Obalamy mity o powietrznych pompach ciepła

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 20.02.2020, Data aktualizacji: 07.09.2022

2 minuty czytania

Średnia ocen 5/5 na podstawie 5 głosów

Powietrzne pompy ciepła - mity
Czy pompy ciepła to drogie rozwiązanie? Czy pompy mogą działać tylko w łagodnym klimacie? Ekspert portalu Remont.biz.pl obala mity dotyczące pomp ciepła - zobacz!

Powietrzne pompy ciepła wprowadzają do domu niezwykły komfort. Nie od dziś wiadomo, że naturalne środowisko daje wiele możliwości i wpływa pozytywnie na warunki panujące w domu. Z tych możliwości korzysta powietrza pompa ciepła, którą można zamontować w dowolnym budynku. Wokół tego systemu powstało jednak wiele mitów. Jakie są najpowszechniejsze?

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jakie są najczęstsze mity na temat pomp ciepła
 • czy pompa ciepła może działać tylko w łagodnym klimacie
 • ile możemy zaoszczędzić dzięki tego typu urządzeniu

MIT: Powietrzne pompy ciepła to bardzo drogie rozwiązania

Instalacja powietrznej pompy ciepła nie jest tak droga, jak mogłoby się wydawać. W wielu przypadkach jest tańsza niż standardowe rozwiązania grzewcze. Jeżeli Twój dom ma 200 m2 powierzchni i korzystają z niego 4 osoby, to cała inwestycja wyniesie maksymalnie 30 tysięcy złotych. Za tę samą inwestycję, jeżeli chcesz wprowadzić do domu ogrzewanie gazowe, trzeba zapłacić 55 tysięcy złotych.

MIT: Powietrzne pompy ciepła są w stanie pracować tylko w plusowych temperaturach

Pompy ciepła to urządzenia, które są w stanie pracować w szerokim przedziale temperatury. Urządzenie działa sprawnie, nawet jeżeli na zewnątrz jest -20 stopni Celsjusza. Pompa ciepła gwarantuje komfort w domu zarówno latem, jak i zimą. Przez cały rok w domu będą mogły panować bardzo dobre warunki termiczne.

powietrzne pompy ciepla

MIT: Pompa ciepła to prawdziwy zjadacz prądu

Za każdy 1 kWh zużytej energii elektrycznej z pompy ciepła można uzyskać do 4,27 kWh energii cieplnej. Klient może zdecydować się na pompę ciepła o różnej mocy, nawet od 4 do 27 kW. To również będzie miało wpływ na zużycie prądu. Szacunkowo jednak, pompa ciepła to rozwiązanie energooszczędne, dzięki któremu można wiele zaoszczędzić, a nie stracić.

MIT: Pompa ciepła może działać tylko w łagodnym klimacie

Pompy ciepła są bardzo popularnymi systemami wykorzystywanymi w Szwecji oraz w Danii. Nikt przy zdrowych zmysłach nie jest w stanie powiedzieć, że panuje tam łagodny klimat. Wręcz przeciwnie. Warunki są tam często bardzo ciężkie. Tym bardziej system sprawdzi się bardzo dobrze w Polsce, gdzie ostre mrozy są raczej rzadkością niż regułą.

MIT: Pompa ciepła nie zagrzeje nam centralnego ogrzewania grzejnikowego

Stare instalowane kilkanaście lat temu pompy ciepła posiadały czynnik chłodniczy o niskim parametrze wydajnościowym, obecnie stosowane takie jak R32 mają dużo wyższy parametr pracy dzięki czemu pozwalają podgrzać temperaturę w instalacji grzewczej do wymaganej wartości przez ogrzewanie grzejnikowe tj 55-60 stopni Celsjusza

MIT: Pompa ciepła typu powietrze – woda będzie dużo droższa w eksploatacji niż gruntowa.

Roczne różnice w kosztach ogrzewania przeciętnego domu o powierzchni 150 metrów kwadratowych to kwota rzędu 500 do 1000 zł na korzyść gruntowej pompy ciepła. Jednak należy pamiętać o tym, iż gruntowa pompa wymaga wykonania odwiertu, który dla domu o takiej powierzchni może kosztować około 30 000 zł. Tak więc dopiero po około 30 latach tak naprawdę ogrzewanie pompą gruntowna jest realnie tańsze.

Więcej informacji o tej formie ogrzewania na największym portalu tematycznym: https://remont.biz.pl/pompa-ciepla/

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj RynekPierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Regionalne

  Rynek nieruchomości

  Wiadomości

  Wnętrza

  Inne

  Udostępnij
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: