Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Jakie są zalety i wady mieszkań dwupoziomowych?

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 30.03.2021, Data aktualizacji: 20.05.2021

Średnia ocen 4/5 na podstawie 81 głosów

Mieszkanie dwupoziomowe - co warto wiedzieć?
Mieszkania dwupoziomowe, mimo niewielkiego udziału w rynkowej ofercie, cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Czy zakup mieszkania dwupoziomowego jest opłacalny? Jakie są wady i zalety takiego lokalu? Przeczytasz na RynekPierwotny.pl.

W czasach PRL tego typu nieruchomości próbowano aranżować w wielkiej płycie. Dziś można je spotkać również w kamienicach lub segmentach, gdzie kolejny poziom stanowi zagospodarowane poddasze lub strych.

Według analityków rynku nieruchomości, zakup mieszkania dwupoziomowego jest najbardziej opłacalny na rynku pierwotnym, ponieważ deweloperzy bardzo często obniżają cenę metra kwadratowego dodatkowej kondygnacji.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • czy warto kupić mieszkanie dwupoziomowe
  • jaki jest koszt utrzymania mieszkania dwupoziomowego
  • jak podzielić przestrzeń w takim lokalu

Mieszkanie dwupoziomowe - dodatkowa powierzchnia w gratisie? 

Modę na mieszkania dwupoziomowe wykreowali deweloperzy. Żeby sprzedać dodatkową powierzchnię na poddaszu - w przypadku segmentów - połączyli ją z parterem. Zamiast strychu, na którym nie dało się zarobić, udało się zwiększyć metraż. W ten sposób klienci zyskali dodatkową przestrzeń. Mieszkania dwupoziomowe w blokach to z kolei wysokie lokale z drugą kondygnacją w postaci antresoli. W ostatnim czasie hitem są mieszkania z tarasem ulokowanym na dachu, na którym urządzony jest ogród. Jednak w tym przypadku inwestycje budowane są zazwyczaj w prestiżowych lokalizacjach i osiągają niebotyczne ceny. 

Aranżacja mieszkania dwupoziomowego

Przestrzeń i komfort w zasięgu ręki 

Największą zaletą i jednocześnie wadą mieszkań dwupoziomowych jest ich powierzchnia. Są naturalnym rozwiązaniem m.in. dla rodzin z dziećmi, które potrzebują więcej przestrzeni. Łączą to, co najlepsze w mieszkaniach i zabudowach wielorodzinnych. Zapewniają wysoki komfort, ponieważ inne rozwiązania nie dają podobnych możliwości oddzielenia stref w tak funkcjonalny sposób. Dla przykładu, góra może zostać przeznaczona dla dzieci, dół dla rodziców lub dzienna strefa może znaleźć się niżej, prywatna i sypialniana wyżej. 

Pełna prywatność 

Kupując mieszkanie z dwoma piętrami najczęściej nie musimy martwić się o hałasy dobiegające od sąsiadów, co w przypadku wielu klientów stanowi bardzo ważny argument. Wszystko za sprawą niskiej zabudowy i niewielkiej liczby lokali czy segmentów. Mieszkania dwupoziomowe powstają najczęściej w takim typie budownictwa. Takie mieszkanie daje również ogromne możliwości niebanalnej aranżacji wnętrza, a przede wszystkim oddzielenia części prywatnej od ogólnodostępnej. 

Mieszkanie dwupoziomowe - czy warto? 

Największą wadą mieszkań dwupoziomowych, szczególnie dla rodzin z małymi dziećmi czy starszych osób są schody. Na jakie inne aspekty warto zwrócić szczególną uwagę, rozważając zakup mieszkania dwupoziomowego? 

Schody w mieszkaniu dwupoziomowym

Powierzchnia mieszkania a porządek 

Co ważne, zbyt mała powierzchnia w przypadku dwupoziomowych mieszkań znacznie wpływa na ich funkcjonalność i komfort mieszkania. Warto również zaznaczyć, że utrzymanie porządku w dwupiętrowym lokalu jest trudniejsze niż w standardowym z uwagi na dodatkową powierzchnię. Jednak ma to swoje plusy, ponieważ dodatkowa kondygnacja to większy metraż, który można dowolnie zaaranżować. Tym bardziej, że lokale dwupoziomowe w nowym budownictwie z reguły pozbawione są skosów, co stwarza szereg możliwości aranżacyjnych. 

Mieszkanie z ogrodem 

Nowoczesne mieszkania położone na specjalnych działkach, które mają więcej niż jeden poziom często mają też ogródek. Popularne obecnie segmenty dają namiastkę własnego domu jednorodzinnego. Dzięki temu trzypokojowe mieszkanie o podobnej powierzchni użytkowej jest dużo atrakcyjniejsze. Czemu? Inwestując w tego typu przestrzeń 3 pokoje, możemy spokojnie zamienić na 4 pokoje, albo stworzyć nawet 5 pokojowe mieszkanie. Dodatkową przestrzeń stwarza bowiem niezagospodarowane poddasze, które można podzielić na dowolne przestrzenie z dowolnym rozróżnieniem mkw.

Koszty utrzymania 

Koszty utrzymania mieszkania dwupoziomowego wynikają z jego powierzchni. Czynsz płaci się na analogicznych zasadach, jak w przypadku mieszkań jednopoziomowych. Część kosztów zależy od liczby osób zamieszkujących, a część od powierzchni. W przypadku segmentów często odpada sam koszt czynszu, pozostaje natomiast administracji. Ważne jest, by też uważać na ocieplenie dachu – jeżeli nie będzie wykonane profesjonalnie, zimą zapłacimy więcej za ogrzewanie, a latem utrapieniem może być zbyt wysoka temperatura.

Mieszkanie dwupoziomowe - koszty utrzymania

Mieszkanie dwupoziomowe - kupować? 

Mieszkanie dwupoziomowe daje dużo swobody i wolnej przestrzeni tworząc tym samym ciekawą alternatywę dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na budowę domu. Nie jest to natomiast nieruchomość dla wszystkich. Należy pamiętać, że koszt utrzymania takiego mieszkania jest wyższy niż lokalu o standardowym układzie. Przed zakupem warto przeanalizować układ nieruchomości oraz to czy codzienne funkcjonowanie w nim z biegiem czasu nie stanie się problemem. 

Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Życie bez długoterminowych zobowiązań finansowych jest znacznie prostsze. Dlatego wielu kredytobiorców decyduje się na spłacenie długu przed wyznaczonym terminem. Kto najczęściej dokonuje częściowej lub całkowitej spłaty kredytu? Dlaczego warto o tym pomyśleć? Czy można uzyskać zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu? Wyjaśniamy.

      29 lutego 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Garderoba jest miejscem, do którego zaglądamy codziennie. Coraz częściej zastępuje duże szafy i komody w nowocześnie zaprojektowanych mieszkaniach i domach. Takie pomieszczenie powinno być zaaranżowane w przemyślany sposób, tak by wszystko, co potrzebne znaleźć nawet w pośpiechu. Czym charakteryzuje się funkcjonalna garderoba? Jak urządzić stylowe pomieszczenie o niewielkim metrażu? Wyjaśniamy.

      07 lutego 2024

      Dagmara Osińska

    • Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Sprzedać czy nie sprzedać? Oto jest pytanie. Decyzja o zbyciu własnej nieruchomości nigdy nie należała do najprostszych. Uzyskanie satysfakcjonującej ceny zależy bowiem od wielu czynników. Istotny jest popyt na rynku, wielkość oferty mieszkaniowej, dostęp do kredytów hipotecznych czy ogólna sytuacja gospodarcza. Zatem czy aktualna sytuacja na rynku nieruchomości to dobry moment na sprzedaż nieruchomości? Tego dowiesz się w naszym tekście.

      26 stycznia 2024

      Marcin Moneta

    • Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Zadbany ogród powinien być starannie pokryty trawą w soczyście zielonym kolorze. Utrzymanie pięknej zieleni wymaga jednak sporych nakładów pracy oraz cierpliwości. Jak dbać o trawnik wiosną, latem i w okresie jesienno-zimowym? Przedstawiamy najważniejsze zasady pielęgnacji.

      19 stycznia 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023