Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Jak urządzić mieszkanie w stylu nowoczesnym?

Anita Gawlewicz - RynekPierwotny.pl
Anita Gawlewicz - RynekPierwotny.pl

Data publikacji: 26.12.2018, Data aktualizacji: 01.09.2022

5 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 38 głosów

Styl nowoczesny
Czym się charakteryzuje styl nowoczesny? Jak urządzić mieszkanie w tej aranżacji? Podpowiadamy na RynekPierwotny.pl!

Nazwa “styl nowoczesny” dla wielu osób jest myląca. Są oni zaskoczeni, kiedy dowiadują się, że w istocie chodzi o pewien odłam modernizmu, który powstał na początku XX wieku. Wielu utożsamia go bowiem ze stylem współczesnym, tymczasem styl nowoczesny odnosi się nie tylko do konkretnego przedziału czasowego, ale zawiera również zbiór zasad, którymi trzeba się kierować przy jego aranżacji.

Główną regułą jest minimalizm. Styl nowoczesny został wypracowany przez antagonistów dotychczasowych aranżacji przeładowanych ozdobami, dodatkami, ostrą i różnorodną kolorystyką… Wprowadził do wnętrz prostotę, lekkość ale i dużo przestrzeni oraz światła.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jakie są cechy charakterystyczne stylu nowoczesnego
  • jak urządzić poszczególne pomieszczenia właśnie w tym stylu
  • czy zawieszając lustro optycznie powiększymy wnętrze 

Czym charakteryzuje się styl nowoczesny?

Poza powyższymi cechami, czyli lekkością, minimalizmem, prostotą i dużą ilością światła, warto wymienić również funkcjonalność. Każda rzecz umieszczona w pomieszczeniu powinna pełnić określoną funkcję. Mebel jest tu zarazem ozdobą i estetycznym dodatkiem. Jeśli więc chcemy urozmaicić wnętrze, lepiej umieścić w nim stolik o ciekawym designie niż np. figurkę kota. Istotna jest również jakość materiałów i dbałość o szczegóły.

Styl nowoczesny lubi symetrię i geometryczne eksperymenty. O ile jednak zasada eksperymentowania jest dopuszczalna w formie, o tyle w kolorystyce raczej niewskazana. Podstawowymi kolorami stylu nowoczesnego są: biel, beż, szarość, brąz. Można pokusić się o dodatki w intensywniejszych odcieniach: złotym, srebrnym, fuksji czy indygo. Niemniej powinniśmy postawić maksymalnie na 2 “odstające” kolory od całości, zamiast tworzyć kolorową mozaikę.

Czym charakteryzuje się styl nowoczesny rynekpierwotny.pl IKEA
źródło: IKEA

Salon - styl nowoczesny

Stworzenie salonu w stylu nowoczesnym może wydawać się proste, jednak takie nie jest. Najtrudniejszą rzeczą okazuje się wybór mebli i dodatków w określonych odcieniach, o konkretnej funkcji. Najlepiej, by ich forma wybijała się na pierwszy plan, jednocześnie nie utrudniając korzystania z przedmiotu.

O ile zatem kanapę jesteśmy w stanie dość szybko wybrać (można posiłkować się stylem skandynawskim), o tyle na poszukiwanie designerskiej półki na książki, lampy czy stolika kawowego trzeba przeznaczyć więcej czasu. W salonie w stylu nowoczesnym istotna jest również jakość. I choć można urządzić pomieszczenie tanim kosztem, wybierając się do Ikei, warto skusić się choć na kilka drobiazgów od projektantów z wyższej półki cenowej. Wyznacznikiem stylu nowoczesnego jest bowiem również wysoka jakość.

Salon - styl nowoczesny rynekpierwotny.pl IKEA
źródło: IKEA

Kolejną trudnością przy urządzaniu salonu w stylu nowoczesnym jest umiejętność trzymania się zasad tego stylu. Niestety wiele osób, nie znając ich dokładnie, tworzy miszmasz złożony z różnych stylów współczesnych, a co za tym idzie - zakłóca harmonię. Aby uniknąć tego problemu, można przejrzeć zdjęcia oraz porady w internecie lub też zatrudnić architekta wnętrz.

Kuchnia - styl nowoczesny

Kuchnia w stylu nowoczesnym oznacza najczęściej połączenie drewna ze szkłem i metalem. To właśnie tu jest miejsce dla tych wszystkich specyficznie wyglądających krzeseł (np. barowych) oraz stołów. W kuchni styl nowoczesny oznacza zdecydowane podkreślenie funkcjonalności tego pomieszczenia. Przydatne więc będą np. szafki cargo, ale i dobrej jakości oświetlenie, którego rozmieszczenie nie pozostaje bez znaczenia. Dominuje kolor biały, ew. wzbogacony o beże czy brązy. Kuchnia w stylu nowoczesnym jest maksymalnie minimalistyczna.

Rolę ozdób spełnią krzesła i lampy, ewentualnie wyspa kuchenna. Można pokusić się również o słoiczki na przyprawy i butelki na octy/oliwy w nietypowych kształtach. Co istotne, na kuchennych oknach dopuszczalna jest jedynie roleta (żadnych firanek i zasłon, karniszy). Obecność kwiatów i ziół będzie się mocno kłócić z resztą aranżacji. Dlatego, jeśli zależy nam na dużej ich ilości, można wybrać inny wystrój. Z pewnością lepiej do kuchni w stylu nowoczesnym będzie pasować ogród zamknięty w słoju czy szklanej butelce.

Kuchnia - styl nowoczesny rynekpierwotny.pl IKEA
źródło: IKEA

Łazienka w stylu nowoczesnym

Podobnie jak w przypadku kuchni, łazienka w stylu nowoczesnym również musi zachować maksimum funkcjonalności. Ponieważ zazwyczaj jest to najmniejsze pomieszczenie w mieszkaniu, dominuje tu kolor biały urozmaicony złotym, stalowym, brązem czy beżem. Nieodmiennie to forma stanowi ozdobę. Wanna, umywalka czy szafka mogą zatem przybrać rozmaite kształty, podobnie jak lampy. Oczywiście pod warunkiem, że nie przytłoczą reszty pomieszczenia. Idealna łazienka w stylu nowoczesnym posiada dodatkowo okno, które ją doświetla. Niestety większość z nas musi radzić sobie ze sztucznym oświetleniem.

Warto pamiętać również, że właśnie tu najefektywniej wykorzystamy lustro. Powinno być duże, pozbawione ramy. Takie lustro nie tylko optycznie powiększy nam pomieszczenie, ale również przyozdobi łazienkę. Styl nowoczesny kieruje się zasadą minimalizmu, jednak w pomieszczeniu, w którym się myjemy, potrzebne są rozmaite przedmioty - od uchwytu na papier toaletowy, aż po kosz na odpadki higieniczne. Warto zadbać również o ich wygląd i postawić na kolor stalowy, złoty czy beżowy. Jakość materiałów też nie jest bez znaczenia.

architekci

Sypialnia w stylu nowoczesnym

Centralny punkt sypialni powinno zajmować łóżko, którego rama może być stalowa lub drewniana. Drugą istotną sprawą w sypialni w stylu nowoczesnym są meble. Warto tu postawić na wersje zabudowane, których front będzie stanowić lustro. Dzięki temu nie tylko optycznie powiększymy pokój, ale również sprawimy, że odbijające się światło dodatkowo go oświetli.

Sypialnia w stylu nowoczesnym powinna być utrzymana również w tonacji bieli, beżu czy szarości. Tu jednak można bardziej poszaleć z dodatkami. Zakup kilku lamp, w tym na stoliki nocne, o nietypowej formie to początek tegoż szaleństwa. Dużą rolę w aranżacji cały czas odgrywa kształt i to nim przede wszystkim powinniśmy się bawić. A więc szafki nocne, stoliki, krzesła, półki - wszystkie te meble mogą zachwycać nietypową formą.

Jeśli szukamy mebli do sypialni w stylu nowoczesnym, najlepszym wyjściem będzie udanie się do odpowiednich sklepów lub nawet galerii, w których je znajdziemy. Poszukiwania na pchlim targu mogą zakończyć się niepowodzeniem, jeżeli chcemy ściśle trzymać się zasad wystroju naszej sypialni. Styl nowoczesny jest dość surowy, więc mogą nas razić wszelkie ozdobne pufy czy przesadnie zdobione szafki. Pamiętajmy jednak, że kilka świec w kolorze indygo czy poduszka o barwie fuksji mogą dodać charakteru naszej sypialni w stylu nowoczesnym.

Sypialnia w stylu nowoczesnym rynekpierwotny.pl IKEA
źródło: IKEA

Wszystkie zdjęcia do artykułu dostarczyła IKEA. Poszczególne elementy wyposażenia wnętrz dostępne są w ofercie sklepu.

aranżacja mieszkania z architektem

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Życie bez długoterminowych zobowiązań finansowych jest znacznie prostsze. Dlatego wielu kredytobiorców decyduje się na spłacenie długu przed wyznaczonym terminem. Kto najczęściej dokonuje częściowej lub całkowitej spłaty kredytu? Dlaczego warto o tym pomyśleć? Czy można uzyskać zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu? Wyjaśniamy.

      29 lutego 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Garderoba jest miejscem, do którego zaglądamy codziennie. Coraz częściej zastępuje duże szafy i komody w nowocześnie zaprojektowanych mieszkaniach i domach. Takie pomieszczenie powinno być zaaranżowane w przemyślany sposób, tak by wszystko, co potrzebne znaleźć nawet w pośpiechu. Czym charakteryzuje się funkcjonalna garderoba? Jak urządzić stylowe pomieszczenie o niewielkim metrażu? Wyjaśniamy.

      07 lutego 2024

      Dagmara Osińska

    • Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Sprzedać czy nie sprzedać? Oto jest pytanie. Decyzja o zbyciu własnej nieruchomości nigdy nie należała do najprostszych. Uzyskanie satysfakcjonującej ceny zależy bowiem od wielu czynników. Istotny jest popyt na rynku, wielkość oferty mieszkaniowej, dostęp do kredytów hipotecznych czy ogólna sytuacja gospodarcza. Zatem czy aktualna sytuacja na rynku nieruchomości to dobry moment na sprzedaż nieruchomości? Tego dowiesz się w naszym tekście.

      26 stycznia 2024

      Marcin Moneta

    • Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Zadbany ogród powinien być starannie pokryty trawą w soczyście zielonym kolorze. Utrzymanie pięknej zieleni wymaga jednak sporych nakładów pracy oraz cierpliwości. Jak dbać o trawnik wiosną, latem i w okresie jesienno-zimowym? Przedstawiamy najważniejsze zasady pielęgnacji.

      19 stycznia 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023