Dobra lokalizacja mieszkania - na co zwrócić uwagę?

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 11.01.2022, Data aktualizacji: 10.03.2023

6 minut czytania

Średnia ocen 5/5 na podstawie 4 głosów

Dobra lokalizacja mieszkania
Najlepsza lokalizacja inwestycji - czym się charakteryzuje? Jak wybrać nieruchomość dobrze zlokalizowaną? Sprawdź.

Lokalizacja jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na decyzję o zakupie nieruchomości. Bierzemy ją pod uwagę zarówno podczas kupna lokalu dla siebie, jak i pod wynajem. Dotyczy położenia na terenie kraju, miasta, dzielnicy lub osiedla. 

Przygotowaliśmy informacje, które pomogą Ci znaleźć najlepszą dla siebie lokalizację. Sprawdź, co warto wziąć pod uwagę. 

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • czym kierować się przy poszukiwaniu idealnej lokalizacji
 • gdzie warto kupić nieruchomość – w centrum, na peryferiach czy za miastem
 • jakie będzie najlepsze umiejscowienie lokalu w budynku,
 • co warto sprawdzić, wybierając lokalizację mieszkania pod wynajem

Jaką lokalizację mieszkania wybrać?

Dobra lokalizacja to taka, która spełnia oczekiwania związane z życiem codziennym domowników i nie generuje strat, np. poprzez długie i uciążliwe dojazdy do pracy. Dlatego nie ma jednej definicji, bo różnice w potrzebach i oczekiwaniach wynikają z sytuacji rodzinnej i zawodowej. Z uwagi na ograniczenia finansowe, nie każdy może sobie pozwolić na wybór dowolnego miejsca. Lokalizacja wpływa bowiem nie tylko na komfort życia, ale przede wszystkim na wartość mieszkania.

Lokalizacja mieszkania
 
Mieszkanie możesz kupić na osiedlu:
 • rozwiniętym (centrum),
 • rozwijającym się (peryferia),
 • otwartej przestrzeni (peryferia).

Zobacz oferty domów i mieszkań na mapie

Każda z opcji wiąże się z różnicami w dostępie do udogodnień miejskich. Na przykład, w centrum komunikacja będzie dobra, ale już z zielenią może być problem. Oto co należy sprawdzić podczas poszukiwań mieszkania lub domu.

jaką lokalizację mieszkania wybrać

Infrastruktura miejska 

Im bliżej centrum miasta, tym lepszy dostęp do infrastruktury. Mowa zarówno o połączeniach w ramach komunikacji miejskiej, środkach transportu, ścieżkach rowerowych, jakości dróg i chodników, jak i szpitalach, przychodniach i placówkach edukacyjnych. Jeśli masz rodzinę lub planujesz ją założyć, sprawdź dostęp do żłobków, przedszkoli i szkół. 

Dojazd do centrum i pracy

Osiedle na obrzeżach może być równie dobrze skomunikowane, jak centrum. Nie ma reguły, dlatego sprawdź połączenia i środki transportu, które obsługują okolicę, częstotliwość kursowania oraz przystanki w pobliżu. Istotny będzie czas dostania się do pracy i często odwiedzanych miejsc. Jeśli chcesz mieszkać pod miastem, to skróci go obwodnica.

Usługi i rozrywka 

Sklepy spożywcze, apteki, placówki usługowe i galerie handlowe, restauracje i bary, kina i teatry – dostęp do nich ułatwia życie i oszczędza czas. Zwłaszcza gdy nie trzeba pokonywać sporej odległości, by zrobić zakupy, zjeść obiad na mieście lub wybrać się na film. 

Tereny zielone 

Sąsiedztwo parków, lasów i jezior pozwala wypoczywać i regenerować się po pracy. Już nawet niewielki park umili wolny czas i pozwoli odpocząć od miejskiego zgiełku. Zielone ścieżki w pobliżu to wygoda dla właścicieli psów, spacerowiczów i biegaczy. Rodzice powinni zwrócić uwagę na place zabaw i atrakcje na świeżym powietrzu dla najmłodszych. 

tereny zielone

Sport i rekreacja 

Jeśli aktywność jest stałym elementem Twojej codzienności sprawdź, czy w pobliżu są siłownie, kluby fitness i obiekty sportowe (baseny, korty tenisowe itp.). Przyjrzyj się infrastrukturze rowerowej i trasom do biegania – w zależności od tego, jaki rodzaj sportu i rekreacji preferujesz. 

Bezpieczeństwo

Każdy z nas chce czuć się bezpiecznie w ciągu dnia i o zmroku. Móc zostawić zamknięty dom i nie myśleć o tym, że ktoś może się do niego włamać. Jeśli miasto nic nie robi z powtarzającymi się włamaniami, ale też wypadkami drogowymi, kradzieżami czy rozbojami, warto przemyśleć zakup nieruchomości w takim miejscu. Być może cena mieszkania będzie atrakcyjna, jednak bezpieczeństwo i spokój to wartości nie do przecenienia. 

Poziom hałasu i ruch drogowy

Zakorkowane, ruchliwe drogi to nie tylko hałas, ale i dłuższy czas przejazdu do szkoły czy pracy. Głośno jest też obok miejsc, w których odbywają się imprezy, lotnisk, a także węzłów komunikacyjnych (dworców, stacji, linii kolejowych i tramwajowych). Ciche osiedla w Polsce znajdziesz m.in.: w Warszawie (dzielnica Ursynów), Gdańsku (dzielnica Wrzeszcz) i we Wrocławiu (osiedle Zacisze). Przed zakupem mieszkania warto zatem zweryfikować i ten aspekt, bo będzie oddziaływał na komfort życia.

ruch drogowy

Przyszłość okolicy

Dotyczy w szczególności osób, które chcą kupić mieszkanie na terenie rozwijającym się i otwartej przestrzeni. Jeśli do nich należysz, koniecznie zapoznaj się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który pozwoli Ci ocenić, czy lokalizacja jest przyszłościowa.

Miej na uwadze, że widok z okna może się diametralnie zmienić i to nie zawsze na Twoją korzyść. Na przykład okolica na kilkanaście miesięcy stanie się placem budowy, bo deweloper lub miasto mieli w planie jeszcze kilka inwestycji. W konsekwencji zza okna będziesz oglądać inne budynki, których podczas zakupu nie było. 

Położenie w budynku 

Podczas kupowania mieszkania zwracamy uwagę na poziom nasłonecznienia i otoczenie. W każdym jest inna orientacja pomieszczeń względem stron świata i nie zawsze sprzyja komfortowi. Na przykład, salon od strony północnej nie zapewni naturalnego ogrzewania i oświetlenia. Najlepiej, żeby dzienny pokój był od strony południowej lub zachodniej. 

jaką lokalizację wybrać

Mieszkanie pod wynajem – gdzie szukać?

Sprawdzasz lokalizację, ale pod kupno mieszkania na wynajem? Przede wszystkim zastanów się, komu chcesz je wynająć i na jaki czas podpiszesz umowę. Najemcy obok tego, że biorą pod uwagę cenę i wyposażenie, to skupiają się przede wszystkim na położeniu, które jest ściśle związane z dostępem do infrastruktury.

Z długoterminowego wynajmu korzystają osoby, które:

Jeśli chcesz, żeby Twoje mieszkanie wynajmowali studenci, znajdź siedziby uczelni w mieście. Jeśli znajdują się w ścisłym centrum, to takie położenie może okazać się zbyt drogie na studencką kieszeń. Dlatego też najlepiej zweryfikować je pod względem dojazdu do uczelni i często odwiedzanych przez studentów miejsc (bibliotek, kin, siłowni, sklepów itp.). Z pewnością opłaci się inwestycja w dużym ośrodku akademickim, np. w Warszawie, Krakowie lub Wrocławiu.  

Na wybór mieszkania pod najem wpływa bliskość sklepów i punktów usługowych oraz dobra komunikacja. Dla rodzin istotny będzie dostęp do infrastruktury miejskiej, w tym żłobków i przedszkoli. Single sprawdzą również położenie kin, gastronomii, klubów fitness.

Wynajem krótkoterminowy to dobre rozwiązanie dla:

 • studentów,
 • urlopowiczów,
 • osób podróżujących służbowo,
 • pracowników sezonowych.
Decydując się na kilkudniowy wynajem, rozważ zakup w ośrodku przemysłowym lub miejscowości turystycznej. Miastem, które łączy biznes i podróże jest np. stolica Małopolski.
 
Jakie mieszkanie przyniesie największy zysk z wynajmu? Przeczytaj!

wynajem mieszkania

Lokalizacja w mieście – centrum czy obrzeża?

Zakup mieszkania w centrum to dobry wybór dla singli i rodzin z dziećmi oraz osób, które chcą czerpać zyski z najmu. Jednak nie każdy może sobie pozwolić na centrum, bo wartość nieruchomości bywa barierą nie do pokonania. 

Są również osoby, które wolą żyć z dala od miejskiego zgiełku i szukają lokalizacji na obrzeżach, a nawet za miastem. I to wszystko mimo ograniczeń w dostępie do infrastruktury miejskiej i niekiedy dłuższego czasu przemieszczania. Niekiedy, bo peryferia też bywają świetnie skomunikowane. 

Do wyboru danej lokalizacji na obrzeżach lub w mniejszych miejscowościach oddalonych od centrum o kilkanaście albo kilkadziesiąt kilometrów skłaniają przede wszystkim:

 • niższe ceny nieruchomości
 • czystsze powietrze,
 • bliskość terenów zielonych,
 • mniejsze natężenie ruchu. 

Jeśli szukasz dobrej lokalizacji w dużym mieście, to sprawdź, gdzie zamieszkać w:

 1. Warszawie > Czytaj
 2. Krakowie > Czytaj
 3. Łodzi > Czytaj

Podsumowanie

Wybór lokalizacji warto dokładnie przemyśleć, bo jest to decyzja nieodwołalna. Wystrój czy kolor okien i ścian zawsze możesz zmienić, ale położenia już nie. Na rynku nieruchomości są zarówno drogie lokale w centrum, jak i łaskawsze dla budżetu lub możliwości kredytowych mieszkania, niekoniecznie na obrzeżach. Wszystko zależy od podaży ofert w danym mieście. Im więcej czynników weźmiesz pod uwagę i zweryfikujesz pod kątem swoich potrzeb, tym lepiej będzie Ci się żyło w wymarzonym mieszkaniu.
Zobacz oferty domów i mieszkań na mapie

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: