oraz umywalki. Dodatkowo to estetyczne i łatwe w utrzymaniu w czystości rozwiązanie.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • czym jest stelaż podtynkowy
 • jakie są rodzaje stelażu podtynkowego
 • jak go zamontować 

Czym jest stelaż podtynkowy? - rodzaje

Stelaż podtynkowy to konstrukcja składająca się z metalowych kształtowników, pozwalająca zawiesić na ścianie miskę WC, bidet, pisuar oraz umywalkę. Do najpopularniejszych stelaży podtynkowych należą te umożliwiające zamocowanie podwieszanej miski WC.

Stelaż podtynkowy do miski WC

Jak wspomnieliśmy stelaż podtynkowy do podwieszanej miski WC jest najchętniej nabywanym stelażem. Zazwyczaj składa się on ze wspomnianych metalowych kształtowników, zbiornika spłuczki, wbudowanych podejść wodno-kanalizacyjnych oraz z mocowań do miski WC (zazwyczaj są regulowane, tak aby móc dopasować wysokość miski WC).

Jeśli nie chcemy kupować stelaża i miski WC osobno, bo obawiamy się, że nie będą one do siebie pasowały, możemy nabyć zestaw podtynkowy. Jednak zarówno miski, jak i stelaże są standaryzowane, co oznacza, że jeżeli kupimy produkty różnych producentów, to i tak będą one do siebie pasowały. Konieczne będzie jednak zakupienie przycisku spłukującego kompatybilnego z danym stelażem podtynkowym.

Stelaż podtynkowy bidetowy

Stelaż bidetowy posiada specjalną poprzeczkę, umożliwiającą montaż bidetu oraz podejść kanalizacyjnych – zarówno do ciepłej, jak i zimnej wody. W ofercie producentów znajdziemy uniwersalne modele, które nie będą nas ograniczały, co do wyboru ceramiki.

Stelaż podtynkowy do umywalki

Chociaż rzadko decydujemy się na montaż umywalki na stelażu podtynkowym, to jednak warto wspomnieć kilka słów o tym rozwiązaniu. Stelaż podtynkowy do umywalki pozwala zawiesić ceramikę bezpośrednio na wsporniku ściennym, dzięki czemu umywalka jest stabilna. Dodatkowo taki sposób montażu stanowi świetne rozwiązanie aranżacyjne.

Stelaże podtynkowe – wysokość i obciążenie

Można wyróżnić stelaże niskie oraz wysokie. Stelaż podtynkowy wysoki jest najczęściej wybieranym rozwiązaniem przez klientów indywidualnych oraz inwestorów. Jego rozmiary mieszczą się w przedziale od 110 do 130 cm.

Niskie stelaże podtynkowe obejmują wysokość od 80 do 90 cm i przydają się, kiedy chcemy zamontować miskę WC np. pod oknem.

Przed zakupem stelaża podtynkowego bardzo często boimy, że miska WC nie utrzyma zbyt dużego obciążenia. Nic bardziej mylnego! Zarówno stelaż do miski WC, jak i do bidetu jest wstanie udźwignąć bez problemu ciężar równy nawet 400 kg. Natomiast standardowy stelaż umywalkowy około 100 kg.

Jeśli zależy nam na tym, by bidet lub miska WC zostały zamontowane na ścianie działowej, powinniśmy skorzystać ze stelaża slim, którego głębokość zabudowy wynosi jedynie 8 cm. Standardowo stelaż wysoki zajmuje głębokość 12 cm, zaś niski 16,5 cm.

montaż zestawu podtynkowego

Stelaż do zabudowy lekkiej i ciężkiej

Stelaże podtynkowe dzielą się również na modele do zabudowy lekkiej oraz ciężkiej. Czym różnią się od siebie?

Stelaż podtynkowy do zabudowy lekkiej - charakterystyka

Tego rodzaju stelaż bez obaw możemy zamontować w ścianach kartonowo gipsowych. Wyróżniają się one szybkim i łatwym montażem, m.in. za sprawą specjalnych wsporników. Można go wykorzystać i zainstalować w ścianach masywnych, działowych oraz w ściankach instalacyjnych. Konstrukcja stelaża podtynkowego do zabudowy lekkiej oparta jest na ramie samonośnej ze stali.

Stelaż podtynkowy do zabudowy ciężkiej – charakterystyka

Tego rodzaju stelaż możemy zamontować w murowanych ścianach, konieczne jest również wykonanie obmurówki oraz nałożenie tynku. Z pewnością nie jest to rozwiązanie, które sprawdzi się w przypadku ścian kartonowo gipsowych, gdyż zwyczajnie ściany te nie utrzymają ciężaru stelaża do zabudowy ciężkiej. Choć są one zdecydowanie tańsze, to jednak ich montaż jest bardziej wymagający i czasochłonny.

Gdzie zamontować stelaż podtynkowy?

Decydując się na zamontowanie rozwiązań podtynkowych, trzeba wziąć pod uwagę metraż łazienki. O ile w dużych pomieszczeniach bez obaw możemy zdecydować się na podwieszaną miskę WC czy bidet, o tyle w małych łazienkach może pojawić się kłopot.

Wbrew pozorom rozwiązanie podtynkowe wcale nie zajmuje mniej miejsca niż tradycyjne spłuczki i miski WC. Trzeba przecież znaleźć miejsce nie tylko na miskę, ale i na stelaż, który w obudowie również zajmuje swoje miejsce. Nie oznacza to, że nie da się zamontować stelaża w małych pomieszczeniach, ponieważ może być on całkowicie wpuszczony w ścianę.

W ofercie producentów znajdziemy także stelaże podtynkowe narożne. Dzięki nim bidet, pisuar lub miska WC mogą zostać podwieszone w narożniku łazienki.

Niezależnie od tego jak stelaż zostanie zabudowany w ścianie, na pewno jest to nowoczesne i eleganckie rozwiązanie, które łatwiej utrzymać w czystości niż tradycyjne kompakty.

Przyciski spłukujące i wielkość spłuczek

Wybór odpowiedniego stelaża podtynkowego nie jest jedynie uzależniony od jego wielkości czy głębokości, ale również od pojemności spłuczki toaletowej. Standardowo spłuczki mieszczą 6 litrów wody, jednak znajdziemy także stelaże ze zbiornikami umożliwiającymi regulację poziomu ich napełnienia. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie do dyspozycji będziemy mieli zbiorniki z poziomem od 3 do 5 oraz 6 do 9 litrów.

Przycisk spłukujący musi być kompatybilny z danym modelem podtynkowym.

Montaż stelaża podtynkowego

Montaż stelaża podtynkowego uzależniony jest od jego rodzaju, tzn. czy jest on przeznaczony do zabudowy lekkiej, czy też ciężkiej.

Stelaż do zabudowy ciężkiej montujemy w następujący sposób:

 • Na początku za pomocą specjalnych śrub mocujemy do ściany ramę stelaża wraz ze spłuczką.
 • W drugiej kolejności do instalacji wodnokanalizacyjnej podłączamy zbiornik spłukujący.
 • Kolejnym krokiem jest przykręcenie śrub mocujących do ramy stelaża. To na nich zawieszona zostanie miska WC lub bidet.
 • Następnie wykonujemy obmurowanie stelaża oraz nakładamy tynk
 • Zwieńczeniem pracy jest zamocowanie miski WC, bidetu lub pisuaru do śrub.

Stelaż do zabudowy lekkiej montujemy w następujący sposób:

 • Mocujemy stelaż do ściany. Wykonujemy to za pomocą śrub wyposażonych w kołki rozporowe.
 • Po wyznaczeniu na jakiej wysokości ma znajdować się stelaż, przykręcamy wysuwane nogi stelaża do podłogi.
 • Kolejnym krokiem jest obudowanie konstrukcji płytą kartonowo gipsową.
 • Na końcu montujemy miskę WC lub bidet.

Jaką wannę do łazienki wybrać? Dowiedz się

Autorką wpisu gościnnego jest Agnieszka Możejko, redaktorka bloga Łazienka Plus.

wykończenie mieszkania z architektem

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: