Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

[SONDA] Mieszkania przyszłości według deweloperów

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 09.11.2018, Data aktualizacji: 06.12.2021

9 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 7 głosów

[SONDA] Mieszkania przyszłości według deweloperów
Jak będą wyglądały mieszkania przyszłości? Jakie udogodnienia i innowacje będą się w nich znajdować? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszej najnowszej sondzie deweloperskiej.

Smart home, ekologiczne rozwiązania, sztuka na osiedlach, a może mikromieszkania? Jak będą wyglądać mieszkania przyszłości według deweloperów? 

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • czy inteligentne mieszkania są naszą przyszłością
 • czy aktualnie panuje trend budowy małych mieszkań
 • jakie są oczekiwania klientów względem inwestycji deweloperskich 

Radosław Bieliński, Dyrektor ds. Komunikacji, Rzecznik Prasowy Dom Development S.A.

Klienci poza atrakcyjną lokalizacją poszukują jakości i rozwiązań funkcjonalnych, które nadają unikalność inwestycji. Obok wykorzystania najnowszych technologii poprawiających komfort codziennego życia czy zmniejszających zużycie energii, ważne będą także funkcje społeczne osiedli. W tym celu na terenach naszych inwestycji powstają liczne miejsca do spotkań, m.in. ciekawie zaaranżowane place, skwery oraz prace artystów np. murale, mozaiki, rzeźby nadające niepowtarzalną estetykę otoczeniu.

Nikodem Iskra, Prezes Zarządu Murapol S.A.

Przygotowując projekty nieruchomościowe bierzemy pod uwagę zarówno ogólnoświatowe trendy w budownictwie mieszkaniowym, jak i odpowiadamy na oczekiwania klientów. Stale prowadzimy także analizy rynku, dzięki którym wiemy, czego potrzebują mieszkańcy naszych inwestycji. Z tej perspektywy, należy przypuszczać, że lokale przyszłości będą wyposażone w rozwiązania z zakresu automatyki mieszkaniowej, które poprawią komfort i bezpieczeństwo ich lokatorów.

Klienci coraz większą uwagę przykładają także do kosztów eksploatacji nabywanych lokali, stąd przewidujemy wzrost zainteresowania wykorzystaniem odnawialnych i zielonych źródeł energii. Grupa Murapol już dziś realizuje projekty uwzględniające nowatorskie rozwiązania technologiczne, a wśród nich inwestycję Murapol Parki Warszawy zachowującą wysokie standardy zielonego budownictwa, czy projekt Murapol Apartamenty Trzy Stawy w Katowicach, którego budynki zostaną wyposażone w wideodomofony i miejsca postojowe z parkliftami w podziemnych halach garażowych oraz punkty do ładowania samochodów elektrycznych.

Zbigniew Juroszek, Prezes ATAL S.A.

Branża deweloperska w Polsce jest niezwykle dynamiczna. Trendy rynkowe na przestrzeni ostatniej dekady znacząco się zmieniły . Nabywcy obecnie znacznie większą uwagę przywiązują do ciekawego i funkcjonalnego projektu, standardu wykonania i dostępnych udogodnień. Można się spodziewać, że w związku z bogaceniem się polskiego społeczeństwa oraz rosnącą skłonnością do inwestowania kapitału w nieruchomości, trendem stanie się wzbogacanie inwestycji deweloperskich o kolejne udogodnienia.   

W oczekiwania nabywców wpisują się inwestycje mieszkaniowe oferujące nową jakość życia. Chodzi o lokale o większej powierzchni, w inwestycjach położonych w atrakcyjnych lokalizacjach i jednocześnie o nieprzeciętnej architekturze. Nie bez znaczenia jest estetyka elementów małej architektury i zieleni wokół osiedla oraz dostęp do dziedzińców i tarasów z atrakcyjnym widokiem.

Wśród pożądanych udogodnień są również nowoczesne zabezpieczenia pozwalające na zwiększenie bezpieczeństwa oraz bliskość miejsc rekreacji sprzyjających aktywności. Przykładem inwestycji ATAL proponującej mieszkańcom nową jakość życia jest ATAL Baltica Towers, gdzie dostępne są takie udogodnienia jak kort tenisowy, ogólnodostępne tarasy widokowe na ostatnich kondygnacjach, siłownia oraz strefa relaksu z sauną.

Ponadto silnym trendem w przyszłości będą zapewne budynki wykorzystujące coraz więcej ekologicznych i energooszczędnych rozwiązań. Kurczący się zasób gruntów w atrakcyjnych lokalizacjach sprawia, że jedną z wzrostowych tendencji na rynku nieruchomości jest również modernizacja i rewitalizacja zabytkowych budynków i przystosowanie ich do nowoczesnych standardów.

Eryk Nalberczyński, Dyrektor ds. Sprzedaży Lokum Deweloper

Przewidujemy, że w przyszłości kupujący będą zainteresowani osiedlami takimi, jak nasza inwestycja Lokum di Trevi. Spójne estetycznie i architektonicznie, w niezbyt wysokiej zabudowie, z dużą ilością dobrze zaprojektowanych stref zieleni i infrastrukturą wewnątrzosiedlową: miejscami wypoczynku, strefami rekreacji na powietrzu czy z placami zabaw. Cały czas ważne będą funkcjonalne i nowoczesne układy lokali.

Przy narastającej ilości aut, klienci chętniej będą kupować mieszkania z łatwym i szybkim dostępem do komunikacji publicznej. Ludzie żyją coraz intensywniej, długo pracują, więc chcą przede wszystkim mieszkać wygodnie i zgodnie ze swoim stylem życia. Właśnie tak staramy się projektować nasze osiedla. Obecnie prowadzone inwestycje posiadają takie udogodnienia i powstają z myślą o komforcie ich przyszłych mieszkańców.

Sferą, która może się rozwijać w przyszłości i być coraz częściej stosowana na nowych osiedlach to inteligentne rozwiązania w mieszkaniach, czy eko-systemy w częściach wspólnych jak np.: wykorzystanie wód opadowych do podlewania zieleni czy oświetlenie osiedla zasilane ze źródeł fotowoltaicznych. Zawsze jednak należy rozważyć korzyści i koszty innowacyjnych rozwiązań, ponoszone przez przyszłych właścicieli, zarówno na etapie zakupu lokalu, jak i późniejszej eksploatacji.

 

Aleksanda Goller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Skanska Residential Development Poland

Wzrasta świadomość dotycząca przemian w środowisku naturalnym czy starzenia się społeczeństwa. W związku z tym klienci szukają mieszkań, które z jednej strony pozwolą im żyć w zgodzie z naturą, a z drugiej będą odpowiedzią na zmieniające się priorytety i wymagania różnych grup wiekowych. Z całą pewnością idziemy w stronę długoterminowej wartości i użyteczności inwestycji mieszkaniowych. Coraz większe znaczenie zyskują obiektywne wyznaczniki zrównoważonego budownictwa, czyli wdrażana przez nas certyfikacja BREEAM.

Dodatkowo klienci chcą korzystać z wszystkich udogodnień współczesności, ale na terenie osiedla. Stąd tak ważna jest dostępność inwestycji, nie tylko w kontekście przełamywania barier architektonicznych, ale również bliskości terenów zielonych oraz codziennych usług. W Skanska wprowadzamy drobne zmiany już dziś. Popularyzujemy zielony transport, m.in. tworząc infrastrukturę dla rowerzystów, wdrażamy certyfikację „Obiekt bez Barier”, a na osiedlu Jaśminowy Mokotów budujemy ogólnodostępny park z jeziorkiem.

 

Marcin Komuda, kierownik biura sprzedaży Profbud

Istnieje wiele teorii w kontekście przyszłości rynku nieruchomości. W rzeczywistości wszystko zależy od rodzaju danej inwestycji. W segmencie premium z pewnością będą to lokale w pełni przystosowane do życia, wykończone zgodnie z najwyższymi standardami. Powszechne będzie też korzystanie z dodatków takich jak jacuzzi, sauna czy kominek. Zauważyliśmy również nowy trend, który w naszej opinii będzie się stawał coraz bardziej popularny.

Mowa o mikromieszkaniach pozwalających na funkcjonalny, ekonomiczny i – przede wszystkim – ekologiczny tryb życia. Co ciekawe, wyposażenie takiego lokum ma symultanicznie łączyć w sobie kilka funkcji, np. jeden mebel może być zarówno stołem, szafą, jak i łóżkiem.

Krzysztof Foder, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Bouygues Immobilier Polska

Mieszkania przyszłości wykorzystują i wykorzystywać będą technologię domu inteligentnego. Dzięki tym rozwiązaniom, mieszkańcy przy użyciu aplikacji w smartfonie lub tablecie, mogą zdalnie sterować oświetleniem, ogrzewaniem, alarmem, czy bramą wjazdową. Poza udogodnieniami poprawiającymi komfort użytkowania mieszkania, system za sprawą odpowiednich dodatkowo zamontowanych urządzeń, potrafi przez całą dobę zadbać o bezpieczeństwo, automatycznie wykrywając np. nieszczelność instalacji gazowej lub zadymienie, a dzięki czujnikowi wilgoci, zapobiec zalaniu mieszkania.

System domu inteligentnego przynosi również korzyści na rzecz ekologii w postaci stacji do ładowania pojazdów, czy paneli fotowoltaicznych – rozwiązania coraz częściej stosowanego w budynkach pasywnych w celu limitowania zużycia energii elektrycznej. Technologia domu inteligentnego pozwala na pełną automatyzację i poprawienie funkcjonalności domu, czy mieszkania, w którym możliwe jest sterowanie urządzeniami niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy (np. włączenie pralki z dowolnego zakątka świata). Przy zastosowaniu takich nowoczesnych technologii osiągane są priorytetowo komfort, poprawa bezpieczeństwa oraz oszczędność pieniędzy i energii elektrycznej.

 

Roma Peczyńska, dyrektor e-marketingu RED Real Estate Development, marketing manager Red Park

Wszystko wskazuje na to, że przyszłość należeć będzie do mieszkań inteligentnych, wyposażonych w urządzenia i instalacje sterowane z poziomu smartfona. Niektórymi urządzeniami będziemy mogli sterować nawet głosem, wydawać im polecenia. Automatyka stanie się rozwiązaniem powszechnym. Nikogo już nie będzie dziwić, że nasza lodówka wygeneruje listę zakupów. Należy mieć jednak na uwadze, że wszystko zależy od rynku, co widać na przykładzie Poznania, gdzie klientom nie zależy na inteligentnych rozwiązaniach. Pieniądze, które mieliby przeznaczyć na takie udogodnienia wolą wydać na większą powierzchnię lub wyższe piętro, gwarantujące imponujący widok.

W Poznaniu klienci dużą uwagę przywiązują do rozwiązań praktycznych, podchodzą do zakupu własnego M w tradycyjny sposób. Zwracają uwagę na wybór pomiędzy aneksem kuchennym a oddzielną kuchnią czy dostępność balkonu lub tarasu. W przypadku Poznania nie przewidujemy rewolucji jeżeli chodzi o mieszkania przyszłości. Przynajmniej w najbliższych latach.

 

Janusz Miller, Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu Home Invest

Mieszkania przyszłości będą w głównej mierze posiadały system tzw. inteligentnego domu, który ułatwi nam codzienne funkcjonowanie, jak również szereg innych nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań.

 

Marek Szmolke, prezes Grupy Deweloperskiej Start

Przestrzeń łazienki będzie połączona z przestrzenią sypialni, miejscem na fitness, medytację czy jogę. Kuchnie będą wyposażone w najnowocześniejsze sprzęty typu nitki indukcyjne. Ważną rolę będzie odgrywał zapach. Popularne staną się farby z nanokapsułkami zawierającymi zapachy oraz pachnące tapety. Pojawi się też nowe spojrzenie na ekologię, a więc głównie meble z recyklingu. Można podejrzewać, że nastąpi trend budowania mikromieszkań z makrofunkcjonalnością.

 

Ewa Foltańska-Dubiel, prezes Grupy Deweloperskiej Geo

Coraz większe zainteresowanie klientów wzbudzają rozwiązania związane z inteligentnym domem. Jeśli chodzi o całą inwestycję, może być to zagospodarowanie terenu z małymi tężniami. Oprócz tego pojawi się projektowanie modułowe, a więc takie, aby za pomocą niewielkich zmian można było łączyć ze sobą mieszkania i łatwo zmieniać funkcje poszczególnych pomieszczeń.

 

Katarzyna Dębiak, specjalista ds. promocji i sprzedaży Osiedla Stara Cegielnia, HS Nieruchomości

Na Osiedlu Stara Cegielnia stawiamy na dialog – każde udogodnienie i ułatwienie to odpowiedź na potrzeby Mieszkańców, dlatego tak istotne są energooszczędność i wygoda. Znając potrzeby naszych Klientów, oferujemy podgrzewany podjazd, parking podziemny, czy videodomofony. Od innowacji zawsze ważniejsza okazuje się lokalizacja – bliskość natury, jezioro i lasy. Technologia w mieszkaniach jest ważna, jednak zauważamy, że Klienci chętniej wybierają mieszkania z dostępem do ogrodu, niż pełne nowoczesnych rozwiązań.

 

Filip Rybacki, prezes spółki Dzisiejszy Dom, realizującej inwestycję MINIMAXY we Wrocławiu

Jesteśmy przekonani, że przyszłość należy do mieszkań inteligentnych i mikroapartamentów, 1- lub 2-pokojowych, takich jak Minimaxy. Trend budowy mieszkań o małych metrażach jest dzisiaj widoczny i będzie się na pewno utrzymywał, m.in. z powodu malejącej liczby terenów do zabudowy oraz zmian demograficznych zachodzących w społeczeństwie. Przybędzie jednoosobowych gospodarstw domowych.

Ludzie przeniosą większość aktywności społecznych poza prywatne mieszkania, nie będą więc potrzebowali dużych przestrzeni. Mieszkania przyszłości będą małe i inteligentne, pełne rozwiązań i gadżetów ułatwiających życie mieszkańcom. Urządzenia te reagują na zmiany temperatury czy pogody, czuwają nad bezpieczeństwem, zarządzają energią i oświetleniem. Elastycznie dostosowują mieszkania do potrzeb, a nawet naszych nastrojów. Przykładowo, lodówka zrobi zakupy, a lustro włączy ulubioną muzykę.

 

Łukasz Matusak, Development Director Tocton

Niezależnie od zaawansowania technologicznego dom powinien być przede wszystkim miejscem odpoczynku i relaksu, pewnego rodzaju sanktuarium, w którym można zapomnieć o pracy i stresie.

Udogodnienia i innowacje powinny służyć wygodzie domowników na każdym etapie dnia – od szybkiego światłowodu, przez wzmacniane ściany zapewniające lepszą akustykę, aż po przestronny parking podziemny z większymi o 30% miejscami parkingowymi i kartami długiego zasięgu. Warto pamiętać o względach ekologicznych, które dla wielu firm są trendem w budownictwie, a dla nas wyznacznikiem jakości i dbałości dewelopera: trzyszybowe okna, ekologiczne ogrzewanie, oświetlenie LED i stacje ładowania pojazdów elektrycznych sprawiają, że inwestycja jest nie tylko wygodna, ale też przyjazna naturze.

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023