Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

FSO Park Żerań w Warszawie: Jagiellońska 88 zyskuje nowe życie

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 14.09.2023, Data aktualizacji: 18.04.2024

3 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 22 głosów

FSO Park Żerań w Warszawie: Jagiellońska 88 zyskuje nowe życie
FSO Park Żerań to nowa inwestycja, która powstanie na działce przy Jagiellońskiej 88, należącej do spółki OKAM we współpracy z WXCA i SAWAWA.

Projektanci z WXCA i SAWAWA przedstawili masterplan 62-hektarowej działki po Fabryce Samochodów Osobowych (FSO) przy ulicy Jagiellońskiej 88 na warszawskiej Pradze Północ. Inwestycją FSO Park (funkcjonującą również pod nazwą Okam City) zajmuje się spółka OKAM CAPITAL, która planuje rozpocząć prace budowlane w 2025 roku. Koniec prac nad kompleksem datowany jest na rok 2050. 

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • czym jest inwestycja FSO Park,
 • jakie rozwiązanie proponuje projekt OKAM CAPITAL,
 • jak FSO Park wpisuje się w myśl mieszkalnictwa proekologicznego.

Czym jest FSO Park? Historia inwestycji

FSO Park to inwestycja realizowana przez spółkę deweloperską OKAM CAPITAL, która od 2021 roku jest w posiadaniu 62-hektarowego terenu dawnej Fabryki Samochodów Osobowych w stołecznej dzielnicy Praga Północ. Inwestor już od kilku lat stara się planował zagospodarowanie działki, a 12 września 2023 roku w porozumieniu z biurami architektonicznymi WXCA i SAWAWA przedstawił masterplan projektu. 

FSO Park z planami do 2050 roku.

Co więcej, FSO Park czerpie również z opracowań firmy Dawos Krzysztofa Domaradzkiego, która pracowała nad projektem już 4 lata wcześniej, na zlecenie władz Miasta Stołecznego Warszawy w 2019 roku.

Interesują Cię mieszkania na Żeraniu? Sprawdź oferty!

Ile osób zamieszka w FSO Park? Infrastruktura projektu

Według założeń wykonawców powierzchnia użytkowa terenu wyniesie 700 tys. mkw., z czego blisko 440 tys. mkw. zajmą lokale mieszkalne. Planowane prace budowlane, które mają rozpocząć się wraz z pierwszym kwartałem 2025 roku, przewidują, iż na 62 hektarach powstanie m.in.

 • 12 tys. lokali mieszkalnych, które zamieszka blisko 19 tys. osób;
 • szereg obiektów oświatowych w tym szkoła podstawowa dla ponad 650 uczniów;
 • kompleks biurowy i przestrzeń handlowo-usługowa, które mają dać 13 tys. nowych miejsc pracy.

Ponadto, w ramach inwestycji FSO Park mieszkańcy będą mieli dostęp do ogólnodostępnego targowiska, publicznego skateparku, a także ścieżek biegowych i rowerowych. Inicjatorzy wydarzeń kulturalnych z kolei będą mogli liczyć na dedykowane przestrzenie do organizacji własnych projektów.

FSO Park proponuje m.in. szkołę podstawową dla ponad 650 uczniów.

W kontekście infrastruktury operacyjnej projekt przewiduje powstanie systemu całkowitej retencji wody opadowej oraz wewnętrznej sieci niskotemperaturowej. Co ważne jednak, punktem centralnym kompleksu ma być 10-hektarowy park (w ogólnym rozrachunku inwestor chce przeznaczyć 1/3 powierzchni na tereny zielone). 

Pierwszy etap prac budowlanych obejmie 11 hektarów działki. 

Proekologiczna strategia FSO Park

Co ciekawe, jednym z głośniejszych punktów projektu FSO Park ma być ruch w kierunku ograniczenia śladu węglowego, wprowadzając m.in. zakaz ruchu samochodów spalinowych na terenie kompleksu. Jak wynika z planów zabudowy, mają powstać parkingi podziemne (najpewniej dedykowane pojazdom elektrycznym i hybrydowym), ale przemieszczanie się samochodami z napędem spalinowym będzie niemożliwe. Plan zakłada również rozbudowę komunikacji publicznej.

Chcesz zamieszkać w okolicy FSO Park? Sprawdź oferty!

Ponadto, na terenie kompleksu zamontowane będą niecki infiltracyjne, zbiorniki retencyjne, ogrody deszczowe, a w ramach architektury budynków - zielone dachy. Wszystko to ma spowalniać odpływ wody, a docelowo - pozyskiwać ją na potrzeby osiedla. Równolegle inwestor przewiduje funkcjonowanie fotowoltaiki (w tym ogniw z perowskitu), kolektorów słonecznych i pomp ciepła.

FSO Park z szeregiem rozwiązań proekologicznych.

Według założeń takie rozwiązania mają:

 • o 20 proc. ograniczyć zapotrzebowanie na energię elektryczną z sieci o 20 proc.; 
 • o 100 proc. zmniejszyć w miesiącach letnich zapotrzebowania na energię cieplną z sieci (wykorzystywaną do grzania wody i klimatyzacji);
 • o 34 proc. zredukować zapotrzebowanie na energię cieplną z sieci w okresie zimowym. 

Inwestor deklaruje, iż na pierwsze wymierne działania proekologiczne nie będziemy czekać do ukończenia prac budowlanych. Już pod koniec września 2023 roku na terenie FSO Park powstanie Ekocentrum „Punkt Zwrotny”, czyli przestrzeń, w ramach której organizowane będą warsztaty dla uczniów na temat ekologii i zrównoważonego rozwoju. Spotkania poprowadzą pracownicy Fundacji Mamy Projekt.

Business Community inwestycji FSO Park

Przedstawiciele OKAM CAPITAL poinformowali również o modelu biznesowym, który towarzyszy całej inwestycji. Od dwóch lat deweloper tworzy tzw. Business Community współpracujące na rzecz realizacji projektu. W rozmowach uczestniczą m.in.:

 • WXCA,
 • SAWAWA,
 • Buro Happold,
 • DB Energy,
 • Saule Technologies,
 • Viessmann,
 • Pekabex,
 • Hansgrohe,
 • Paradyż,
 • Unicell,
 • Mapei,
 • ArchiDesk,
 • Pracownia Martyny Banaszczuk.

FSO Park: podsumowanie

FSO Park ma być jednym z najgłośniejszych projektów deweloperskich z mocnym akcentem na m.in. ekologiczny wymiar współczesnego mieszkalnictwa. Ponadto, cały kompleks nie będzie wyłącznie inwestycją na potrzeby mieszkaniowe przyszłych kupujących, ale również przestrzenią biznesową, edukacyjną i kulturotwórczą. Realizacja całej inwestycji przewidziana jest na 25 lat. 

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023