Jak ukryć kable w domu?

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 30.10.2020, Data aktualizacji: 12.05.2022

Średnia ocen 4/5 na podstawie 21 głosów

Jak ukryć kable w domu?
Kable w domu – jak je ukryć, żeby nie tworzymy nieestetycznej plątaniny? Sprawdzisz na RynekPierowtny.pl

W naszych domach stale rośnie liczba wszelkich przyrządów elektrycznych. A co się z tym bezpośrednio wiąże, tworzy się plątanina kabli, która nigdy nie wygląda dobrze. Sprawia wrażenie wiecznego bałaganu i skutecznie psuje każdą aranżację. To właśnie dlatego, w tym artykule przedstawiamy sposoby na to, jak ukryć kable w domu.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jakie są zalety maskownicy do kabli
 • jakie są alternatywne metody na ukrycie kabli w mieszkaniu
 • jak ukryć kable w ścianie

Kable w domu

W naszych domach posiadamy telewizory, radia, konsole, komputery, routery, głośniki i wiele innych urządzeń, które mają kable. Jest to nieodłączna część każdego sprzętu. Niestety kable potrafią się plątać i wychodzić zza mebli. Jest to spowodowane tym, że nie zawsze na etapie remontu jesteśmy w stanie przewidzieć, gdzie staną nasze urządzenia. Z czasem pojawiają się także nowe. Na rynku dostępnych jest kilka rozwiązań, które pozwolą ukryć kable w domu. Jakich? Podpowiadamy.

Kable w ścianie

To bardzo popularne rozwiązanie, ale najlepiej, jeśli jest wykonywane podczas remontu. Dla przykładu, kiedy wieszamy telewizor na ścianie, tuż za nim możemy ukryć wszystkie kable. W tym celu wykuwa się w ścianie korytko i tam umieszcza przewody. Całość maskuje się płytą kartonowo-gipsową lub sklejką. Na koniec powinno się wszystko zagipsować i zostawić rynienkę lub niewielkie otwory, które pozwolą na późniejszą wymianę lub dodanie kabli.

kable w ścianie

Maskownica do kabli

Maskownica to doskonałe rozwiązanie, a wręcz niezbędne. Pozwala ukryć przewody bez robienia w domu rewolucji. Najczęściej ma kształt węża i jest wykonana z giętkich, ale wytrzymałych materiałów. Im większa jej średnica, tym więcej przewodów się w niej zmieści. Kable w maskownicy można zamontować wzdłuż i wszerz ściany lub przy podłodze. Kupimy ją o dowolnej długości. Warto też pamiętać, że odcinki takie można przycinać samodzielnie tak, aby nam odpowiadały. Do środka maskownicy łatwo można wyjąć i włożyć kolejne kable. W celu połączenia wykorzystuje się łączniki a także narożniki płaskie, wewnętrzne i zewnętrzne. To pozwala na poprowadzenie przewodów nawet przez całe pomieszczenie.

Popularne maskownice to te wykonane z PCV. Są szczególnie przydatne jako maskownice do kabli RTV, a także przewodów i przedłużaczy do komputera. To półokrągłe profile, w którym można ukryć od pięciu do dziesięciu przewodów. Montaż takich maskownic jest bardzo prosty.

Najczęściej są one wyposażone w taśmę instalacyjną, która jest bezpośrednio montowana do ściany. Większość takich osłon PCV można malować pod kolor ściany, co jeszcze bardziej je maskuje. Najczęściej natomiast wybiera się maskownice białe, ponieważ są najmniej widoczne przy jasnych ścianach. Elegancko prezentują się grafitowe i czarne czy te w kolorze aluminium.

Jeśli chodzi natomiast o sam kształt, tradycyjny rodzaj nie wygląda szczególnie efektownie, dlatego też znajdziemy pomysłowe maskownice, np. przypominające węża. Takie rozwiązanie pasuje zwłaszcza do dziecięcych wnętrz.

Alternatywą dla maskownic z PCV, są maskownice z płyty pilśniowej MDF. Mają one głównie kształt prostokątny. Montowane są do ściany w bliskim sąsiedztwie telewizora. Przy jej instalacji trzeba wywiercić otwory. Mogą stanowić element dekoracyjny, ponieważ dostępne są w formie lakierowanej na różne kolory czy też pokryte szkłem.

Kolejnym rodzajem są maskownice z aluminium, które wykończone są różnymi rodzajami tworzyw sztucznych. Przypominają te wykonane z PCV, ale są wytrzymalsze i droższe. Można je dowolnie przycinać, ale tutaj przyda się piłka do metali. Montuje się ją przy pomocy kołków, dostępnych w zestawie.

Dodatkowa listwa na kable

Listwa na kable w domu używana jest zamiennie z maskownicą. Takie rozwiązanie jest mniej widoczne, ponieważ w listwie ukryjemy mniejszą liczbę przewodów - od dwóch do najwyżej czterech kabli o stosunkowo niewielkiej grubości. Dostępne są modele przypodłogowe, jak i ścienne w różnych wzorach i kolorach. Wewnątrz nich znajdują się profilowane rowki, w których umieszcza się kable. Popularne są modele wykonane z PCV. Giętkość materiału umożliwia cięcie ich do dowolnej długości. Nie łączy się ich przy pomocy specjalnych łączników, a kołków, przez co są bardzo łatwe w montażu.

listwa na kable

Jak ukryć kable w domu? Alternatywne metody

Dostawka do ściany to bardzo ciekawy gadżet z przedłużaczem, który stawiany jest tuż obok ściany. Sprawia, że większość kabli jest schowanych, a w razie potrzeby podłączenia nowych przewodów możemy go swobodnie odsunąć.

Dużą popularnością cieszą się także pojemniki na przewody. Kable w ten sposób są ukrywane skutecznie i bardzo prosto. Co ciekawe, na rynku dostępne są designerskie pojemniki na przewody, które mogą stanowić nietuzinkową dekorację – świetnie sprawdzą się w nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach. Również organizery na przewody zyskują coraz większe grono zwolenników. Kable w domu, które schowamy w organizery są najmniej widoczne. W łatwy sposób instalowane są przy biurku, szafce czy na ścianie. Nie zakrywają przewodów, ale pozwalają poprowadzić je np. wzdłuż ściany, dzięki czemu kable znikają z pola widzenia. Często sprzedawane są w postaci klipsów.

Gdy mamy już zainstalowane listwy przypodłogowe, w których nie zmieszczą się dodatkowe kable rozwiązaniem są dodatkowe specjalnie listwy przypodłogowe. Przymocowuje się je do już istniejących. Jest to bardzo estetyczne rozwiązanie, które skutecznie pochowa wszystkie kable w domu.

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: