Dofinansowanie do pieca na pellet

Marta Gług
Marta Gług

Data publikacji: 29.05.2023, Data aktualizacji: 02.08.2023

7 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 5 głosów

Dofinansowanie do pieca na pellet
Kocioł na pellet jest coraz częstszym rozwiązaniem przy działaniach termomodernizacyjnych. Sprawdź, na jakie ułatwienia możesz liczyć. Czytaj na rynekpierwotny.pl.

Kocioł na pellet to ekologiczne źródło ciepła, które z każdy rokiem cieszy się coraz większą popularnością. Na zainteresowanie tą metodą ogrzewania wpływają także liczne możliwości dofinansowania do pieca na pellet drzewny. Z jakich dotacji można skorzystać i ile wynosi poziom dofinansowania? Przedstawiamy najważniejsze informacje. 

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jak uzyskać dofinansowanie do pieca na pellet;
 • ile wynosi dofinansowanie do pieca na pellet;
 • kto może skorzystać z dotacji;
 • jak złożyć wniosek o dofinansowanie na piec na pellet.

Kocioł na pellet - ekologiczne źródło ciepła

Pellet to wysokoenergetyczne źródło ciepła w postaci granulek o średnicy kilku milimetrów. Paliwo jest wytwarzane z odnawialnych surowców pochodzenia roślinnego. Do produkcji pelletu wykorzystywane są przede wszystkim biodegradowalne odpady drzewne, które nie zawiera sztucznych dodatków. Podczas spalania pellet osiąga kalorycznej nawet do 19 MJ/kg, gdzie zawartość popiołu nie przekracza 0,5%. Takie parametry sprawiają, że surowiec jest nie tylko ekologiczny, ale także bardzo wydajny i ekonomiczny.

Piec na pellet jako system grzewczy najczęściej wykorzystywany jest w domach jednorodzinnych. Podczas procesu spalania pellet emituje znikome ilości dwutlenku węgla. Surowiec nie zawiera sztucznych substancji oraz nie wydziela nieprzyjemnych zapachów.  Paliwo jest czyste i bezpieczne w użytkowaniu, dzięki czemu nie musisz martwić się sadzą lub brudem, o który nie trudno w przypadku pieców węglowych lub tradycyjnych kominków. Zaletą jest także łatwy zakup i montaż pieca. Tym bardziej, jeśli można uzyskać dofinansowanie na zakup kotła. 

Dofinansowanie do pieca na pellet 2023 – jakie możliwości wsparcia? Czyste Powietrze

Dofinansowanie na piec pellet można uzyskać w ramach programu Czyste Powietrze organizowanego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodne.  Dofinansowanie jest udzielane w formie dotacji lub pożyczki o maksymalnej kwocie 90% kosztów inwestycji. Wysokość dofinansowania jest uzależniona od miesięcznego dochodu w gospodarstwie domowym.

Czytaj więcej: Program Czyste Powietrze - co warto wiedzieć? 

Innym sposobem jest skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej przy rozliczaniu rocznych dochodów lub dotacja w ramach rządowego programu Stop Smog

Jakie korzyści można uzyskać, korzystając z dofinansowania do pieca na pellet?

Zakup pieca na pellet oznacza dla gospodarstwa domowego liczne korzyści. Ekologiczne paliwo pozwala na optymalizację wydatków na ogrzewanie oraz pozwala zaoszczędzić dodatkowe środki na inne wydatki. To także sposób na zrównoważone podejście do eksploatacji środowiska, dzięki czemu funkcjonowanie gospodarstwa wpisuje się w założenie polityki unijnej. 

Sprawdź również: Jak działa piec na pellet?

Wśród głównych korzyści dofinansowania do pieca na pellet znajdują się:

Oszczędność finansowa 

Piec na pellet jest zazwyczaj bardziej ekonomiczny w eksploatacji niż tradycyjny piec opalany drewnem lub węglem. Dzięki temu można zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie.

Ekologia 

Pellet jest materiałem ekologicznym, który powstaje z odpadów drzewnych, co oznacza, że jego spalanie jest bardziej przyjazne dla środowiska niż spalanie węgla lub drewna. Ponadto, spalanie pelletu generuje mniej szkodliwych emisji i pyłów.

Ogrzewanie piecem na pellet

Obniżenie kosztów inwestycji 

Zyskanie dofinansowania do zakupu i instalacji pieca na pellet, może pomóc w zredukowaniu kosztów inwestycji, co z kolei pozwala na szybszy zwrot. W zależności od programu dofinansowania, można uzyskać nawet do kilku lub kilkunastu tysięcy złotych wsparcia.

Czytaj więcej: Ile kosztuje termomodernizacja budynku? Ceny w 2023 roku

Kto i jak może uzyskać dofinansowanie na wymianę pieca na pellet?

Czy dofinansowanie do pieca na pellet jest dostępne dla wszystkich? Program skierowany jest do właścicieli i współwłaścicieli domów lub lokali mieszkalnych, którzy posiadają stare piece kotłowe lub planują termomodernizację budynku.  O dofinasowanie mogą ubiegać się także właściciele budynków usługowych, magazynowych i produkcyjnych oraz innych, niebędących budynkami mieszkalnymi.

Kwota dofinansowania do pieca pellet uzależniona jest od zarobków osoby, która się o nie ubiega, W zależności od dochodów można skorzystać z podstawowego, podwyższonego lub najwyższego poziomu dofinansowania. 

Kto może ubiegać się o dofinansowanie do pieca na pellet i od czego zależy poziom dofinansowania?

 • Podstawowy poziom dofinansowania do pieców na pellet przysługuje wnioskodawcom, których roczny dochód nie przekracza kwoty 135 tys. złotych.
 • Z podwyższonego poziomu dofinansowania mogą skorzystać osoby, których miesięczny dochód na osobę w gospodarstwie domowym nie przekracza 1,894 zł w gospodarstwie wieloosobowym i 2,651 w gospodarstwie jednoosobowym.
 • Najwyższy poziom dofinansowania przysługuje najmniej zamożnym Polakom. Aby móc z niego skorzystać, przeciętny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego nie może przekraczać 1526 zł w przypadku gospodarstw jednoosobowych i 1090 zł w przypadku gospodarstw wieloosobowych. 

Czy oznacza to, że osoby z dochodem rocznym przewyższającym 135 tys. złotych nie mogą nabyć pieca na pellet z dofinansowaniem? Niekoniecznie. Tacy wnioskodawcy mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, która przysługuje wszystkim właścicielom budynków jednorodzinnych, bez limitu dla rocznych zarobków.

Sprawdź również: Co to jest termomodernizacja budynków? To musisz wiedzieć w 2023 roku

O dotację BOŚ na dofinansowanie do pieca na pellet mogą ubiegać się także przedsiębiorcy, wspólnoty mieszkaniowe i fundacje.

Jak wygląda procedura ubiegania się o dofinansowanie do pieca na pellet?

Jak uzyskać dotację na piec na pellet? Dofinansowanie zakłada trzy możliwości sfinansowania inwestycji: dotację, dotację z prefinansowaniem i dotację na częściową spłatę kredytu bankowego. Dofinansowanie można uzyskać po spełnieniu dwóch warunków:

 • osoba składająca wniosek powinna być właścicielem modelu pieca, którego dotyczy wniosek;
 • osoba składająca wniosek musi posiadać prawo własności lub prawo użytkowania wieczystego lokalu, którego dotyczy wniosek.

W celu uzyskania dofinansowania należy:

KROK 1. Wypełnić formularz online na stronie https://gwd.nfosigw.gov.pl/ lub formie papierowej w Urzędzie Gminy. Wyjątkiem jest trzecia opcja dofinasowania, gdzie wniosek należy złożyć za pośrednictwem banku. Wniosek powinien zwierać takie dane jak: imię i nazwisko wnioskodawcy, numer PESEL,  adres zamieszkania, model instalowanego pieca i dokumenty poświadczające prawo do lokalu, dla którego składany jest wniosek, w tym:

 • skan dokumentu potwierdzającego prawo własności tego domu, jeżeli nie ma księgi wieczystej;
 • skan zaświadczenia, które upoważnia beneficjenta do podwyższonego dofinansowania (potwierdzającego dochody);
 • skany oświadczeń z danymi oraz podpisami wszystkich współwłaścicieli budynku;
 • skan oświadczenia z danymi oraz podpisem małżonka, jeżeli małżeństwo posiada wspólnotę majątkową.

Czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku może różnić się w zależności od gminy.

KROK 2. Wyrazić zgodę na wizytę kontrolerów z Urzędu Miasta, którzy potwierdzą posiadanie przez niego starego typu kotła.  

KROK 3. Podpisać umowę na montaż nowego kotła.

KROK 4. Zrealizować inwestycję.

KROK 5. Złożyć wniosek rozliczeniowy wraz z fakturami za zakup i montaż pieca do Urzędu Gminy.

Pellet do pieca

Jak wygląda dotację na wymianę pieca w poszczególnych województwach?

Program Czyste Powietrze i Anty Smog to rządowe programy przeznaczone dla mieszkańców wszystkich regionów Polski. Wiele samorządów wyszło także z własną inicjatywą, aby wspomóc mieszkańców w wymianie kotłów na bardziej ekologiczne, Przykładem może być Wrocław z programem KAWKA PLUS w ramach, którego w 2023 roku można otrzymać dofinansowanie do wymiany pieca w wysokości do 10 000 zł. O dofinansowanie z Urzędu Miasta mogą także starać się mieszkańcy Gliwic I Dąbrowy Górniczek.

Maksymalna kwota dofinansowania wynosi tu 6 tys. zł. Z dotacji mogą skorzystać nie tylko osoby fizyczne, ale także spółdzielnie mieszkaniowe. Pakiet wsparcia do 30 tys. złotych dla mieszkańców i wspólnot mieszkaniowych oferuje Urząd Miasta w Opolu w ramach programu "Oddech dla Opola". Na dotację na wymianę pieca mogą liczyć także mieszkańcy Nowego Sącza. Miasto w 2023 prowadzi nabór ciągły. Wysokość wsparcia wynosi do 14 tys. zł.

Co zrobić, gdy gmina nie prowadzi programu dofinansowania do wymiany pieca?

Jeżeli gmina nie prowadzi dofinansowania do wymiany pieca, można skorzystać z preferencyjnego kredytu udzielanego przez Bank Ochrony Środowiska lub niektóre banki spółdzielcze. Jeśli osoba zainteresowana spełni wszystkie opisane powyżej wymagania, może otrzymać dofinansowanie w wysokości nawet do 50% kredytu. Jest to możliwe dzięki środkom Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Czy piec na pellet podlega uldze termomodernizacyjnej?

Wymianę pieca na pellet można także odliczyć od podatku w ramach ulgi modernizacyjnej.  Obejmuje ona wydatki na materiały budowlane i usługę montażu takich urządzeń jak pompy ciepła, fotowoltaika, kotły kondensacyjne, rekuperacja oraz pice do spalania biomasy, w tym kotły na pellet.

Więcej na ten temat dowiesz się w artykułach: Ulgi na termomodernizację: odliczenie od podatku PIT i Ile kosztuje i jak działa pompa ciepła?

Dofinansowanie do pieca na pellet: podsumowanie

Dofinansowania na wymianę starych pieców na kocioł na biomasę drzewną o obniżonej emisyjności cząstek stałych to element polityki zmierzającej do poprawy powietrza i stanu środowiska w Polsce. Dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze przyznawane jest w formie dotacji, dotacji z prefinansowaniem i dotacji na częściową spłatę kredytu bankowego. Wysokość świadczenia uzależniona jest od średniego dochodu przypadającego na jednego członka gospodarstwa domowego.

Osoby zainteresowane wymianą kotła mogą także skorzystać z lokalnych programów oferowanych przez zamieszkiwane przez nich gminy. Więcej na temat termomodernizacji i możliwości uzyskania dotacji dowiesz się z innych artykułów na naszym blogu:

Marta Gług
Marta Gług

Copywriterka i redaktorka z kilkuletnim doświadczeniem w branży nieruchomości. Interesuje się urbanistyką i architekturą. Uwielbia podejmować trudne tematy i przybliżać je w przystępny i praktyczny sposób. Specjalizuje się w tekstach z zakresu nieruchomości, aranżacji wnętrz, prawa i finansów.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: