Jak urządzić kuchnię z salonem: aneks kuchenny w salonie 15, 20, 30 m2
Średnia ocen 4/5 na podstawie 62 głosów
To nowoczesne i funkcjonalne rozwiązanie sprawdzi się w różnego typu nieruchomościach. Może być wykorzystane zarówno w dużych mieszkaniach, jak i lokalach o niewielkim metrażu. Co powinno się znaleźć w przestrzeni typu kuchnia z salonem? Jak urządzić takie wnętrze? Na co zwrócić szczególną uwagę? Sprawdź.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- jak połączyć kuchnię z salonem
- jak urządzić kuchnię z salonem
- jakie są zalety połączenia salonu z kuchnią
Salon z kuchnią - zalety
Rezygnując ze ścian działowych, zyskuje się dużo miejsca. Projekt kuchni w tym przypadku zakłada, że przestrzeń przestaje być tylko miejscem przygotowania posiłków, tworząc spójną całość z salonem oraz spełniając wiele innych funkcji, jak choćby integrację domowników. Bez względu na to, czy jest to kuchnia w aneksie, czy też duża rodzinna kuchnia połączona z jadalnią i pokojem dziennym. Dla jednych to rozwiązanie-marzenie, dla fanów tradycyjnych przestrzeni kuchennych - aranżacja nie do przyjęcia.
Pomysłów na aranżację salonu z kuchnią jest wiele. Dziś chętnie dzielimy się zdjęciami naszych wnętrz w sieci, więc znajdziesz tam mnóstwo inspiracji. Pamiętaj jednak, że na otwartej przestrzeni każdy nawet najmniejszy detal ma znaczenie, zarówno w kuchni, jak i w salonie. Urządzając część kuchenną, nie zapominaj o części wypoczynkowej i odwrotnie. Meble podobnie, jak kolory ścian czy podłoga powinny ze sobą współgrać na obu przestrzeniach.
I choć podłoga może być wykonana z innego materiału niż w salonie, to jednak identyczna z pewnością optycznie powiększy powierzchnię. Ciekawym rozwiązaniem są także przemyślane akcenty. Część jadalna wyda się bardziej przytulna, jeśli zastosujemy inny rodzaj podłogi np. z drewnianych desek lub gdy dodatkowo pokryjemy ją miękką wykładziną. Tak zaprojektowane kuchnie i salony zachęcają do tego typu rozwiązań. Tworzą idealną przestrzeń do domowego wypoczynku i wspólnego spożywania posiłków.
Jak urządzić kuchnię z salonem? Inspiracje i przykładowe aranżacje
Jak urządzić salon z kuchnią otwartą? Sprawdź nasze propozycje.
- Takie pomieszczenie powinno być zarówno funkcjonalne, jak i reprezentacyjne. Zanim przejdziemy do wyboru mebli, stwórzmy przemyślany projekt. W tym zadaniu może pomóc architekt lub skorzystanie z programów graficznych.
- Zdecydujmy się na konkretny styl aranżacyjny. Wybierając elementy wyposażenia, powinniśmy pamiętać o spójności kolorów i dodatków. Przy dopracowywaniu szczegółów należy pamiętać o odpowiednim oświetleniu oraz neutralnej kolorystyce. Jasne kolory dodają lekkości i optycznie powiększają każdą przestrzeń.
- Możemy pokusić się o wizualizację 3D. Aneks warto oddzielić od reszty pomieszczenia wyspą kuchenną lub stołem z krzesłami. Wówczas wyodrębnimy przy okazji przestrzeń jadalnianą.
Jak urządzić salon z aneksem kuchennym 30 m2?
Kluczowa zasada brzmi: funkcjonalność, ergonomia oraz spójność. Jak urządzić pokój z aneksem kuchennym o łącznej powierzchni 30 m2? Projekt powinien być dobrze przemyślany i dopracowany w każdym szczególe. Istotne znaczenie ma wybór oraz rozmieszczenie mebli czy sprzętów AGD. Wszystko powinno do siebie pasować i dawać wrażenie spójności. Powierzchnia 30 m2 w zupełności wystarcza do stworzenia funkcjonalnej przestrzeni. Na takim metrażu można stworzyć niewielką wyspę z miejscem na blat kuchenny. Bez trudu zmieści się także stół, narożnik czy stolik kawowy.
Jak urządzić salon z aneksem kuchennym 20 m2?
Aranżacja takiego pomieszczenia jest większym wyzwaniem. Doskonale zdają sobie z tego sprawę właściciele niewielkich mieszkań w bloku. Jak urządzić pokój z aneksem kuchennym 20 m2? Podczas aranżacji warto zwrócić szczególną uwagę na nasze potrzeby. Musimy też pamiętać o kilku kwestiach. Jak urządzić aneks kuchenny z salonem 20 m2? Najlepiej postawić niewielki stół z krzesłami i zrezygnować całkowicie z dekoracji stojących, ciemnych kolorów oraz finezyjnych zdobień. W takim miejscu nie może panować wrażenie chaosu.
A jak urządzić salon z aneksem kuchennym 25 m2? Dodatkowe 5 m2 może być wystarczające do zaaranżowania niewielkiej jadalni. W tym przypadku sprawdzi się składany stół lub mały blat z przeznaczeniem dla 2 osób.
Jak urządzić salon z aneksem kuchennym 15 m2?
Przede wszystkim warto wykonać projekt pod indywidualne zamówienie. Umożliwi to stworzenie praktycznego i przytulnego wnętrza. Jak urządzić mały salon z aneksem kuchennym? Wnętrze powinno być zaprojektowane w jasnych kolorach, które dodają lekkości i optycznie powiększają każdą przestrzeń. Najlepiej sprawdzi się biel oraz odcienie szarości. Jak urządzić małą kuchnię z salonem 15 m2? Warto dokładnie zaplanować układ mebli i dobrać odpowiedni styl dekoracji. W takim pomieszczeniu przyda się zwłaszcza zabudowa kuchenna w delikatnym i jasnym odcieniu, duży narożnik oraz stolik kawowy.
Styl klasyczny do salonu z kuchnią
Salon z kuchnią w stylu klasycznym to królestwo eleganckich, finezyjnych i dopracowanych rozwiązań. Takie projekty to wymarzony styl dla miłośników starych, zabytkowych mebli, ciepłych kolorów ziemi i zdobionych materiałów. Decydując się na urządzenie kuchni z salonem w stylu klasycznym, zdecydowanie możesz poszaleć z dodatkami.
Jeśli zdecydujesz się na taki wystrój, warto wtedy wybrać się na pchli targ w poszukiwaniu staroci, które pięknie wkomponują się w całość aranżacji. Nic nie będzie cieszyło oczu bardziej niż upolowana stara komoda czy kredens, pamiętające odległe czasy (warto pokusić się także o modne ostatnimi czasy odnawianie staroci). Nie zapominaj jednak, że wszystko powinno tworzyć spójną całość i pasować do siebie stylem. O ile można tu sobie pozwolić na szaleństwo z dodatkami, o tyle kolory powinny być stonowane. Świetnie sprawdzą się odcienie bieli, beże, brązy i butelkowa zieleń.
Nie zapomnij o przytulnych, wygodnych poduchach, narzutach, czy miękkich zasłonach. Jeśli masz dużo miejsca do zagospodarowania w kuchni z salonem, dobrze sprawdzi się zdobiony, ciężki stół w komplecie z dopasowanymi krzesłami. Wybierając sprzęt AGD do kuchni, pamiętaj, aby stylem nawiązywał do tworzonego przez Ciebie klimatu. Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych rozwiązań w stylu retro, które świetnie dopasują się do takiej aranżacji kuchni. Taki design sprawdzi się w wielu mieszkaniach i spodoba się fanom klasyki. To także rozwiązania funkcjonalne, w których znajduje się mnóstwo miejsca do przechowywania.
Kuchnia z salonem w stylu prowansalskim
Jeśli powyższa aranżacja salonu z kuchnią Ci się podoba, jednak czegoś w niej brakuje, warto sięgnąć po kolory i styl prowansalski. Takie wnętrza szybko podbiły serca Polaków, którzy tłumnie zaczęli aranżować kuchnię z salonem właśnie w tym stylu. Dlaczego ten design tak się spodobał? Przede wszystkim wprowadził dużo światła, jasności, ale też bardziej rodzinnej atmosfery do wnętrza i kuchni. Dominują tutaj biel i pastele, fiolety oraz barwy naturalne.
Jeśli Twoja kuchnia z salonem zostanie tak zaprojektowana, musisz pamiętać o wykorzystaniu naturalnych surowców - zwłaszcza drewna i kamienia. Można z nich wykonać meble, podłogi czy blat kuchenny. Warto pokusić się o różne wzory, zwłaszcza kwiatowe, np. decoupage na doniczkach czy malunki na białych meblach. Salon z kuchnią w stylu prowansalskim to także dodatki: kwiaty, poduszki, ramki, zioła. Wszystko przywodzi na myśl sielską atmosferę przedmieść i letnich rezydencji.
Salon z kuchnią w stylu prowansalskim sprawdzi się zwłaszcza jeśli lubisz codzienny kontakt z kwiatami i dużą ilością roślin. Taka stylistyka jest bardzo pozytywna i od rana nastraja w dobry humor, a dodatkowo - stwarza mnóstwo możliwości projektu wnętrza. Tu nic nie musi być idealne - farba na meblach może być poprzecierana, dna garnków nieco starte, poduszki w łatki. Po prostu widać, że tu się żyje! Taka kuchnia z salonem to wymarzone miejsce dla optymistów! Wystarczy dodać do tego odpowiednie oświetlenie, kilka niezbędnych urządzeń w starym stylu typu lodówka, piekarnik i mamy przepiękny projekt wnętrza.
Salon z kuchnią w stylu skandynawskim
Jeśli mowa o wykorzystaniu naturalnych materiałów, nie może oczywiście zabraknąć stylu skandynawskiego. Król minimalizmu to druga najchętniej wybierana przez Polaków aranżacja salonu z kuchnią. Niewiele tu potrzeba, aby stworzyć takie wnętrze. Głównym składnikiem jest unoszący się wszędzie zapach surowego drewna.
Stawiając na taki design, warto zdecydować się na zabudowę wszelkiego rodzaju sprzętu, aby nie psuć harmonii minimalizmu. Pamiętaj, że taka aranżacja salonu z kuchnią wymaga maksymalnego ograniczenia dodatków. Najlepiej na widoku zostawić jedynie niezbędne rzeczy, które są potrzebne w salonie z kuchnią.
Najbardziej elegancką formą stylu skandynawskiego jest połączenie bieli z jasnymi drewnianymi meblami. To iście minimalistyczne wnętrze. Wskazane są biele, szarości, granaty - wszystkie przygaszone, spokojne, zamazane. Minimalizm panuje również w zakresie wzornictwa - salon z kuchnią powinien zostać pomalowany na jednolite kolory. Wskazana jest rezygnacja z płytek, wzorzystych dywanów, plakatów i innych tego typu elementów wnętrza. Liczy się prosty projekt kuchni i jego minimalistyczne wykonanie. Chodzi o utrzymanie harmonii.
Kuchnia z salonem - aranżacja nowoczesna
Fanom modernizmu i nowoczesnych rozwiązań spodoba się propozycja kierowania się zasadą im mniej, tym lepiej. Minimalizm w tym przypadku sprawdzi się bowiem najlepiej. Projektując i urządzając salon z kuchnią w stylu nowoczesnym, powinieneś ograniczyć się do potrzebnego minimum.
