Obalamy mity o powietrznych pompach ciepła

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 20.02.2020, Data aktualizacji: 07.09.2022

2 minuty czytania

Średnia ocen 5/5 na podstawie 5 głosów

Powietrzne pompy ciepła - mity
Czy pompy ciepła to drogie rozwiązanie? Czy pompy mogą działać tylko w łagodnym klimacie? Ekspert portalu Remont.biz.pl obala mity dotyczące pomp ciepła - zobacz!

Powietrzne pompy ciepła wprowadzają do domu niezwykły komfort. Nie od dziś wiadomo, że naturalne środowisko daje wiele możliwości i wpływa pozytywnie na warunki panujące w domu. Z tych możliwości korzysta powietrza pompa ciepła, którą można zamontować w dowolnym budynku. Wokół tego systemu powstało jednak wiele mitów. Jakie są najpowszechniejsze?

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jakie są najczęstsze mity na temat pomp ciepła
 • czy pompa ciepła może działać tylko w łagodnym klimacie
 • ile możemy zaoszczędzić dzięki tego typu urządzeniu

MIT: Powietrzne pompy ciepła to bardzo drogie rozwiązania

Instalacja powietrznej pompy ciepła nie jest tak droga, jak mogłoby się wydawać. W wielu przypadkach jest tańsza niż standardowe rozwiązania grzewcze. Jeżeli Twój dom ma 200 m2 powierzchni i korzystają z niego 4 osoby, to cała inwestycja wyniesie maksymalnie 30 tysięcy złotych. Za tę samą inwestycję, jeżeli chcesz wprowadzić do domu ogrzewanie gazowe, trzeba zapłacić 55 tysięcy złotych.

MIT: Powietrzne pompy ciepła są w stanie pracować tylko w plusowych temperaturach

Pompy ciepła to urządzenia, które są w stanie pracować w szerokim przedziale temperatury. Urządzenie działa sprawnie, nawet jeżeli na zewnątrz jest -20 stopni Celsjusza. Pompa ciepła gwarantuje komfort w domu zarówno latem, jak i zimą. Przez cały rok w domu będą mogły panować bardzo dobre warunki termiczne.

powietrzne pompy ciepla

MIT: Pompa ciepła to prawdziwy zjadacz prądu

Za każdy 1 kWh zużytej energii elektrycznej z pompy ciepła można uzyskać do 4,27 kWh energii cieplnej. Klient może zdecydować się na pompę ciepła o różnej mocy, nawet od 4 do 27 kW. To również będzie miało wpływ na zużycie prądu. Szacunkowo jednak, pompa ciepła to rozwiązanie energooszczędne, dzięki któremu można wiele zaoszczędzić, a nie stracić.

MIT: Pompa ciepła może działać tylko w łagodnym klimacie

Pompy ciepła są bardzo popularnymi systemami wykorzystywanymi w Szwecji oraz w Danii. Nikt przy zdrowych zmysłach nie jest w stanie powiedzieć, że panuje tam łagodny klimat. Wręcz przeciwnie. Warunki są tam często bardzo ciężkie. Tym bardziej system sprawdzi się bardzo dobrze w Polsce, gdzie ostre mrozy są raczej rzadkością niż regułą.

MIT: Pompa ciepła nie zagrzeje nam centralnego ogrzewania grzejnikowego

Stare instalowane kilkanaście lat temu pompy ciepła posiadały czynnik chłodniczy o niskim parametrze wydajnościowym, obecnie stosowane takie jak R32 mają dużo wyższy parametr pracy dzięki czemu pozwalają podgrzać temperaturę w instalacji grzewczej do wymaganej wartości przez ogrzewanie grzejnikowe tj 55-60 stopni Celsjusza

MIT: Pompa ciepła typu powietrze – woda będzie dużo droższa w eksploatacji niż gruntowa.

Roczne różnice w kosztach ogrzewania przeciętnego domu o powierzchni 150 metrów kwadratowych to kwota rzędu 500 do 1000 zł na korzyść gruntowej pompy ciepła. Jednak należy pamiętać o tym, iż gruntowa pompa wymaga wykonania odwiertu, który dla domu o takiej powierzchni może kosztować około 30 000 zł. Tak więc dopiero po około 30 latach tak naprawdę ogrzewanie pompą gruntowna jest realnie tańsze.

Więcej informacji o tej formie ogrzewania na największym portalu tematycznym: https://remont.biz.pl/pompa-ciepla/

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: