Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Ile kosztuje termomodernizacja budynku? Ceny w 2023 roku

Daniel Grzegorzek
Daniel Grzegorzek

Data publikacji: 28.04.2023, Data aktualizacji: 05.04.2024

5 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 17 głosów

Ile kosztuje termomodernizacja budynku? Ceny
Ile kosztuje termomodernizacja budynku? Co składa się na cenę projektu termomodernizacji (np. budynku jednorodzinnego)? Sprawdź, jak prezentuje się kosztorys termomodernizacji budynku.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • ile kosztuje termomodernizacja,
 • co obejmuje pakiet termomodernizacyjny,
 • jak zaplanować wydatki na termomodernizację.

Ile kosztuje termomodernizacja?

Nie jest możliwe precyzyjne wskazanie, ile kosztuje termomodernizacja budynku. Zależy to od wielu zmiennych, m.in.:

 • rodzaju i wieku budynku, 
 • powierzchni,
 • lokalizacji,
 • stanu technicznego,
 • wybranych materiałów izolacyjnych,
 • skomplikowania oraz czasochłonności niezbędnych do wykonania prac.

W 2023 znacząco wzrosły koszty materiałów i robocizny, a tym samym droższa stała się termomodernizacja. Cena za m2 ocieplenia budynku (za materiał i robociznę) w tradycyjny sposób przy użyciu styropianu kształtuje się – w zależności od regionu, na poziomie od 240 do 315 zł. Koszt termomodernizacji domu wełną mineralną może być nieco wyższy – najczęściej wynosi obecnie od 300 do 400 zł za 1 m2 powierzchni użytkowej.

Ile kosztuje ocieplenie domu w nowoczesnym wydaniu?

Dom można ocieplić nie tylko przy użyciu styropianu lub wełny, lecz także poprzez wykorzystanie nowoczesnych materiałów. Zaliczają się do nich zwłaszcza płyty z pianki poliuretanowej PIR, aerożel z tlenku krzemu, płyty mineralne multipor, płyty XPS z polistyrenu ekstrudowanego czy poliuretan PIR w stanie półpłynnym, natryskiwany pod wysokim ciśnieniem.

Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań sprawia, że nieco droższa staje się termomodernizacja budynku. Cena samych materiałów jest znacznie wyższa w porównaniu do wełny i styropianu. Na korzyść nowoczesnych sposobów ocieplania przemawia jednak to, że wystarczy użyć materiału o mniejszej grubości, aby uzyskać podobne parametry cieplne.

Co obejmuje projekt termomodernizacji?

Projekt termomodernizacji to dokument, w którym znajdują się wytyczne dotyczące wykonywania prac służących poprawie efektywności energetycznej. Obejmuje on informacje dotyczące m.in.:

 • zakresu wykonywanych czynności termomodernizacyjnych oraz ich kolejności,
 • wymaganych materiałów ociepleniowych,
 • zakresu prac przygotowawczych,
 • technik przeprowadzania termomodernizacji.

Termomodernizacja budynku krok po kroku - jaką ją wykonać, żeby się opłacała? Dowiedz się

Ile kosztuje projekt termomodernizacji budynku? Zależy to zwłaszcza od zakresu przeprowadzanych czynności, w tym:

 • ocieplenia ścian, stropów, dachów, piwnic, podłóg i stropodachów,
 • wymiany okien,
 • wymiany drzwi zewnętrznych,
 • wymiany lub modernizacji systemu wentylacji,
 • wymiany instalacji grzewczej,
 • wymiany systemu automatycznego sterowania.

Co jeszcze składa się na koszt projektu termomodernizacji? Cena zależy również od wielkości nieruchomości, jej stanu technicznego oraz skomplikowania bryły. W przypadku projektu termomodernizacji budynku wielorodzinnego cena będzie znacznie wyższa niż dla niewielkiego domu jednorodzinnego.

Kosztorys termomodernizacji budynku zwykle jest oparty na wnioskach z przeprowadzonego audytu termomodernizacji. Cena jego wykonania najczęściej wynosi od 1000 do 3000 zł.

Audytor dokonuje stosownych obliczeń, które pozwalają odpowiednio dobrać parametry izolacji w nieruchomości. Wylicza koszty robót i materiałów, a także prognozuje, po jakim czasie inwestorowi zwrócą się wydatki przeznaczone na termomodernizację. Obliczenia opiera zarówno na danych z dokumentacji budynku, informacji uzyskanych od jego właściciela, jak i na własnych pomiarach oraz obserwacjach.

Jak zaplanować wydatki na termomodernizację?

Kwestia tego, ile kosztuje termomodernizacja budynku, w dużym stopniu zależy od jego wieku i rodzaju. Wydatki na termomodernizację warto zaplanować z uwzględnieniem wysokości możliwych do uzyskania oszczędności finansowych oraz okresu zwrotu z inwestycji.

Koszt termomodernizacji będzie zależeć głównie od ceny zakupu materiałów oraz robocizny. Wydatki mogą wzrosnąć, jeśli budynek wymaga czynności przygotowawczych przed ociepleniem, np. osuszenia ścian czy usunięcia tynku.

Termomodernizacja dofinansowanie: nawet do 135 tys. zł dopłaty Sprawdź, jak dostać

Jak zaplanować wydatki na termomodernizację mieszkania w bloku?

Ocieplenie ścian od zewnątrz w budynku wielorodzinnym wiąże się z koniecznością uzyskania zgody wszystkich lokatorów i zarządcy budynku. Dlatego właściciel mieszkania zwykle może jedynie ocieplić ściany od wewnątrz. 

Koszt termomodernizacji w bloku nie jest wysoki, ponieważ ocieplenia wymagają tylko zimne ściany zewnętrzne. Do ocieplenia od wewnątrz najlepiej zastosować cienkie materiały, które nie zabierają przestrzeni wewnątrz nieruchomości, a zarazem pozwalają uzyskać dobre parametry izolacyjne. Optymalnie sprawdzą się w tym przypadku m.in. płyty z pianką poliuretanową PIR czy płyty gipsowo-kartonowe, które dobrze chronią przed powstawaniem wilgoci w pomieszczeniach. W przypadku niewielkiego metrażu wydatki na ocieplenie nie powinny być wysokie, ponieważ nie potrzeba grubej warstwy materiału.

Koszty termomodernizacji w budynku wielorodzinnym mogą również obejmować wymianę drzwi zewnętrznych i okien, np. na trzyszybowe. Warto też rozważyć ich dodatkowe uszczelnienie, np. za pomocą taśm czy gumowych uszczelek. Są one dostępne w na tyle niskiej cenie, że nie podnoszą znacząco łącznych kosztów modernizacji cieplnej. Uniknąć strat ciepła pomogą ponadto zasłony termoizolacyjne na oknach. 

Dobrym rozwiązaniem może okazać się instalacja dodatkowego źródła ogrzewania, np. grzejników elektrycznych czy ekologicznego kominka. 

Jak zaplanować wydatki na ocieplenie domu w stanie deweloperskim?

Domy w stanie deweloperskim nie wymagają ponoszenia dodatkowych wydatków związanych z termoizolacją. Są już one odpowiednio ocieplone przed oddaniem do użytku, ponieważ muszą spełniać rygorystyczne normy pod względem izolacyjności termicznej. Deweloper zapewnia zarówno ocieplenie elewacji, dachu, podbitki dachowej, jak i poddasza.

Jak zaplanować wydatki na ocieplenie użytkowanego domu?

Termomodernizacji mogą wymagać domy, które zostały w niewystarczającym stopniu ocieplone. Wynika to z tego, że kilkanaście lat temu wymagane przez polskie prawo standardy efektywności energetycznej były znacznie niższe niż obecnie. 

Aby poznać przybliżone koszty ocieplenia użytkowanego domu, wskazane jest przeprowadzenie audytu termomodernizacyjnego. Cena ocieplenia w dużym stopniu zależy od tego, czy budynek wymaga usunięcia starych materiałów izolacyjnych przed ułożeniem nowych.

Jak zaplanować wydatki na ocieplenie starego domu?

Koszt termomodernizacji domu wybudowanego przed wieloma latami jest wysoki – zwłaszcza, jeśli nieruchomość znajduje się w złym stanie technicznym i niezbędna jest gruntowna rekonstrukcja przed instalacją ocieplenia. 

Często stare budynki są pozbawione jakiejkolwiek izolacji, co doprowadza do zawilgocenia ścian. Przed rozpoczęciem termomodernizacji trzeba więc osuszyć dom, wzmocnić konstrukcję ścian czy rozwiązać problem z podciąganiem wody przez fundamenty. Czynności te mogą znacząco zwiększyć koszty termomodernizacji budynku.

Stary dom zapewne będzie wymagać zarówno ocieplenia ścian, jak i poddasza. Czasami wskazane może okazać się również ocieplenie stropu nad nieogrzewaną piwnicą. Zazwyczaj konieczna jest wymiana stolarki okiennej i drzwiowej oraz starego kotła.

Jakie jest dofinansowanie termomodernizacji budynku? 

Właściciele budynków mieszkalnych mogą znacznie zmniejszyć koszt termomodernizacji domu czy bloku, jeśli skorzystają ze wsparcia w formie dofinansowania do mieszkania. Dotacje są udzielane zwłaszcza w ramach programu Czyste Powietrze, z którego można otrzymać aż do 135 tysięcy złotych dofinansowania na kompleksową termomodernizację. 

Warto również skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Pozwala ona odliczyć do 53 000 złotych poniesionych wydatków w rocznym zeznaniu podatkowym.

Ile kosztuje termomodernizacja budynku: podsumowanie

Termomodernizacja budynku w 2023 roku kosztuje więcej niż w poprzednich latach, zwłaszcza ze względu na wzrost kosztów materiałów i robocizny. Rzeczywista kwota wydatków zależy m.in. od rodzaju i wieku nieruchomości, metrażu, lokalizacji, zakresu termomodernizacji czy zastosowanych materiałów do ocieplenia. 

Warto starannie zaplanować wydatki i oprzeć je na profesjonalnym audycie energetycznym oraz projekcie termomodernizacji. Poniesione koszty powinny szybko się zwrócić, a dodatkową korzyścią będzie wzrost komfortu cieplnego mieszkańców. Można zaoszczędzić sporo pieniędzy dzięki skorzystaniu z ulgi termomodernizacyjnej oraz dofinansowania, np. w ramach programu Czyste Powietrze.

Daniel Grzegorzek
Daniel Grzegorzek

Copywriter z niespełna 10-letnim doświadczeniem, były pracownik agencji badawczej, z wykształcenia socjolog. Specjalizuje się w tworzeniu treści o tematyce biznesu, finansów, nieruchomości i marketingu. Pisanie artykułów poprzedza głębokim researchem. Skomplikowane zagadnienia przedstawia w przystępny sposób.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023