Eco Suistanble Homes – co to znaczy?

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 04.12.2018, Data aktualizacji: 22.11.2021

Średnia ocen 5/5 na podstawie 2 głosów

Eco Suistanble Homes
Domy przyjazne środowisku to widoczny trend na światowym rynku budownictwa. Przywiązujemy coraz większą uwagę do zielonych projektów, które mają realny wpływ na naszą przyszłość.

Eco Sustainable Homes, czyli domy przyjazne środowisku. Są tworzone zgodnie z ideą zrównoważonego budownictwa. To jeden z wyraźnych trendów przyszłości, który pozytywnie wpływa na rynek. Wynika z tego, że coraz więcej osób stara się zminimalizować zarówno wpływ na środowisko, jak i nakłady finansowe związane z budową.

Nowoczesne budynki wyposażane są w zrównoważone technologie, które pomagają to osiągnąć. Wynikający z nich boom tworzy także nowe poziomy innowacji architektonicznych.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • czym Eco Suistanble Homes
 • jak stworzyć inteligentne gospodarstwo domowe
 • czy warto budować tarasy na dachach 

W dzisiejszych czasach termin "zrównoważony" używany jest bardzo często. Jednak w budownictwie, pod tym słowem kryje się większe znaczenie. Nie chodzi tylko o używanie paneli słonecznych czy posiadanie zielonego tarasu. Przyjazne środowisku budownictwo to takie, na które składa się wielu połączonych elementów. Są nimi materiały budowlane, odnawialne źródła energii, ale także projekty, które mają zapewnić harmonię z otoczeniem oraz wydajność.

Jak jest na świecie?

Jak wskazują dane ze światowego raportu „World Green Building Trends 2016” architekci przygotowują coraz więcej tzw. zielonych projektów. Dodatkowo liczba nowo stawianych ekologicznych budynków średnio co trzy lata ulega podwojeniu. Natomiast w raporcie „Global Research Into Biophilic Design” aż 44% respondentów wskazało, że najlepiej czuje się w naturalnym świetle, 19% wśród roślinności, a 15% we wnętrzach o pogodnych barwach. Rozumieją to bardzo dobrze mieszkańcy Nowego Yorku. W tej ogromnej aglomeracji na pielęgnację oraz rozwój parków w 2018 roku przeznaczono aż 22 mln dolarów.

Trend ten pojawia się na całym świecie. W Londynie np. zbudowano cały apartamentowiec z drewna, które uważane jest za „beton przyszłości”. W Dubaju z kolei przedstawiono pierwszy w kraju autonomiczny, proekologiczny i w pełni samowystarczalny energetycznie dom. Obiekt jest w pełni przystosowany do panującego w Zjednoczonych Emiratach Arabskich klimatu. Na potrzeby domowe wykorzystuje warunki atmosferyczne do produkcji wody. W miejscowości pod Zurychem powstał budynek mieszkalny, który zaspokaja całkowite zapotrzebowania na energię domowników tylko i wyłącznie dzięki panelom słonecznym.

 

Inteligentne gospodarstwo domowe

Ekologiczne i zrównoważone budownictwo ściśle wiąże się również z inteligentnymi rozwiązaniami do naszych domów. Na rynku istnieje np. kompostownik Whirpool, który przy użyciu tlenu, wilgoci i ciepła przyspiesza proces rozkładu odpadów organicznych. Możemy spotkać również inteligentny śmietnik stworzony przez polską firmę Bin-e, który automatycznie sortuje śmieci, a następnie je zgniata. Znajdziemy też inteligentne zbiorniki wody, które klasyfikują zużycie wody, ostrzegają o ewentualnych nieszczelnościach, a co najważniejsze umożliwiają  w zdalny sposób zamknięcie dopływu wody.

Ogrody

Zielone budownictwo to przede wszystkim roślinność. Sprawdzają się tarasy na dachu, czy ogródki tworzone na już istniejących budynkach - znikająca pod betonowymi budynkami zieleń zostaje przenoszona wyżej. Coraz bardziej też zależy nam na tym, aby chociaż trochę wprowadzić jej do naszych mieszkań, stad wynika rosnąca popularność m.in. takich trendów wnętrzarskich jak urban jungle. Powodzeniem cieszą się również ogrody wertykalne. Na podstawie design'u biofilicznego tworzone są niezwykłe, żywe i oddychające ściany z roślin. Co najważniejsze nie wymagają one specjalnej opieki i są budowane w sposób modułowy.  

Kolejnym ważnym aspektem, szczególnie przy domach czy szeregówkach z ogródkami są ekologiczne uprawy ziół i warzyw. Niektóre marki sklepów z akcesoriami do domów proponują np. inteligentne szklarnie umożliwiające uprawę ulubionych produktów przez cały rok.

  

Łączenie natury z designem

Życie w ekologicznym domu jest zupełnie inne niż w mieście. Wyraźniej odczuwa się wpływ otoczenia i środowiska. Niesie to za sobą morze korzyści, które pozytywnie wpływają na jakość i warunki życia, a także na społeczeństwo. Do domu wpada mnóstwo naturalnego światła, co zwiększa nasz dobry nastrój i wzbogaca w naturalną witaminę D, roślinność natomiast zapewnia wysoką jakość powietrza, kojące i zdrowe środowisko wewnętrzne oraz naturalną regulację temperatury.

Pomaganie otoczeniu i środowisku jest jednoznaczne z pomaganiem sobie. Nawet jeśli dom ekologiczny jest wyzwaniem, i tak jest krokiem we właściwym kierunku. Niesie korzyści długoterminowe, przede wszystkim dla tego co jest w życiu najważniejsze, czyli naszego zdrowia.

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: