Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Jakie lokale powstają w Wielkopolsce w ramach programu Mieszkanie Plus?

Marzena Zbierska
Marzena Zbierska

Data publikacji: 30.08.2021, Data aktualizacji: 30.08.2021

Średnia ocen 4/5 na podstawie 32 głosów

Mieszkanie Plus w Wielkopolsce
Jak wygląda realizacja programu Mieszkaniu Plus w Wielkopolsce? Gdzie oddano już pierwsze mieszkania? Sprawdziliśmy - przeczytaj!

Program Mieszkanie Plus ma zaspokoić potrzeby mieszkaniowe osób, których nie stać na nowe lokum od dewelopera, ale nie kwalifikują się do przyznania mieszkania komunalnego. W 2021 roku w Wielkopolsce przybyła tylko jedna nowa lokalizacja – mieszkania powstają we Wrześni, w dwóch trzypiętrowych budynkach przy ul. B. Śmidowicz. Na terenie osiedla powstanie także 150 naziemnych miejsc postojowych oraz plan zabaw dla dzieci.

Wybrane mieszkania będą dostosowane do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich – zaprojektowano szerokie korytarze i drzwi oraz odpowiednio urządzoną, przestronną łazienkę. 

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jakie są główne założenia programu Mieszkanie Plus
 • ile mieszkań w ramach programu wybudowano w Wielkopolsce
 • ile wynoszą dopłaty z programu Mieszkanie na start 

Mieszkanie Plus - co warto wiedzieć? 

Narodowy Program Mieszkaniowy został przyjęty przez rząd w 2016 roku. Zakłada trzy formy wsparcia budownictwa mieszkaniowego w ramach pakietu Mieszkanie Plus. Pierwszy to program wsparcia budowy mieszkań komunalnych dla najuboższych, drugi - program społecznego budownictwa czynszowego, realizowany przez TBS i spółdzielnie mieszkaniowe, trzeci - program, który zakłada budowę na zasadach rynkowych dostępnych cenowo mieszkań na wynajem, także z możliwością dojścia do własności.

Rynkowa część programu jest finansowana przez Fundusz Sektora Mieszkań dla Rozwoju, którego inwestorem jest Bank Gospodarstwa Krajowego, a za jego realizację odpowiada spółka PFR Nieruchomości. Zasady najmu określają procedury uchwalone przez radę gminy, w której realizowana jest inwestycja, a najemcy mogą przez 15 lat korzystać z dopłat do czynszu w ramach programu Mieszkanie na Start.

program Mieszkanie Plus w Wielkopolsce

Wielkopolska ze wsparciem rządowym 

Pierwsze 96 mieszkań na wynajem wybudowanych w ramach programu Mieszkanie Plus w Wielkopolsce powstało w 2018 roku, w Siedleminie – wsi położonej niedaleko Jarocina. Kolejne inwestycje zrealizowano na trenie Jarocina – 42 mieszkania przy ul. Leszczyce (2018 rok) oraz 228 mieszkań przy ul. Siedlemińskiej. W tej ostatniej lokalizacji inwestycja przebiegała w dwóch etapach – pierwszy zakończył się w 2018 roku, a drugi (108 mieszkań) wiosną tego roku. W czerwcu lokatorzy zaczęli się wprowadzać. Mieszkania zostały wykończone w opcji wykończenia pod klucz – mają panele na podłogach, płytki i armaturę w łazience, częściowo urządzoną kuchnię.

Najemcy mieszkań w Jarocinie mają do dyspozycji lokale trzypokojowe (55 m2) oraz dwupokojowe (35 m2) w zabudowie szeregowej. Czynsz wynosi 12 zł za m2 na wsi i 12,50 zł za m2 w mieście. W przypadku 55-metrowego mieszkania daje to czynsz najmu na poziomie niecałych 700 zł na miesiąc, a przy wynajmie 35-merowego lokum ok. 440 zł.

Dwa pięciokondygnacyjne budynki z 36 mieszkaniami na wynajem powstały też w Kępnie. Czynsz najmu ustalono na poziomie 15 zł m2, a w opcji z dojściem do własności na 30 zł m2. Mieszkania są 2- i 3- pokojowe (średnia powierzchnia to 50 m2). Zatem czynsz za wynajem 50-metrowego mieszkania to 750 zł, wraz z opłatą za dojście do własności 1500 zł miesięcznie. W kępińskiej inwestycji powstało również kilka kawalerek oraz lokale użytkowe na parterze. Każdy najemca ma do dyspozycji nieodpłatne miejsce parkingowe oraz komórkę lokatorską.

Na czwarty kwartał 2021 roku zaplanowano oddanie do użytkowania 100 nowych mieszkań w ramach projektu Mieszkanie Plus we Wrześni. Razem z 366 lokalami w Jarocinie i 36 w Kępnie w sumie będzie ich w Wielkopolsce ponad 500. Czynsz najmu we Wrześni wynosi 25,40 zł za m2 i jest zbliżony do stawek rynkowych. Na tym etapie inwestycji opcja dojścia do własności nie jest oferowana najemcom.

Września Mieszkanie PlusOsiedle, powstające przy ul. B. Śmidowicz, Września, źródło: www.wrzesnia.mdr.pl/osiedle/ 

Września z najwyższą stawką czynszu 

Zasady najmu określają procedury uchwalone przez radę gminy, w której realizowana jest inwestycja. We Wrześni preferowane są przede wszystkim rodziny z dziećmi, osoby niepełnosprawne oraz mieszkańcy gminy. Metraż mieszkań 2-pokojowych waha się w przedziale od 40,3 do 46,3 m2, a 3-pokojowe lokale mają powierzchnię od 59,7 do 64,7 m2.

Mieszkania zostaną wykończone, a po stronie najemcy jest jedynie zabudowa kuchenna i pozostałe wyposażenie. Stawka czynszu wynosi 25,40 zł za m2. Zatem miesięczny czynsz najmu za mieszkanie o powierzchni ok. 50 m2 będzie wynosił 1270 zł. Dla porównania w Jarocinie W przypadku 55-metrowego mieszkania czynsz najmu ustalono na poziomie niecałych 700 zł na miesiąc. Z kolei w Kępnie stawka wynosi 15 zł za m2, a w opcji z dojściem do własności na 30 zł m2. Zatem czynsz za wynajem 50-metrowego mieszkania to 750 zł, a wraz z opłatą za dojście do własności 1500 zł miesięcznie.

Skąd ta różnica? Wysokość czynszu ustalana jest według stawek rynkowych, czyli zależy od lokalnych uwarunkowań. We Wrześni rynek najmu jest dobrze rozwinięty, w mieście i gminie przybywa nowych inwestycji, miejsc pracy i mieszkańców, więc stawki czynszu najmu są wysokie w porównaniu z Jarocinem i Kępnem. We Wrześni nie trudno o wynajem 50-metrowego urządzonego mieszkania za 1200 zł miesięcznie. W ofercie biur nieruchomości są także mieszkania nowe, kupowane z przeznaczeniem na wynajem w podobnych cenach. Oferta programu Mieszkanie Plus poszerza więc pule mieszkań na wynajem dostępną na wrzesińskim rynku o kolejne lokale, nie jest tanią alternatywą dla osób mniej zamożnych poszukujących lokum.

Najemcy muszą jeszcze uwzględnić pozostałe wydatki, czyli rachunki za ogrzewanie, prąd, wodę, wywóz nieczystości, etc. oraz zaliczkę na koszt eksploatacji – 5,5 zł od m2. Dla 50-metrowego lokalu jest to dodatkowe 275 zł.

Mieszkanie Plus

Dopłaty z programu Mieszkanie na Start - ile wynoszą? 

Korzyścią z wynajmu mieszkania w ramach projektu Mieszkanie Plus jest możliwość skorzystania z dopłat w ramach programu Mieszkanie na Start. To uprawnienie przysługuje jednak po spełnieniu określonych kryteriów (głównie dochodowych), a wysokość dopłaty zależy m.in. od liczby osób w gospodarstwie domowym, metrażu mieszkania i indywidualnej sytuacji każdego najemcy – obecnie jest to od ok. 150 do 800 zł miesięcznie.

Dla przykładu, 4-osobowa rodzina we Wrześni może liczyć na 390 zł miesięcznie dopłaty do czynszu (według danych na III kwartał 2021 roku). Maksymalnie najemca może korzystać z dopłat programu Mieszkanie na Start przez 15 lat. Niezależnie przysługuje także prawo do ubiegania się o dodatek mieszkaniowy wypłacany przez gminę.

Na razie bez własności

Kontrola wniosków o przyznanie mieszkania obejmuje dwa etapy: weryfikację pod kątem kryteriów społecznych (tzw. kryteriów pierwszeństwa), którą przeprowadzi samorząd, a następnie – weryfikację czynszową dokonywaną przez inwestora, która ma określić zdolność do zapłaty czynszu.

Dojście do własności to w przypadku Wrześni opcja niedostępna – przynamniej na razie. Pierwsze umowy najmu będą zawierane na 24 miesiące. Jak deklaruje PFR Nieruchomości, jest to czas potrzebny na formalności w Sądzie Wieczystoksięgowym, związane z wyodrębnieniem lokali i założeniem dla nich Ksiąg Wieczystych. W tym czasie procedowana jest także kwestia najmu z dojściem do własności. Dopiero po zakończeniu inwestycji i rozliczeniu jej kosztów będzie możliwe wliczenie wysokości czynszu, jaki musieliby płacić najemcy przy umowie z dojściem do własności.

Marzena Zbierska
Marzena Zbierska

Dziennikarz, redaktor, copywriter. Publikuje na łamach magazynów i portali branżowych. Zafascynowana SEO i content marketingiem. Z branżą deweloperską związana od ponad 10 lat – jako autor tekstów eksperckich i poradników na potrzeby promocji inwestycji mieszkaniowych.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023