Upcykling – na czym polega?

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 25.06.2020, Data aktualizacji: 16.09.2021

2 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 5 głosów

Upcykling – na czym polega?
Jak przerabiać produkty zgodnie z ideą upcyklingu? Czytaj więcej na RynekPierowtny.pl.

Moda na ekologię, filozofię zero i less waste przybiera na sile. Nieustannie słyszymy o tym, aby nie wyrzucać przedmiotów i dawać im nowe życie. Takie działania nazywamy recyklingiem. Jednak możemy iść o krok dalej i przerabiać używane rzeczy – na tym właśnie polega upcykling.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • czym jest upcykling
 • czym różni się upcykling od recyklingu
 • na co można przerobić stare firany

Recykling a upcykling

Upcykling to wyższa forma recyklingu. Oba pojęcia odnoszą się do ponownego przetwarzania odpadów. Jednak w przypadku upcyklingu powstają produkty o wyższej wartości niż pojedyncze materiały użyte do stworzenia danej rzeczy. Najlepiej zobrazuje to przykład modnych ostatnimi czasy mebli z palet. Założeniem upcyklingu jest nadanie używanym przedmiotom nowych funkcji i innych form, a tym samym - podniesienie ich wartości.

Nadrzędnym celem takiego działania jest zmniejszenie zużycia surowców naturalnych oraz powstających odpadów. Zamiast wyrzucać, można przerabiać, zmieniać, stwarzać na nowo. Upcykling to idea, która - z uwagi na dbałość o środowisko - propaguje pracę rąk własnych, ograniczając do minimum zużycie energii elektrycznej i gazu.

półki z palet

Upcykling domowy – czy jest możliwy?

Aby nadawać przedmiotom drugie życie, nie musimy być artystami czy wykwalifikowanymi specjalistami. Każdy może uprawiać upcykling w domowym zaciszu. Ważna jest jednak kreatywność i wyobraźnia – to w końcu dzięki nim powstają pomysły na to, jak efektywnie przekształcić daną rzecz. Samodzielnie można wykonać piękne i niepowtarzalne meble, akcesoria do domu, dodatki, biżuterię czy obrazy i rzeźby.

Warto potraktować to jako dobrą zabawę i ukłon w stronę środowiska. Dzięki rozwijaniu swoich zdolności możemy wykonać szafkę, stolik, a nawet łóżko z palet, półkę pod telewizor ze starej masywnej walizki, a także zegar z płyty winylowej. Każdy może zostać designerem, działającym w myśl idei upcyklingu. Wystarczy tylko kilka odpadów, szczypta inspiracji i odrobina wyobraźni.

Upcykling – przykłady

Jeśli chcemy zacząć przygodę z upcyklingiem i zastanawiamy się, od czego zacząć, najlepiej rozejrzeć się po odpadach i śmieciach, które wygenerowaliśmy. Zastanówmy się, czy jesteśmy w stanie nadać im nowe życie. To naprawdę proste! Co możemy stworzyć?

 • torby na zakupy ze skrawków materiałów lub starych firan,
 • kwietnik na balkon ze starej palety,
 • doniczki ze starych butów,
 • zielnik z puszek po warzywach konserwowych,
 • obrazy z potłuczonego szkła,
 • lampę ze słoika lub butelki,
 • lampę z rurek miedzianych,
 • regał z rurek miedzianych i desek,
 • szafkę ze starego okna,
 • pled na łóżko ze skrawków materiałów,
 • poszewki na poduszki ze starych swetrów.

To tylko niektóre przykłady ponownego użycia produktów i nadania im nowej odsłony. Upcykling może okazać się świetną przygodą i polem do wyzwolenia swojej kreatywności, przy jednoczesnej dbałości o środowisko.

lampa z butelki
 
Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj RynekPierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Regionalne

  Rynek nieruchomości

  Wiadomości

  Wnętrza

  Inne

  Udostępnij
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: