Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Rodzaje i sposoby inwestowania w nieruchomości

Adrian Jochymczyk
Adrian Jochymczyk

Data publikacji: 17.01.2018, Data aktualizacji: 24.11.2021

4 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 24 głosów

Rodzaje i sposoby inwestowania w nieruchomości
Inwestowanie w nieruchomości wymaga sporo wiedzy. Adrian Jochymczyk jako doświadczony inwestor prezentuje najpopularniejsze sposoby na zarabianie na nieruchomościach.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

Rodzaje transakcji oraz sposoby inwestowania w nieruchomości

Obecny czas sprzyja inwestycjom w nieruchomości. Nie można w tej branży mówić o kryzysie. Nieruchomości sprzedają się jeszcze zanim zostaną wybudowane, czyli na etapie "dziury w ziemi". Mnogość klientów w tej branży obecnie jest bardzo duża. Zaczyna się od prywatnych osób poszukujących rodzinnego mieszkania po różnego typu inwestorów.

Dziś opiszemy, kto kupuje nieruchomości i w jaki sposób na nich zarabia. Podejście w wielu przypadkach wydaje się podobne, jednak z doświadczenia oraz obserwacji rynku wynika, iż wiele osób szuka swojej specjalizacji i w niej się doskonali. Pozwala to lepiej zrozumieć rynek oraz bardziej szczegółowo go poznać, co przyczynia się do mniejszej ilości podjęcia nietrafionych decyzji.

1. Zakup na własne potrzeby mieszkaniowe

Nie jest to forma, która przynosi dochód, lecz jednak nie można jej pominąć. Najczęściej spotkamy się z kupnem mieszkania na własne rodzinne potrzeby. Osoby kupują mieszkanie jako pierwsze swoje własnościowe lub z powodu powiększenia się rodziny, bądź zmiany miejsca zamieszkania. Zmiana mieszkania może również nastąpić z powodu zmiany statusu materialnego.

Inwestowanie w nieruchomości

2. Zakup lokalu mieszkalnego na wynajem długoterminowy

Jest to chyba jedna z najpopularniejszych form inwestycyjnych. Wiele osób posiadających oszczędności zastanawia się właśnie nad tą formą ulokowania własnego kapitału. Podejścia są oczywiście różne. Część osób zakupuje mieszkania z rynku wtórnego ze sprawdzoną okolicą oraz znajomością popytu na wynajem a inny stawiają na mieszkania z rynku pierwotnego. Wiele osób jednak uważa, iż nowe mieszkania są lepiej zaprojektowane oraz wykończone co powoduje wzrost potencjalnych zainteresowań wynajmem.

3. Zakup lokalu mieszkalnego na wynajem krótkoterminowy

Osoby mające więcej czasu, gdyż w tej formie zdecydowanie go więcej potrzeba, decydują się na wynajem krótkoterminowy. Działa to na zasadzie wynajmu mieszkania na kilka nocy. Należy zatem poświęcić więcej czasu na administrację mieszkaniem w zamian za większe wynagrodzenie. Co więcej, można wynajmować poszczególne, osobne pokoje w mieszkaniu co jeszcze bardziej zwiększy, opłacalność inwestycji. Dużą rolę odgrywa w tym przypadku lokalizacja nieruchomości. Może się okazać, iż błędnie dobrana lokalizacja w ogóle nie będzie dochodowa.

apartamenty inwestycyjne - zarabiaj na nieruchomościach

4. Zakup lokalu usługowego na wynajem

Bardzo rzadko się zdarzają osoby inwestujące w ten sposób bez wcześniejszego doświadczenia. W tym przypadku również znajomość lokalnego rynku oraz poprawne określenie wybranej lokalizacji jest kluczem do sukcesu.

5. Podnajem nieruchomości

Osoby nieposiadające wkładu własnego na zakup własnego mieszkania decydują się na podnajem nieruchomości. Podnajem jest to wynajem nieruchomości od właściciela oraz wynajęcie je innej osobie za większe pieniądze.

UWAGA: pamiętajcie, iż bez zgody właściciela nieruchomości nie można jej podnająć!

Często osoby pytają jak to możliwe, aby ktoś wynajął za mniejsze pieniądze, aby ktoś mógł jeszcze na tym zarobić? Odpowiedzi i powodów może być wiele.

Można zaproponować obecnemu właścicielowi wynajem na dłuży okres, np. 5 lat w zamian za korzystniejsze warunki wynajmu. Właściciel nie ma problemów wówczas z poszukiwaniem oraz obłożeniem nieruchomości. Często również wynajmowane są mieszkania za niższą kwotę, gdyż są w gorszym stanie technicznym. Może się okazać, iż wykonanie drobnego remontu znacznie zwiększy możliwość wynajmu za większą stawkę.

wynajmowanie mieszkania

6. Zakup nieruchomości w celu remontu i odsprzedaży

Często na aukcjach można znaleźć nieruchomości w tragicznym stanie technicznym. Są to nieruchomości z rynku wtórnego. Dobrze przemyślany remont oraz jego kompletna kalkulacja może się okazać drogą do sukcesu. Osoby sprzedające takie nieruchomości często nie mają czasu zajmować się sprawami budowlano-remontowymi.

7. Zakup, podział i wynajem

Ten przypadek opisuje sposób wynajmu mieszkania na poszczególne pokoje. Wiele mieszkań posiada układ pozwalający na zmianę jego aranżacji. Np. mieszkanie dwupokojowe z aneksem kuchennym posiadające odpowiednią ilość okien oraz układ można zmienić w mieszkanie trzy pokojowe choćby nawet z ciemną, ale osobną kuchnią. Nie trzeba chyba tłumaczyć, iż dużo więcej zarobimy, wynajmując trzy osobne pokoje, niż jedno mieszkanie lub pokój z pokojem przechodnim.

Pamiętajcie, iż nie ma jednej sprawdzonej metody na przychód z nieruchomości. Sposobów jest bardzo dużo. Brak jednak wiedzy oraz doświadczenia może sprawić, iż każdy z nich nie będzie dochodowy. Jednak dobrze przemyślana inwestycja może dać duży zwrot z inwestycji oraz stabilność dochodów.

Zauważmy również, iż w żadnym przypadku nie otrzymuje nikt nic za darmo. Każdy zwrot z inwestycji wymaga odpowiedniej wiedzy, kapitału oraz czasu. Aby zacząć inwestować w nieruchomości, musicie posiadać choć jedną z nich. Im więcej z tych trzech rzeczy posiadacie, tym inwestowanie w nieruchomości będzie łatwiejsze.

Adrian Jochymczyk
Adrian Jochymczyk

Pracowałem w urzędzie i firmie deweloperskiej; byłem inżynierem; tworzyłem projekty.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • ROI: co to jest i jak obliczyć opłacalność inwestycji

      ROI: co to jest i jak obliczyć opłacalność inwestycji

      Wynajem mieszkań to działalność postrzegana jako bardzo atrakcyjna forma inwestycji na rynku nieruchomości. Kupujący mogą liczyć na dochody większe od innych, mało ryzykownych form inwestowania, takich jak lokaty bankowe. Czy jednak rzeczywiście jest to biznes tak zyskowny? Kluczem do oszacowania, czy kupno nieruchomości pod wynajem będzie się opłacać, jest rzetelne oszacowanie zysków. Chodzi o wskaźnik rentowności inwestycji i czas potrzebny na to, by uzyskać zwrot z nakładów.

      13 lutego 2024

      Marcin Moneta

    • Ile można zyskać inwestując w wynajem?

      Ile można zyskać inwestując w wynajem?

      Rynek wynajmu mieszkań, jak każdy, uzależniony jest od sytuacji makroekonomicznej. Wysoka inflacja podnosi koszty utrzymania nieruchomości, co oczywiście musi przekładać się na czynsze najmu. Z danych Eurostatu wynika, że koszty utrzymania mieszkań w Polsce w okresie roku - do sierpnia 2022 poszły w górę aż o 23 proc.

      10 listopada 2022

      Marcin Moneta

    • Inwestowanie dla początkujących

      Inwestowanie dla początkujących

      Inwestowanie w nieruchomości to bardzo intratne zajęcie. Co prawda wymaga sporej dawki wiedzy i ogromu pracy, jednak warto podjąć ten wysiłek. Efekty mogą przejść nasze najśmielsze oczekiwania. Od czego zatem zacząć? Jak poradzić sobie z pierwszymi inwestycjami? Odpowiadamy!

      01 marca 2022

      Marlena Rzepniewska

    • Wynajem garażu lub miejsca postojowego jako inwestycja

      Wynajem garażu lub miejsca postojowego jako inwestycja

      Czy inwestowanie w najem miejsca parkingowego się opłaca? Sprawdź na RynekPierwotny.pl. Inwestowanie w nieruchomości nie musi ograniczać się tylko i wyłącznie do rynku mieszkaniowego. Jedną z opcji, która może być traktowana jako lokata kapitału, jest możliwość wynajmowania miejsca parkingowego. Co...

      27 czerwca 2018

      Dominika Perkowska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023