Wiadomości mieszkaniowe

Redakcja

Biuro prasowe - Nieruchomości - Wiadomości

25 czerwca 2020

Oddaj swój głos!

Średnia ocen 3/5 na podstawie 1 głosów

Upcykling – na czym polega?

Jak przerabiać produkty zgodnie z ideą upcyklingu? Czytaj więcej na RynekPierowtny.pl.

Upcykling – na czym polega?

Moda na ekologię, filozofię zero i less waste przybiera na sile. Nieustannie słyszymy o tym, aby nie wyrzucać przedmiotów i dawać im nowe życie. Takie działania nazywamy recyklingiem. Jednak możemy iść o krok dalej i przerabiać używane rzeczy – na tym właśnie polega upcykling.

Recykling a upcykling

Upcykling to wyższa forma recyklingu. Oba pojęcia odnoszą się do ponownego przetwarzania odpadów. Jednak w przypadku upcyklingu powstają produkty o wyższej wartości niż pojedyncze materiały użyte do stworzenia danej rzeczy. Najlepiej zobrazuje to przykład modnych ostatnimi czasy mebli z palet. Założeniem upcyklingu jest nadanie używanym przedmiotom nowych funkcji i innych form, a tym samym - podniesienie ich wartości. Nadrzędnym celem takiego działania jest zmniejszenie zużycia surowców naturalnych oraz powstających odpadów. Zamiast wyrzucać, można przerabiać, zmieniać, stwarzać na nowo. Upcykling to idea, która - z uwagi na dbałość o środowisko - propaguje pracę rąk własnych, ograniczając do minimum zużycie energii elektrycznej i gazu.

półki z palet

Upcykling domowy – czy jest możliwy?

Aby nadawać przedmiotom drugie życie, nie musimy być artystami czy wykwalifikowanymi specjalistami. Każdy może uprawiać upcykling w domowym zaciszu. Ważna jest jednak kreatywność i wyobraźnia – to w końcu dzięki nim powstają pomysły na to, jak efektywnie przekształcić daną rzecz. Samodzielnie można wykonać piękne i niepowtarzalne meble, akcesoria do domu, dodatki, biżuterię czy obrazy i rzeźby. Warto potraktować to jako dobrą zabawę i ukłon w stronę środowiska. Dzięki rozwijaniu swoich zdolności możemy wykonać szafkę, stolik, a nawet łóżko z palet, półkę pod telewizor ze starej masywnej walizki, a także zegar z płyty winylowej. Każdy może zostać designerem, działającym w myśl idei upcyklingu. Wystarczy tylko kilka odpadów, szczypta inspiracji i odrobina wyobraźni.

Upcykling – przykłady

Jeśli chcemy zacząć przygodę z upcyklingiem i zastanawiamy się, od czego zacząć, najlepiej rozejrzeć się po odpadach i śmieciach, które wygenerowaliśmy. Zastanówmy się, czy jesteśmy w stanie nadać im nowe życie. To naprawdę proste! Co możemy stworzyć?

 • torby na zakupy ze skrawków materiałów lub starych firan,
 • kwietnik na balkon ze starej palety,
 • doniczki ze starych butów,
 • zielnik z puszek po warzywach konserwowych,
 • obrazy z potłuczonego szkła,
 • lampę ze słoika lub butelki,
 • lampę z rurek miedzianych,
 • regał z rurek miedzianych i desek,
 • szafkę ze starego okna,
 • pled na łóżko ze skrawków materiałów,
 • poszewki na poduszki ze starych swetrów.

To tylko niektóre przykłady ponownego użycia produktów i nadania im nowej odsłony. Upcykling może okazać się świetną przygodą i polem do wyzwolenia swojej kreatywności, przy jednoczesnej dbałości o środowisko.

lampa z butelki
 

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z rynku pierwotnego,
polub nasz fanpage Mieszkaniowe Inspiracje

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Dodaj komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Pola oznaczone gwiazdką * są obowiązkowe.

0 Komentarzy