Wiadomości mieszkaniowe

Oszczędzanie energii elektrycznej

Jak oszczędzać energię elektryczną w domu? Przedstawiamy sposoby na obniżenie rachunków.

Oddaj swój głos!

Oszczędzanie energii elektrycznej

Potężne zużycie energii elektrycznej to problem globalny, który wydźwięk ma nie tylko ekonomiczny, ale także ekologiczny. Mniejsze zużycie prądu to zdecydowanie mniej wypalonego węgla czy ilości siarki w środowisku.

Obniżając swoje rachunki za prąd, przyczyniamy się nie tylko do polepszenia własnej sytuacji finansowej, ale też do niezwykle ważnej w dzisiejszych czasach ochrony środowiska naturalnego. W poniższym artykule przedstawimy Wam kilka sposobów na zredukowanie rachunków, które pomogą Wam zmienić myślenie o oszczędzaniu energii elektrycznej w domu.

Co robić, żeby oszczędzać długofalowo?

W odpowiedzi na globalne potrzeby świata współczesny rynek urządzeń elektronicznych coraz bardziej się dostosowuje do wymagań wobec niego stawianych. Mówiąc o zmniejszeniu rachunków, nie mamy na myśli wyrzucenia wszelkich sprzętów domowego użytku i zamiany lamp na świece, choć ten pomysł wydaje się bardzo romantyczny.

Niemniej jak większość 'romantycznych' rozwiązań, ma więcej wspólnego z utopią, niż z rzeczywistością. Poszukując źródeł zużycia energii w Waszych domostwach, warto zwrócić uwagę na to, które z nich są energooszczędne, a które nie. To pierwszy i jeden z najważniejszych kroków do tego, aby rachunki były niższe, a tym samym Wasz mały wpływ na świat, był bardziej odczuwalny. Wybierając sprzęty kuchenne, łazienkowe i wszelkie inne, jakie tylko są Wam potrzebne powinniście nauczyć się zwracać uwagę na to, w jaki sposób pobierają one energię i co najważniejsze czy są, jak już wspomnieliśmy energooszczędne.

Budując dom od podstaw, zdecydowanie warto postawić na metody, które z założenia pozwolą nam na wykorzystywanie mniejszej ilości źródeł ciepła. Tym sposobem budujemy nie tylko w sposób ekonomiczny, ale też, jak już wyżej wspomnieliśmy, ekologiczny. Czym zatem jest wprowadzenie do naszego domu 'energooszczędności'?

Bardzo ważną sprawą jest sprawdzanie etykiet energetycznej efektywności, na której zawarte są wszelkie dane oraz często porównanie z innymi urządzeniami o tym samym przeznaczeniu. Prawidłowo przygotowane etykiety pomagają dokonać właściwego wyboru. Faktem jest także, iż urządzenia energooszczędne są często nadal droższe niż 'zwykłe'. Użytkowanie ich jednak na co dzień pozwala na znaczne, długofalowe oszczędności.

Co robić na co dzień?

Pomijając opłacalność zakupu sprzętów energooszczędnych, warto zmienić przyzwyczajenia i skupić się na tym, w jaki sposób funkcjonujemy na co dzień. Bardzo dobrym pomysłem jest przeanalizowanie tego, w jaki sposób cała rodzina używa sprzętów elektronicznych, źródeł prądu i światła. Wiele urządzeń zużywa znacznie mniej energii niż dawniej, o tyle problem stanowią te sprzęty, które na co dzień pozostają w stanie czuwania, a my o nich zwyczajnie zapominamy. Łatwiej jest nam bowiem uruchomić telewizor lub radio za pomocą pilota, niż włączać codziennie wtyczkę do gniazdka.

Analizując to, wydaje się to jednak absurdalnie proste i niesprawiające większych problemów. Na co dzień jednak jesteśmy dość wygodni i niestety wolimy przycisnąć jeden przycisk, niż włączać wszystko od zera. Kupując sprzęty, które często pozostają w stanie czuwania, sprawdźcie więc ile energii elektrycznej pobierają, jeśli nie działają, a są jedynie włączone. Spróbujcie skupić się na wyłączaniu wszelkich urządzeń i włączaniu ich tylko wtedy, kiedy są potrzebne.

Pamiętajcie też o wyłączaniu źródeł światła, w pomieszczeniach, w których nie przebywacie. Warto zwracać na to wszystko uwagę, ponieważ w każdym domu mamy wielu 'cichych złodziei prądu', którzy generują nasze rachunki za energię elektryczną.

 

 

Dodaj komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Pola oznaczone gwiazdką* są obowiązkowe.

Komentarze

  • Agnieszka Kowal | 12 marca 2019 10:26

    Fakt. Obniżanie zużycia pozytywnie wpływa na nasze środowisko co jest bardzo ważne w dzisiejszych czasach. Do monitorowania prądu się takie urządzenie jak np. OneMeter. Można na bieżąco sprawdzać zużycie prądu w mieszkaniu/domu/firmie i ewentualnie na bieżąco je korygować (wyłączać urządzenia które są w trybie czuwania, wyłączać niepotrzebnie włączone listwy, wyjmować ładowarki z gniazdek, itp.)

    Czytaj więcej

Artykuły powiązane

Jak zacząć inwestować w nieruchomości?

Jak zacząć inwestować w nieruchomości?

Ekoinnowacje w budownictwie, czyli idziemy z duchem czasu

Ekoinnowacje w budownictwie, czyli idziemy z duchem czasu

Ile kosztuje ogrzewanie?

Ile kosztuje ogrzewanie?