Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Eko-dom i eko-mieszkanie: inwestycje w ekologicznym duchu

Marlena Rzepniewska
Marlena Rzepniewska

Data publikacji: 22.05.2024, Data aktualizacji: 22.05.2024

6 minut czytania

Średnia ocen 5/5 na podstawie 1 głosu

Eko-dom i eko-mieszkanie: inwestycje w ekologicznym duchu
Na jakie inwestycje mieszkaniowe w duchu eko warto zwrócić uwagę? Jak wygląda ekologiczne budownictwo? Sprawdź na RynekPierwotny.pl.

Ekologiczne rozwiązania w budownictwie mieszkaniowym to już nie pieśń przyszłości, a konieczność, za którą stoi dobro planety. Troszcząc się o miejsce, w którym mieszkamy, możemy równocześnie zadbać o swoje finanse. W końcu ekologia ma służyć także naszym portfelom. W jaki sposób? Jakie nowoczesne rozwiązania tworzone w zgodzie z naturą stosują deweloperzy w swoich projektach mieszkaniowych? O tym m.in. dowiesz się z naszego tekstu.

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:

 • jakie ekologiczne rozwiązania najczęściej stosują firmy deweloperskie w swoich inwestycjach,
 • jakie rozwiązania budowlane i architektoniczne pomagają w oszczędzaniu wody i prądu,
 • czym są odnawialne źródła energii.

Najpopularniejsze rozwiązania ekologiczne

W obliczu postępujących zmian klimatycznych ekologiczne rozwiązania w budownictwie mieszkaniowym to konieczność. Takie podejście nie tylko zmniejsza negatywny wpływ budownictwa na środowisko, ale również przyczynia się do poprawy jakości życia mieszkańców. Nowoczesne technologie, takie jak panele słoneczne czy systemy odzyskiwania wody deszczowej stają się coraz bardziej popularne. Dodatkowo odpowiednie projektowanie budynków z uwzględnieniem zasad energooszczędności i efektywności energetycznej pozwala na znaczne obniżenie kosztów eksploatacji. Dzięki temu mieszkańcy mogą cieszyć się nie tylko zdrowszym i bardziej komfortowym środowiskiem życia, ale także oszczędnościami finansowymi. 

Ekologiczne rozwiązania najczęściej stosowane przez deweloperów:

 • energooszczędne oświetlenie,

 • zbiorniki na wodę deszczową,

 • roślinność na dachach i ścianach budynków,

 • ładowarki do samochodów elektrycznych,

 • wykorzystanie odnawialnych źródeł energii,

 • rekuperacja,

 • duża ilość zieleni wokół budynków,

 • łąki kwietne,

 • budki lęgowe i tunele dla owadów zamontowane na terenie inwestycji (mała infrastruktura dla zwierząt),

 • inteligentne rozwiązania w mieszkaniach, tzw. smart home.

Eko-mieszkania

Nowoczesne osiedla budowane z zastosowaniem ekologicznych udogodnień stają się coraz popularniejsze w odpowiedzi na rosnące zainteresowanie ekologią i zrównoważonym stylem życia. Takie mieszkania często wykorzystują innowacyjne rozwiązania takie jak: instalacje fotowoltaiczne, systemy odzyskiwania ciepła czy inteligentne zarządzanie zużyciem energii. Dzięki temu mieszkańcy mogą cieszyć się niższymi rachunkami za energię oraz mniejszym negatywnym wpływem na środowisko. Ponadto, ekologiczne mieszkania często są projektowane z myślą o wykorzystaniu naturalnego oświetlenia i wentylacji, co przekłada się na większy komfort życia i lepsze samopoczucie mieszkańców. Warto zauważyć, że takie inwestycje nie tylko promują ekologię, ale również podnoszą wartość nieruchomości i stanowią przyszłościową inwestycję dla właścicieli.

Eko mieszkanie

Bluszczańska III

Ta kameralna inwestycja powstaje na stołecznym Mokotowie. W jej skład wejdą trzy dwupiętrowe budynki. Łącznie w budynku znajdzie się 105 mieszkań. Dlaczego ta inwestycja jest eko? Okna zastosowane w tym projekcie będą się charakteryzować wysoką izolacją termiczną i akustyczną. Deweloper zadba również o montaż paneli fotowoltaicznych. Zamiast grzejników zaplanowano ogrzewanie podłogowe mieszkania. W apartamentach znajdzie się także nowoczesny system rekuperacji, która zapewni dostęp do świeżego powietrza bez zbędnego ochładzania lokali. Zamontowany zostanie również system smart home, który umożliwi zarządzanie: żaluzjami, ogrzewaniem, rekuperacją, klimatyzacją czy oświetleniem. 

Bluszczańska IIIBluszczańska III, SGI Sp. z o.o., mat. dewelopera

Zobacz inwestycję Bluszczańska III

Raciborskiego Eko Park

To kameralne i ekologiczne osiedle zlokalizowane na łódzkim Widzewie. Deweloper wybudował instalację fotowoltaiczną, a także system retencji wody deszczowej. Dzięki temu zużycie wody będzie mniejsze. Na terenie osiedla znajduje się również wiata rowerowa, a także miejsce do ładowania samochodów elektrycznych. Miłośnicy natury będą również zadowoleni z otoczenia inwestycji. Tuż obok znajduje się rozległy las. 

Rozpoczęcie budowy nastąpiło 1 kw. 2022 roku. Inwestycja została oddana do użytkowania w 4 kw. 2023 roku. 

Zobacz inwestycję Raciborskiego Eko Park

Park Skandynawia etap IV

Inwestycja powstaje na stołecznej Pradze-Południe. W skład projektu wejdzie niemal 300 mieszkań zlokalizowanych w trzech budynkach wielorodzinnych. Dziedzińce między budynkami zostaną zagospodarowane licznymi nasadzeniami. W inwestycji nie zabraknie ekologicznych rozwiązań. Będą panele fotowoltaiczne na dachach zasilające wybrane mieszkania, system Smart Home Appartme, oświetlenie LED w częściach wspólnych oraz czujniki ruchu. Nie zabraknie również budek lęgowych dla ptaków. Blisko 100% odpadów budowlanych zostanie poddanych recyklingowi!

Park Skandynawia powstaje w zgodzie z zasadami zrównoważonego budownictwa oraz w sposób, który pozwala na ekonomiczne, komfortowe i odpowiedzialne mieszkanie. Inwestycja będzie certyfikowana w systemie BREEAM.

Zobacz inwestycję Park Skandynawia etap IV

Hi Mokotów

Inwestycja powstaje na Mokotowie przy ul. Bokserskiej. Znajdzie się w niej ponad 220 mieszkań. W projekcie nie zabraknie rozwiązań proekologicznych. Znajdą tu zastosowanie energooszczędne oświetlenie LED z czujnikami ruchu. Przyszli mieszkańcy nie muszą się również martwić o montaż paneli fotowoltaicznych, które pokryją ok. 20% energii potrzebnej do utrzymania części wspólnych budynków oraz zbiornik retencyjny na wodę opadową do podlewania roślinności. Dla miłośników jednośladów na terenie osiedla i w garażu zostanie przygotowanych kilkadziesiąt miejsc do parkowania rowerów. Właściciele samochodów elektrycznych będą mieli możliwość zakupu miejsc postojowych przystosowanych pod montaż stacji ładowania lub skorzystać z ogólnodostępnych zlokalizowanych na zewnątrz. 

Wokół inwestycji nie zabraknie również roślinności. Deweloper posadzi ponad 100 nowych drzew. 

Hi MokotówHi Mokotów, Cordia Polska, mat. dewelopera

Zobacz inwestycję Hi Mokotów

Eko-dom 

Na ekologiczny dom powinno się składać kilka charakterystycznych cech. Wykorzystanie technologii, które pozwalają obniżyć zużycie energii, prostota bryły i brak zbędnych elementów architektonicznych. Domy ekologiczne odznaczają się przede wszystkim bardzo dobrą charakterystyką ekologiczną. To znaczy, że ich zapotrzebowanie na energię elektryczną pochodzącą z nieodnawialnych źródeł jest bardzo niskie. Gdzie szukać takich inwestycji? 

Gaia Park 

GAIA PARK to modelowy przykład ekologicznego budownictwa. Inwestycja powstaje w podwarszawskim Konstancinie. Co zaoferuje swoim przyszłym mieszkańcom?

 • Elektrownię wiatrowo-fotowoltaiczną, która będzie dostarczać potrzebną do codziennego użytku energię. Pozwoli to mieszkańcom na znaczące obniżenie opłat za prąd zasilający dom, gruntową pompę ciepła i system rekuperacji.

 • Gruntowe pompy ciepła, dzięki którym mieszkańcy będą mogli cieszyć się komfortem wynikającym z ogrzewania podłogowego z wyłączeniem grzejników.

 • System magazynowania deszczówki - dzięki niemu zmniejszone zostanie zapotrzebowanie na wodę dostarczaną przez wodociągi, co przyczyni się do dużych oszczędności, a także wygody osób podlewających hodowane przez siebie rośliny.

 • Naturalną retencję, pozwalającą na efektywną i ekologiczną gospodarkę zasobami wodnymi.

 • Ogród deszczowy, który będzie nie tylko cieszył oczy mieszkańców i przyczyniał się do jeszcze większej estetyki osiedla, ale również pozwalał na zachowanie lokalnej bioróżnorodności fauny i flory.

 • Energooszczędny system rekuperacji, mający za zadanie regulację przez mieszkańców jakości i wilgotności powietrza w domach.

 • Park tlenowy, na który będzie się składać obszar około 10 hektarów terenów zielonych dostępnych dla wszystkich mieszkańców.

I etap miasteczka Gaia Park „Physis” składa się z 14 domów bliźniaczych oraz 16 domów szeregowych. Inwestycja ma być gotowa do oddania w 4 kw. 2024 roku. To projekt bez wątpienia przyjazny środowisku. 

GAIA Park Gaia Park, PROFBUD, mat. dewelopera

Zobacz inwestycję Gaia Park

Cesarskie Ogrody

Coraz więcej deweloperów stosuje szereg rozwiązań, które nie tylko są wyrazem troski o środowisko, ale także służą optymalizacji kosztów utrzymania nieruchomości. Nie inaczej będzie w inwestycji Cesarskie Ogrody. Projekt powstaje przy ul. Pogodnej w Cesarzowicach, niedaleko Wrocławia. Dzięki rozprowadzeniu instalacji pod klimatyzację upalne dni nie będą nikomu straszne, a gotowe podejścia wyprowadzone na dach umożliwią montaż nowoczesnego systemu fotowoltaiki.

Na wyposażeniu znajdzie się nowoczesny system rekuperacji mechanicznej z odzyskiem ciepła dostarczającej świeże, zewnętrzne i filtrowane powietrze usuwając tym samym "zużyte" bez konieczności otwierania okien i utraty energii. Pompa ciepła to nowoczesne rozwiązanie i oszczędność energii cieplnej niezbędnej do ogrzania domu, a przy tym niższe koszty eksploatacyjne. Dodatkowo osiedle zapewnia ochronę przez ogrodzenie i monitoring. Całość projektu to 36 domów o wysokim standardzie. 

Zobacz inwestycję Cesarskie Ogrody

Eko-dom i eko-mieszkanie: podsumowanie

Ekologiczne rozwiązania w budownictwie mieszkaniowym stają się standardem, który jest realizowany przez coraz większą liczbę deweloperów. Dążenie do zrównoważonego rozwoju i życia w zgodzie z naturą jest priorytetem w nowoczesnych inwestycjach mieszkaniowych. Dzięki zastosowaniu technologii takich jak: systemy odzysku energii, bezemisyjne źródła ciepła oraz inteligentne rozwiązania smart home, mieszkańcy mogą cieszyć się komfortowym stylem życia, oszczędnościami i poszanowaniem środowiska. To nowoczesne podejście nie tylko chroni planetę, ale również przynosi wymierne korzyści ekonomiczne i zdrowotne, czyniąc ekologiczne budownictwo przyszłością mieszkalnictwa.

 

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023