Upcykling – na czym polega?

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 25.06.2020, Data aktualizacji: 16.09.2021

2 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 10 głosów

Upcykling – na czym polega?
Jak przerabiać produkty zgodnie z ideą upcyklingu? Czytaj więcej na RynekPierowtny.pl.

Moda na ekologię, filozofię zero i less waste przybiera na sile. Nieustannie słyszymy o tym, aby nie wyrzucać przedmiotów i dawać im nowe życie. Takie działania nazywamy recyklingiem. Jednak możemy iść o krok dalej i przerabiać używane rzeczy – na tym właśnie polega upcykling.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • czym jest upcykling
 • czym różni się upcykling od recyklingu
 • na co można przerobić stare firany

Recykling a upcykling

Upcykling to wyższa forma recyklingu. Oba pojęcia odnoszą się do ponownego przetwarzania odpadów. Jednak w przypadku upcyklingu powstają produkty o wyższej wartości niż pojedyncze materiały użyte do stworzenia danej rzeczy. Najlepiej zobrazuje to przykład modnych ostatnimi czasy mebli z palet. Założeniem upcyklingu jest nadanie używanym przedmiotom nowych funkcji i innych form, a tym samym - podniesienie ich wartości.

Nadrzędnym celem takiego działania jest zmniejszenie zużycia surowców naturalnych oraz powstających odpadów. Zamiast wyrzucać, można przerabiać, zmieniać, stwarzać na nowo. Upcykling to idea, która - z uwagi na dbałość o środowisko - propaguje pracę rąk własnych, ograniczając do minimum zużycie energii elektrycznej i gazu.

półki z palet

Upcykling domowy – czy jest możliwy?

Aby nadawać przedmiotom drugie życie, nie musimy być artystami czy wykwalifikowanymi specjalistami. Każdy może uprawiać upcykling w domowym zaciszu. Ważna jest jednak kreatywność i wyobraźnia – to w końcu dzięki nim powstają pomysły na to, jak efektywnie przekształcić daną rzecz. Samodzielnie można wykonać piękne i niepowtarzalne meble, akcesoria do domu, dodatki, biżuterię czy obrazy i rzeźby.

Warto potraktować to jako dobrą zabawę i ukłon w stronę środowiska. Dzięki rozwijaniu swoich zdolności możemy wykonać szafkę, stolik, a nawet łóżko z palet, półkę pod telewizor ze starej masywnej walizki, a także zegar z płyty winylowej. Każdy może zostać designerem, działającym w myśl idei upcyklingu. Wystarczy tylko kilka odpadów, szczypta inspiracji i odrobina wyobraźni.

Upcykling – przykłady

Jeśli chcemy zacząć przygodę z upcyklingiem i zastanawiamy się, od czego zacząć, najlepiej rozejrzeć się po odpadach i śmieciach, które wygenerowaliśmy. Zastanówmy się, czy jesteśmy w stanie nadać im nowe życie. To naprawdę proste! Co możemy stworzyć?

 • torby na zakupy ze skrawków materiałów lub starych firan,
 • kwietnik na balkon ze starej palety,
 • doniczki ze starych butów,
 • zielnik z puszek po warzywach konserwowych,
 • obrazy z potłuczonego szkła,
 • lampę ze słoika lub butelki,
 • lampę z rurek miedzianych,
 • regał z rurek miedzianych i desek,
 • szafkę ze starego okna,
 • pled na łóżko ze skrawków materiałów,
 • poszewki na poduszki ze starych swetrów.

To tylko niektóre przykłady ponownego użycia produktów i nadania im nowej odsłony. Upcykling może okazać się świetną przygodą i polem do wyzwolenia swojej kreatywności, przy jednoczesnej dbałości o środowisko.

lampa z butelki
Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: