Jak działa piec na pellet?

Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Data publikacji: 13.03.2020, Data aktualizacji: 13.06.2023

9 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 94 głosów

Jak działa piec na pellet?
Piece na pellet to rozwiązania łączące aspekty ekologiczne i ekonomiczne. Sprawdźcie sami!

Wybór sposobu ogrzewania domu to poważna decyzja. Dobierając piec powinno się wziąć pod uwagę trzy aspekty: jego cenę, wpływ na środowisko oraz późniejsze koszty ogrzewania. Kotły na pellet to przede wszystkim ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie. Jednak, jak każde mają swoje mocne i słabe strony. Sprawdźcie dlaczego zdobywają coraz większą popularność.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • czym jest pellet,

 • jak działa piec na pellet,

 • jak ustawić parametry pieca na pellet.

Czym jest pellet?

Pellet jest produktem grzewczym dostępnym pod postacią granulatu. Z języka angielskiego pellet oznacza właśnie granulkę. Proces produkcji pelletu polega na rozdrobnieniu i sprasowaniu surowca do postaci małych cylindrycznych jednostek. Jest to popularne paliwo stałe wykorzystywane w piecach na pellet do ogrzewania domów.

Istnieje kilka rodzajów pelletu, które różnią się składem i właściwościami. Najczęściej spotykanym rodzajem jest pellet drzewny, który jest produkowany z twardych drewnianych resztek, takich jak trociny, wióry czy gałęzie. Innym rodzajem jest pellet słomiany, wytwarzany z odpadów rolniczych, takich jak słoma pszeniczna czy słoma z ryżu. Istnieją również pellety z innych surowców, takie jak pellet z trawy, pellet z łupin orzecha lub pestek owoców, pellet z alg czy pellet z biomasy w postaci skrobi. 

Sprawdź również: Ile kosztuje termomodernizacja budynku? Ceny w 2023 roku 

 

Jak działa piec na pellet?

Piec na pellet to nowoczesne i efektywne urządzenie grzewcze, które coraz częściej zyskuje popularność wśród użytkowników. Wykorzystując pellet jako paliwo, piec zapewnia efektywne i ekologiczne ogrzewanie domów. Piec na pellet opiera się na spalaniu pelletu, dostarczanego do komory spalania za pomocą ślimaka lub podajnika. Dzięki innowacyjnym technologiom, piec na pellet oferuje wiele korzyści, takich jak wygodę, automatyzację oraz oszczędność energii. 

Jak działa palnik w kotle na pellet?

Palnik w kotle na pellet jest kluczowym elementem, który odpowiada za spalanie pelletu i generowanie ciepła. W celu zapewnienia efektywnego spalania, palnik pelletowy jest wyposażony w regulowany mechanizm, który kontroluje przepływ powietrza do komory spalania. Podczas działania palnika, pellet jest podawany do komory spalania, a powietrze jest równocześnie wprowadzane w celu spalania. Palnik podgrzewa pellet do wysokiej temperatury, co powoduje jego rozkład termiczny i uwalnianie energii. Wytworzone ciepło jest przekazywane do wymiennika ciepła, a następnie do układu grzewczego.

Współczesne palniki w kotłach na pellet są zazwyczaj sterowane elektronicznie, co umożliwia precyzyjną kontrolę procesu spalania. Dzięki temu można dostosować spalanie do zmieniających się warunków i zapewnić optymalną wydajność. Zaawansowane systemy kontrolne monitorują takie czynniki jak: temperatura, ciśnienie czy ilość dostarczanego powietrza, aby utrzymać optymalne warunki spalania. Działanie palnika w kotle na pellet jest efektywne i skuteczne, co przekłada się na wysoką wydajność i oszczędność energii. 

Sprawdź również: Ile kosztuje i jak działa pompa ciepła?

Czy pellet jest ekologiczny?

Coraz większą uwagę przykłada się do ekologicznych rozwiązań w dziedzinie ogrzewania, stąd też pojawia się pytanie, czy piec na pellet jest ekologiczny. Okazuje się, że pellet jest uznawany za jedno z bardziej ekologicznych paliw. Pellet to granulki wytwarzane z odpadów drzewnych, które poddawane są procesowi sprasowania. Dlatego pellet jest paliwem odnawialnym i biodegradowalnym, co ma pozytywny wpływ na środowisko.

W ostatnich latach obserwuje się rosnące zainteresowanie pelletem w ramach trendów termomodernizacyjnych. Wielu właścicieli domów decyduje się na instalację kotłów na pellet ze względu na ich ekologiczność, efektywność oraz możliwość otrzymania dofinansowania na inwestycję. Pellet jest również wykorzystywany w nowoczesnych systemach ogrzewania podłogowego czy klimatyzacji, umożliwiając oszczędność energii i redukcję emisji szkodliwych substancji.

Sprawdź również: Program Moje Ciepło - dofinansowanie do pomp ciepła

Ile spala piec na pellet?

Piece na pellet mają różną wydajność spalania, zwykle określaną jako sprawność kotła. Najlepsze modele osiągają sprawność powyżej 90%, co oznacza, że przynajmniej 90% energii z pelletu zamienia się na ciepło. Przykładowo, piec o mocy 10 kW może spalić około 2-3 kg pelletu na godzinę. Zużycie pelletu zależy od regulacji mocy pieca i ustawień temperatury. Regularne konserwowanie i czyszczenie urządzenia oraz korzystanie z wysokiej jakości pelletu są istotne dla efektywnego spalania i zmniejszenia zużycia.

Ile prądu zużywa piec na pellet?

Zużycie prądu zależy od mocy pieca oraz pracy dodatkowych elementów, takich jak dmuchawa czy podajnik pelletu. Średnio piec na pellet zużywa około 50-150 watów na godzinę, jednak wartości te mogą się różnić w zależności od konkretnego modelu. Ważne jest regularne sprawdzanie zużycia prądu i dostosowywanie go do indywidualnych potrzeb, aby utrzymać optymalną efektywność i kontrolować koszty eksploatacji.

Sprawdź również: Obalamy mity o powietrznych pompach ciepła

Jak ustawić piec na pellet?

Po zakupie pieca pojawia się często pytanie, jak podłączyć piec na pellet. Ustawienie pieca jest istotnym krokiem w zapewnieniu efektywnego i wygodnego ogrzewania. W zależności od modelu pieca, możliwości ustawień mogą się różnić, dlatego warto zapoznać się z instrukcją obsługi dostarczoną przez producenta. Podstawowe ustawienia obejmują regulację temperatury, mocy grzewczej oraz harmonogramu pracy. Można również dostosować parametry dotyczące wentylatora, podajnika pelletu i innych funkcji związanych z wydajnością i komfortem pracy pieca. 

Jak dobrać moc grzewczą pieca na pellet?

Dobór odpowiedniej mocy grzewczej pieca na pellet jest kluczowy dla efektywnego i komfortowego ogrzewania. Istotnymi czynnikami do uwzględnienia są wielkość pomieszczeń, poziom izolacji budynku oraz rodzaj i liczba okien. Zazwyczaj przyjmuje się orientacyjnie wartość 1 kW mocy grzewczej na 10-12 m2 powierzchni. Na przykład dla mieszkania o powierzchni 80 m2, zalecana moc grzewcza pieca wynosiłaby około 8-9 kW. 

Należy jednak pamiętać, że w przypadku niskiego poziomu izolacji lub bardziej wymagającego klimatu, konieczne może być zwiększenie mocy grzewczej. Zawsze warto skonsultować się z fachowcem lub producentem pieca, którzy pomogą dokładnie zmierzyć i dobrać optymalną moc grzewczą, aby zapewnić efektywne i wydajne ogrzewanie mieszkania na pellet.

Jak ekonomicznie ustawić piec na pellet?

Aby ekonomicznie ustawić piec na pellet, warto zastosować kilka praktycznych rozwiązań. Po pierwsze, należy odpowiednio dostroić ustawienia pieca, takie jak temperatury pracy i czas pracy. Ważne jest również monitorowanie zużycia paliwa i dostosowywanie jego ilości w zależności od potrzeb. Dobrą praktyką jest także regularne czyszczenie i konserwacja pieca, aby utrzymać jego sprawność i efektywność. Warto także zainwestować w termoregulatory i termostaty, które pozwolą na precyzyjne sterowanie temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach

O ekonomicznym ustawieniu pieca można mówić, gdy są spełnione pewne warunki.Należą do nich: komora spalania pieca powinna być jasnoszara, mało sadzy, dym z komina powinien być biały, popiół w popielniku jest suchy i sypki.

Sprawdź również: Ulgi na termomodernizację: odliczenie od podatku i PIT

Ile trwa rozpalanie pieca na pellet?

Czas rozpalania pieca na pellet może się różnić w zależności od modelu i parametrów technicznych pieca. Przeciętnie proces rozpalania trwa od kilku do kilkunastu minut. Istnieje kilka czynników, które mogą wpływać na czas rozpalania, w tym: automatyczne rozpalanie, które znacznie skraca czas potrzebny do rozpalenia; właściwa konserwacja, która ma znaczenie dla wydajności piecai szybkości rozpalania; jakość pelletu – ten o dobrej jakości i odpowiedniej wilgotności pali się szybciej i skuteczniej.

Czy można wyłączyć piec na pellet?

Większość pieców na pellet ma funkcję wyłączania lub tryb czuwania, umożliwiający zatrzymanie pracy pieca w przypadku niepotrzebnego ogrzewania pomieszczenia lub na czas nieobecności. Można to zrobić poprzez przełącznik zasilania, tryb czuwania lub programator. Przed wyłączeniem pieca warto zapoznać się z instrukcją obsługi.

Jak utrzymać piec na pellet w dobrym stanie?

Aby utrzymać piec na pellet w dobrym stanie i zapewnić jego długotrwałą wydajność, warto pamiętać o kilku kluczowych wskazówkach.

 1. Regularne czyszczenie i konserwacja – warto regularnie czyścić palenisko pieca oraz kanały doprowadzające powietrze i usuwać nagromadzone zanieczyszczenia, takie jak popiół czy pył. Ważne jest również regularne czyszczenie i konserwacja komory spalania oraz wymiana filtra powietrza. To pomoże utrzymać piec w optymalnym stanie i zapobiec ewentualnym awariom.

 2. Prawidłowe ustawienie paleniska – palenisko powinno być ono ustawione zgodnie z zaleceniami producenta, tak aby zapewnić odpowiednią wentylację i przepływ powietrza wokół urządzenia. Prawidłowe ustawienie paleniska wpływa na efektywność spalania i wydajność pieca.

 3. Regularna kontrola i konserwacja układu zasilania – warto regularnie sprawdzać i konserwować układ zasilania pelletem, w tym ślimak transportujący paliwo do paleniska oraz komorę na pellet. Należy dbać o czystość i sprawność tych elementów, aby zapewnić nieprzerwany i efektywny dopływ paliwa.

 4. Profesjonalne przeglądy techniczne – regularne przeglądy techniczne pieca przeprowadzane przez profesjonalnego serwisanta są kluczowe dla utrzymania urządzenia w dobrym stanie. Serwisant może dokonać kompleksowej oceny stanu pieca, przeprowadzić niezbędne naprawy i udzielić porad dotyczących konserwacji.

Dla kogo piec na pellet będzie dobrym rozwiązaniem?

Piec na pellet może być dobrym rozwiązaniem dla różnych osób oraz w różnych sytuacjach. Oto kilka przykładów, kiedy piec na pellet może być szczególnie korzystnym wyborem:

 • Osoby poszukujące ekologicznego rozwiązania
  Piec na pellet jest przyjazny dla środowiska, ponieważ paliwo wykonane z biomasy jest odnawialne i ma niską emisję CO2. Dla osób dbających o ekologię i poszukujących ogrzewania z mniejszym wpływem na środowisko, piec pelletowy może być doskonałą opcją.

 • Osoby szukające efektywnego i ekonomicznego ogrzewania
  Piec na pellet charakteryzuje się wysoką wydajnością i dobrą kontrolą nad procesem spalania. Dzięki temu zapewnia efektywne i ekonomiczne ogrzewanie. Pellet jest dostępny w przystępnej cenie, a stabilne spalanie i automatyczne sterowanie w piecu pozwalają oszczędzać na kosztach ogrzewania.

 • Osoby, które chcą mieć łatwe i wygodne rozwiązanie
  Piec pelletowy oferuje wygodę i automatyzację w użytkowaniu. Wiele modeli pieców ma automatyczne zasilanie pelletem, regulację temperatury oraz programowalne funkcje, które ułatwiają korzystanie z urządzenia. Dzięki temu można cieszyć się komfortowym ogrzewaniem, bez konieczności częstego zaopatrywania w paliwo.

Ile kosztuje piec na pellet?

Cena pieca na pellet może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak: producent, model, moc grzewcza i dodatkowe funkcje. Koszt pieca na pellet może oscylować w widełkach od kilku tysięcy do kilkunastu tysięcy złotych. Istnieją zarówno tańsze modele o podstawowych funkcjach, jak i droższe, bardziej zaawansowane technologicznie.

Warto również wspomnieć o możliwości uzyskania dofinansowania do zakupu i montażu pieca na pellet w ramach rządowych programów, które są nastawione na poprawę jakości powietrza. 

Interesuje Cię zakup pieca na pellet? Sprawdź, czy możesz otrzymać dofinansowanie do pieca na pellet!

Czym się kierować podczas wyboru pieca na pellet?

Podczas wyboru pieca na pellet warto kierować się kilkoma istotnymi czynnikami. Po pierwsze, należy dokładnie ocenić moc grzewczą, która powinna być dopasowana do wielkości pomieszczeń i wymagań cieplnych budynku. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na dostępne funkcje, takie jak automatyczne czyszczenie palnika czy regulacja mocy grzewczej. Mogą one wpływać na komfort użytkowania i efektywność pieca. Ważne jest również sprawdzenie dostępności dofinansowania i programów dotacyjnych, które mogą obniżyć koszty zakupu i montażu pieca na pellet.

Czytaj również: Co to jest termomodernizacja budynków? To musisz wiedzieć w 2023 roku

Jak działa piec na pellet: podsumowanie

Piec na pellet to nowoczesne i efektywne urządzenie grzewcze, które działa na zasadzie spalania granulowanego paliwa. Dzięki zaawansowanej technologii i automatycznemu sterowaniu, piec na pellet zapewnia wygodne i ekonomiczne ogrzewanie. Paliwo w postaci pelletu jest łatwo dostępne i ekologiczne, co przyczynia się do redukcji emisji zanieczyszczeń. Piec na pellet może być stosowany w różnych rodzajach budynków, zapewniając przyjemne i równomierne ciepło. Dzięki systemowi automatycznego zasilania i czyszczenia, użytkowanie pieca na pellet jest wygodne i nie wymaga dużego zaangażowania. To rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność ze względu na swoje liczne zalety.

wykończenie mieszkania z architektem
Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Copywriterka i korektorka z kilkuletnim doświadczeniem i zamiłowaniem do komunikacji w intrenecie. Zawodowo i hobbystycznie uczestniczy w prowadzeniu kilku blogów branżowych. Lubi podejmować trudne tematy i przedstawiać je w sposób przystępny.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: