Podwyżki cen prądu - jak oszczędzać energię elektryczną?

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 31.08.2022, Data aktualizacji: 18.10.2022

5 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 14 głosów

Jak oszczędzać energię elektryczną?
Jak radzić sobie z podwyżkami cen prądu dla gospodarstw domowych? Jak obniżyć rachunki za energię elektryczną? Jak płacić mniej za prąd? Przeczytaj sprawdzone porady ekspertów.

Ceny energii elektrycznej znacznie wzrosły w ostatnich latach. W 2020 r. średni koszt sprzedaży wynosił 242 zł/MWh, a rok później 470 złotych. Podwyżki w 2022 roku są jeszcze wyższe i mocno odczuwalne. Rachunki za prąd wzrosły o ok. 24% w porównaniu z rokiem ubiegłym, a koszty dystrybucyjne o 8%. Za wzrost cen energii elektrycznej odpowiada w znacznym stopniu niestabilna sytuacja na rynku oraz zwiększony popyt na prąd po zastoju wywołanym pandemią. Nie bez znaczenia są również koszty zakupu uprawnień do emisji CO2, służące do walki ze zmianami klimatycznymi.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • z jakich powodów rachunki za prąd rosną
 • co zrobić, aby mniej płacić za prąd
 • jak wybrać dostawcę prądu i taryfę 

Dlaczego prąd drożeje?

Ceny energii elektrycznej znacznie wzrosły w ostatnich latach. W 2020 r. średni koszt sprzedaży wynosił 242 zł/MWh, a rok później 470 złotych. Podwyżki w 2022 roku są jeszcze wyższe i mocno odczuwalne. Rachunki za prąd wzrosły o ok. 24% w porównaniu z rokiem obiegłym, a koszty dystrybucyjne o 8%. Za wzrost cen energii elektrycznej odpowiada w znacznym stopniu niestabilna sytuacja na rynku oraz zwiększony popyt na prąd po zastoju wywołanym pandemią. Nie bez znaczenia są również koszty zakupu uprawnień do emisji CO2, służące do walki ze zmianami klimatycznymi.

Prąd drożeje z kilku powodów. Podwyżki wynikają w głównej mierze z cen obowiązujących na Towarowej Giełdzie Energii, która posiada zezwolenie na prowadzenie rynku regulowanego. Nad jej działalnością czuwa Komisja Nadzoru Finansowego. Na TGE dokonują skupu sprzedawcy energii elektrycznej (np. Tauron, Energa, E.ON, PGE, Enea).

Za wzrost cen prądu odpowiada również wyższy koszt zakupu węgla oraz potrzeba oszczędzania surowca przed sezonem grzewczym. Podwyżki wynikają z niewystarczającej infrastruktury ze strony energii odnawialnej. Warto też wspomnieć o skokowym wzroście cen gazu na rynku światowym.

Dlaczego prąd drożeje

Jak płacić mniej za prąd? Wybór dostawcy i taryfy

Za ceny energii odpowiada Urząd Regulacji Energetyki. Głównym zadaniem URE jest dbanie o bezpieczeństwo energetyczne w kraju i odbiorców końcowych. W praktyce oznacza to tyle, że dystrybutorzy prądu mogą zmienić stawki dopiero po otrzymaniu pozytywnej decyzji prezesa URE. Wnioski o podwyżki taryf za energię elektryczną złożyły cztery największe koncerny, tj. Tauron, Enea, Energa oraz PGE). Do końca 2022 roku minimalna podwyżka ma wynieść 6%.

Istotne znaczenie ma nie tylko wybór dostawcy prądu, ale też odpowiedniej taryfy. Jeśli zostanie dobrze dopasowana do naszego trybu życia i potrzeb, może pomóc w zaoszczędzeniu na energii. Spośród najpopularniejszych taryf warto wymienić:

 • G11 – jest najbardziej elastyczna i nie wymaga zmiany dotychczasowych nawyków, nie sprawdzi się jednak w domach czy mieszkaniach z ogrzewaniem elektrycznym;
 • G12 – nocna z niższą stawką za zużycie prądu w godzinach 22:00-6:00 oraz 13:00-15:00;
 • G12w – to wariant rozszerzony na cały weekend, tzn. od godz. 22:00 w piątek do 6:00 w poniedziałek.
wybór odpowiedniego dostawcy

Jak oszczędzać energię elektryczną?

Po wybraniu konkretnej taryfy energetycznej musimy pamiętać o świadomym z niej korzystaniu. W przypadku G11 stawki za kilowatogodzinę są wyższe od pozostałych. Taryfę tego typu wybierają najczęściej osoby, które prowadzą nieregularny tryb życia (np. wychodzą do pracy i wracają do domu w różnych godzinach).

Opcje dwustrefowe (G12 czy G12w) są polecane osobom, które wykonują część obowiązków domowych późnym wieczorem oraz korzystają z różnego rodzaju sprzętów w ściśle określonych godzinach.

Jak obniżyć rachunki za prąd w sezonie grzewczym? Przede wszystkim powinniśmy zadbać o szczelne okna i drzwi. Wszelkie nieszczelności stolarki otworowej mogą przyczyniać się do znacznych strat ciepła. Podczas wietrzenia mieszkania należy pamiętać o wyłączeniu grzejników.

Warto też wyłączać ogrzewanie podczas naszej nieobecności oraz ustawić je na niższą temperaturę w nocy. Jak oszczędzać prąd niezależnie od pory roku? Przedstawiamy poniżej najpopularniejsze sposoby oszczędzania energii elektrycznej.

jak oszczędzać energię elektryczną

Energooszczędne sprzęty

Mniejsze zużycie prądu przekłada się nie tylko na zasobność portfela, ale też ochronę środowiska naturalnego. Oszczędzanie energii elektrycznej pozytywnie wpływa zarówno na aspekt ekonomiczny, jak i ekologiczny. Z tego względu warto inwestować w energooszczędne sprzęty, które choć są droższe niż standardowe, to jednak pracują zdecydowanie wydajniej. Zanim zdecydujemy się na konkretne urządzenie do domu, sprawdźmy etykietę efektywności energetycznej.

Żarówki typu LED

Energooszczędne oświetlenie jest bardziej wydajne niż tradycyjne. Szczególnie opłacalna może okazać się inwestycja w nowoczesne żarówki lub LED-y. Dzięki nim zaoszczędzimy nawet 80% energii. Najdłuższą żywotnością charakteryzują się żarówki typu LED. Poza tym wyróżniają się niższym poborem prądu.

Wykorzystanie światła dziennego

Jeżeli jesteście na etapie planowania budowy domu - polecamy wybrać projekt, który pozwoli na maksymalne wykorzystanie światła dziennego. Niezwykle opłacalna jest inwestycja w duże przeszklenia, w tym okna i drzwi balkonowe z wąskimi profilami. Na rynku dostępne są innowacyjne produkty stolarki otworowej, które optymalnie doświetlają domowe wnętrze naturalnym światlem słonecznym. Dobrej jakości systemy okienno-drzwiowe dostatecznie też chronią przed ucieczką ciepła z domu lub mieszkania.

Wyłączanie światła, gdy nie jest zbędne

Warto o tym pamiętać za każdym razem, kiedy wychodzimy z pokoju. Wyłączanie źródeł światła we wnętrzach, w których nie przebywamy, jest najprostszym sposobem na oszczędności. Ewentualnie możemy też pomyśleć o zainstalowaniu czujników ruchu w przedpokoju.

wyłączanie światła

Gotowanie potraw pod przykryciem

Szczelne zamknięcie garnka czy patelni pozwala zaoszczędzić ok. 30% energii! Postawmy zatem na ekologiczne gotowanie oraz zakup naczyń, które dobrze przewodzą ciepło. Gotowanie pod przykryciem ma jeszcze jedną zaletę, tj. oszczędność czasu.

Wyłączanie nieużywanych sprzętów z kontaktów

Pamiętajmy również o urządzeniach, które często pracują w trybie stand-by. W stanie czuwania pozostawiamy na przykład ładowarkę do telefonu lub laptopa. Podłączone do kontaktu sprzęty są dużym pożeraczem i złodziejem energii elektrycznej. Niejednokrotnie to one właśnie windują rachunki za prąd.

Uruchamianie pełnej pralki, suszarki i zmywarki

Na znaczne oszczędności możemy również liczyć w tym przypadku. Ekonomiczne wykorzystanie sprzętów AGD polega na pełnym załadowaniu pralki, suszarki czy zmywarki. Warto mieć na uwadze, że tak uruchomione urządzenia zużywają tyle samo energii, co przy połowicznym załadunku.

Nie otwieranie piekarnika podczas pieczenia

Każde otwarcie drzwiczek przyczynia się do znacznego spadku temperatury wewnątrz. Otwieranie piekarnika podczas przygotowywania potraw jest często popełnianym błędem, którego warto unikać. Im częściej uchylamy drzwiczki, tym większe zużycie prądu i mniej efektywne pieczenie.

nie otwieraj piekarnika podczas pieczenia

Podsumowanie

Choć nie mamy wpływu na rosnące ceny energii, to jednak możemy ograniczyć jej zużycie. W tym celu warto sięgnąć po sprawdzone sposoby oszczędzania prądu. Przeanalizujmy także, na jakie godziny przypada najwyższe zużycie energii i dobierzmy odpowiednią grupę taryfową.

Jak oszczędzać na ogrzewaniu? Sprawdź

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj RynekPierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

1 Komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
 • Agnieszka Kowal

  Fakt. Obniżanie zużycia pozytywnie wpływa na nasze środowisko co jest bardzo ważne w dzisiejszych czasach. Do monitorowania prądu się takie urządzenie jak np. OneMeter. Można na bieżąco sprawdzać zużycie prądu w mieszkaniu/domu/firmie i ewentualnie na bieżąco je korygować (wyłączać urządzenia które są w trybie czuwania, wyłączać niepotrzebnie włączone listwy, wyjmować ładowarki z gniazdek, itp.)

  12 marca 2019, 10:26

Artykuły powiązane

Regionalne

Rynek nieruchomości

Wiadomości

Wnętrza

Inne

Udostępnij
Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: