Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Kominek - jaki wybrać?

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 03.11.2020, Data aktualizacji: 19.08.2022

17 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 60 głosów

Jaki kominek wybrać do wnętrza?
Jaki kominek wybrać do wnętrza? Przedstawiamy rodzaje kominków oraz ich zastosowanie. Podpowiadamy jak zaaranżować pokój z kominkiem. Czytaj na RynekPierwotny.pl

Kto z nas choć raz nie marzył o własnym kominku w domu? Zwłaszcza, że poza walorami estetycznymi, widok palącego ognia dodaje przytulności i tworzy magiczny, niezwykle ciepły klimat. Na rynku dostępny jest szeroki wybór kominków. Nowoczesne modele są niezwykle efektowne, a przy tym spełniają swoją podstawową funkcję. Pasują niemal do wszystkich wnętrz, tworząc ciekawe aranżacje.

Jednak wybór odpowiedniego kominka nie jest łatwy. Jaki kominek wybrać do wnętrza? Podpowiadamy.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • na co zwrócić uwagę wybierając kominek do domu
 • jakie są rodzaje kominków
 • jakie są zalety biokominka

Jak wybierać nowoczesne kominki?

Jeżeli kominek ma być podstawowym źródłem ogrzewania domu, jego moc powinna wynosić 100-150 W/m kw. (temperatura w pomieszczeniu wyniesie wtedy około 20 st. C). Jest to wskaźnik orientacyjny, który zależy między innymi od rodzaju budynku. Kominek można zbudować również w bloku, pod warunkiem że ma do 4 pięter, a każde mieszkanie posiada własny przewód kominowy.

Najważniejsze przy wyborze kominka jest dostosowanie jego rodzaju do pomieszczenia. Przy tym należy pamiętać, aby poradzić się specjalistów, którzy pomogą dobrać odpowiednie urządzenie do naszego domu czy mieszkania. Na szczęście nowoczesne kominki nie są już dziś kosztowną fanaberią i można je umieścić praktycznie wszędzie. Poniżej prezentujemy kilka informacji, które okażą się pomocne przy wyborze odpowiedniej instalacji kominkowej.

Decydując się na montaż czy budowę kominka, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów, które charakteryzują nasz dom czy mieszkanie. Bardzo istotne jest jego ustawienie. Kominek należy postawić w takim miejscu, aby było możliwe podłączenie do komina. Warto pamiętać, że kominek nie może być zlokalizowany blisko elementów drewnianych.

Należy mieć również na uwadze fakt, iż w komorze spalania powstają gazy grzewcze i potrzebne jest pewne minimalne podciśnienie, zwane popularnie kominowym ciągiem, który umożliwia uwalnianie gazów na zewnątrz. Warto pamiętać także, że na przekrój komina ma ściśle określony wpływ jego wysokość, a do bezproblemowej eksploatacji potrzeba minimum 4 metrów salonu.

Nowoczesny kominek

Kominki - rodzaje i zastosowanie

Kominki wolnostojące

Nazywa się je inaczej piecami wolnostojącymi. Ze względu na właściwości, największą zaletą tych niepozornych kominków jest szybki i łatwy montaż oraz wyjątkowa mobilność. Instalacja przeważnie nie wymaga przeprowadzania poważniejszych prac remontowych. Jest to idealna alternatywa dla osób, które marzą o tradycyjnym salonowym kominku, ale z różnych powodów nie mogą go zainstalować. Ich montaż jest dużo mniej kosztowny niż zamontowanie wkładu czy kasety kominkowej. 

Kominki wolnostojące znajdują się w gotowej obudowie, odpornej na działanie ognia i od razu są gotowe do montażu, czyli podłączenia do systemu kominowego do naszego salonu. Rola współczesnych kominków wolnostojących nie ogranicza się jedynie do spełniania funkcji grzewczej, często stanowią także oryginalną i ciekawą dekorację wnętrza, podkreślając jego charakter.

Kominek typu "koza" zwykle kojarzy się z kominkiem wolnostojącym. Często obie nazwy są mylone i stosowane zamiennie. Kominek koza jest natomiast typem kominka niezabudowanego, najczęściej wykonanego z żeliwnych materiałów o małych wymiarach - wysokości do 50 cm i niskiej wydajności cieplnej. Wolnostojące piece kominkowe to z kolei zamknięte i szczelne paleniska, które wyróżnia przede wszystkim gotowa i efektowana obudowa.

Kominek wolnostojący

Wolnostojący kominek - design

Kominki nowoczesne wyróżniają się przede wszystkim nowatorskim designem oraz funkcjonalnością. Pozwala to na skuteczne dopasowanie go zarówno do tradycyjnych wnętrz, jak i modernistycznych aranżacji. Wysoki i owalny, o różnorodnej kolorystyce piec wolnostojący w salonie idealnie wpisze się w czystą, jasną i nowoczesną przestrzeń. Integralną częścią rustykalnego wnętrza stanie się natomiast piec kaflowy. Popularny żeliwny oraz niskipiec kozauzupełni natomiast pomieszczenie w stylu glamour lub francuskim. Jednak, aby prawidłowo spełniały swoją rolę, bardzo ważne jest wybranie urządzenia z odpowiednimi parametrami technicznymi.

Na samym początku musimy sprawdzić, czy moc kominka wystarczy do ogrzania całego domu lub wybranego pomieszczenia. Aby zdecydować, które z nich będą ogrzewane, należy obliczyć ich kubaturę. Przyjmuje się, że 1 kW mocy pieca wystarcza na 10-12 mkw. powierzchni pomieszczenia o wysokości 2,5 m w dobrze izolowanym domu. Generalnie, dostępne na rynku urządzenia mają moc od 3 do 17 kW, co oznacza, że mogą ogrzać pomieszczenie o kubaturze do 420 m3. 

Dodatkowo to specjalista musi stwierdzić czy piec da się w ogóle podłączyć do ciągu kominowego i czy nie ma żadnych przeciwwskazań do jego zamontowania. Przy samym zakupie należy natomiast zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonany jest korpus pieca. W dobrej jakości kominkach wnętrza wkładów wykonane są ze specjalnych materiałów akumulujących, jak np. innowacyjny materiał Acumotte, który pełni funkcję dodatkowego izolatora. Zwiększa on efektywność spalania i na dłużej zatrzymuje i oddaje ciepło w domu.

Ważnymi parametrami jest również czas palenia oraz sprawność pieca, która w specyfikacji musi wynosić minimum 70 procent. Tylko taki nowoczesny kominek zagwarantuje nam bezpieczne ocieplenie domu czy salonu w mieszkaniu. Kiedy piec kominkowy ma być głównym źródłem ciepłego powietrza, powinniśmy wybrać taki, w którym pełny załadunek drewna przy zredukowanym dostępie powietrza spala się nie krócej niż 8 godzin - najwydajniejsze potrafią utrzymać żar nawet do 15. W większości dostępnych na rynku modeli, drewno dokłada się do paleniska przez drzwiczki frontowe. Jednak wygodniejszym rozwiązaniem jest uzupełnianie opału przez te umieszczone z boku pieca lub przez klapę w jego górnej płycie. Dzięki temu, jednorazowo można dołożyć większą porcję drewna, przez co wydłuża się czas palenia.

Klienci korzystają z usług setek mniejszych i większych firm, które zajmują się budową i instalacją kominków oraz wybierają spośród tysięcy modeli o różnych właściwościach i cenach. Poza tradycyjnymi, na rynku pojawiły się także elektryczne oraz ekologiczne kominki, które idealnie sprawdzą się w domu. Każdy z nich ma swoje plusy i minusy. Poniżej przedstawiamy wady i zalety każdego z nich.

Obudowa kominka - aranżacja

Kominek z wkładem

Tego typu kominek podłączany jest do komina. Wkład do niego może być żeliwny (droższy, ale trwały) lub ze stali (tańszy, ale gdy jeden element się zepsuje, zwykle trzeba wymienić wszystko). Warto decydować się na wkłady nie tańsze niż 3,5-4 tys. zł. Polecamy zwrócić uwagę na ten z tzw. płaszczem wodnym, który jest podłączany do centralnego ogrzewania. Jego korpus ma podwójne ścianki, natomiast przestrzeń między nimi jest wypełniona wodą. Nagrzewa się ona ciepłem z kominka i „wędruje” do instalacji grzewczej.

Efektowne są wkłady kominkowe przeszklone z trzech stron i narożne. Znajdziemy również modele z zaokrąglonymi (panoramicznymi) szybami, które przekazują więcej ciepła (40-45 proc.) niż płaskie (20-25 proc.). Dodatkowo, dają lepszy widok na ogień, ale kosztują już dużo więcej. Praktycznym rozwiązaniem są szyby samoczyszczące. Od wewnętrznej strony są pokryte przezroczystą warstwą metalu, od której odbija się ciepło.

Wybór jest duży, możemy też postawić na droższe modele kominków, z drzwiczkami typu open-close. Często mają dekoracyjne panele, za którymi ukryjemy całe palenisko, a także harmonijkowe ażurowe żaluzje, które umożliwiają regulację ilości ciepłego powietrza przekazywanego do wnętrz.

Tradycyjne kominki otwarte

Tradycyjne kominki, tzw. otwarte, oddają ciepło przez promieniowanie. I choć potrafią dać go wiele, to nie można równomiernie nimi ogrzać całych wnętrz, a tym bardziej - każdego pokoju w domu. Posiadając otwarty kominek nie możemy niestety regulować ilości oddawanego ciepłego strumienia.

Kominek z cegły to rozwiązanie, które zużywa dużo drewna, a do domu trafia zaledwie 20 proc. energii. Kolejnym minusem jest również to, że trzeba stale pilnować ognia, żeby strzelające iskry nie wywołały pożaru.

Kominek kaflowy to nowoczesny kominek, zamknięty w tradycyjnej formie. Znajdziemy mnóstwo kaflarni i firm zduńskich, które ręcznie wypalają masywne ceramiczne kafle o najróżniejszych kształtach, kolorach, wielkościach: podłużne, wzorowane na podlaskich, z huculskimi motywami, z wzorem koronki. Gdy chcemy kupić kominek nagrzewający się jak dawny piec, urządzenie powinniśmy zwrócić uwagę na modele z nieizolowaną obudową wkładu, która dłużej zatrzymuje ciepło.

Biokominek - aranżacja

Jest to niewątpliwie alternatywne rozwiązanie dla osób, które chciałyby cieszyć się ciepłem i blaskiem ognia mimo braku w mieszkaniu instalacji kominowej. Chociaż biokominki częściej są traktowane jako dekoracja niż efektywne źródło dostarczające ciepło, można je zamontować niemal wszędzie, także do niewielkiego domu. W zależności od naszych upodobań biokominek może być wolnostojący lub można zamontować go na ścianach w domu, mieszkaniu, salonie, sypialni na werandzie, piwnicy czy na poddaszu. Biokominek możemy również - w zależności od potrzeb - dowolnie przestawiać.

Biokominek to idealne rozwiązanie do wnętrz, w których nie można postawić tradycyjnego paleniska, dlatego świetnie sprawdzi się jako wyposażenie salonu. Na rynku dostępne są niewielkie modele biokominków na stół czy balkon (już od 200 zł), jak i większe, montowane na podłodze lub w ściennej wnęce. Biokominek ma charakterystyczny wygląd, jest trwały i może być wykorzystany na każdej przestrzeni. To nowoczesny kominek ekologiczny, który nie emituje dymu czy zapachu.

Mówi się, że biokominek to miejski odpowiednik zwykłego kominka, przeznaczony dla osób zabieganych, które nie mają czasu lub chęci na uporządkowanie i magazynowanie drewna, wymiatanie popiołu czy czuwanie nad czystością wokół paleniska. To kominek na biopaliwo, który wyróżnia przede wszystkim niska cena, prosta instalacja i łatwa obsługa. Dodatkowo, poza niewielką ilością dwutlenku węgla, w procesie spalania biopaliwa wydziela również parę wodną, dlatego może pełnić funkcję nawilżacza powietrza. Dodając olejki eteryczne, można uzyskać efekt domowej aromaterapii - taki kominek zapachowy świetnie sprawdzi się jako aranżacja salonu, wyjątkowego miejsca w naszym domu, w którym wspólnie spędzamy większość czasu.  Bio kominek idealnie nadaje się do salonu nowoczesnego, minimalistycznego czy klasycznego.

W przypadku biokominków, palenisko zwykle wykonane jest ze stali nierdzewnej i wyposażone jest w zasuwę regulującą intensywność płomienia. Nowsze modele wyposażone są także w tak zwany deflektor, dzięki któremu można zmienić kierunek strumienia ciepłego powietrza w wybraną przez nas stronę. Na rynku istnieje cały szereg najróżniejszych biokominków - szklanych, metalowych ceramicznych, kamiennych, czy też drewnianych. Także ich obudowa i wygląd mogą być przeróżne, dzięki temu wstawienie biokominka jest możliwe wszędzie, nawet w mieszkaniu czy domu o niewielkim metrażu.

Biokominek

Kominek na pellet

Jeśli mamy duży dom, możemy zdecydować się na zakup kominków na pellet. To bardzo praktyczne i ekonomiczne urządzenia, ponieważ są sterowane automatycznie. To bardzo wygodne rozwiązanie, które cieszy się w dodatku wielką wydajnością, a także i estetyką. Steruje się je podobnie jak kominek gazowy, ponieważ elektrycznie, a czasami nawet zdalnie, za pomocą pilota. Niestety - w większości przypadków - problemem jest to, że montując taki kominek musimy liczyć się z faktem że będzie nam potrzebne dodatkowe miejsce na pellet.

Kominek gazowy

Kominek gazowy to przede wszystkim takie urządzenie, które dostarcza ciepło. Jest też doskonałym elementem dekoracyjnym każdego wnętrza - nowoczesnego, jak i utrzymanego w stylistyce tradycyjnej. Aranżacje z nim dają wiele możliwości wystylizowania wnętrz. Mogą mieć bardzo dużą szybę, przez co mamy większe możliwości podziwiania ognia. Nie zajmują dużo miejsca, a co najważniejsze -można je wbudować w ścianę, również narożną, która dzieli dwa pomieszczenia.

Kominek tradycyjny

Wkłady kominkowe

Innym rozwiązaniem, dającym nieco większe możliwości grzewcze, są tak zwane wkłady kominkowe. Taki układ grzewczy nazywany jest systemem dystrybucji gorącego powietrza. Jednak możliwość podłączenia systemu gorącego powietrza mają jedynie kominki zamknięte, czyli te z zamkniętą komorą spalania. Ciepło w nich jest oddawane za pośrednictwem czynnika grzewczego, jakim jest powietrze. Unoszone ku górze powietrze jest rozprowadzane kanałami do innych pomieszczeń, a koszty inwestycyjne takiego obiegu naturalnego nie są zbyt wysokie. Pamiętajmy jednak, że system ten pozwala ogrzać maksymalnie cztery pomieszczenia, co przy większym metrażu może być uciążliwe.

Kominek z nadmuchem to jedna z możliwości, która pojawia się, gdy decydujemy się na wkłady kominkowe. Jednak zanim się zdecydujemy na zakup kominka z nawiewem ciepłego powietrza, należy sprawdzić, czym jest system DGP i jak działa takie urządzenie. To rozwiązanie rekomendowane do domków rekreacyjnych, ponieważ kominek z nawiewem jest odporny na działanie niskich temperatur. W dodatku w bardzo szybki i prosty sposób można go uruchomić. Polecany jest także do wysokich i wąskich domów, ponieważ ciepłym powietrzem ogrzewa pomieszczenie, w którym się znajduje oraz te nad nim.

Okazuje się jednak, że jeśli zamontujemy w systemie ogrzewania kominkowego specjalnie wygłuszoną turbinę elektryczną, która ze względu na swoją dużą przepustowość wymusi niejako przepływ gorącego powietrza, to jesteśmy w stanie ogrzać znacznie większą ilość pomieszczeń, niż w przypadku tradycyjnego kominka z wkładem kominkowym.

Kominek z płaszczem wodnym

W ostatnich latach niezwykle popularna stała się instalacja kominków z płaszczem wodnym. Taki kominek współpracujący z instalacją centralnego ogrzewania, to nowoczesne rozwiązanie o ogromnych walorach ekonomicznych, estetycznych i ekologicznych. Decydując się na tego typu rozwiązanie, nie musimy jednak rezygnować z zalet systemów zamkniętych. Wystarczy zastosować przeponowe wymienniki ciepła i podzielić obieg wodny na dwa niezależne obiegi. Wtedy nasz kominek pracuje w układzie otwartym, a instalacja grzewcza w układzie zamkniętym. Kominki z płaszczem wodnym mogą być zarówno podstawowym, jak i wspomagającym źródłem przekazującym ciepło instalacji centralnego ogrzewania w naszym domu, czy salonie.

Sztuczny kominek

Innym rozwiązaniem są kominki elektryczne i ekologiczne, które również sprawdzą się w salonie. Pierwsze z nich nie palą się prawdziwym płomieniem, ale realistycznie wyglądający ogień może w pierwszej chwili zmylić niejednego. Ich istotną zaletą jest to, że obsługiwane są zwykle za pomocą pilota – wystarczy jeden przycisk, by całe pomieszczenie rozbłysło jasnym światłem, a nawet by zmienić wysokość czy intensywność płomieni. Kominek elektryczny może również działać jako piecyk, czyli dawać siedzącym wokół osobom ciepło.

Oczywistą zaletą takiego rozwiązania jest wygoda – nie trzeba rozpalać kominka, przygotowywać drewna na opał ani dorzucać polan do ognia. Kolejną korzyścią jest bezpieczeństwo – wirtualnym ogniem nie można się poparzyć ani niczego podpalić. Ponieważ nie wymaga żadnych przewodów kominowych, można zainstalować go praktycznie wszędzie. Zużywa za to sporo energii elektrycznej. Sam zakup kominka nie jest jednak dużym wydatkiem – chociaż na rynku dostępne są egzemplarze za kilka tysięcy złotych, tańszy model można kupić już za kilkaset złotych.

Nowoczesne kominki ekologiczne palą się żywym płomieniem, ale podobnie jak elektryczny, nie potrzebują komina. Działają na prostej zasadzie: do specjalnego pojemnika wlewa się bioetanol, który pali się nie produkując popiołu czy nieprzyjemnych zapachów, a jedynie dwutlenek węgla w ilości podobnej do tej, którą wydycha dorosły człowiek. Ponad pojemnikiem zazwyczaj znajdują się ozdobne kamienie, na których tańczy płomień. Spośród różnych modeli można znaleźć te pełnowymiarowe i tradycyjne, jak i zupełnie małe, głównie okrągłe, otoczone szkłem, które stawiamy jako ozdobę na stoliku czy komodzie. Koszt kominka wacha się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Kosztowne jest też biopaliwo – to lepszej marki kosztuje ok. 20 zł za litr. Tańsze może przy spalaniu wydzielać nieprzyjemny zapach. 

Jaki rodzaj kominka wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli pieców, z tego względu wybór jest ogromny. Można wybrać m.in. wolnostojący kominek narożny czy modele z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz. Oznacza to, że palenisko ma zapewniony stały dopływ powietrza, zawierającego tlen niezbędny do procesu spalania. Aranżacja kominka narożnego jest również bardzo prosta. Zasady obowiązują podobne, jak przy innych rodzajach kominków.

Ciekawym rozwiązaniem jest również kominek wolnostojący z płaszczem wodnym. Podgrzewa on wodę zasilającą instalację centralnego ogrzewania. Jest alternatywą dla kotła na drewno, ale nie wymaga specjalnego miejsca w kotłowni. Inwestycja w takie urządzenie polega jedynie na zakupie nieco droższego wkładu kominkowego, który wyposażony jest w wymiennik ciepła umożliwiający podgrzewanie wody. W ten sposób kominek staje się kotłem. Może to być duża zaleta, ale także i kłopot. Wszystko zależy od instalacji centralnego ogrzewania, a kominki często nie mają odpowiednich zabezpieczeń.

Z kolei kominek wiszący to sposób dla osób, które nie mogą postawić na tradycyjne rozwiązanie. Nowoczesne kominki podwieszane dają wiele możliwości aranżacji. Inni mogą postawić na kominek z kartonu, którego aranżacja może być ciekawą zabawą dla całej rodziny np. przed świętami Bożego Narodzenia. Jeśli natomiast mamy małe mieszkanie, a koniecznie chcemy wprowadzić trochę przytulnego klimatu do domu warto postawić na kominek na wosk. To idealne małe rozwiązania, które sprawdzą się dla każdego.

Należy pamiętać, że najważniejsze przy wyborze kominka jest dostosowanie jego do indywidualnych wymagań. Przy tym powinno się poradzić specjalistów, którzy pomogą dobrać odpowiednie urządzenie, które wpisze się w nasz nowoczesny dom.

Minimalistyczny kominek

Ile kosztuje kominek?

To, ile wydamy na zakup kominka zależy m.in. od rodzaju obudowy oraz zastosowanego sterowania. Pierwszym kosztem jest zakup wkładu. Ich ceny są zróżnicowane i zależą od typu wkładu, zaawansowania technologicznego, materiału wykonania, producenta. Ceny wkładów kominkowych zaczynają się od 3000 zł za najprostsze modele. Górna granica jest ciężka do określenia, ponieważ designerskie wkłady z licznymi przeszkleniami mogą kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych. Poza wkładem konieczna jest również obudowa lub zabudowa kominka, chyba że decyduje się na model całkiem wolnostojący, który tak naprawdę jest piecem kominkowym.

Kominek - funkcje 

Zimowy wieczór, na zewnątrz mróz i śnieg. W domu zaś przyjemne ciepło i ogień skaczący po suchym drewnie. Kominki cieszą się w Polsce niesłabnącą popularnością od lat, dziś jednak można je znaleźć nie tylko w domkach jednorodzinnych, ale również w zwykłych mieszkaniach. Mogą mieć funkcję jedynie estetyczną, ale także brać udział w ogrzewaniu całego wnętrza. To rozwiązanie, które naprawdę warto rozważyć.

Podgrzewanie wody

Kominek z płaszczem wodnym umożliwia podgrzewanie wody użytkowej. Podgrzanie wody odbywa się wtedy na dwa sposoby. W układzie pojemnościowym z zastosowaniem pojemnościowego zasobnika z wężownicą lub w układzie przepływowym wtedy woda może być podgrzewana tylko w kominkach wyposażonych w płaszcz wodny i dodatkową wężownicę. Należy jednak pamiętać, że w układzie pojemnościowym choć bardziej podgrzejemy wodę to narazimy się na duże straty ciepłej wody.

Z rusztem i grillem

Współczesne kominki, to nie tylko źródła, które przekazują domowe ciepło. Mogą one także służyć za grill lub ruszt do pieczenia najrozmaitszych kulinarnych potraw. Wśród wielu nowych rozwiązań możemy odnaleźć modele ze specjalnym rusztem pozwalającym na pieczenie w kominku przy zamkniętych drzwiczkach.

Nowoczesny kominek - grzanie

Tradycyjne kominki nadają mieszkaniu niepowtarzalną atmosferę domowego ogniska, ale przede wszystkim mają bardzo praktyczne zastosowanie – ogrzewają. Najpopularniejsze są kominki powietrzne – ogrzane powietrze systemem przewodów dostaje się do innych pomieszczeń i je także ogrzewa. Może opierać się to na naturalnych zasadach cyrkulacji powietrza (cieplejsze jest lżejsze od zimnego) lub poprzez system wymuszony, czyli specjalne urządzenie wtłaczające powietrze w wybranym przez nas kierunku.

Cena takiego wkładu kominkowego (bez obudowy) może wynosić od 1 do 5 tys. złotych w zależności od marki, wielkości czy jakości użytych materiałów

Funkcję grzewczą spełniają również kominki wyposażone w płaszcz wodny. Produkowane przez spalanie ciepło nie ucieka przez komin, ale ogrzewa znajdujący się wewnątrz płaszcz wodny, który przekazuje temperaturę do centralnego ogrzewania i na potrzeby ogrzewania wody. Dzięki temu można ograniczyć nawet do 70 proc. zużycie gazu i oleju. Zazwyczaj stosuje się je jako część systemu hybrydowego (nie dostarczają całej energii), ale w obiektach sezonowych, takich jak domki letniskowe, mogą służyć jako samodzielne źródło ciepła. Tutaj ceny mieszczą się w przedziale od 5 do 10 tys. złotych.

Kominek aranżacje

Kiedy zdecydujemy się już, jaki typ kominka najbardziej odpowiada naszym potrzebom, trzeba jeszcze wybrać obudowę i jej aranżację. Tutaj głównym kryterium jest wystrój całego pomieszczenia. Wiele różnych firm produkujących wkłady kominkowe w swoim asortymencie posiada także osłonki, ale można także wybrać coś innej firmy lub wykonać obudowę na zamówienie.

Poza tradycyjnymi formami, coraz większym uznaniem cieszą się nowoczesne kształty, często oparte na wzorach geometrycznych. Jednym z pomysłów jest wstawienie kominka nie w ścianę, ale w słup znajdujący się na środku w salonie. Ma to jednak sens jedynie jeśli mamy naprawdę duży dom, gdzie dodatkowo taki kominek optycznie podzieli wnętrze na strefy.

Ściana z kominkiem - aranżacja

Nikt też nie powiedział, że aranżacja kominków musi być prosta. Wśród nowoczesnych stylizacji często pojawiają się półokrągłe kominki, zazwyczaj zamontowane na ścianach lub słupach o takim samym kształcie. Przeciwieństwem tradycyjnych kominków z kolumienkami i półką na rodzinne pamiątki są konstrukcje całkowicie płaskie, równe ze ścianą, kwadratowe lub prostokątne. To naprawdę ciekawe aranżacje, które sprawdzą się nie tylko w salonie, ale także w innych pomieszczeniach, które są nowoczesne. Jako obudowa kominka na ścianie sprawdzą się płytki marmurowe, beton, tradycyjna czerwona cegła czy kaflowa obudowa.

Ceny obudów do kominka są bardzo zróżnicowane w zależności od materiału, producenta czy kształtu. Zazwyczaj najtaniej jest, jeśli wkład i obudowę kupimy u tego samego producenta. Nie mamy wtedy też problemu z dopasowaniem obu części do siebie. Kolejne koszty to montaż i zapewnienie instalacji oraz paliwo – drewno, prąd lub biopaliwo. Koszt całości to wydatek rzędu kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych.

W chłodne, zimowe wieczory, gdy za oknem hula śnieg, lub – co bardziej prawdopodobne w przypadku naszego klimatu – siąpi deszcz, herbata przy ciepłym, przytulnym kominku wydaje się być jedyną słuszną opcją na spędzenie wolnego czasu. Nie tylko dom zyskuje niezwykle przyjemny klimat, ale i my możemy się zrelaksować przy kubku kawy patrząc na nowoczesny wystrój w naszym salonie.

Pamiętajmy także, że decydując się na montaż kominka, musimy pamiętać o tym, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury (Dz.U. nr 75 z dnia 15 czerwca 2002 r. poz. 690 z późniejszymi zmianami) kominek w naszym kraju nie może być jedynym źródłem ciepła w pomieszczeniach mieszkalnych.

wykończenie mieszkania z architektem
Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

2 Komentarze

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
 • Aneta Ziółkowska

  ja zastanawiam się na kominkiem gazowym a kominkiem na pellet - nie wiadomo kiedy ceny gazu pójdą w dół...

  22 listopada 2021, 13:38
 • Patirzok

  Do swojego salonu w stylu loftowym, wstawiłem kominek wolnostojący typu koza. Zamówiłem z kratki.pl. Solidnie wykonany, dobrze ogrzewa wnętrze i jest wizualny efekt wow.

  26 sierpnia 2019, 15:26

Artykuły powiązane

Nagrody i wyróżnienia

Nagroda Forbes 2022
Nagroda Forbes 2021
Nagroda Digital Excellence Awards 2022
Nagroda Laur Klienta 2023
Nagroda Dobry Pracodawca 2023
Nagroda Gazele Biznesu 2023