Wiadomości mieszkaniowe

Aneta Filipczak

Aneta Filipczak

Porady - Wyposażenie wnętrz - Nieruchomości

Oddaj swój głos!

Średnia ocen 4/5 na podstawie 8 głosów

Jaki kominek wybrać do wnętrza?

Kominek w salonie nie ogranicza się jedynie do spełniania funkcji grzewczej, często stanowi także oryginalną i ciekawą dekorację wnętrza podkreślając jego charakter.

Jaki kominek wybrać do wnętrza?

Obecnie producenci stawiają na bardziej dopracowane i efektowne designersko urządzenia. Rodzajów kominków jest wiele, dlatego podpowiadamy, jaki będzie najlepszy do twojego wnętrza.

Na początek

Jeżeli kominek ma być podstawowym źródłem ogrzewania domu, jego moc powinna wynosić 100-150 W/m kw. (temperatura w pomieszczeniu wyniesie wtedy około 20 st. C). Jest to wskaźnik orientacyjny, który zależy między innymi od rodzaju budynku. Można go zbudować w bloku, pod warunkiem że ma do 4 pięter, a każde mieszkanie własny przewód kominowy.

Kominek z wkładem

Tego typu kominek podłączany jest do komina. Wkład do niego może być żeliwny (droższy, ale trwały) lub ze stali (tańszy, ale gdy jeden element się zepsuje, zwykle trzeba wymienić wszystko). Warto decydować się na wkłady nie tańsze niż 3,5-4 tys. zł. Polecamy zwrócić uwagę na ten z tzw. płaszczem wodnym, który jest podłączany do centralnego ogrzewania. Jego korpus ma podwójne ścianki, natomiast przestrzeń między nimi jest wypełniona wodą. Nagrzewa się ona ciepłem z kominka i „wędruje” do instalacji grzewczej.

Efektowne są wkłady kominkowe przeszklone z trzech stron i narożne. Znajdziemy również  modele z zaokrąglonymi (panoramicznymi) szybami, które przekazują więcej ciepła (40-45 proc.) niż płaskie (20-25 proc.). Dodatkowo dają lepszy widok na ogień, ale kosztują już dużo więcej. Praktycznym rozwiązaniem są szyby samoczyszczące. Od wewnętrznej strony są pokryte przezroczystą warstwą metalu, od której odbija się ciepło.

Do wyboru mamy także droższe modele kominków, z drzwiczkami typu open-close. Często  mają dekoracyjne panele, za którymi ukryjemy całe palenisko, a także harmonijkowe ażurowe żaluzje, które umożliwiają regulację ilości ciepła przekazywanego do pomieszczenia.

Kominek otwarty z murowanym ceglanym paleniskiem

Jest to rozwiązanie, które zużywa dużo drewna, a do pomieszczenia trafia zaledwie 20 proc. energii. Kolejnym minusem jest również to, że trzeba stale pilnować ognia, żeby strzelające iskry nie wywołały pożaru.

Kominki kaflowe

To nowoczesna technologia zamknięta w tradycyjnej formie. Znajdziemy mnóstwo kaflarni i firm zduńskich, które ręcznie wypalają masywne ceramiczne kafle o najróżniejszych kształtach, kolorach, wielkościach: podłużne, wzorowane na podlaskich, z huculskimi motywami, z wzorem koronki. Gdy chcemy kominek nagrzewający się jak dawny piec, urządzenie powinno mieć nieizolowaną obudowę wkładu, która dłużej zatrzymuje ciepło.

Biokominek

To idealne rozwiązanie do wnętrz, w których nie można postawić tradycyjnego paleniska. Są nieduże modele biokominków na stół czy balkon (już od 200 zł), jak i większe, montowane na podłodze lub w ściennej wnęce. Ma charakterystyczny wygląd, jest trwały i może być wykorzystany na każdej przestrzeni. Jako kominek ekologiczny nie emituje dymu czy zapachu.

Mówi się, że jest to miejski odpowiednik zwykłego kominka, przeznaczony dla osób zabieganych, które nie mają czasu lub chęci na uporządkowanie i magazynowanie drewna, wymiatanie popiołu czy czuwanie nad czystością wokół paleniska. Biokominek to przede wszystkim niska cena, prosta instalacja i łatwa obsługa. Dodatkowo poza niewielką ilością dwutlenku węgla w procesie spalania biopaliwa wydziela również parę wodną, dlatego może pełnić funkcję nawilżacza powietrza. Dodając olejki eteryczne można zyskać domową aromaterapię.  

Kominki wolnostojące

Nazywa się je inaczej piecami wolnostojącymi. Największą zaletą tych niepozornych kominków jest szybki i łatwy montaż oraz wyjątkowa mobilność. Instalacja przeważnie nie wymaga przeprowadzania poważniejszych prac remontowych. Jest to idealna alternatywa dla osób, które marzą o tradycyjnym salonowym kominku, ale z różnych powodów nie mogą go zainstalować. Ich montaż jest dużo mniej kosztowny niż zamontowanie wkładu czy kasety kominkowej.  Znajdują się w gotowej obudowie odpornej na działanie ognia i od razu są gotowe do montażu, czyli podłączenia do systemu kominowego.

Mylnie kojarzone są ze znaną „kozą”, która jest typem kominka niezabudowanego, najczęściej wykonanego z żeliwnych materiałów, o małych wymiarach - wysokości do 50 cm o niskiej wydajności cieplnej, a takie wolnostojące piece kominkowe to zamknięte i szczelne paleniska, które wyróżnia przede wszystkim gotowa i efektowana obudowa.

Nowoczesny kominek wolnostojący wyróżnia się przede wszystkim nowatorskim designem oraz funkcjonalnością. Pozwala to na skuteczne dopasowanie go zarówno do tradycyjnych wnętrz, jak i modernistycznych aranżacji. Wysoki i owalny o różnorodnej kolorystyce piec wolnostojący w salonie idealnie wpisze się w czystą, jasną i nowoczesną przestrzeń. Integralną częścią rustykalnego wnętrza stanie się natomiast piec wolnostojący kaflowy. Popularny żeliwny oraz niski piec koza uzupełni natomiast pomieszczenie w wystroju glamour lub francuskim. Jednak, aby prawidłowo spełniały swoją rolę, bardzo ważne jest wybranie urządzenia z odpowiednimi parametrami technicznymi.

Na rynku dostępnych jest wiele modeli pieców. Można wybrać m.in. kominek wolnostojący narożny czy kominek wolnostojący z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz. Oznacza to, że palenisko ma zapewniony stały dopływ powietrza, zawierającego tlen niezbędny do procesu spalania.

Ciekawym rozwiązaniem jest również kominek wolnostojący z płaszczem wodnym. Podgrzewa on wodę zasilającą instalację centralnego ogrzewania. Jest alternatywą dla kotła na drewno, ale nie wymaga specjalnego miejsca w kotłowni. Inwestycja w takie urządzenie polega jedynie na zakupie nieco droższego wkładu kominkowego, który wyposażony jest w wymiennik ciepła umożliwiający podgrzewanie wody. W ten sposób kominek staje się kotłem. Może to być duża zaleta, ale także i kłopot. Wszystko zależy od instalacji centralnego ogrzewania, a kominki często nie mają odpowiednich zabezpieczeń.

 

Na koniec

Najważniejsze przy wyborze kominka jest dostosowanie jego do indywidualnych wymagań. Przy tym należy pamiętać, aby poradzić się specjalistów, którzy pomogą dobrać odpowiednie urządzenie do naszego mieszkania.

 

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z rynku pierwotnego,
polub nasz fanpage Mieszkaniowe Inspiracje

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Dodaj komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Pola oznaczone gwiazdką * są obowiązkowe.

1 Komentarz

  • Patirzok|26 sierpnia 2019, 15:26