Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Odnawialne źródła energii w domu jednorodzinnym

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 04.08.2021, Data aktualizacji: 12.05.2022

Średnia ocen 5/5 na podstawie 2 głosów

Odnawialne źródła energii w domu jednorodzinnym
Chcesz produkować własną energię elektryczną, a przy okazji płacić mniej za prąd? Pomyśl o instalacji fotowoltaicznej.

Coroczny wzrost cen za energię elektryczną skłania wiele osób do inwestycji w odnawialne źródła energii. Nowoczesna technologia pozwala na wykorzystanie surowców naturalnych takich jak słońce, woda i powietrze. Produkcja energii dzięki wykorzystaniu promieni słonecznych jest rozwiązaniem coraz częściej stosowanym w domach jednorodzinnych, ponieważ pozwala obniżyć koszty eksploatacji oraz wpływa korzystnie na środowisko.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jak działają panele fotowoltaiczne
  • od czego zależy wydajność paneli 
  • czy istalacja fotowoltaiki się opłaca 

Panele fotowoltaiczne w gospodarstwie domowym

Panele fotowoltaiczne wykorzystują promieniowanie słoneczne do produkcji energii elektrycznej. Taka instalacja nie tylko obniża koszty związane z produkcją, ale także przyczynia się do zmniejszenia emisji substancji szkodliwych do atmosfery. Najpowszechniejszym rozwiązaniem dla domków jednorodzinnych jest montaż modułów fotowoltaicznych na dachu. Dzięki temu, że jest stosunkowo łatwy i szybki pozwala nam maksymalnie obniżyć koszt całej inwestycji.

Wydajność takiej instalacji zależy od wpływu czynników takich jak kierunek dachu, stopień zacienienia oraz poziom nasłonecznienia. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest zwrócenie paneli w kierunku południowym, ponieważ możemy osiągnąć maksymalne uzyski z naszej instalacji. Co zrobić w sytuacji, gdy dach mamy skierowany w innym kierunku? Nasze panele możemy rozłożyć również po stronach wschodniej i zachodniej. Należy przy tym pamiętać, że w wariancie „wschód-zachód” instalacja produkuje mniej energii, dlatego bardzo ważne jest odpowiednie dobranie mocy.

Czasami kierunek, kształt dachu, nasłonecznienie i zacienie nie pozwalają nam na zamontowanie instalacji, która zaspokoi nasze potrzeby. Wtedy alternatywnym rozwiązaniem jest montaż instalacji na gruncie. Główną zaletą jest to, że możemy dopasować kierunek ustawienia modułów fotowoltaicznych tak, aby docierało do nich, jak najwięcej promieni słonecznych. Naziemna instalacja fotowoltaiczna jest również prostsza w konserwacji niż ta na dachu. Poza szeregiem zalet tego typu instalacje posiadają również wadę – często występuje konieczność wykonania przekopu, aby doprowadzić okablowanie od instalacji do skrzynki rozdzielczej. To często wiąże się z dodatkowymi kosztami, jeśli zlecamy to firmie.

Sprawdzenie, która wersja jest korzystniejsza dla danego gospodarstwa wymaga szczegółowej analizy. Pomocny może okazać się kontakt z wykwalifikowanymi doradcami, którzy przeprowadzą audyt i dobiorą optymalne rozwiązanie.

panele

Magazyn energii – ostatni krok do niezależności energetycznej

Odpowiednio dobrana instalacja fotowoltaiczna potrafi zaspokoić nasze potrzeby w 100%, a nawet wyprodukować nadwyżkę. Gdy aktualna produkcja przewyższa nasze chwilowe zapotrzebowanie, nadmiar energii trafia do sieci energetycznej. Z kolei w sytuacjach, gdy produkcja prądu przez instalację fotowoltaiczną jest niewystarczająca, np. w okresie zimowym lub w nocy, możliwe jest odebranie wyprodukowanej nadwyżki. Otrzymujemy jednak tylko 80% nagromadzonej energii przy instalacji do 10 kWp oraz 70% dla instalacji od 10,1 do 50 kWp. Strata energii wynika z prowizji, jaką pobiera zakład energetyczny za obsługę.

Jednym ze sposobów jej uniknięcia jest inwestycja w przydomowy magazyn energii. Wykorzystywanymi w OZE są akumulatory stworzone z ogniw wtórnych. Odwracalne reakcje chemiczne zachodzące pomiędzy elektrolitem i elektrodą pozwalają na wielokrotne gromadzenie i uwalnianie energii elektrycznej.

Główną zaletą jest oczywiście pełna niezależność od sieci zewnętrznej. W kontekście wad największą jest z pewnością ich cena. Obecnie magazyny energii często przewyższają koszt samej instalacji, dlatego tylko nieliczni mogą sobie na nie pozwolić w tym momencie. Natomiast jeśli zależy nam na zabezpieczeniu w przypadku tymczasowego braku prądu, możemy kupić mniejszy akumulator, który w razie awarii sieci pozwoli zasilić najważniejsze urządzenia takie jak pralka czy lodówka, a jego cena będzie w granicach naszych możliwości finansowych.

Zgodnie z rządowymi zapowiedziami dotacje do instalacji fotowoltaicznych w przyszłym roku będą obejmować również magazyny energii, a niższy koszt zakupu z pewnością przekona wiele osób do podjęcia decyzji.

fotowoltaika

Ekologiczne ogrzewanie domu

Przed rozpoczęciem budowy domu każde gospodarstwo staje przed decyzją dotyczącą wyboru ogrzewania. Wiele osób zwraca szczególną uwagę na czynniki takie jak koszt systemu grzewczego oraz prostotę obsługi. Coraz częściej w skład kryterium wchodzi również aspekt ekologiczny, dlatego w ostatnim czasie dużą aprobatą cieszą się pompy ciepła.

Pompa wykorzystuje energię nagromadzoną w wodzie, powietrzu lub gruncie do podgrzania czynnika roboczego. Wytworzona energia cieplna jest następnie przekazywana do pomieszczenia. Nowoczesne pompy charakteryzują się wysoką wydajnością i niezawodnością, dzięki czemu potrafią ogrzać dom podczas ujemnych temperatur zimą. Warto dodać, że jest to urządzenie niemal bezobsługowe. Po ustawieniu odpowiednich parametrów pompa będzie się włączała automatycznie, gdy wykryje spadek temperatury.

Pomimo tego, że koszt oraz montaż pompy ciepła to wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych, bardzo niskie koszty eksploatacji skutkują szybkim zwrotem z inwestycji. Dużą popularnością cieszy się połączenie pompy razem z panelami słonecznymi z uwagi na to, że w takim przypadku koszty ogrzewania oraz energii spadają do minimum.


Jeśli chciałbyś wykorzystać odnawialne źródła energii w swoim gospodarstwie domowym i uczynić go przyjaznym dla środowiska zapraszamy do kontaktu z naszym doradcą: Adam Błażkowski tel.:531-898-056 a.blazkowski@sunsol.pl

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Życie bez długoterminowych zobowiązań finansowych jest znacznie prostsze. Dlatego wielu kredytobiorców decyduje się na spłacenie długu przed wyznaczonym terminem. Kto najczęściej dokonuje częściowej lub całkowitej spłaty kredytu? Dlaczego warto o tym pomyśleć? Czy można uzyskać zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu? Wyjaśniamy.

      29 lutego 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Garderoba jest miejscem, do którego zaglądamy codziennie. Coraz częściej zastępuje duże szafy i komody w nowocześnie zaprojektowanych mieszkaniach i domach. Takie pomieszczenie powinno być zaaranżowane w przemyślany sposób, tak by wszystko, co potrzebne znaleźć nawet w pośpiechu. Czym charakteryzuje się funkcjonalna garderoba? Jak urządzić stylowe pomieszczenie o niewielkim metrażu? Wyjaśniamy.

      07 lutego 2024

      Dagmara Osińska

    • Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Sprzedać czy nie sprzedać? Oto jest pytanie. Decyzja o zbyciu własnej nieruchomości nigdy nie należała do najprostszych. Uzyskanie satysfakcjonującej ceny zależy bowiem od wielu czynników. Istotny jest popyt na rynku, wielkość oferty mieszkaniowej, dostęp do kredytów hipotecznych czy ogólna sytuacja gospodarcza. Zatem czy aktualna sytuacja na rynku nieruchomości to dobry moment na sprzedaż nieruchomości? Tego dowiesz się w naszym tekście.

      26 stycznia 2024

      Marcin Moneta

    • Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Zadbany ogród powinien być starannie pokryty trawą w soczyście zielonym kolorze. Utrzymanie pięknej zieleni wymaga jednak sporych nakładów pracy oraz cierpliwości. Jak dbać o trawnik wiosną, latem i w okresie jesienno-zimowym? Przedstawiamy najważniejsze zasady pielęgnacji.

      19 stycznia 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023