Elektryczne ogrzewanie podłogowe - koszty

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 01.09.2018, Data aktualizacji: 19.08.2022

4 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 55 głosów

Elektryczne ogrzewanie podłogowe
Ogrzewanie podłogowe to coraz częściej stosowane rozwiązanie nie tylko w domach, ale także w mieszkaniach. Stanowi skuteczny sposób na utrzymanie optymalnej temperatury pomieszczenia. Jednak wokół instalacji grzewczych w podłogach powstało wiele mitów. Najczęściej twierdzimy, że jest za drogie, nieopłacalne i przede wszystkim dużo z nim „zachodu”. Jak jest naprawdę?

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jakie są najczęstsze mity na temat ogrzewania podłogowego
 • ile kosztuje ogrzewanie podłogowe
 • jak wygląda jego naprawa 

Czym jest ogrzewanie podłogowe?

Na początek warto przedstawić definicję ogrzewania podłogowego. Jest to instalacja, którą montuje się pod posadzką. System elektryczny składa się z mat grzejnych oraz regulatorów temperatury. Podłogówka jest dyskretna i nie zajmuje dużo miejsca, co jest bardzo istotne przy małych pomieszczeniach, jakimi są np. łazienki. Ogrzewa mieszkanie, poprzez wytwarzanie ciepła, które promieniuje ku górze. W przypadku elektrycznego, ciepło pochodzi z kabli, folii grzewczych, czy innych elementów elektrycznych. 

MIT – ogrzewanie podłogowe jest bardzo drogie

Jest to najpopularniejszy mit dotyczący podłogówki. Naistotniejsze informacje są natomiast takie, że ogrzewanie elektryczne to pewność komfortowej obsługi, ale także niski koszt instalacji. Dobrej jakości maty grzejne, co najważniejsze z pełnym montażem będą kosztowały około 150-300 zł/mkw. Pamiętajmy natomiast, że całkowity koszt zależy od mocy grzewczej, a także specyfiki pomieszczenia i wybranej instalacji elektrycznej. Do tego zawsze należy doliczyć koszt sterownika – do 500 złotych.

Jednak ze względu na wysokie ceny energii elektrycznej eksploatacja instalacji grzewczej w podłodze wychodzi już drożej. Tego typu ogrzewanie najlepiej sprawdzi się do dogrzewania pomieszczeń oraz w dobrze zaizolowanych budynkach, które mają mniejszy metraż. Niestety wykonane w dużym i przede wszystkim słabo ocieplonym budynku jest zbyt kosztowne. Stąd powstał ten mit. Jeśli chcemy natomiast ogrzać w ten sposób cały dom powinniśmy zastanowić się nad wodnym ogrzewaniem podłogowym.

MIT – jest niezdrowe

Tego typu sugestie pojawiły się wraz z wejściem na rynek możliwości instalacji ogrzewania podłogowego. Nie zostało to jeszcze w żaden sposób udowodnione. Niemniej jednak warto zaznaczyć, że tak ogrzewana posadzka rozgrzewa się do przyjemnej temperatury (27–35°C). Oznacza to, że nasze stopy nie marzną. Co najważniejsze ciepło rozchodzi się równomiernie po całej przestrzeni do góry. Niektórzy mówią, że jest to korzystniejsze niż same grzejniki, ponieważ niższe partie ciała wymagają więcej ciepła od pozostałych.

Elektryczne kable są ekranowane, co oznacza, że eliminują pole elektromagnetyczne, nie wywierając złego wpływu na domowników. Przez to, że podłogówka działa na zasadzie promieniowania, czyli ruchu powietrza nie powoduje zbierania się kurzu. Oznacza to, że jest idealna dla alergików. Zapobiega również powstawaniu wilgoci w ścianach, czyli zmniejsza ryzyko pojawienia się grzybów.

Mit – ogrzewanie podłogowe tylko na płytki

To prawda, że najczęściej pod ogrzewanie podłogowe wybieramy płytki ceramiczne. Dzieje się tak, ponieważ najszybciej się nagrzewają i pozostają długo ciepłe. Jednak nie jest to jedyna możliwość. Może to być również popularny ostatnio gres, ale także drewno. Jednak tutaj należy dokładnie poinformować o naszej decyzji montażystę.

On będzie ustalał jaki współczynnik przewodzenia ciepła, skurczu oraz strat ciepła będzie odpowiedni. Co ważne, powinniśmy pamiętać o stosowaniu materiałów o bardzo dużej stabilności konstrukcji, jest nią choćby drewniana deska warstwowa. Podstawową zasadą jest także unikanie posadzek o wysokiej izolacyjności termicznej. Dodatkowo, nie wszystkie panele są dopuszczone do użytku na tego typu podłogach. Niewskazane jest również używanie grubych wykładzin czy dywanów.

Mit – tylko w domku jednorodzinnym

Jest to powszechny mit, który powoli słabnie. Ogrzewanie elektryczne z powodzeniem możemy zastosować w bloku mieszkalnym. Coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie szczególnie w łazienkach. Elektryczne maty podłogowe nie stawiają przed mieszkańcami wysokich wymagań (takich jak instalacje wodne).  

Prawda – konieczna jest izolacja

Jest to konieczne. I nie ma znaczenia, czy podłoga znajduje się na gruncie, czy na kondygnacji. Jeśli nie zastosowalibyśmy izolacji duża część ciepła wnikałaby w posadzkę, zamiast unosić się do góry i ogrzewać całe wnętrze. Ważne jest natomiast, aby pamiętać, że elektryczna instalacja grzewcza nie może znajdować się bezpośrednio na ociepleniu. Zaleca się jej odseparowanie cienką warstwą wylewki albo siatką.

Prawda – ustawienie mebli ma znaczenie

Projektując wnętrze z ogrzewaniem podłogowym powinniśmy przede wszystkim pamiętać, aby rury grzewcze nie znalazły się pod dużymi i masywnymi meblami. Jest to o tyle ważne, że może utrudniać cyrkulację ciepła we wnętrzu. Sugerowane jest ustawianie mebli na nóżkach, ponieważ ich cała masa nie znajduje się na podłodze. Jest to bardzo ważne szczególnie przy szafkach kuchennych oraz innych szafach.

Prawda – wolno się nagrzewa

Podłoga z systemem grzewczym rzeczywiście wolno się nagrzewa, ale i stygnie. Jest to spowodowane dużą bezwładnością. W praktyce oznacza to, że gdy pojawią się nagłe zyski ciepła, np. kiedy za oknem mocno świeci słońce ciężko będzie nam szybko zmienić temperaturę na niższą.  

Prawda – trudno ją naprawić

Jest to zdecydowanie największy minus ogrzewania podłogowego. Aby cokolwiek naprawić w takiej podłodze należy się dostać do rurek lub kabli grzejnych, co niestety wiąże się ze niszczeniem posadzki i podkładu podłogowego. Na całe szczęście, instalacje te są tak przygotowane, że ich elementy bardzo rzadko ulegają awariom.

 

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: