5 sposobów na oszczędzanie energii elektrycznej

Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Data publikacji: 23.02.2019,

Data aktualizacji: 02.12.2021

3 minuty czytania
Średnia ocen 4/5 na podstawie 3 głosów
Oszczędzanie energii elektrycznej
Jak oszczędzać energię elektryczną w domu? Przedstawiamy 5 sposobów na obniżenie rachunków. Czytaj!

Potężne zużycie energii elektrycznej to problem globalny, który ma wydźwięk nie tylko ekonomiczny, ale także ekologiczny. Mniejsze zużycie prądu to zdecydowanie mniej wypalonego węgla czy ilości siarki w środowisku.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jak obniżyć rachunki za energię elektryczną 
  • czy urządzenia elektryczne w stanie czuwania pobierają prąd
  • czym są etykiety energetycznej efektywności

Jak oszczędzać energię elektryczną w domu?

Obniżając swoje rachunki za prąd, przyczyniasz się nie tylko do polepszenia własnej sytuacji finansowej, ale też do niezwykle ważnej w dzisiejszych czasach ochrony środowiska naturalnego. W poniższym artykule przedstawiamy 5 sposobów na zredukowanie rachunków, które pomogą Ci zmienić myślenie o oszczędzaniu energii elektrycznej w domu.

Kupuj energooszczędne sprzęty

To pierwszy i jeden z najważniejszych kroków do tego, aby rachunki były niższe, a tym samym Wasz mały wpływ na świat, był bardziej odczuwalny. Wybierając sprzęty elektryczne zwracaj uwagę na to, w jaki sposób pobierają one energię i czy są energooszczędne.

Bardzo ważną sprawą jest sprawdzanie etykiet energetycznej efektywności, na której zawarte są wszelkie dane. Prawidłowo przygotowane etykiety pomagają dokonać właściwego wyboru. Mimo iż urządzenia energooszczędne są często nadal droższe niż 'zwykłe', to użytkowanie ich na co dzień pozwala na znaczne, długofalowe oszczędności.

Zmień żarówki na energooszczędne lub ledy

Żarówki energooszczędne są nie tylko dużo bardziej wydajne i żywotne od żarówek tradycyjnych, ale pozwalają także zaoszczędzić nawet 80% energii! Jeszcze niższym poborem energii elektrycznej cechują się żarówki led, ich cena jest jednak dużo wyższa niż innych żarówek na rynku.

Uważaj na tryb czuwania

Pomijając opłacalność zakupu sprzętów i żarówek energooszczędnych, warto zmienić przyzwyczajenia i skupić się na tym, w jaki sposób funkcjonujemy na co dzień. W każdym domu mamy wielu 'cichych złodziei prądu', które windują nasze rachunki za energię elektryczną. Dużym pożeraczem prądu są nieużywane sprzęty. Bardzo dobrym pomysłem jest przeanalizowanie tego, w jaki sposób cała rodzina używa sprzętów elektronicznych, źródeł prądu i światła. Wiele urządzeń zużywa znacznie mniej energii niż dawniej. Problem stanowią te sprzęty, które na co dzień pozostają w stanie czuwania, a my o nich zwyczajnie zapominamy. Kupując sprzęty, które często pozostają w trybie stand-by, sprawdźcie ile energii elektrycznej pobierają, jeśli nie działają, a są jedynie podłączone do kontaktu. Rezygncja z trybu czuwania pozwoli Wam zaoszczędzić na rachunkach.

Zmień dostawcę prądu

Warto przeanalizować obecne rachunki i porównać je z ofertami stawek za prąd dostepnymi na rynku. W odpowiedzi na potrzeby współczesny rynek coraz bardziej się dostosowuje do wymagań wobec niego stawianych. Jeśli okaże się, że nasza obecna stawka jest znacznie wyższa lub mniej energooszczędna to warto sprawdzić jak zmienić dostawcę prądu.

zmiana operatora prądu - sprawdź jak?

Wyłączaj światło!

Jak najprościej oszczędzać prąd? Pamiętaj o wyłączaniu źródeł światła, w pomieszczeniach, w których nie przebywasz - przy każdym wychodzeniu z pokoju wystarczy tylko nacisnąć włącznik!

Czytaj także - jak oszczędzać wodę?

Subskrybuj RynekPierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ ARTYKUŁ:
Dodaj komentarz

1 Komentarz

  • Agnieszka Kowal

    Fakt. Obniżanie zużycia pozytywnie wpływa na nasze środowisko co jest bardzo ważne w dzisiejszych czasach. Do monitorowania prądu się takie urządzenie jak np. OneMeter. Można na bieżąco sprawdzać zużycie prądu w mieszkaniu/domu/firmie i ewentualnie na bieżąco je korygować (wyłączać urządzenia które są w trybie czuwania, wyłączać niepotrzebnie włączone listwy, wyjmować ładowarki z gniazdek, itp.)

    12 marca 2019, 10:26

Artykuły powiązane:

Oferty

Wydawcą portalu RynekPierwotny.pl jest: PropertyGroup Sp. z o.o.
Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: