Warszawskie dzielnice z najpiękniejszymi muralami

Marlena Rzepniewska
Marlena Rzepniewska

Data publikacji: 18.06.2021, Data aktualizacji: 19.08.2021

Średnia ocen 4/5 na podstawie 20 głosów

Murale w Warszawie
Gdzie znajdują się najciekawsze warszawskie murale? Zapraszamy na wycieczkę po stolicy ich śladem!

„Żyj kolorowo” – śpiewała Ewa Bem w jednej ze swoich piosenek. My natomiast zachęcamy, aby mieszkać kolorowo. Na przykład pośród przepięknych warszawskich murali, a tych w stolicy nie brakuje. Ozdabiają budynki, nadają charakteru okolicy i cieszą oko. Sprawiają, że mieszka się przyjemniej.

Sprawdźmy zatem, w których stołecznych dzielnicach znajdują się najpiękniejsze i najciekawsze murale.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.: 

 • skąd pochodzą murale
 • w których warszawskich dzielnicach znajdują się najpiękniejsze malowidła scienne
 • jaki mural oczyszcza powietrze

Sztuka ulicy

Murale to wielkoformatowe malowidła ścienne. Swoje korzenie mają w dalekim Meksyku. W Polsce natomiast po raz pierwszy pojawiły się w czasach PRL’u. Przez te wszystkie lata przeszły sporą rewolucję. Początkowo miały przede wszystkim funkcję reklamową. Dziś dodają barw szarym budynkom i nierzadko skłaniają ku refleksji. Nic dziwnego, że Warszawiacy tak bardzo pokochali uliczną sztukę.

Murale Praga-Północ

Praga to dzielnica z historią. I do tej historii nawiązuje wiele murali. Jednym z nich jest malunek przedstawiający odwróconego do góry nogami grajka z akordeonem. Autorem muralu jest krakowski artysta Mateusz Kołek. Malowidło znajdziemy na ścianie budynku przy ul. Wrzesińskiej 6. Przyczynkiem do jego powstania byli niespotykani już dzisiaj, a w dawnych latach bardzo popularni, uliczni grajkowie. Kolejnym wartym uwagi malunkiem, również inspirowanym muzyką, jest Nowa Kapela na Pradze. Powstał on w kwietniu tego roku na ścianie kamienicy przy ul. Ząbkowskiej 30. Co ciekawe, został stworzony za pomocą ekologicznych farb oczyszczających powietrze. Przechadzając się ulicami Pragi, warto też zwrócić uwagę na mural autorstwa znakomitego artysty – Tytusa Brzozowskiego. Powstał on w listopadzie 2020 roku na podwórku kamienicy przy Jagiellońskiej 36. Przedstawia praskie kamienice, kościoły, zabytki, a to wszystko unoszące się nad wieżowcami Warszawy.

Mural Nowa Kapela
Mural Nowa Kapela na Pradze, źródło: Facebook/ @Murale Warszawa
 

Mural GrajekMural Praski Grajek, źródło: facebook / @ Go to Warsaw

Mural PragaPraga unosząca się w powietrzu, źródło: https://www.twoja-praga.pl/info/informacje/7535.html

Murale Ursynów

Ursynów lubi niedźwiedzie. Jednego ma w swoim herbie, a drugiego na ścianie budynku przy ul. Meander 16 na Natolinie. To niedźwiedź etnolog wpatrujący się w latającego nad nim błękitnego motyla. Mural powstał w 2016 roku. Równie piękny, bajkowy wręcz rysunek zlokalizowany jest na ścianie wysokiego budynku przy ulicy Polinezyjskiej 6. Już od trzech lat mieszkańcy Ursynowa mogą podziwiać Calineczkę i jej przyjaciół. To wyjątkowy malunek, który powstał na podstawie pracy zbiorowej ośmiolatków ze SP 318 z klasy integracyjnej. Mówiąc o ursynowskich muralach, nie sposób nie wspomnieć o tym przedstawiającym Stanisława Anioła, czyli dozorcę z serialu „Alternatywy 4”. Zobaczymy go na ulicy Kazury 10. Postać ta jest bardzo związana z Ursynowem. Właśnie w tej dzielnicy  kręcono wspomniany serial.

Mural CalineczkaMural Calineczka, źródło: Facebook / @Murale Warszawa
 
Mural Niedźwiedź
Mural Niedźwiedź, źródło: http://ursynowtumieszkam.pl/murale/
 
Mural Stanisława Anioła
Mural Stanisława Anioła, źródło: http://ursynowtumieszkam.pl/murale/

Murale Bielany

Jednym z najbardziej charakterystycznych murali na Bielanach jest ten przedstawiający Korę – wokalistkę zespołu Maanam. Malunek został odsłonięty 8 czerwca 2021. W dniu, w którym Kora obchodziłaby 70. urodziny. Znajduje się on na szczytowej ścianie socrealistycznej kamienicy na rogu Żeromskiego i Kleczewskiej. Widnieje na nim Kora w otoczeniu czerwonych róż. Wkrótce obok muralu pojawią się prawdziwe kwiaty. W bezpośrednim sąsiedztwie budynku zakwitnie aż 320 sadzonek. Na drugiej ścianie szczytowej tego samego budynku, jeszcze w tym miesiącu powstanie malunek z wizerunkiem Krystyny Sienkiewicz. Aktorka przez lata mieszkała na Starych Bielanach przy ulicy Płatniczej i była sąsiadką Kory.

Mural Kory na BielanachMural Kory na Bielanach, źródło: Facebook/ @Grzegorz Pietruczuk - Burmistrz Dzielnicy Bielany
 
Prace nad Muralem Krystyny Sienkiewicz
Prace nad Muralem Krystyny Sienkiewicz, źródło: Facebook / @Grzegorz Pietruczuk - Burmistrz Dzielnicy Bielany autor: Michał Dziurkowski

Murale Śródmieście

Od niedawna Kora ma swój mural na Bielanach, jednak już od dłuższego czasu wizerunek wokalistki ozdabia jeden z budynków w samym centrum miasta. Zobaczymy go przy ulicy Nowy Świat 18/20. Dzieło to prezentuje się zupełnie inaczej o każdej porze roku. Wszystko za sprawą kasztanowca, który rośnie tuż obok. Autor muralu Bruno Althamer wkomponował go w grafię i w zależności od perspektywy przedstawia rozwiane na wietrze włosy artystki. Kolejnym ciekawym muralem są Muzykanci, których możemy podziwiać na ulicy Nowolipki 9b. Dzieło powstało w 2014 roku na Muranowie. Monochromatyczny mural przedstawia sześcioosobową orkiestrę podwórkową. Mural wygląda niczym stara fotografia. Kolorystyka i stylistka nawiązuje do dawnej tradycji ulicznych grajków. 

Mural Kory na ŚródmieściuMural Kory na Śródmieściu, źródło: Facebook @Hashtagalek
 
Mural Muzykanci
Mural Muzykanci, źródło: http://muranoteka.pl/archiwum/nowolipki-9b/424927137, autor: Ewa Olszewska

Murale Wola

Pod koniec 2018 roku robotnicy budujący metro na Woli dokonali niezwykłego odkrycia. Znaleźli szczątki słonia leśnego. Zwierzęta te zamieszkiwały tereny Polski w czasach epoki lodowcowej (plejstocenu). Dla upamiętnienia tego niezwykłego odkrycia postanowiono stworzyć mural. Na ścianie budynku przy ul. Skierniewickiej 11 pojawił się prehistoryczny słoń w otoczeniu przyrody charakterystycznej dla czasów, w których żył. Z kolei na rogu ul. Wolskiej i Okopowej znajdziemy mural inspirowany historią tej dzielnicy. Malunek ozdabia 35-metrową ścianę biurowca. Widnieją na niej nieistniejące już kamienice, kino czy latające nad miastem balony. Historia Woli jest także tematem muralu zlokalizowanego przy ul. Żelaznej 91. Przepiękny malunek w kolorach błękitu, niebieskości i szarych barw każdym swoim detalem nawiązuje do tożsamości tej dzielnicy i jej charakterystycznych punktów.

Mural Słoń
Mural Leśny Słoń, źródło Facebook GO 2 Warsaw
 
Mural na Woli
Mural na Woli przy ul. Żelaznej 91, źródło: https://norbertmaksymiuk.pl/street-art/warsaw-wola/ 
 
Mural na Woli
Mural na rogu ul. Wolskiej i ul. Okopowej, źródło: materiały prasowe Skanska

Murale Żoliborz

Na ścianie garażu przy ul. Kajetana Koźmiana 6 znajdziemy niezwykły mural 3D. To kadr z kultowego filmu „Lekarstwo na miłość”, w reżyserii Jana Batorego. Przedstawia on Kalinę Jędrusik i Andrzeja Łapickiego. Praca utrzymana jest w czarno-białej kolorystyce. Została wykonana we wrześniu 2012 roku w ramach akcji polegającej na malowaniu murali na żoliborskich garażach przez znanych współczesnych artystów. Na Żoliborzu znajduje się także przepiękny mural, przywołujący wspomnienia z dzieciństwa. Ze ściany budynku położonego przy ulicy Dolnośląskiej 3 wesoło spogląda Plastuś – bohater książki czytanej przez wielu z nas w czasach szkolnych. Nie przypadkowo malowidło powstało na Żoliborzu. Dlaczego? Maria Kownacka, czyli autorka „Plastusiowego Pamiętnika” swoje dzieło tworzyła na ul. Suzina, obserwując bawiące się dzieci w pobliskim przedszkolu. Pisarka całe swoje życie spędziła właśnie w tej dzielnicy.

Mural Lekarstwo na miłość
Mural Lekarstwo na miłość, źródło: Facebook/ @Murale Warszawa
 
Mural Plastuś
Mural Plastuś, źródło: Facebook / @Murale Warszawa

Murale Targówek

Anna German śpiewała o tym, że „człowieczy los nie jest ani bajką, ani snem”. Człowieczy los jest za to tematem muralu, który jedenaście lat temu zagościł na ścianie budynku na Targówku. Malunek przedstawia dwie postaci w czarnych kostiumach. Większa z głową wilka, mniejsza z głową owcy. Ten pełen symboliki mural ma zachęcać do refleksji na temat kondycji współczesnego człowieka. Malunek znajdziemy przy ul. Radzymińskiej 150. Będąc na Targówku, warto zajrzeć także na ulicę Barkocińską. Na ścianach przeciwległych budynków znajdują się dwa bajkowe murale. Jeden z nich przedstawia staruszkę robiącą na drutach czapkę dla własnego kota. Drugi natomiast dziadka latającego na sowie. Brzmi niedorzecznie? A wygląda bajkowo! Bajkowe malowidło znajdziemy także na przy ul. Rajgrodzkiej 13. Znajduje się na nim Mały Książe i inni bohaterzy książki Antoine de Saint-Exuper’ego. 

Mural Człowieczy Los
Mural Człowieczy Los, źródło:https://www.twoja-praga.pl/praga/sztuka/1855.html
 
Mural babcia
Mural przy ul. Barkocińskiej, źródło: https://mury.waw.pl/mural/babcia-i-dziadek/#.YMxK4ugzaUk 
 
Mural Dziadek
Mural przy ul. Barkocińskiej, źródło: https://mury.waw.pl/mural/babcia-i-dziadek/#.YMxK4ugzaUk

Warszawa pełna jest pięknych murali, a nowe powstają jak grzyby po deszczu. Większość z nich realizowana jest z budżetu partycypacyjnego. Mieszkańcy sami zabiegają o to, aby ich okolica była ozdobiona wielkoformatowymi naściennymi malunkami. Chcą mieszkać kolorowo, otaczać się sztuką, a swojej dzielnicy dodawać charakteru i uroku. Osiedlowej szarości mówią zdecydowane – nie!

 

zdj. główne: źródło: Facebook/ @Grzegorz Pietruczuk - Burmistrz Dzielnicy Bielany

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: