Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Kiedy skończy się deweloperskie prosperity?

Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar

Data publikacji: 24.07.2015, Data aktualizacji: 01.06.2017

Kiedy skończy się deweloperskie prosperity?
Obecną koniunkturę na rynku pierwotnym z pewnością można określić jako okres prosperity. Dane firmy REAS wskazują, że od kwietnia do czerwca b.r. deweloperzy pobili kolejny rekord sprzedaży w sześciu metropoliach. Inwestorom mieszkaniowym wciąż sprzyja kilka czynników (m.in. stabilna sprzedaż lokali z dopłatą). Korzystne warunki dla deweloperów mogą zmienić się już wkrótce…

W metropoliach sprzedano najwięcej lokali od ośmiu lat

Po podsumowaniu informacji zebranych przez REAS okazało się, że w minionym kwartale sprzedaż nowych mieszkań na sześciu wiodących rynkach była najwyższa od początku 2007 r. (patrz poniższy wykres). Deweloperzy działający w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu i Trójmieście sprzedali ponad 12 700 lokali. Taki wynik oznacza kwartalny wzrost o prawie 11%. Po części jest on spowodowany typową sezonowością na rynku mieszkaniowym.

Dzięki bardzo dobrej sprzedaży, deweloperom udało się prawie całkowicie skompensować większą liczbę mieszkań wprowadzonych do oferty (ok. 13 200 sztuk, kwartalny wzrost o 17%). W rezultacie łączna podaż na sześciu największych rynkach wzrosła tylko o 1,50%. Pod koniec czerwca b.r. deweloperzy analizowani przez REAS, oferowali prawie 48 500 mieszkań. Duża oferta z pewnością hamuje wzrost ofertowych cen mieszkań. Firma REAS podaje, że zmiany stawek za 1 mkw. od kwietnia do czerwca b.r. wahały się w paśmie (-2%) - (+2%). Jedyny wyjątek stanowiło Trójmiasto. W nadmorskiej metropolii średnia cena wzrosła kwartalnie o 6,8%. Przyczyną było pojawienie się na rynku kilkunastu bardziej ekskluzywnych inwestycji.

Jeśli popyt spadnie, to duża oferta może być problemem …

Dzięki rekordowemu popytowi, czas wyprzedaży oferty deweloperskiej w sześciu metropoliach utrzymuje się na relatywnie niskim poziomie. Pod koniec czerwca b.r. ten wskaźnik wynosił:

  • Warszawa - 4,1 kwartału (-0,2 kwartału w porównaniu do marca 2015 r.) 
  • Kraków - 4,1 kwartału (-0,2 kw.) 
  • Łódź - 4,7 kwartału (-0,5 kw.) 
  • Wrocław - 4,7 kwartału (-0,5 kw.) 
  • Poznań - 5,2 kwartału (+0,8 kw.)
  • Trójmiasto - 3,7 kwartału (+0,1 kw.)

Tylko w Poznaniu firma REAS odnotowała spory wzrost rynkowej nierównowagi. Trzeba jednak pamiętać, że czas wyprzedaży jest liczony przy założeniu, że na rynek nie trafi więcej mieszkań, a popyt utrzyma się na poziomie z poprzednich 12 miesięcy. Ewentualny spadek sprzedaży deweloperów o 20%, przy tej samej podaży oznaczałby wzrost analizowanych wskaźników do 5,9 kwartału (Łódź, Wrocław) i 6,5 kwartału (Poznań). Takie wyniki świadczą już o sporej nierównowadze między popytem i wielkością oferty.

Można wskazać kilka czynników, które prawdopodobnie zakończą okres rekordowej sprzedaży nowych mieszkań. Kluczowe znaczenie będzie miała nowelizacja ustawy deweloperskiej. Jej projekt wyklucza możliwość oferowania klientom otwartych rachunków powierniczych (bez dodatkowej gwarancji). Takie rozwiązanie zmusi deweloperów do kilkuprocentowej podwyżki cen. Jeżeli rząd przeforsuje regulacje niekorzystne dla inwestorów, to w okresie vacatio legis będziemy świadkami szybkiego wzrostu podaży nowych mieszkań (podobnie jak przed wprowadzeniem rachunków powierniczych w 2012 r.).

Program MdM coraz ważniejszy w czterech metropoliach

Pewnym problemem dla deweloperów będzie również rozszerzenie rządowych dopłat na rynek wtórny. Nie można jednak przeceniać wspomnianej zmiany, gdyż w skali całego kraju MdM nie jest masowym programem. Kredyty z dopłatą stanowią 8% - 10% umów finansujących mieszkania (zobacz raporty AMRON SARFiN). W przypadku Rodziny na Swoim analogiczny wynik był nawet dwa lub trzy razy wyższy.  

Skutki rozszerzenia MdM-u na rynek wtórny odczują m.in. deweloperzy działający w Poznaniu, Łodzi, Katowicach, Szczecinie i Bydgoszczy. Na terenie tych miast spodziewane limity pozwolą na dość łatwy zakup używanego „M” z dopłatą. W przypadku Warszawy, Krakowa, Wrocławia i Gdańska podobna transakcja może być o wiele trudniejsza. Inwestorzy działający w czterech wymienionych metropoliach na razie nie muszą obawiać się, że rynek wtórny odbierze im wielu młodych klientów.

Warto wspomnieć, że program MdM coraz bardziej interesuje deweloperów z Warszawy, Krakowa, Gdańska i Wrocławia. Dane portali RynekPierwotny.pl oraz NoweMieszkaniedlaMlodych.pl wskazują, że we wspomnianych miastach znacznie wzrosła dostępność lokali z dofinansowaniem. Można się o tym przekonać, porównując liczbę dotowanych mieszkań w przeliczeniu na 10 000 osób, które mają od 20 lat do 34 lat.  

Na początku następnego kwartału będziemy już wiedzieli, czy deweloperzy ostrożniej szacują przyszły popyt. Prócz możliwego spadku sprzedaży nowych lokali z dopłatą (np. w Poznaniu i Łodzi), inwestorzy powinni brać pod uwagę zmiany widoczne na rynku hipotecznym. Zgodnie z danymi BIK-u, od stycznia do czerwca 2015 r. wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych spadła o 1,10% (w stosunku do analogicznego okresu 2014 r.). Brak pozytywnej reakcji rynku na październikową i marcową obniżkę stóp procentowych sugeruje, że wyższy limit wkładu własnego (10%), jednak miał pewne znaczenie. Jego wpływ na razie jest kompensowany przez bardzo niskie notowania WIBOR-u.    

Andrzej Prajsnar

Ekspert i analityk portalu RynekPierwotny.pl od 2012 roku.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS

      Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS

      Liczba mieszkań oddanych do użytku w październiku 2024 roku notuje spadek rdr oraz wzrost względem poprzedniego miesiąca. Równolegle liczba wydanych pozwoleń na budowę notuje wzrost rok do roku i wzrost w porównaniu do września 2024 r. Ponadto najnowszy raport GUS informuje, jak przebiega bieżąca budowa mieszkań w Polsce.

      21 listopada 2024

      Redakcja

    • Pracownicy jakich branż mają największą szansę na własne mieszkanie?

      Pracownicy jakich branż mają największą szansę na własne mieszkanie?

      Czy dzisiejsze zarobki pozwalają myśleć o własnym lokum? Zależy, gdzie pracujesz. Pracownicy branży “informacja i komunikacja” musieliby odłożyć 73 pensje netto, aby zgromadzić na koncie równowartość mieszkania o powierzchni 50 m kw. Mniej szczęścia mają ci, którzy pracują w gastronomii oraz zakwaterowaniu. Im potrzeba aż 175 pensji. I to przy założeniu, że nie będą nic wydawać… Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, w jakich branżach szansa na własne lokum jest największa. Wyniki analizy mogą zaskoczyć!

      20 listopada 2024

      Redakcja

    • Umowa darowizny pieniędzy: wzór w PDF i Word

      Umowa darowizny pieniędzy: wzór w PDF i Word

      Darowizna środków pieniężnych lub materialnych składników majątku wymaga zawarcia odpowiedniej umowy. Nie wiesz, jak powinna wyglądać umowa darowizny? Właśnie tutaj znajdziesz wzór PDF i Docx do pobrania. Jak wypełnić wzór umowy darowizny pieniężnej? Kiedy trzeba płacić podatek od darowizn oraz jaki druk służy do złożenia deklaracji. Sprawdź na rynekpierwotny.pl.

      20 listopada 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Prowizja pośrednika nieruchomości: ile wynosi prowizja dla agenta nieruchomości?

      Prowizja pośrednika nieruchomości: ile wynosi prowizja dla agenta nieruchomości?

      Prowizje dla agentów nieruchomości, a więc koszty współpracy z agencją nieruchomości uzależnione są od wartości przeprowadzonej transakcji. Konkretne stawki prowizyjne pośredników zależą też często od lokalizacji, rodzaju czy sytuacji prawnej nieruchomości. Ile trzeba zapłacić za pośrednictwo przy zakupie lub wynajmie nieruchomości? Ile wynosi prowizja agenta nieruchomości przy jednej transakcji? Podpowiadamy.

      19 listopada 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023