Piec na pellet

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 13.03.2020, Data aktualizacji: 02.12.2021

3 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 84 głosów

Piec na pellet
Piece na pellet to rozwiązania łączące aspekty ekologiczne i ekonomiczne. Sprawdźcie sami!

Wybór sposobu ogrzewania domu to poważna decyzja. Dobierając piec powinno się wziąć pod uwagę trzy aspekty: jego cenę, wpływ na środowisko oraz późniejsze koszty ogrzewania. Kotły na pellet to przede wszystkim ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie. Jednak, jak każde mają swoje mocne i słabe strony. Sprawdźcie dlaczego zdobywają coraz większą popularność.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • czym jest pellet
 • jakie są koszty grzania pelletem
 • jakie są zalety i wady palenia pelletem 

Czym jest pellet i jakie są jego zalety?

Pellet jest produktem grzewczym dostępnym pod postacią granulatu. Z języka angielskiego pellet oznacza właśnie granulkę. Wytwarzany jest w procesie sprasowania pod wysokim ciśnieniem drewna, wiórów, słomy, pędów wierzby energetycznej oraz trocin. Jest ekologicznym produktem, ponieważ kiedy się spala emisja substancji smolistych jest bardzo niska. W dodatku kotły na pellet muszą spełniać najwyższe normy ekologiczne, przez co są bardzo dobrą alternatywą dla pieców na węgiel, czy nawet gaz.

Główną zaletą pelletu jest to, że jest to odnawialne źródło energii. To paliwo wysokokaloryczne, co oznacza, że 1 tona może zastąpić około 450-470 litrów oleju opałowego, 570 m3 gazu ziemnego czy 0,8 tony ekogroszku. Z jednej tony spalonego pelletu wytwarza się 5 kg nietoksycznego popiołu, który może stanowić nawóz dla roślin. Dla przykładu z węgla powstaje aż 150 kg odpadów, których nie możemy samodzielnie zutylizować.

Przechowywanie pelletu, nie jest trudnym zadaniem, jednak wymaga odpowiedniego miejsca, a raczej dużo miejsca, jeśli robimy jego zapasy. Najcześciej pakowany jest w worki o wadze 15 lub 25 kg lub sprzedawany luzem. Powinien być umieszczony w suchym i przewiewnym miejscu, aby nie naciągnął wilgocią. Inaczej traci swoje ekologiczne wartości. Pellet to również materiał, który nie brudzi.

Sam granulat nie zawiera żadnych szkodliwych substancji, a emisja CO2 jest zerowa. Nie powoduje  alergii oraz nie wydziela zapachów, a wręcz wytwarza przyjemny zapach drewna.

 

 

Koszty grzania pelletem

Ceny za granulat wahają się w granicach 600-1000 złotych za tonę. Koszt zależy przede wszystkim od pochodzenia opału (krajowy czy zagraniczny) oraz materiału, który został użyty do jego produkcji. Jeśli planujemy ogrzewanie własnego domu lepiej postawić na pellet ze sprawdzonego źródła, nawet jak jest trochę droższy. Świadectwem wysokiej jakości są certyfikaty DINplus i nowszy europejski EN-plus A1. Z jednego kilograma wysokiej jakości pelletu wytwarza się 4,6 kW energii cieplnej.

Mimo iż jego cena odpowiada cenie węgla, to jego zdecydowaną przewagą jest wyższa sprawność kotłów pelletowych przez co obniżają się koszty eksploatacyjne. W dodatku wpływ na środowisko jest tutaj nieporównywalny. Grzanie granulatem to podobny koszt, jak przy używaniu pieców gazowych. Drożej wychodzi węglem (20% więcej) oraz o ponad połowę mniej niż grzejnikami elektrycznymi.

Kto powinien kupić piec na pellet?

Ogrzewanie pelletem jest przede wszystkim opłacalne dla osób, które nie mają dostępu do gazu ziemnego i nie chcą ze względu na koszty ogrzewać domu paliwami stałymi. Jest to alternatywa dla węgla kamiennego, która jest po prostu bardziej ekologiczna oraz zapewnia wyższą efektywność energetyczną. Wiele kotłów na pellety spełnia wymagania energetyczno-emisyjne najwyższej klasy 5 oraz otrzymuje europejski certyfikat Ecodesign.

Jednak piec na pellet potrzebuje sporo miejsca, i jest to rozwiązanie dla osób, które mogą je wygospodarować w domu, minimum 2x3 metry. Przeważnie fabrycznie są wyposażone w zasobnik paliwa, w którym możemy przetrzymywać jego zapas na 3-4 dni. Dodatkowo taki piec to dobra propozycja dla osób, które nie chcą zajmować się rozpalaniem i dokładaniem drewna. Jednorazowy zasyp paliwa umożliwia działanie pieca od 30 godzin do 5 dni, oczywiście zależy to od mocy pieca i zasobności zbiorników.

Ile kosztuje piec na pellet?

Oczywiście cena kotłów na pellety zależy od jego modelu. Za najprostsze o nominalnej mocy ciepła około 10 kW, zapłacimy około 8 tys. złotych. Wystarczają one w zupełności do ogrzewania niewielkich domów do 100 m2. Oczywiście im wyższa moc, tym wyższa cena kotła. Nowoczesny piec, wyposażony w nowinki technologiczne, które pozwalają na automatyczne sterowanie działaniem palnika będą kosztować powyżej 9 tys. złotych. 

Jakie są wady?

Do największych wad ogrzewania domu pelletem na pewno zalicza się wysokie ceny pieców oraz samego opału. Jednak należy pamiętać, że jest to inwestycja, która z czasem się zwraca. Kotły są tak stworzone, aby automatycznie dostosowywać spalanie paliwa do realnego zapotrzebowania na ciepło w budynku. Oznacza to, że przy odpowiednim ustawieniu sterownika urządzenia, nie tracimy opału, kiedy temperatura w pomieszczeniach jest odpowiednia.

Kolejnym minusem jest przestrzeń jaką należy wygospodarować na trzymanie nie tyle samego pieca, co pelletu. Co ważne, w domach nie powinno się używać granulatu przemysłowego, ponieważ może uszkodzić piec. Kolejną ważną rzeczą jest regularne czyszczenie kotła, ale należy pamiętać, że jest to wymagane także przy innych rodzajach pieców.

Jedno jest pewne piec na pellet to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ łączy ze sobą aspekty ekonomiczne i ekologiczne.

 
Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim. Pisze o tym co modne, ale i klasyczne. Zawodowo związana z branżą public relations, gdzie obsługuje znane marki oraz te, które dopiero wchodzą na rynek.

Subskrybuj RynekPierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Regionalne

  Rynek nieruchomości

  Wiadomości

  Wnętrza

  Inne

  Udostępnij
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: