Jak zmieniły się ceny działek na przestrzeni lat?

Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar

Data publikacji: 05.06.2020, Data aktualizacji: 10.05.2023

3 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 284 głosów

Jak zmieniły się ceny działek?
Działki znacząco podrożały przez ostatnie lata. Wszystko wskazuje, że właśnie teraz jest dobry czas na sprzedaż gruntów rolnych i gruntów budowlanych.

W kontekście wzrostu cen polskich nieruchomości, najczęściej mówi się o drożejących mieszkaniach. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że przez ostatnie lata znacząco wzrosły również ceny gruntów, w tym działek budowlanych i rekreacyjnych. Świadczą o tym między innymi dane, które zebrali eksperci portalu RynekPierwotny.pl. Kilkuletni wzrost cen gruntów sprawia, że wielu właścicieli tych nieruchomości zastanawia się nad ich sprzedażą.

Wszystko wskazuje na to, że właśnie w 2020 r. jest dobry czas na taką transakcję. Będąca w naszym posiadaniu działka inwestycyjna – zarówno budowlana, jak i rekreacyjna – może nam przynieść spore zyski.  

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • o ile wzrosła cena gruntów rolnych
 • jak wyglądają ceny działek budowlanych w powiatach z największą liczbą transakcji 
 • ile nowych domów i lokali buduje się w gminach położonych w pobliżu Wraszawy

Budowa bloków i domów napędziła wzrost cen

W pierwszej kolejności warto przyjrzeć się sytuacji dotyczącej gruntów budowlanych (pod inwestycje mieszkaniowe). Przez ostatnie lata, przeciętna działka budowlana wyraźnie podrożała. Był to nie tylko efekt coraz większej liczby rozpoczynanych domów jednorodzinnych. Trzeba pamiętać o inwestycyjnej ofensywie deweloperów, która stała się widoczna również pod największymi polskimi miastami. Zaczęło tam powstawać znacznie więcej nowych bloków i domów budowanych na sprzedaż.

Najlepszy przykład stanowią powiaty i gminy położone blisko Warszawy. Dane GUS wskazują na następujący wzrost liczby domów i lokali rozpoczynanych przez deweloperów w okolicach Warszawy (powiat legionowski, powiat miński, powiat otwocki, powiat piaseczyński, powiat pruszkowski, powiat warszawski zachodni oraz powiat wołomiński):

 • 2014 r. - 2762 rozpoczęte lokale i domy
 • 2015 r. - 2375 rozpoczętych lokali i domów
 • 2016 r. - 3238 rozpoczętych lokali i domów
 • 2017 r. - 4840 rozpoczętych lokali i domów
 • 2018 r. - 5878 rozpoczętych lokali i domów
 • 2019 r. - 7889 rozpoczętych lokali i domów

Warto zaznaczyć, że zwiększone zainteresowanie gruntami mieszkaniowymi było widoczne w całym kraju. Właśnie dlatego 1 mkw. takich działek pod budownictwo mieszkaniowe przeciętnie podrożał o 16% w latach 2016 - 2018 (zobacz poniższa tabela). Na terenie niektórych „popularnych” powiatów, przeciętna działka budowlana zdrożała jeszcze bardziej. Przykład stanowią wzrosty transakcyjnych cen 1 mkw. gruntu na terenie powiatu płockiego (+46% w dwa lata), powiatu wadowickiego (+35%) oraz powiatu mikołowskiego (+34%).

Wzrost szybszy od krajowej średniej notowano również na terenie powiatu pruszkowskiego oraz wrocławskiego, czyli dwóch lokalizacji, które są bardzo popularne wśród inwestorów mieszkaniowych. Działka, zakupiona na jednym z tych obszarów, może się okazać naprawdę trafioną inwestycją. Nie mamy jeszcze „GUS-owskich” danych o cenach działek z minionego roku. Inne źródła informacji wskazują jednak, że od stycznia do grudnia 2019 r. nadal był widoczny wzrostowy trend w skali całej Polski.

Średnie ceny działek budowlanych w powiatach

Prócz gruntów budowlanych podrożały też rolne

Szansę na korzystną odsprzedaż nieruchomości mają również właściciele gruntów rolnych – działka rekreacyjna, w zależności od położenia, może osiągnąć dużą wartość. Okazuje się bowiem, że wprowadzenie restrykcyjnych przepisów wiosną 2016 r. jedynie spowolniło wzrost cen wspomnianych działek. Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że pomiędzy IV kw. 2014 r. oraz IV kw. 2019 r. przeciętna cena hektara działki rolnej wzrosła o 37% (z 34 223 zł do 46 975 zł). W skali dziesięciu lat, analogiczny wzrost wyniósł aż 171% (bez wliczenia inflacji).

W praktyce spore znaczenie ma również liberalizacja zasad obrotu gruntami rolnymi, która miała miejsce 26 czerwca 2019 roku. Dzięki złagodzeniu przepisów, osoba nabywająca działkę rolną o powierzchni do 1,00 hektara i jednocześnie nie będąca rolnikiem, może sfinalizować transakcję bez zgody Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. To stanowi znaczące ułatwienie podczas szukania nabywcy gruntu rolnego.

działki na sprzedaż

Rok 2020 oraz 2021 zapowiada się ryzykownie 

Tak jak już wspomnieliśmy, niektórzy właściciele gruntów będący inwestorami obecnie zastanawiają się nad sprzedażą swoich nieruchomości. Trudno się temu dziwić, bo pozostałe miesiące 2020 roku zapowiadają się ryzykownie (podobnie jak cały 2021 rok). Już w minionym roku była mowa o spowolnieniu tempa wzrostu gospodarczego.

Globalna pandemia koronawirusa dodatkowo pogorszyła perspektywy gospodarcze Polski na 2020 r. oraz 2021 r. Decyzję o sprzedaży podejmie na pewno wiele osób, które już sporo zarobiły na wzroście wartości gruntu przez ostatnie kilka lub kilkanaście lat. Tacy właściciele działek obawiają się między innymi, że wyższa inflacja w 2020 r. oraz stagnacja cen pomniejszy realny zysk z inwestycji.

Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar

Ekspert i analityk portalu RynekPierwotny.pl od 2012 roku.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: