Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Wynajem mieszkania Ukraińcom - wzory: umowa najmu, umowy użyczenia i umowa najmu okazjonalnego dla Ukraińców

Dagmara Osińska
Dagmara Osińska

Data publikacji: 26.09.2024, Data aktualizacji: 26.09.2024

4 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 110 głosów

Wzory umów najmu dla osób z Ukrainy
Pobierz wzór umowy użyczenia lokalu, wzór umowy najmu oraz wzór umowy najmu okazjonalnego, którą można zawrzeć z obywatelami Ukrainy.

Według polskiego prawa, z obcokrajowcami można podpisać umowę użyczenia lokalu, polegającą na nieodpłatnym udostępnieniu nieruchomości oraz tradycyjną umowę najmu lub umowę najmu okazjonalnego. Poniżej bezpłatnie pobierzesz wszystkie przykładowe wersje umów.

Z tego artykułu dowiesz się:

Wynajem mieszkania Ukraińcom: czy umowa najmu z obcokrajowcem jest możliwa?

Wątpliwości związane z wynajmem mieszkania obcokrajowcom nie powinny dziwić; szczególnie duże emocje wywołuje temat wynajmu mieszkania osobom zza wschodniej granicy – czyli uchodźcom z Ukrainy, ale też osobom, które przybyły do Polski w celach zarobkowych. Zrozumienie przepisów prawa oraz praw i obowiązków stron wynikających z ustawy o ochronie praw lokatorów jest kluczowe, aby wynająć mieszkanie Ukraińcom. Warto przy tym zaznaczyć, że ze względu na sytuację za naszą wschodnią granicą, wynajem mieszkania obcokrajowcom z innych państw odbywa się na odmiennych zasadach niż w przypadku obywateli Ukrainy – a przynajmniej w niektórych sytuacjach.

Umowa najmu mieszkania z Ukraińcem jest jak najbardziej możliwa; obywatele tego państwa, którzy przebywają w Polsce legalnie (np. posiadając status uchodźcy), mogą być stroną umowy najmu. Należy przy tym podkreślić, że umowa jest zawierana na podstawie polskiego prawa; to oznacza, że obcokrajowca obowiązują polskie przepisy. Jednocześnie umowa najmu powinna być co do zasady sporządzona w dwóch językach, tak, by obcokrajowiec był w pełni świadomy treści dokumentu, który podpisuje, i warunków umowy, którą zawiera.

Co powinno znaleźć się w umowie najmu? Odpowiedź jest prosta – umowa najmu mieszkania dla Ukraińców powinna zawierać ten sam zestaw zapisów, co w przypadku Polaków czy obywateli jakiejkolwiek innej narodowości. Oznacza to, że w umowie powinny znaleźć się:

  • dane stron,
  • informacje o przedmiocie najmu (adres nieruchomości, metraż, liczba pomieszczeń itd.),
  • warunki najmu (wysokość czynszu i dodatkowych opłat, wysokość kaucji, obowiązki najemcy i wynajmującego – będące jednocześnie zgodne z polskim prawem, dodatkowe ustalenia między stronami).

Należy też pamiętać, że do umowy – niezależnie czy mowa o zwykłym najmie, czy najmie okazjonalnym – powinno być dołączone oświadczenie, że najemca rozumie treść umowy i ją akceptuje.

Umowa najmu okazjonalnego dla Ukraińców: bezpieczna umowa najmu nieruchomości?

Jeszcze do niedawna podstawowa różnica między umową najmu a umową najmu okazjonalnego polegała na konieczności poświadczenia notarialnego oraz wskazania przez najmującego nowego miejsca zamieszkania po ewentualnym rozwiązaniu umowy w przypadku drugiej formy.

W przypadku wynajmu mieszkania Polakom nadal tak jest; to właśnie dlatego najem okazjonalny jest uważany za bezpieczniejszą formę najmu z punktu widzenia wynajmującego. Mniejsze ryzyko prawne dotyczące wynajmu mieszkania zachęca do sporządzenia umowy najmu i wynajęcia mieszkania pierwszej osobie, która zobowiąże się do przestrzegania uzgodnionych warunków. Dzięki oświadczeniom dołączonym do umowy najmu okazjonalnego właścicielowi mieszkania łatwiej przeprowadzić eksmisję lokatora, jeśli ten okaże się nieuczciwy (czyli np. nie będzie uiszczał opłat przez dłuższy czas).  Umowa najmu okazjonalnego jest zatem korzystna dla rynku najmu – mniejsze ryzyko pustostanów oznacza większy wybór dla potencjalnych najemców i stabilniejsze stawki najmu.

Czy umowa najmu okazjonalnego z Ukraińcem jest możliwa? Podobnie jak zwykła umowa najmu – jak najbardziej, ponieważ przepisy nie wykluczają najmu mieszkania przez osobę dowolnej narodowości (w przypadku najmu okazjonalnego istotne jest jedynie, by była to osoba fizyczna). Warto jednak pamiętać, że obecnie umowa okazjonalna dla Ukraińców nie musi zawierać pewnych elementów.  

W związku z wybuchem wojny w Ukrainie na początku 2022 r. przepisy zostały uproszczone, aby ułatwić wynajem mieszkania uchodźcom i użyczenie lokali obcokrajowcom. Przyjęta została ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium państwa”. Obowiązująca specustawa o pomocy obywatelom Ukrainy zakłada, że do zawierania umów najmu okazjonalnego nie będzie się stosować przepisów o obowiązku wskazania innego lokalu, w którym najemca będzie mógł zamieszkiwać po wyegzekwowaniu od niego obowiązku opróżnienia i wydania lokalu zajmowanego na podstawie umowy najmu okazjonalnego. W przypadku umowy najmu okazjonalnego z obywatelem Ukrainy nie istnieje zatem obowiązek dostarczenia przez przyszłego najemcę odpowiednich oświadczeń.

Nie zmienia się jednak sama forma umów najmu w zakresie podstawowych elementów, jakie powinny się w nich znaleźć. Bezpieczna umowa użyczenia lokalu oraz umowa wynajęcia mieszkania obywatelom Ukrainy - zarówno dotycząca najmu, jak i najmu okazjonalnego - powinna zawierać obowiązki stron umowy, ich prawa, podstawowe dane osobowe oraz warunki umowy. 

Wynajem mieszkania Ukraińcom – wzór umowy

Dokument powinien być opracowany w dwóch językach z dołączonym oświadczeniem o zrozumieniu treści umowy. Poniżej bezpłatnie pobierzesz przykładowe wzory umów, uwzględniające dwie wersje językowe - polską i ukraińską.

UWAGA: Wspólnie z ekspertami przygotowaliśmy przykładowe drafty umów, które powinny zostać indywidualnie dostosowane do potrzeb obu stron.

Wynajmowanie mieszkań Ukraińcom: czy wynająć mieszkanie Ukraińcom?

Już w przypadku wynajmu mieszkania Polakom część wynajmujących ma pewne obawy co do tego, czy lokator okaże się uczciwy i faktycznie dotrzyma warunków umowy. Przed podpisaniem umowy najmu, aby zmniejszyć ryzyko wynajmu mieszkania obywatelom Ukrainy, którzy nie płaciliby rachunków, warto po prostu przeprowadzić szczerą rozmowę z potencjalnym najemcą. Właściciel mieszkania może na przykład zapytać o źródło dochodów czy o to, gdzie najemca mógłby przeprowadzić się w razie wcześniejszego wypowiedzenia umowy najmu.

Wynajem mieszkania Ukraińcom: podsumowanie

Właściciel nieruchomości powinien wiedzieć, że umowa najmu mieszkania dla Ukraińców zasadniczo nie różni się zbyt mocno od tej, która zawierana jest z Polakami czy innymi obcokrajowcami. Ukraińcy muszą przestrzegać tych samych zasad, a umowa najmu – zawierać te same podstawowe elementy. Uzgodnienia między stronami muszą być też zgodne z polskim prawem. Wynajmujący mimo to mogą obawiać się, że w razie, gdyby ukraiński lokator okazał się nieuczciwy, eksmisja będzie trudniejsza niż w przypadku najmu okazjonalnego. W praktyce cała ewentualna procedura będzie przebiegać na zbliżonych zasadach co w przypadku zwykłej umowy najmu z osobą dowolnej narodowości.

Dagmara Osińska

Dziennikarka, redaktorka, copywriterka. Specjalizuje się w tematyce nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych oraz aranżacji wnętrz. Z portalem RynekPierwotny.pl i GetHome.pl współpracuje od 2019 roku.

Załącznik do pobrania
  • Wzór umowy użyczenia nieruchomości
    Pobierz
  • Wzór umowy najmu okazjonalnego
    Pobierz
  • Wzór oświadczenia o zrozumieniu treści umowy
    Pobierz
  • Wzór umowy najmu mieszkania
    Pobierz

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

7 Komentarzy

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
  • Anna

    Dzień dobry, zamierzam wynająć mieszkanie rodzinie Ukraińskiej podpisując umowę najmu okazjonalnego . On przyjechał do Polski jeszcze przed wybuchem wojny, ona z dziećmi po 24 lutym 2022. Rozumiem, że aby pominąć obowiązek wskazania adresu pod który wyprowadzą się po wygaśnięciu umowy osobą podpisującą umowę powinna być żona. W umowie jednak należy wpisać osoby, które razem z nią będą zamieszkiwać w wynajętym mieszkaniu w tym również mąż, który przyjechał do Polski wcześniej. Czy mimo to można zrezygnować z konieczności zawarcia w/w punktu w umowie? i jeszcze jedno pytanie. Gdzie mogę znaleźć wzór oświadczenia o poddaniu się egzekucji w języku polskim i ukraińskim?

    20 sierpnia 2023, 07:07

    Michał Koralewski

    Zgadza się, jeśli umowa będzie na żonę, tj. osobę która przyjechała do Polski w związku z konfliktem zbrojnym w Ukrainie, nie jest konieczne załączanie zgody właściciela innej nieruchomości. Punkt o osobach współzamieszkujących warto w umowie pozostawić, nie będą to bowiem najemcy i nie wpłyną na możliwość skorzystania z dobrodziejstwa najmu okazjonalnego. Niestety nie dysponujemy wzorem oświadczenia w wydaniu dwujęzycznym. Nadmienię jednak, że oświadczenie to ma formę aktu notarialnego, za jego sporządzenie odpowiada zatem notariusz.

    28 sierpnia 2023, 09:33
  • Karolina

    Dzień dobry Chcę wynająć mieszkanie osobie z Ukrainy. Najem na 8 msc. Pani uciekająca przed wojną pojechała do Czech tam otrzymała wizę z ważnością do 23 marca 2023. roku, do tego dnia chce załatwić wizę angielską i wyjechać do syna do Angli. Mam trze opcje/ 1. podpisać umowę na 8 msc z opłatą z góry najmu - Pani dała taką propozycję - podpisać umowę na najem okazjonalny bez notariusza. 2. podpisać umowę na 8 msc - płatna co msc. - dodatkowo notariusz i wskazanie jako adresu do egzekucji mieszkanie które najmuje inny obywatel Ukrainy z peselem ( w POlsce już długo) 3. zrezygnować z podpisania umowy. Proszę o pomoc, sugestie jakie dla mnie są zagrożenia?

    5 sierpnia 2022, 13:30

    Michał Koralewski

    W przypadku pierwszej możliwości, co prawda właściciel mieszkania otrzyma całą zapłatę, jednak w przypadku zakończenia umowy najmu, gdy Najemca nie wyprowadzi się dobrowolnie, konieczne może być złożenie pozwu o eksmisję. To zaś mogłoby uniemożliwić ponowne wynajęcie mieszkania przez wiele miesięcy. W drugim wariancie ryzyko obejmuje brak zapłaty czynszu, jednak w przypadku braku wyprowadzki po rozwiązaniu umowy, można skorzystać z klauzuli poddania się egzekucji w zakresie eksmisji. Lepszym rozwiązaniem wydaje się zatem opcja nr 2, zmodyfikowana w następujący sposób. Po pierwsze należałoby pobrać kaucję na zabezpieczenie roszczeń wynajmującego. Po drugie w umowie przewidzieć, że wynajmujący będzie mógł ją rozwiązać, gdy Najemca zalegać będzie z czynszem. Rozwiązanie umowy byłoby przy tym bez okresu wypowiedzenia. Dzięki temu właściciel szybciej będzie mógł odzyskać lokal i go ponownie wynająć.

    9 sierpnia 2022, 09:18
  • Szymon

    Dobre pytanie… Nie jestem ekspertem, ale może chodzi o to, że – mimo braku tego wymogu poświadczenia notarialnego – takiego obcokrajowca łatwiej będzie eksmitować niż w przypadku zwykłej umowy najmu. Ale czy tak jest w praktyce, to nie dam sobie ręki uciąć.

    23 czerwca 2022, 10:45
  • Basia

    Zastanawiam się, czy musi to być koniecznie umowa w języku polski i ukraińskim. Dlaczego nie może to być np. tylko wersja angielska z oświadczeniem o zrozumieniu treści umowy?

    23 czerwca 2022, 10:45
  • Maciek

    Wykorzystałem wzór umowy najmu okazjonalnego, a nie wiedziałem nawet, że potrzeba też wypełnić zaświadczenie o zrozumieniu treści umowy. Dzięki za artykuł.

    14 czerwca 2022, 14:18
  • Grzesiek

    Skoro w umowie najmu okazjonalnego nie stosuje się przepisów o obowiązku wskazania mieszkania „zastępczego”, to czym taka umowa różni się od zwykłej umowy najmu mieszkania?

    8 czerwca 2022, 08:30
  • Leon

    Planuję wynająć mieszkanie i mam wątpliwości. Czy umowa z mieszkańcem Ukrainy powinna być podpisana w egzemplarzu w języku polskim, ukraińskim czy w obu?

    3 czerwca 2022, 14:11

    Redakcja

    Leon, umowa najmu powinna być przygotowana w obu językach: polskim i ukraińskim. Ponadto koniecznością jest dołączenie oświadczenia dotyczącego tego, że obie strony zrozumiały treść umowy.

    20 czerwca 2022, 10:08

Artykuły powiązane

  • Wycena nieruchomości: ile kosztuje i jak wygląda wycena nieruchomości przez rzeczoznawcę lub biegłego?

    Wycena nieruchomości: ile kosztuje i jak wygląda wycena nieruchomości przez rzeczoznawcę lub biegłego?

    Wycena nieruchomości jest kluczowym krokiem w wielu procesach związanych z obrotem nieruchomościami, od sprzedaży i kupna po podział spadku czy zabezpieczenie kredytu hipotecznego. Czy wiesz, jak przebiega wycena przez rzeczoznawcę majątkowego i jakie są jej koszty w różnych miastach Polski? Poznaj szczegóły dotyczące wyceny domów, mieszkań i działek, by dokonać świadomych decyzji na rynku nieruchomości.

    29 sierpnia 2024

    Edyta Wara-Wąsowska

  • Umowa przedwstępna kupna-sprzedaży mieszkania

    Umowa przedwstępna kupna-sprzedaży mieszkania

    Planując zakup lokalu od dewelopera, bardzo ważne jest wybranie właściwej formy, w jakiej zostanie podpisana umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania. Zaleca się, aby była przygotowana w postaci aktu notarialnego. Jest to niezwykle ważne, zwłaszcza jeśli inwestycja jest jeszcze w trakcie powstawania. Co powinna zawierać umowa przedwstępna kupna mieszkania i o czym trzeba pamiętać?

    28 sierpnia 2024

    Edyta Wara-Wąsowska

  • Oświadczenie o poddaniu się egzekucji: wzór do pobrania

    Oświadczenie o poddaniu się egzekucji: wzór do pobrania

    Umowa najmu okazjonalnego powinna być zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Podpisywana jest na czas określony, który wynosi maksymalnie 10 lat. Do  umowy powinny być dołączone odpowiednie załączniki. Niezbędne jest wskazanie przez najemcę konkretnego mieszkania, w którym będzie mógł zamieszkać po zaistnieniu obowiązku opuszczenia lokalu oraz oświadczenie osoby trzeciej. Najem okazjonalny wymaga również podpisania oświadczenia o dobrowolnym poddaniu się egzekucji i wydania lokalu w terminie określonym przez wynajmującego.

    17 maja 2024

    Dagmara Osińska

  • Rękojmia: co to jest i ile trwa rękojmia dewelopera za wady fizyczne nieruchomości?

    Rękojmia: co to jest i ile trwa rękojmia dewelopera za wady fizyczne nieruchomości?

    Wyjaśniamy, co to rękojmia i ile trwa. Rękojmia za wady fizyczne nieruchomości jest - przynajmniej ze słyszenia - instytucją znaną nabywcom. Mało jednak osób zdaje sobie sprawę z jej zakresu oraz obowiązków, jakie ciążą na uprawnionym. Tymczasem, to od właściwego postępowania nabywcy zależy w dużej mierze czy zgłoszenie sprzedawcy roszczenie wywoła pożądany skutek. Czy każdy może skorzystać z instrumentu prawnego, jakim jest rękojmia? Ile trwa odpowiedzialność za wady fizyczne nieruchomości? Podpowiadamy.

    17 maja 2024

    Dagmara Osińska

Nagrody i wyróżnienia

Nagroda Forbes 2022
Nagroda Forbes 2021
Nagroda Digital Excellence Awards 2022
Nagroda Laur Klienta 2023
Nagroda Dobry Pracodawca 2023
Nagroda Gazele Biznesu 2023