Wszystkie zbędne elementy są niemile widziane. Zaczynając od ścian – kolory, które sprawdzą się najlepiej, to biele, beże, szarości i czerń. Chodzi zarówno o projekt kuchni, jak i barwy w salonie. Oczywiście nowoczesne rozwiązania wykorzystują też mocne kolory, dodając wnętrzu dynamizmu, i tym samym przełamując nudę. W odróżnieniu od stylu klasycznego, styl nowoczesny to proste formy, nieliczne dodatki, wykorzystanie wzorów geometrycznych, przestrzeń i dużo światła. Liczy się odpowiednie oświetlenie. Służą do tego nowoczesne lampy czy żarówki lub taśmy LED.
Meble kuchenne powinny być przede wszystkim funkcjonalne, proste, o gładkich powierzchniach. Dotyczy to również mebli znajdujących się w części salonu. Ciekawym pomysłem są też lakierowane fronty. Decydując się na dodatki, zwróć uwagę, aby pozbawione były zdobień, zawijasów, czy zbędnych wzorów. Aranżacja salonu z kuchnią w stylu nowoczesnym musi być przede wszystkim prosta i funkcjonalna. Wybierając sprzęt AGD, możesz pokusić się o najnowocześniejsze rozwiązania w modernistycznym stylu. Świetnie wpasują się one w klimat wnętrza i nadają charakteru, jaki potrzebuje tego typu projekt. Takie rozwiązanie sprawdzi także w salonie z kuchnią - te nowoczesne pozwolą korzystać z dobrodziejstw urządzeń, które staną się częścią inteligentnego domu.
Salon z kuchnią w stylu industrialnym
Kuchnia z salonem w lofcie? To projekt zdecydowanie dla miłośników industrializmu. Najważniejszą cechą tego stylu jest przestrzeń. Jeśli jesteś posiadaczem wysokiego mieszkania z bardzo dużymi oknami lub loftu i chciałbyś, aby aranżacja kuchni z salonem była oryginalna i ciekawa, nie zapominaj o kilku ważnych elementach.
Salon z kuchnią w stylu industrialnym to przede wszystkim minimalizm połączony z przemysłowymi dodatkami. Tu także idealnie sprawdza się zasada im mniej, tym lepiej. Nie ma miejsca na zdobienia, koronki i róże. Idealnie sprawdzi się cegła, drewno i szary beton, umieszczone zarówno w kuchni, jak i salonie. O ile w poprzemysłowych fabrykach efekt ten jest stosunkowo prosty do osiągnięcia, o tyle stworzenie takiego wnętrza od podstaw wymagało będzie sporego nakładu finansowego. Można to jednak obejść, decydując się na jasne wnętrze w kolorach bieli lub szarości i dopełnienie go industrialnymi dodatkami, takimi jak wystające kable, warsztatowe kontakty i odpowiednio dobrane oświetlenie (najlepiej “nagie” żarówki z widocznym żarnikiem, bądź reflektory w stylu retro).
Salon z kuchnią w stylu industrialnym to zwłaszcza proste i funkcjonalne meble - kładzie się nacisk na praktyczność, a nie wygląd. W kuchni możesz wykorzystać kamień. Pięknie sprawdzą się kamienne surowe blaty i dostosowane do stylu sprzęty AGD, najlepiej w zabudowie, aby nie zakłócać minimalistycznego porządku. Charakteru doda też specjalnie dobrana armatura czy głęboki zlew z przemysłowym kranem. Dobrym rozwiązaniem będzie również wyspa oddzielająca kuchnie, która zostanie obudowana jednym z surowych materiałów. To doskonały projekt wnętrza dla tych, którym marzy się kuchnia z salonem z czerwonej cegły, surowego betonu czy starego kamienia.
Kuchnia z salonem - jak połączyć?
Pomocnym elementem łączącym oba pomieszczenia stać się mogą tzw. wyspy kuchenne. Stanowią jednocześnie roboczy blat, kuchenkę lub przyjemny domowy barek, pełniący w dzień funkcje śniadaniowego stolika. Kuchnie otwarte na salon z wyspą nie powinny być przesadnie rozbudowane i wyeksponowane, dlatego, zamiast o otwartych półkach warto pomyśleć o zamkniętych szafkach i prostych formach.
Aranżując taki projekt kuchni, powinieneś przede wszystkim zastanowić się, co tak naprawdę poza funkcjonalnością chcesz uzyskać. Czy pragniesz oddzielić część kuchenną od wypoczynkowej, czy też integrować obydwa pomieszczenia. Co ciekawe, zastosowanie wyższego barku pozwoli optycznie oddzielić kuchnie od salonu.
Jakie inne rozwiązania można zastosować? Ciekawy efekt oddzielenia uzyskamy również poprzez zamontowanie nad częścią kuchenną efektownego okapu. Modnym rozwiązaniem w ostatnich latach stało się fantazyjne obniżanie i malowanie części sufitu. Takie kuchnie zyskują na popularności.
Salon z kuchnią - spójny projekt to podstawa
Aranżacja kuchni z salonem wymaga, by obydwa elementy pomieszczenia utrzymać w jednym, spójnym stylu. Warto więc zastanowić się, co najlepiej będzie pasowało do Twojego gustu, ale też potrzeb. Bo może duża ilość dodatków to nie Twoja bajka, choć bardzo Ci się podoba styl klasyczny? Albo nie masz ręki do kwiatów i ziół? Można oczywiście pokusić się o połączenie dwóch styli, jednak trzeba zrobić to umiejętnie. Dlatego, czasem lepiej zostawić aranżację kuchni z salonem architektom.
Pamiętaj, że moda przemija - kiedyś te wszystkie rustykalne i nowoczesne style zwyczajnie zaczną być passé. Dlatego, jeśli nie jesteś zdecydowany, lepiej utrzymać pomieszczenia w stylu minimalistycznym, który łatwo przearanżować, zmienić, dostosować i dopasować. Nie trzeba też pozbywać się masy dodatków, bo zwyczajnie ich nie ma. Salon z kuchnią, który wyróżniają praktyczne rozwiązania, sprawdzi się zawsze i wszędzie oraz nie będzie wymagał remontu przez wiele lat.
Ponadto istotną kwestią projektowania i wyposażania kuchni i salonu mogą być również koszty. Kuchnia z salonem to wszakże jedno pomieszczenie podzielone na dwie części, z których każda ma inne przeznaczenie, ale musi być spójna. Dlatego nie zawsze może udać się ich aranżacja w tej samej konwencji. Niektóre modne meble czy dodatki w konkretnym stylu mogą być dość drogie i słabo dostępne. Problemem też jest moda na aranżację albo salonu, albo kuchni w danej konwencji. Wtedy szybko okaże się, że potrzeba mebli na zamówienie, które są sporo droższe. Dlatego, aby cieszyć się kuchnią z salonem przez długie lata, warto przemyśleć dokładnie ich wystrój.
Jak urządzić kuchnię z salonem: podsumowanie
Podstawowym błędem jest brak spójności stylistycznej, w tym mieszanie różnych stylów aranżacyjnych. Jak urządzić mały aneks kuchenny z salonem? Przede wszystkim należy zrezygnować z ciężkich i topornych mebli oraz elementów dekoracyjnych. Niewskazane jest także mieszanie kolorów, ponieważ może to skutkować wrażeniem bałaganu. Aranżując niewielkie pomieszczenie, trzeba pamiętać o zwróceniu uwagi na wszystkie szczegóły. Z reguły decydują one o efekcie końcowym.
Dziennikarka, redaktorka, copywriterka. Specjalizuje się w tematyce nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych oraz aranżacji wnętrz. Z portalem RynekPierwotny.pl i GetHome.pl współpracuje od 2019 roku.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ: