Remont mieszkania ad 2018. Ile będzie Cię kosztował?

Marcin Moneta
Marcin Moneta

Data publikacji: 05.07.2018, Data aktualizacji: 13.06.2022

Średnia ocen 4/5 na podstawie 935 głosów

Remont mieszkania 2018
Planujesz remont mieszkania? Sprawdziliśmy ile to kosztuje na przykładzie mieszkania o powierzchni 50 mkw.

Nie warto zwlekać z remontem, bowiem ceny robocizny szybko rosną. Ostatnim bodźcem w tym zakresie jest choćby kryzys międzynarodowy i szybko drożejące paliwo, co przekłada się na koszty transportu. Do tego na rodzimym podwórku dochodzi również wysoka koniunktura w zamówieniach publicznych. Oprócz robocizny szybko drożeją również materiały. Z danych Grupy PSB, która monitoruje ceny materiałów budowlanych, wynika, że w kwietniu 2018 w górę, w porównaniu do tego samego okresu roku poprzedniego, poszły ceny aż 19 grup produktów. płyty OSB, drewno (+39,6%), ściany, kominy (+11%), izolacje termiczne (+10,5%), otoczenie domu (+6,7%), cement, wapno (+3,9%), farby, lakiery (+3,4%), narzędzia (+2,8%), izolacje wodochronne (+2,7), dachy, rynny (+2,6%), stolarka (+1,6%), chemia budowlana (+1,3%), płytki, łazienki, kuchnie (+1,3%), instalacje, ogrzewanie (+1,1%), wykończenia (+0,9%), oświetlenie, elektryka (+0,7%), dekoracje (+0,6%), ogród, hobby (+0,5%), wyposażenie, AGD (+0,5%) oraz motoryzacja (+0,4%). Spadek cen nastąpił jedynie w grupie sucha zabudowa (-0,5%).

Kalkulator remontu

Sprawdziliśmy – ile aktualnie będzie kosztował średni remont przykładowego, 50 – metrowego mieszkania. Przyjęliśmy, że nasze hipotetyczne mieszkanie, które chcemy remontować, ma 50 mkw., w tym dwa pokoje, łazienkę z WC, kuchnię, przedpokój. Salon liczy 20 mkw., sypialnia 15 mkw., kuchnia 7 mkw., łazienka 5 mkw. i przedpokój 3 mkw.

Do wyliczenia orientacyjnych kosztów remontu posłużyliśmy się kalkulatorem budowalanym a w zakresie cen robocizny skorzystaliśmy z danych portalu wielkiebudowanie.pl.

Założyliśmy, że remont nie jest remontem kapitalnym, a jedynie nieco głębszym odświeżeniem mieszkania, a więc bez: wymiany instalacji elektrycznej i innych instalacji, wymiany okien i parapetów oraz drzwi wejściowych. Przyjęliśmy natomiast wymianę drzwi pokojowych i łazienkowych, wymianę podłóg, remont łazienki z wymianą białego montażu, wymiana mebli w kuchni, malowanie. Przyjęliśmy, że nasz remont dokonywany jest w wariancie średnim cenowo, jeśli chodzi o użyte materiały.

Remont łazienki

Koszt zrobienia nowej wylewki podłogowej oraz wymiany płytek na podłodze wyniósł nas w sumie ponad 800 zł, w tym, za robociznę związaną z wymianą płytek zapłaciliśmy 250 zł (50 zł/mkw.), natomiast same płytki kosztowały nas nieco ponad 200 zł. Sporym kosztem okazała się nowa wylewka na podłodze – w sumie z robocizną – 180 zł. Za zrywanie starych płytek zapłaciliśmy 100 zł. Ponad 1200 zł wyniosło nas układanie płytek na ścianach. Ogólnie cały koszt wymiany kafelek w pięciometrowej łazience zamknął się w kwocie 2300 zł. W tym, oprócz wymienionych prac i materiałów, są jeszcze kleje, fugi, grunt podłogowy itp.

Kolejny nasz wydatek to malowanie sufitu – 86 zł. (10 zł/mkw. plus farba). Następnie przystąpiliśmy do wymiany toalety, umywalki i wanny. Koszt montażu wanny wraz z obudową (odpowiednio: 600 i 300 zł) wyniósł nas w sumie nieco ponad 1000 zł. W tym koszt montażu to 125 zł.

Kolejne 530 zł, w całości zapłaciliśmy za demontaż starej i montaż nowej umywalki pod szafkowej (300 zł), wraz z baterią (125 zł). Cena robocizny wyniosła 70 zł. 471 zł to koszt wymiany toalety – zdecydowaliśmy się na model kompaktowy ze zbiornikiem zewnętrznym, w średnim przedziale cenowym (nieco pond 300 zł). Za robociznę zapłaciliśmy 80 zł.

Następny wydatek to wymiana drzwi, wraz z ościeżnicą, która zamknęła się w kwocie 630 zł.  Tym samym całościowy koszt takiego remontu łazienki wyniósł nas 5300 zł. Do tego można doliczyć kolejne kilkaset złotych na dodatkowe wydatki – akcesoria itp.

Remont kuchni

W naszej kuchni zamierzamy wymienić płytki na podłodze i na ścianie, przemalować, wymienić zlew i baterię oraz wstawić nowe meble na wymiar. Do tego dochodzi wymiana drzwi. Kuchnia ma 7 mkw.

Tym razem udało się uniknąć konieczności robienia nowej wylewki betonowej. Płytki na podłodze położyliśmy na dotychczasowych kafelkach. Całkowity koszt wymiany wyniósł nas nieco ponad 700 zł. Kupiliśmy oczywiście średniej klasy ceramikę, za którą zapłaciliśmy 300 zł. Koszt położenia to 350 zł. Do tego dochodzą fugi i klej.

W naszej kuchni powierzchnia ścian wynosi 21 mkw., z tego połowę pokrywamy kafelkami. Koszt takiej operacji to 1100 zł, z czego 500 zł wynosi robocizna. Kolejne 130 złotych wraz z farbą wydaliśmy na malowanie 11 mkw. ścian i sufitu.

Największym naszym wydatkiem są meble na wymiar. Montujemy je na krótszej ścianie. Nasza zabudowa ma długość 2 metrów. Koszt takiej operacji wraz z robocizną (500 zł) to 3500 zł. Stawka wynosi w tym przypadku 1500 zł/mkw. Do tego należy doliczyć całościową wymianę zlewozmywaka, wraz z baterią, syfonem i odpływem, co daje wydatek rzędu 637 zł. Kolejne 600 zł to wymiana drzwi wraz z ościeżnicą. W efekcie – by mieć wyremontowaną kuchnię poświęciliśmy 6650 zł. Kolejne kilkaset złotych to oczywiście nowe akcesoria, wymiana lampki, stół itp.

Remont salonu

Salon ma 21 metrów kwadratowych i jest największym pomieszczeniem w domu. Zamierzamy położyć w nim nowe panele podłogowe, przemalować ściany oraz wymienić drzwi wejściowe. Wymiana paneli, bez konieczności robienia nowej wylewki wyniesie nas w sumie 1310 zł, w czym 651 zł to koszt zakupu paneli (31 zł/mkw.) natomiast robocizna wynosi 380 zł. Pozostałe wydatki to podkład pod panele i listwy przypodłogowe.

Koszt malowania ścian i sufitu (bez tynkowania, gładzi) wyniesie niecałe  500 zł. W tej cenie przemalowano 36 mkw. powierzchni. Koszt robocizny to 360 zł. Remont w salonie kończymy wymianą drzwi oraz oświetlenia i innych elementów aranżacyjnych (lustro, obraz, lampa itp.). Za drzwi płacimy 630 zł. Dodatkowe elementy ozdobne to 200 zł. Do wydatków nie wliczamy umeblowania.

Całościowy koszt remontu naszego salonu wynosi 2600 zł.

Remont sypialni

W naszej 15 - metrowej sypialni wymienimy panele podłogowe, przemalujemy ściany, wymienimy drzwi oraz zamontujemy szafę wnękową na wymiar.

Wymiana paneli bez konieczności wylewania nowego podłoża to koszt 955 zł, w tym robocizna wyniesie nas  270 zł (18 zł/mkw. położonego panelu), natomiast za panele zapłacimy 465 zł. Malowanie bez konieczności równania ścian będzie wydatkiem rzędu 345 zł. Kolejne 630 zł pochłonie wymiana drzwi. Jeśli natomiast chodzi o montaż szafy wnękowej – zakładając, że mowa o szafie dwudrzwiowej, koszt całej operacji wyniósłby około 2000 zł.

Całość daje nam koszt remontu sypialni na poziomie 4000 zł.

Remont przedpokoju

I na koniec najmniejsza część mieszkania, czyli przedpokój. W przedpokoju zamierzamy położyć nowe kafelki podłogowe. Do tego przemalujemy ścianę oraz zamontujemy nowe oświetlenie.

Nasz przedpokój ma 3 metry kwadratowe. 110 zł pochłonie nowa wylewka podłogowa. Koszt położenia nowych kafelek wyniesieni 375 zł (w tym robocizna ze skuwaniem starych płytek to wydatek rzędu nieco ponad 200 zł). Za malowanie zapłacimy nieco ponad 100 zł. W sumie odświeżenie naszego przedpokoju daje koszt 600 zł.

Podsumowanie

Dobrnąwszy do końca prac remontowych, możemy podać całościowy wydatek, który ponieśliśmy. Kwota wynosi niecałe 20 tysięcy złotych. Daje to przeciętny koszt remontu na poziomie 400 zł/mkw. Jest on dość niski, biorąc pod uwagę standardowe pakiety wykończenia pod klucz, kształtujące się na poziomie 700 – 800 zł.

Należy jednak pamiętać, że nasz remont nie był remontem generalnym. Nie obejmował wielu ważnych i kosztochłonnych prac – jak choćby wymiany instalacji elektrycznej i innych instalacji. Nie wymienialiśmy też okien, parapetów, drzwi wejściowych do mieszkania. Ściany w naszym mieszkaniu nie wymagały dodatkowego gipsowania, tynkowania.

Dość wspomnieć, że sama wymiana instalacji elektrycznej to dodatkowy koszt rzędu 2000 zł. Za wymianę okien plastikowych w samym salonie zapłacilibyśmy 2600 zł (powierzchnia okien do wymiany 6 mkw.). W kuchni byłby to kolejny 1000 zł, natomiast w sypialni 1200, co daje kolejne 5000 zł.

Do tego można doliczyć wymianę grzejników, drzwi wejściowych, żaluzje, rolety, oświetlenie no i oczywiście meble.

Pamiętajmy, że tych ostatnich nie możemy wliczyć do kosztu remontu, jeśli ubiegamy się o kredyt hipoteczny. W takiej sytuacji meble (poza kuchennymi montowanymi na wymiar) nie wliczają się do elementów podlegających wycenienie jeśli chodzi o wartość nieruchomości. A tylko takie elementy kredytuje banki.

W każdym razie – nasz remont w pełniejszym wymiarze – w przeciętnym standardzie wyniósłby z pewnością około 30 – 35 tys. zł, co daje przeciętny koszt – zgodny z szacunkiem rynkowym na poziomie około 700 zł/mkw.

Marcin Moneta
Marcin Moneta

Marcin Moneta - dziennikarz z Wrocławia. Od wielu lat obserwuje i opisuje rynek nieruchomości. Główne zainteresowania to rynek najmu mieszkań oraz nieruchomości komercyjne.

Załącznik do pobrania
 • Wzór umowy o remont mieszkania
  Pobierz

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Regionalne

  Rynek nieruchomości

  Wiadomości

  Wnętrza

  Inne

  Udostępnij
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: