Przykładowe umowy najmu w języku polskim i ukraińskim

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 21.03.2022, Data aktualizacji: 17.11.2022

Średnia ocen 4/5 na podstawie 60 głosów

Wzory umów najmu dla osób z Ukrainy
Jak wyglądają przykładowe wzory umów najmu nieruchomości obowiązujące w Polsce? W tym artykule bezpłatnie pobierzesz wzór umowy użyczenia lokalu, wzór umowy najmu oraz wzór umowy najmu okazjonalnego.

Według polskiego prawa, z obcokrajowcami można podpisać umowę użyczenia lokalu, polegającą na nieodpłatnym udostępnieniu nieruchomości oraz tradycyjną umowę najmu lub umowę najmu okazjonalnego. Poniżej bezpłatnie pobierzesz wszystkie przykładowe wersje umów.

Bezpieczna umowa najmu nieruchomości

Jeszcze do niedawna podstawowa różnica między umową najmu a umową najmu okazjonalnego polegała na konieczności poświadczenia notarialnego oraz wskazania przez najmującego nowego miejsca zamieszkania po ewentualnym rozwiązaniu umowy w przypadku drugiej formy.

Aktualnie przepisy zostały uproszczone, aby ułatwić najem i użyczenie lokali obcokrajowcom. Obowiązująca specustawa o pomocy obywatelom Ukrainy zakłada, że do zawierania umów najmu okazjonalnego nie będzie się stosować przepisów o obowiązku wskazania innego lokalu, w którym najemca będzie mógł zamieszkiwać po wyegzekwowaniu od niego obowiązku opróżnienia i wydania lokalu zajmowanego na podstawie umowy najmu okazjonalnego.

Nie zmienia się jednak sama forma umów najmu w zakresie podstawowych elementów, jakie powinny się w nich znaleźć. Bezpieczna umowa użyczenia lokalu oraz umowa najmu z obcokrajowcem - zarówno dotycząca najmu, jak i najmu okazjonalnego - powinna zawierać obowiązki stron umowy, ich prawa, podstawowe dane osobowe oraz warunki umowy.

Dokument powinien być opracowany w dwóch językach z dołączonym oświadczeniem o zrozumieniu treści umowy. Poniżej bezpłatnie pobierzesz przykładowe wzory umów, uwzględniające dwie wersje językowe - polską i ukraińską.

UWAGA: Wspólnie z ekspertami przygotowaliśmy przykładowe drafty umów, które powinny zostać indywidualnie dostosowane do potrzeb obu stron.

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Załącznik do pobrania
 • Wzór umowy użyczenia nieruchomości
  Pobierz
 • Wzór umowy najmu okazjonalnego
  Pobierz
 • Wzór oświadczenia o zrozumieniu treści umowy
  Pobierz
 • Wzór umowy najmu mieszkania
  Pobierz

Subskrybuj RynekPierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

6 Komentarzy

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
 • Karolina

  Dzień dobry Chcę wynająć mieszkanie osobie z Ukrainy. Najem na 8 msc. Pani uciekająca przed wojną pojechała do Czech tam otrzymała wizę z ważnością do 23 marca 2023. roku, do tego dnia chce załatwić wizę angielską i wyjechać do syna do Angli. Mam trze opcje/ 1. podpisać umowę na 8 msc z opłatą z góry najmu - Pani dała taką propozycję - podpisać umowę na najem okazjonalny bez notariusza. 2. podpisać umowę na 8 msc - płatna co msc. - dodatkowo notariusz i wskazanie jako adresu do egzekucji mieszkanie które najmuje inny obywatel Ukrainy z peselem ( w POlsce już długo) 3. zrezygnować z podpisania umowy. Proszę o pomoc, sugestie jakie dla mnie są zagrożenia?

  5 sierpnia 2022, 13:30

  Michał Koralewski

  W przypadku pierwszej możliwości, co prawda właściciel mieszkania otrzyma całą zapłatę, jednak w przypadku zakończenia umowy najmu, gdy Najemca nie wyprowadzi się dobrowolnie, konieczne może być złożenie pozwu o eksmisję. To zaś mogłoby uniemożliwić ponowne wynajęcie mieszkania przez wiele miesięcy. W drugim wariancie ryzyko obejmuje brak zapłaty czynszu, jednak w przypadku braku wyprowadzki po rozwiązaniu umowy, można skorzystać z klauzuli poddania się egzekucji w zakresie eksmisji. Lepszym rozwiązaniem wydaje się zatem opcja nr 2, zmodyfikowana w następujący sposób. Po pierwsze należałoby pobrać kaucję na zabezpieczenie roszczeń wynajmującego. Po drugie w umowie przewidzieć, że wynajmujący będzie mógł ją rozwiązać, gdy Najemca zalegać będzie z czynszem. Rozwiązanie umowy byłoby przy tym bez okresu wypowiedzenia. Dzięki temu właściciel szybciej będzie mógł odzyskać lokal i go ponownie wynająć.

  9 sierpnia 2022, 09:18
 • Szymon

  Dobre pytanie… Nie jestem ekspertem, ale może chodzi o to, że – mimo braku tego wymogu poświadczenia notarialnego – takiego obcokrajowca łatwiej będzie eksmitować niż w przypadku zwykłej umowy najmu. Ale czy tak jest w praktyce, to nie dam sobie ręki uciąć.

  23 czerwca 2022, 10:45
 • Basia

  Zastanawiam się, czy musi to być koniecznie umowa w języku polski i ukraińskim. Dlaczego nie może to być np. tylko wersja angielska z oświadczeniem o zrozumieniu treści umowy?

  23 czerwca 2022, 10:45
 • Maciek

  Wykorzystałem wzór umowy najmu okazjonalnego, a nie wiedziałem nawet, że potrzeba też wypełnić zaświadczenie o zrozumieniu treści umowy. Dzięki za artykuł.

  14 czerwca 2022, 14:18
 • Grzesiek

  Skoro w umowie najmu okazjonalnego nie stosuje się przepisów o obowiązku wskazania mieszkania „zastępczego”, to czym taka umowa różni się od zwykłej umowy najmu mieszkania?

  8 czerwca 2022, 08:30
 • Leon

  Planuję wynająć mieszkanie i mam wątpliwości. Czy umowa z mieszkańcem Ukrainy powinna być podpisana w egzemplarzu w języku polskim, ukraińskim czy w obu?

  3 czerwca 2022, 14:11

  Redakcja

  Leon, umowa najmu powinna być przygotowana w obu językach: polskim i ukraińskim. Ponadto koniecznością jest dołączenie oświadczenia dotyczącego tego, że obie strony zrozumiały treść umowy.

  20 czerwca 2022, 10:08

Artykuły powiązane

Regionalne

Rynek nieruchomości

Wiadomości

Wnętrza

Inne

Udostępnij
Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: