Mieszkanie w stylu klasycznym - jak urządzić?

Data publikacji: 29.07.2021, Data aktualizacji: 12.05.2022
Średnia ocen 4/5 na podstawie 2 głosów
:format(jpg)/articles/gallery/image/11933/styl-klasyczny-charakterystyka_243397.jpg)
Klasyka jest wciąż na czasie. Doskonałym tego przykładem są eleganckie i przytulne mieszkania, w których panuje harmonia oraz prostota. Styl klasyczny stawia na symetrię i równowagę w aranżacji domowej przestrzeni. Nawiązuje do tradycji, która sięga czasów starożytnych. W klasycznych wnętrzach dominują stonowane kolory, meble z solidnym materiałów, sztukaterie, eleganckie oprawy świetlne, lustra w rzeźbionych ramach czy szlachetne tkaniny.
Czy subtelna elegancja musi być nudna? Na czym polega fenomen klasyki w wystroju domowych pomieszczeń?
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- jakie są cechy charakterystyczne stylu klasycznego
- do jakiej kultury nawiązuje
- jak urządzić wnętrza w tym stylu
Styl klasyczny w architekturze
W Europie rozwijał się już od czasów starożytnych. Styl klasyczny nawiązuje do architektury starożytnej Grecji i Rzymu, która wyróżniała się motywami meandrującymi, liści akantu czy biało-czarnej szachownicy na posadzce z kamienia. Z pełnym przekonaniem można stwierdzić, że na cechy dzisiejszych aranżacji istotny wpływ miał właśnie klasycyzm. Czerpanie ze wzorców piękna obowiązujących w epoce XVIII wieku stało się inspiracją do tworzenia modnych konsoli, łukowych ścian oraz elementów wyposażenia typu dekoracje okienne, tkaniny obiciowe i tapety.
Klasycznymi możemy też nazwać pomieszczenia inspirowane szlacheckimi dworkami, jak również utrzymane w stylu angielskim czy biedermeierowskim. Ponadczasowa klasyka nie przemija i opiera się wszystkim trendom! W stylistykę biedermeierowską idealnie wpisują się meble z drewna giętkiego oraz jasnymi obiciami w motywy kwiatowe. Natomiast do stylu angielskiego można zaliczyć ciemne biurka, komody i biblioteczki czy materiały obiciowe utrzymane w kolorystyce zieleni lub bordo. W wielu projektach dodaje się też grube tapicerki o kwiatowym wzorze, które nadają domowej przestrzeni przytulnego klimatu.

Styl klasyczny – cechy
Co takiego łączy wszystkie powyższe inspiracje? Styl klasyczny we wnętrzach cechuje harmonia, umiar, prostota oraz powaga. Niewątpliwym jego atutem jest ponadczasowość, czyli odporność na zmieniające się trendy w aranżacji wnętrz. Istotne znaczenie ma zasada symetrii. Chodzi przede wszystkim o symetryczne ustawienie mebli i elementów wykończenia czy wyposażenia przestrzeni domowej.
Klasyczny wystrój cechuje stonowana i ciepła kolorystyka charakterystyczna także dla stylu skandynawskiego, czyli odcienie kremowe, beżowe, brązowe, szare. Dużą popularnością cieszy się biel przełamana szlachetną czerwienią, purpurą, złotem, ciemną zielenią bądź granatem. W stylowo urządzonym wnętrzu nie ma miejsca na jaskrawe i neonowe barwy. Warto również wspomnieć o stylu modern classic, stanowiacym połączenie klasycznych wnętrz i stylu glamour.
Styl klasyczny w mieszkaniu
Pod tym określeniem kryje się jakość wybieranych materiałów oraz mebli. Mieszkanie w stylu klasycznym przypadnie do gustu każdemu, kto docenia elegancję, minimalizm, dobry smak, komfort i tradycję. Trudno sobie wyobrazić, że nie ma w nim płytek z marmuru lub granitu oraz elementów wykonanych z najlepszych gatunków drewna. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by we współczesnym domu znalazły się również modernistyczne akcenty i detale. Oryginalnym dodatkiem są zwłaszcza szklane wstawki, ozdobne tapety oraz dywany.
Mieszkanie w klasycznym stylu stanowi połączenie tradycji ze współczesnością. W tym przypadku należy pamiętać o zachowaniu harmonii i prostocie w doborze ozdobnych elementów. Czasami mniej znaczy więcej! Dlatego warto zdecydować się na maksymalnie dwa ulubione i ekstrawaganckie dodatki. Nad wyraz efektownie prezentują się stylizowane świeczniki oraz kryształowe żyrandole lub modele w kształcie lampy naftowej. W takim wydaniu oświetlenie elektroniczne wygląda bardzo oryginalnie. Ciekawym rozwiązaniem są także ozdobne rozety na suficie, które nadają sypialni niepowtarzalnego charakteru.

Styl klasyczny – salon
W centralnym punkcie pokoju dziennego powinna się znaleźć kanapa lub komplet wypoczynkowy. Meble typu regały z książkami najlepiej ustawić na przeciwległych ścianach. Na suficie ciekawie prezentuje się sztukateria czy stiuk. Warto też postawić na styropianowe panele dekoracyjne, drewniany stolik kawowy, przeszklone szafki i komody. W pokoju dziennym sprawdzą się zwłaszcza elementy wyposażenia z mahoniu, orzecha, dębu. Nie może też zabraknąć dodatków typu obrazy w ozdobnych ramach, zegary ścienne, ozdobne poduszki i wazony, dekoracyjne świeczniki.
Sypialnia w stylu klasycznym
W takim miejscu nie powinno zabraknąć dużego i tapicerowanego łóżka, jak również stylizowanej toaletki z lustrem. Wybór modelu z miękkim wezgłowiem sprawi, że sypialnia stanie się przytulniejsza. Z pewnością przyda się także elegancki fotel i okrągły stolik. W sypialni zaaranżowanej w bardziej nowoczesnym stylu powinny się sprawdzić lampki nocne ze szklanymi podstawami oraz dywan z motywem roślinnym. Poza tym przyda się stylowa narzuta na łóżko, nawiązująca kolorystycznie do pozostałych elementów.
Styl klasyczny – kuchnia
W tym przypadku sprawdzi się kompletna zabudowa kuchenna, która ukryje nowoczesne sprzęty AGD. W kuchni powinien się znaleźć drewniany stół z kompletem krzeseł, na przykład biedermeierowska ława z obiciem w kwiaty lub pasy. Warto też zainwestować w szafki z ceramicznymi uchwytami oraz płytki podłogowe inspirowane wzorami z lat 30. XX wieku. Idealnym pomysłem jest budowa wyspy kuchennej w centralnym punkcie.

Łazienka w stylu klasycznym
Wybierając piaskowe kafelki, można wyczarować klimat rzymskiej łaźni. W łazience powinien dominować naturalny kamień oraz złocone lub miedziane krany. Istotne znaczenie ma również umiejętne dobranie oświetlenia. W takim miejscu sprawdzą się kinkiety lub płaskie lampy w rzymskim stylu. Warto postawić na kafelki w jednolitych odcieniach albo ułożone w jodełkę bądź w szachownicę.

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.
Subskrybuj RynekPierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ: