Wygodnie i zacisznie na Pradze Południe

Krzysztof Jóźwiak

Data publikacji: 21.05.2013,

Data aktualizacji: 24.03.2020

Średnia ocen 3/5 na podstawie 5 głosów
Wygodnie i zacisznie na Pradze Południe
Praga Południe to nie tylko wielkie osiedla na Gocławiu czy Ostrobramskiej. Dzielnicę upodobali sobie także deweloperzy stawiający niewielkie, kameralne obiekty.

Najbardziej reprezentacyjna część dzielnicy to Saska Kępa – wybudowane jeszcze przed wojną willowe osiedle, mające swój specyficzny styl i klimat. Choć na terenie Saskiej Kępy nie zostało już dużo wolnych działek, wciąż pojawiają się tam nowe ciekawe inwestycje, które zazwyczaj dobrze wpisują się w istniejącą zabudowę osiedla. Prestiżowa lokalizacja i plany zagospodarowania przestrzennego oraz fakt, że układ urbanistyczny Saskiej Kępy jest chroniony przez konserwatora zabytków, narzucają zresztą dość ścisłe i rygorystyczne wymogi.


Przedwojenne oblicze Pragi Południe jednak nie tylko zabudowa wokół osi ul. Francuskiej czy ul. Walecznych. Stylowe apartamentowce a la Saska Kępa powstają także w innych częściach dzielnicy. Spore fragmenty zabudowy w okolicach ronda Wiatraczna, pl. Szembeka, Witolina, Olszynki Grochowskiej czy Gocławka, mają równie kameralny charakter. Wiele budynków w tych rejonach powstało jeszcze w okresie międzywojennym, charakteryzuje je prosta w formie architektura przedmieść. Budowane w ich sąsiedztwie nowe obiekty mieszkaniowe, są zazwyczaj niewielkie, często interesujące w formie i dobrze zlokalizowane. Przyjrzyjmy się najciekawszym nich.


Prestiżowo na Saskiej


Na terenie Saskiej Kępy zakończyła się ostatnio budowa kilku ciekawych apartamentowców, takich jak np. Villa Saska, mieszkania w nich są już niestety w większości wykupione. Na całe szczęście powstają już jednak kolejne, podobne inwestycje. Przy ul. Peszteńskiej 8 firma Egrib stawia dwupiętrowy budynek, który pomieści dziewięć luksusowych lokali o powierzchni od 35 do 109 mkw. Mieszkania są zróżnicowane, w ofercie znajdziemy zarówno jednopokojowe kawalerki typu studio jak i czteropokojowe apartamenty. Te ulokowane na parterze posiadają własne ogródki. Pod budynkiem powstał parking podziemny. Budynek posiada ciekawą nowoczesną architekturę, pod tym względem to zdecydowanie najciekawszy z projektów wybudowanych do tej pory przez Egrib. Zadbano o szczegół – elewacja zostanie obłożona piaskowcem, elegancki kamień pojawi się także na klatkach schodowych i korytarzach. Wszystkie okna będą drewniane.


Miejskie wille


W okolicach pl. Szembeka inwestuje firma City Villa, która do zrealizowanych już inwestycji Villa Mars i Villa Czapelska, postanowiła dorzucić dwa nowe projekty utrzymane w podobnym stylu – dwu, trzypiętrowe budynki, o prostej architekturze, mieszczące około 20 komfortowych lokali . Oba zaprojektował Damian Cyryl Kotwicki. Stylowo nie wyróżniają się niczym szczególnym, ale stonowana i dobrze przemyślana architektura dobrze komponuje się z otoczeniem.


Przy ul. Kawczej na Witolinie powstaje Villa Kawcza. Trzypiętrowy budynek pomieści 25 mieszkań, 1-, 2-, i 3-pokojowych, o powierzchni od 32 do 80 mkw. Każde posiada obszerny balkon lub taras. Lokale położone na parterze wyposażono w rolety antywłamaniowe. Ceny mieszkań kształtują się w zakresie od 285 tys. zł. (za dwa pokoje na 1 piętrze) do 481 tys. zł (trzypokojowy lokal na parterze z 60 metrowym ogródkiem). Cechą charakterystyczną budynku jest elewacja frontowa wykonana z użyciem ozdobnej cegły.


Villa Jowisz to z kolei budynek wielorodzinny z 16 mieszkaniami, windą i garażem podziemnym zlokalizowany na Pradze Południe przy ul. Okuniewskiej 5. W ofercie znajdziemy 2-3 pokojowe mieszkania o powierzchni 34 - 56 mkw. Podobnie jak w przypadku Villi Kawcza każdy lokal posiada balkon lub taras.


Zaletą obu inwestycji jest dobra lokalizacja, w pobliżu głównych arterii komunikacyjnych Pragi Południe – ul. Grochowskiej i Ostrobramskiej, szkół, przedszkoli, sklepów i lokali usługowych. Niedaleko położone są także dwa duże centra handlowe: Tesco na Gocławiu i Promenada przy ul. Ostrobramskiej.


Kawcza i Prochowa


W bliskim sąsiedztwie Villi Kawcza przy ul. Sulejkowskiej 20 powstaje inny kameralny budynek, którego inwestorem jest znany na warszawskim rynku deweloper Grupa Inwest. Zalety lokalizacji są identyczne jak w przypadku opisanych powyżej inwestycji. Ulica Sulejkowska jest bardzo małą, cichą uliczką w zasadzie stanowiącą jedynie drogę dojazdową do zlokalizowanych przy niej posesji – domków jednorodzinnych oraz kameralnych budynków wielorodzinnych o wysokości do pięciu kondygnacji. Równie kameralny będzie obiekt przy Sulejkowskiej 20, który pomieści jedynie 11 lokali mieszkalnych. Na parterze zaprojektowane są dwa mieszkania z przylegającymi do nich prywatnymi ogródkami oraz garaż na dwa stanowiska parkingowe (pozostałe ulokowane będą pod ziemią). Na wyższych poziomach będzie o jeden lokal więcej. Wybór rodzaju naszego lokum mamy dość duży, w ofercie znajdziemy zarówno kawalerkę jak i sześciopokojowy apartament o powierzchni 128 mkw. (wciąż czeka na nabywcę, cena – 732 tys. zł.). Zasilanie budynku w wodę, gaz i prąd zapewnią sieci miejskie. Potrzeby c.o. i c.w. zaspokajać będzie własna kotłownia gazowa. Obiekt powinien być gotowy w połowie tego roku. Architektonicznie budynek prezentuje się przyzwoicie, prosta, silnie zgeometryzowana bryła o dwóch dominujących kolorach elewacji nadaje mu nowoczesnego wyglądu.


Ten sam deweloper zainwestował przy Prochowej, niewielkiej uliczce położonej nieco na północ od Ronda Wiatraczna. Pod koniec roku w tym miejscu zostanie oddany do użytku budynek wielorodzinny z 19 mieszkaniami oraz lokalami biurowo-usługowymi. Biorąc pod uwagę wygląd zewnętrzy i zastosowane rozwiązania funkcjonalne jest on siostrzaną konstrukcją budynku przy Sulejkowskiej. Prosta forma, jasne elewacje z wyraźnie zaznaczonymi kondygnacjami i częściami mieszkalnymi – widać rękę tego samego architekta. W części podziemnej znajdzie się garaż na 19 stanowisk i komórki lokatorskie. Parter zajmą dwa lokale usługowo-biurowe, lokal mieszkalny z gabinetem i ogródkiem oraz siedem miejsc garażowych. Na drugiej i trzeciej kondygnacji budynku zaprojektowane jest po sześć lokali mieszkalnych. Struktura mieszkań jest bardzo zróżnicowana, dostępne są lokale 1-, 2-, 3-, i 4-pokojowe. Ceny mieszkań kształtują się na poziomie od 5,8 tys. do 7,3 tys. zł za mkw.


Villa Bianca


Po tej samej stronie ulicy Grochowskiej, nieco bardziej na wschód, powstaje kolejny obiekt o charakterze miejskiej willi wielorodzinnej o nazwie Villa Bianca. Będzie to jeszcze bardziej kameralny budynek niż dotychczas opisane, ponieważ znajdzie się w nim jedynie sześć lokali mieszkalnych o zróżnicowanej powierzchni od 45 do 85 mkw. Mieszkanie zlokalizowane na trzecim piętrze ma tarasy o łącznej powierzchni około 25 mkw., a mieszkanie na parterze posiada dostęp do intymnie umiejscowionego ogródka. Niestety większość lokali jest już sprzedana więc, okazji trzeba więc szukać raczej na rynku wtórnym. Na parterze deweloper, firma Tryboń PPI zaplanowała przestrzeń przeznaczoną na mały lokal usługowy lub handlowy. Budynek został wkomponowany w zwartą zabudowę pierzejową istniejących kamienic oraz budynku jednorodzinnego przy ul. Dubieńskiej. Składa się z dwóch prostych w formie i wzajemnie przenikających się brył. Ostatni apartament ma formę stylowej nadbudówki, do której przylegają dwa tarasy. W budynku trwają właśnie ostatnie prace wykończeniowe.


Na Kamionku


Na zakończenie wspomnijmy jeszcze o nowej inwestycji przy ul. Chodakowskiej 24, realizowanej przesz Spółdzielnię Mieszkaniową Osiedle Młodych. To obiekt nieco większy kubaturowo od dotychczas opisanych, ponieważ pomieści 30 mieszkań, ale deweloper reklamuje go jako kameralną kamienicę. Posiada siedem pięter nadziemnych i jedną kondygnację podziemną. W parterze zlokalizowano wysoki reprezentacyjny hol wejściowy dostępny z narożnika ulic Chodakowskiej i Mińskiej, oraz wjazd do garażu wielostanowiskowego od ulicy Chodakowskiej. Na pozostałych piętrach znajdują się wyłącznie lokale mieszkalne o powierzchni od 37 do 156 mkw. Interesująco prezentuje się architektura obiektu o mocno połamanej bryle, niesymetrycznie rozmieszczonych oknach i fasadzie w całości wykończonej ciemnobeżowym gładkim kamieniem. Ceny zaczynają się od 7 tys. zł za mkw.

 

Subskrybuj RynekPierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE:
OCEŃ ARTYKUŁ:
Dodaj komentarz

  Artykuły powiązane:

  Oferty

  Wydawcą portalu RynekPierwotny.pl jest: PropertyGroup Sp. z o.o.
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: