Przestrzeń dobrze zagospodarowana

Urszula Hreniak
Urszula Hreniak

Data publikacji: 28.08.2013,

Data aktualizacji: 22.06.2020

Średnia ocen 5/5 na podstawie 1 głosu
Przestrzeń dobrze zagospodarowana
Szukając własnego lokum, stajemy się coraz bardziej wymagający.Sposób zagospodarowania osiedla jest dla nas równie ważny. Co warto wiedzieć na ten temat?

We Wrocławiu przybywa inwestycji, które oferują mieszkańcom ciekawe i komfortowe sposoby zagospodarowania wspólnej przestrzeni.  Deweloperzy coraz częściej dostrzegają, że – aby przekonać nabywców – muszą im zaproponować dodatkowe udogodnienia. Przy obecnym nasyceniu rynku i dużej konkurencji, wygrywają te inwestycje, które oferują coś więcej, niż tylko parking i trawniki w przestrzeniach przeznaczonych do wspólnego użytku mieszkańców.

Powrót do dobrych tradycji

Od lat obserwujemy systematyczne „kurczenie się” zewnętrznych przestrzeni wspólnych na nowo powstających osiedlach.  Przy dzisiejszych kosztach związanych z budownictwem pozostawianie obszernych kwartałów pod osiedlowe podwórka stało się ekonomicznie nieuzasadnione.  Zabudowa mieszkalna znacznie się zagęściła, zmniejszyły się odległości między budynkami – a przez to zostało znacznie mniej miejsca do wspólnego użytkowania.  Stąd wiele inwestycji nie może zaoferować więcej, niż mały plac zabaw albo kawałek trawnika.

Tym bardziej na uwagę zasługują te osiedla, które przełamują ten trend. We Wrocławiu realizowanych jest obecnie kilka inwestycji, które nie tylko „odzyskują” więcej przestrzeni pod wspólne użytkowanie, ale dodatkowo oferują bardzo ciekawe sposoby jej aranżacji. Tym samym reaktywują koncepcję urbanistyczną, która we Wrocławiu zrodziła się jeszcze przed wojną, zakładającą, że do osiedla mieszkaniowego powinna przynależeć przestrzeń, zaspokajająca potrzeby wszystkich użytkowników, pozwalająca na aktywne spędzanie wolnego czasu i umożliwiająca aranżację zieleni.

Z pergolą i fontanną

Jednymi z ciekawszych projektów przestrzennych, jakie w ostatnich latach powstały we Wrocławiu w zakresie budownictwa mieszkaniowego, są osiedla Lokum da Vinci i Lokum di Trevi, realizowane przez firmę Lokum Deweloper.

- Sposób zagospodarowania części wspólnych ma wpływ na późniejsze użytkowanie lokum, na komfort mieszkania, spędzanie czasu wolnego czy zapewnienie dzieciom odpowiedniego miejsca do zabawy – mówi Agnieszka Dul z firmy Lokum Deweloper. -  Części wspólne na zewnątrz budynków to główne przewagi sprzedażowe naszych osiedli. Na Lokum di Trevi największe wrażenie robi dziedziniec osiedla – a na nim fontanna, otoczona ławeczkami i zielenią. Fontanna jest sercem osiedla. Tworzy ją 13 dysz ułożonych w kształcie koła, natomiast centralnie położona dysza kaskadowa inżektorowa będzie wyrzucać wodę na wysokość pierwszego piętra. Przestrzenie wspólne wzbogaca precyzyjnie zaplanowania zieleń.  Strefy zieleni tworzy wysokiej jakości roślinność, m. in. piękne winobluszcze trójklapowe, efektowne irgi, rozłożyste miskanty chińskie, pachnące hortensje bukietowe. Na Lokum di Trevi zaplanowaliśmy też stworzenie dwóch placów zabaw – jeden powstał w pierwszym etapie inwestycji, drugi właśnie powstaje. Optymalnie wykorzystujemy przestrzeń naszych placów zabaw, inspiracji szukamy na europejskich osiedlach i staramy się zastosować podpatrzone rozwiązania. Przy projektowaniu Lokum di Trevi zależało nam, aby dać mieszkańcom coś niestandardowego, coś więcej niż tylko komfortowe i nowoczesne mieszkanie. Zależało nam na tym, aby dziedziniec był dla mieszkańców miejscem spotkań i relaksu, pełnym uroku, odwiedzanym często i z dużą przyjemnością – dodaje.


Z podobnych założeń deweloper wyszedł projektując osiedle Lokum da Vinci.


- Chcieliśmy, aby było to wyjątkowe i samowystarczalne osiedle – ogród – mówi Agnieszka Dul. - Budynki osiedla Lokum da Vinci będą tworzyć spójną i harmonijną całość. Zachowana pomiędzy nimi odległość zapewni przestrzeń, w której każdy poczuje się swobodnie. Znów sercem osiedla, tak jak na Lokum di Trevi będzie dziedziniec z fontanną, ale ten na Lokum da Vinci zostanie otoczony pergolą wzorowaną na tej, która znajduje się przy Hali Stulecia. Projektując osiedle, chcieliśmy połączyć symbole Wrocławia z ideami bliskimi patronowi osiedla – Leonardo da Vinci. Pergola będzie otaczać dziedziniec z fontanną i ławkami, a nasadzone wokół niej winobluszcze zapewnią intymność. Zieleń na osiedlu nawiązuje do koncepcji miasta-ogrodu. Będzie ona rozplanowana według takich samych założeń, jakie przyświecały nam przy projektowaniu Lokum di Trevi.  Na osiedlu powstaną skwery, trawniki, ogrody.  Zaplanowaliśmy także place zabaw inspirowane duchem Leonardo. Chcielibyśmy stworzyć ścieżki edukacyjne, w których wykorzystamy pomysły bliskie artyście. Jakość zaprojektowanych części wspólnych ma wpływ na komfort życia na osiedlu, ale także na wartość inwestycyjną nieruchomości, jaką jest mieszkanie – podsumowuje.

Z przystanią i nadrzecznym bulwarem

Kolejny ciekawy projekt zagospodarowania przestrzeni osiedlowej przedstawił Archicom, realizując inwestycję Olimpia Port. Główną ideą inwestycji jest pełne wykorzystanie potencjału położenia nad rzeką. - Motywem wiodącym jest hierarchizacja przestrzeni – zarówno w samych budynkach, jak i wokół nich – podaje Marianna Zbyryt z firmy Archicom. - Osiedle powstaje kompleksowo i docelowo będzie nową, samowystarczalną dzielnicą: z centralnym placem publicznym oraz zakątkami półpublicznymi i półprywatnymi,  wzbogaconymi małą architekturą i zielenią. Otoczenie ma nie tylko ułatwiać mieszkańcom codzienne funkcjonowanie, ale i sprzyjać integracji międzyludzkiej oraz identyfikacji z własnym „miejscem na ziemi”. Wzdłuż głównych ulic i bulwarów powstaną ciągi handlowe ze sklepami i usługami, które zaspokoją najważniejsze potrzeby. Nadodrzański bulwar będzie słonecznym miejscem spotkań - ze sklepikami, restauracjami, kawiarniami. Marina dla kajaków i łódek, zacumowane wzdłuż wybrzeża barki z funkcjami rozrywkowymi i kulturalnymi otworzą nowe możliwości korzystania z rzeki. To przykład przyjaźnie zaaranżowanego osiedla. Stąd do dyspozycji mieszkańców zostaną oddane place zabaw, klub osiedlowy, przestrzenie rekreacyjne czy fitness. Przystosowany dla najmłodszych teren zabaw jest pokryty specjalną nawierzchnię flexi-step, zapewniającą bezpieczeństwo w razie upadku. Osiedle ma parkowy charakter – zagwarantuje liczne nasłonecznione, zielone miejsca sprzyjające integracji. Zieleń jest dobierana i aranżowana przez specjalistów tak, by cieszyła oczy cały rok. Olimpia Port powstaje na bazie nowoczesnego, kompleksowego planu zagospodarowania przestrzennego. Tereny osiedla naturalnie przenikają się tu z systemem miejskim - okolicznymi deptakami, siecią ścieżek rowerowych, pobliskimi parkami. Efektem jest nie tylko samowystarczalny zespół architektoniczno-urbanistyczny, ale i pewien ekosystem scalający strefy publiczne miejskie z półprywatnymi, dostępnymi tylko dla pewnych grup mieszkańców. Tego typu rozwiązania mają nadrzędny cel - by kompleks budynków, zasiedlonych przez początkowo obcych sobie ludzi, żył własnym życiem – życiem przyjaznych sobie mieszkańców – podsumowuje.

Osiedle z bonusem

Coraz częściej można spotkać we Wrocławiu osiedla, które w różny sposób próbują urozmaicić standardową estetykę zewnętrznej przestrzeni.  Na przykład w obrębie Osiedla Cynamonowego, inwestycji SM Wrocławski Dom,  zaprojektowano ciekawie zaaranżowany zbiornik wodny, położony w jego centralnej części, stanowiący zarazem element kanalizacji deszczowej.  Będzie nie tylko wizualnie uatrakcyjniał przestrzeń, ale też stanowił miejsce spotkań mieszkańców, co umożliwią usytuowane w jego bezpośrednim otoczeniu ławeczki i plac zabaw.  
Kupując mieszkania, zwracamy coraz większą uwagę na sposób zaaranżowania otaczającej przestrzeni – zarówno ze względów estetycznych, jak i z potrzeby integracji z innymi mieszkańcami osiedla. 

Subskrybuj RynekPierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE:
OCEŃ ARTYKUŁ:
Dodaj komentarz

  Artykuły powiązane:

  Oferty

  Wydawcą portalu RynekPierwotny.pl jest: PropertyGroup Sp. z o.o.
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: