Jakie są zalety i wady mieszkań dwupoziomowych?
Średnia ocen 4/5 na podstawie 84 głosów
Choć próby tworzenia mieszkań dwupoziomowych w czasach PRL były ograniczone do wielkiej płyty, dzisiaj takie aranżacje zyskują na popularności w różnych typach budownictwa – od kamienic po nowoczesne segmenty. Nierzadko kolejny poziom to poddasze czy strych, ale też coraz częściej możemy spotkać lokale mieszkalne, które już według założeń dewelopera mają dwa w pełni funkcjonalne piętra. Jakie są zalety mieszkań dwupoziomowych? Jak zaaranżować taką przestrzeń? Sprawdź!
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- jakie plusy i minusy ma dwupoziomowe mieszkanie,
- czy warto zdecydować się na mieszkanie 2-piętrowe,
- jak podzielić przestrzeń w takim lokalu.
- Mieszkanie dwupoziomowe – dodatkowa powierzchnia w gratisie?
Wady i zalety dwupoziomowych mieszkań w bloku
Trend na mieszkania dwupoziomowe zapoczątkowali m.in. deweloperzy. Żeby sprzedać dodatkową powierzchnię na poddaszu – w przypadku segmentów – połączyli ją z parterem. Zamiast strychu, który nie był atrakcyjną przestrzenią zarówno z perspektywy inwestora, jak i kupującego - udało się zwiększyć metraż. W ten sposób klienci zyskali dodatkową przestrzeń.
Zalety mieszkań dwupoziomowych |
Wady mieszkań dwupoziomowych |
Większa przestrzeń życiowa |
Wyższe koszty utrzymania (ogrzewanie, remonty) |
Naturalny podział stref (dzienna i nocna) |
Schody mogą być uciążliwe dla dzieci, osób starszych |
Większe możliwości aranżacyjne |
Więcej powierzchni do sprzątania i konserwacji |
Potencjał na stworzenie dodatkowych przestrzeni (biuro, garderoba) |
Schody mogą zajmować sporo miejsca, ograniczając użytkową powierzchnię |
Mieszkania dwupoziomowe w blokach to z kolei wysokie lokale z drugą kondygnacją w postaci antresoli lub niezależnego piętra. W ostatnim czasie hitem są mieszkania z tarasem ulokowanym na dachu, na którym urządzony jest ogród. Jednak w tym przypadku inwestycje budowane są zazwyczaj w prestiżowych lokalizacjach i osiągają niebotyczne ceny.
Oczywiście – jak każde inne rozwiązanie tak i mieszkania dwupoziomowe mają swoje dobre i złe strony. I znów jak w każdym innym przypadku wiele zależy od osobistych preferencji i potrzeb. Większa powierzchnia może być zarówno ogromną zaletą, jak i dokuczliwą wadą. Dwie kondygnacje to naturalny podział przestrzeni (na przykład na dzienną i sypialnianą), ale również regularne wycieczki po schodach. O czym warto więc pamiętać, rozważając zakup mieszkania o dwóch poziomach?
Większa przestrzeń życiowa
Mieszkania dwupoziomowe oferują zdecydowanie więcej przestrzeni użytkowej w porównaniu ze standardowymi lokalami. Dodatkowa przestrzeń sprzyja większej elastyczności w aranżacji, umożliwiając zorganizowanie domowego biura, biblioteki czy przestrzeni rekreacyjnej na piętrze. Ponadto podział poziomów pozwala lepiej wykorzystać całą powierzchnię mieszkania, zapewniając prywatność w miejscach najbardziej tego wymagających. Wadą jest nic innego jak sprzątanie, bo więcej metrów kwadratowych = więcej sprzątania.
Naturalny podział stref
Mieszkania dwupoziomowe zapewniają naturalne oddzielenie strefy dziennej od nocnej, co wpływa między innymi na lepszy komfort akustyczny. Głośne dźwięki z kuchni, salonu czy pokoju zabaw nie przenikają tak łatwo do sypialni na górnym poziomie, co pozwala na większą prywatność i lepszy wypoczynek. Jest to szczególnie istotne w przypadku rodzin z dziećmi, gdzie różne potrzeby domowników wymagają zapewnienia ciszy w jednej części domu, podczas gdy w innej toczy się życie codzienne. Dodatkowo lepsze oddzielenie stref sprzyja zachowaniu porządku, ponieważ strefa prywatna może być mniej dostępna dla gości.
Większe możliwości aranżacyjne
Wobec większego metrażu i wydzielonych stref mieszkania dwupoziomowe mają zazwyczaj nieco większe możliwości aranżacji. Zwykle w takich lokalach będzie łatwiej „żonglować” danymi pomieszczeniami – czyli zmieniać ich domyślne przeznaczenie, choć oczywiście na jakimś etapie ogranicza nas usytuowanie przyłączy. Mimo wszystko w takich przestrzeniach mamy zdecydowanie większe pole do popisu.
Wyższe koszty utrzymania i remontów
Mieszkania dwupoziomowe mogą generować wyższe koszty związane z utrzymaniem i remontami. Większa powierzchnia użytkowa wiąże się z wyższymi rachunkami za ogrzewanie, zwłaszcza jeśli wnętrza są wysokie, a okna duże. Dodatkowe koszty mogą pojawić się także przy wymianie schodów, okien dachowych czy w przypadku potrzeby montażu dodatkowego oświetlenia lub klimatyzacji. Złożona konstrukcja mieszkania oznacza też, że prace remontowe mogą być bardziej skomplikowane i czasochłonne.
Schody w mieszkaniu dwupoziomowym jako wyzwanie użytkowe
Chociaż schody w dwupoziomowych mieszkaniach są atrakcyjne wizualnie, mogą one stanowić wyzwanie na co dzień. Dla rodzin z małymi dziećmi, osób starszych lub osób o ograniczonej mobilności, codzienne korzystanie ze schodów może być uciążliwe lub wręcz niebezpieczne. Ponadto schody zajmują dodatkową przestrzeń, co zmniejsza powierzchnię użytkową na niższym poziomie. Wymagają one też regularnej konserwacji i utrzymania, zwłaszcza jeśli są wykonane z materiałów takich jak drewno, które może ulec zużyciu.
Mieszkanie dwupoziomowe – aranżacje
Jak w każdej przestrzeni tak i w przypadku domów dwupoziomowych kluczową kwestią przy aranżacji będzie wybór stylu przewodniego. Minimalistyczny, boho, a może skandynawski? To właśnie wybór stylu podyktuje wiele późniejszych decyzji jak kolory, meble i dodatki. A co przed tym?
Pomieszczenie |
Propozycje aranżacyjne |
Salon |
Otwarta przestrzeń, najlepiej połączona z kuchnią i jadalnią. Można dodać sofę w kształcie litery L, która będzie oddzielać strefę wypoczynkową od reszty salonu, oraz otwarte regały na książki czy dekoracje, sięgające od podłogi do sufitu. Dobrym pomysłem jest także stworzenie kącika do czytania w pobliżu okna lub przy schodach. |
Kuchnia |
Kuchnia w kształcie litery L lub U, otwarta na salon, z dużą wyspą kuchenną lub barkiem. To ważna przestrzeń w mieszkaniu, musi być przede wszystkim funkcjonalna. |
Sypialnia |
Na górnym poziomie, zapewniająca prywatność. Warto rozważyć minimalistyczny wystrój i neutralne kolory dla większego komfortu snu. Sprawdzi się to szczególnie, jeśli w sypialni są skosy, co pomniejsza pomieszczenie. Do tego lekkie szafki nocne i np. toaletka. |
Łazienka |
Jedna pełnowymiarowa łazienka na górnym piętrze, dodatkowo toaleta na dolnym poziomie. W aranżacji można zastosować nowoczesne materiały jak marmur, drewno, szkło. |
Garderoba |
Garderoba przy sypialni na górnym poziomie z zabudowanymi szafami na wymiar. Praktyczne oświetlenie LED i funkcjonalne podziały na ubrania i akcesoria. |
Biuro/Pracownia |
Możliwość urządzenia małego biura lub strefy do pracy – w zależności od potrzeb na parterze lub piętrze. Polecane lekkie biurka i regały na książki. Minimalistyczny styl sprawi, że pomieszczenie będzie wydawać się większe. |
Wydzielenie stref w mieszkaniu piętrowym
W przypadku lokalu o dwóch kondygnacjach oczywistym wydaje się podział – na dole strefa dzienna, na górze zaś strefa sypialniana. I rzeczywiście w wielu przypadkach ten układ sprawdza się najlepiej. Przy takim założeniu na dolnym poziomie mieszkania obowiązkowo musi się znaleźć łazienka (a właściwie może to być tylko ubikacja) i przedpokój.
Najważniejsza jest oczywiście przestronna strefa salonu w mieszkaniu, często połączona z otwartą kuchnią w kształcie litery U lub L oraz strefą jadalni. W tej części mieszkania często znajduje się także spiżarnia lub pomieszczenie gospodarcze, a jeśli jest taka potrzeba (i możliwości) – również biuro. Na piętrze z kolei naturalnie pojawią się sypialnie, pełnowymiarowa łazienka wraz z pralnią oraz garderoba.
Jak wybrać schody do mieszkania dwupoziomowego?
Schody to niesamowicie ważny element mieszkania o dwóch piętrach. Muszą być nie tylko funkcjonalne, ale także atrakcyjne wizualnie – zwykle zaś są punktem w mieszkaniu, który od razu przykuwa wzrok. Pojawia się więc seria pytań. Kręte czy proste? Drewniane, stalowe czy betonowe? Balustrada szklana czy metalowa? Tutaj z pomocą przyjdzie nam obrany wcześniej styl. Nowoczesne schody metalowe ze szklaną poręczną zupełnie nie sprawdzą się przecież we wnętrzu w stylu boho.
Przy wyborze schodów warto też myśleć o przyszłości, czyli wybrać najwygodniejsze rozwiązanie na czasy „gdy pojawią się dzieci” lub „gdy się zestarzejemy” – stąd polecamy schody proste. Co więcej, warto zwrócić uwagę na przestrzeń pod schodami. Może się wydawać, że jest to przestrzeń „stracona”, często jednak w tym miejscu można zrobić np. szafę w zabudowie, czyli świetne miejsce, by przechowywać ubrania sezonowe czy ręczniki.
Aranżacja dwupoziomowego mieszkania – dodatki
Nowoczesne mieszkanie czy dom to gra dodatków. To właśnie one potrafią stworzyć cały design i klimat wnętrza. Warto postawić na rozwiązania, które dodatkowo powiększą optycznie mieszkanie. Duże lustra i odpowiednie oświetlenie to klucz do sukcesu. Ważny jest także umiar w elementach dekoracyjnych. Tekstylia, obrazy czy kwiaty stworzą piękną aranżację wnętrza, jeśli nie będzie ich za dużo.
W razie potrzeby warto skorzystać z pomocy architekta lub chociaż zainspirować się innymi projektami wnętrz mieszkalnych. Może się okazać, że pojawią się tam rozwiązania, które nam nie przyszłyby do głowy.
Mieszkanie dwupoziomowe – czy warto?
Mieszkanie dwupoziomowe daje dużo swobody i wolnej przestrzeni tworząc tym samym ciekawą alternatywę dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na budowę domu. Często zatem przy pytaniu „dom czy mieszkanie” okazuje się to rozwiązaniem kompromisowym, które łączy te dwie opcje. Nie jest to natomiast nieruchomość dla wszystkich. Należy pamiętać, że koszt utrzymania takiego mieszkania jest wyższy niż lokalu o standardowym układzie. Przed zakupem warto przeanalizować układ nieruchomości oraz to czy codzienne funkcjonowanie w nim z biegiem czasu nie stanie się problemem.
Warto zwrócić uwagę na praktyczne aspekty, takie jak dostępność komunikacyjna między poziomami, szczególnie jeśli w rodzinie są osoby starsze lub dzieci. Schody mogą wyglądać atrakcyjnie, ale ich codzienne użytkowanie bywa męczące, a w dłuższej perspektywie może wymagać dostosowania przestrzeni. Ważne jest również przemyślenie kwestii remontów – dwupoziomowe mieszkania często mają niestandardowe rozwiązania architektoniczne, które mogą podnieść koszty renowacji.
Odpowiedź oczywiście jest niejednoznaczna. Niewątpliwie mieszkanie o dwóch poziomach można potraktować jako pewien zamiennik domu. Oczywiście nie ma jego wszystkich zalet, ale nie ma także niektórych wad. Może się więc okazać, że dwupoziomowe mieszkanie w bloku to świetne rozwiązanie dla tych, którzy szukają czegoś pomiędzy.
Mieszkanie dwupoziomowe – aranżacje: podsumowanie
Mieszkania dwupoziomowe stanowią ciekawą opcję, zwłaszcza dla osób poszukujących przestronniejszego i bardziej funkcjonalnego lokalu w bloku. Dodatkowa powierzchnia daje większe możliwości aranżacyjne oraz naturalny podział strefy dziennej i nocnej, co może wpływać na większy komfort użytkowania. Warto jednak pamiętać o wyższych kosztach utrzymania oraz potencjalnych problemach związanych z codziennym użytkowaniem schodów, które mogą stanowić wyzwanie w dłuższej perspektywie.
Podczas aranżacji mieszkania kluczowe jest przemyślenie zarówno stylu, jak i funkcjonalności wnętrza, by dostosować je do własnych potrzeb i trybu życia. Choć mieszkanie dwupoziomowe nie jest dla każdego, dla wielu może okazać się idealnym kompromisem między mieszkaniem a domem. Niezależnie od wyboru, dobrze zaplanowana aranżacja pozwoli w pełni wykorzystać jego potencjał, tworząc komfortowe i stylowe wnętrza mieszkania dwupoziomowego.
Copywriterka i korektorka z kilkuletnim doświadczeniem i zamiłowaniem do komunikacji w intrenecie. Zawodowo i hobbystycznie uczestniczy w prowadzeniu kilku blogów branżowych. Lubi podejmować trudne tematy i przedstawiać je w sposób przystępny.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE: