Dobra lokalizacja mieszkania - na co zwrócić uwagę?

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 11.01.2022,

Data aktualizacji: 11.05.2022

6 minut czytania
Średnia ocen 4/5 na podstawie 3 głosów
Dobra lokalizacja mieszkania
Najlepsza lokalizacja inwestycji - czym się charakteryzuje? Jak wybrać nieruchomość dobrze zlokalizowaną? Sprawdź.

Lokalizacja jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na decyzję o zakupie nieruchomości. Bierzemy ją pod uwagę zarówno podczas kupna lokalu dla siebie, jak i pod wynajem. Dotyczy położenia na terenie kraju, miasta, dzielnicy lub osiedla. 

Przygotowaliśmy informacje, które pomogą Ci znaleźć najlepszą dla siebie lokalizację. Sprawdź, co warto wziąć pod uwagę. 

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • czym kierować się przy poszukiwaniu idealnej lokalizacji
 • gdzie warto kupić nieruchomość – w centrum, na peryferiach czy za miastem
 • jakie będzie najlepsze umiejscowienie lokalu w budynku,
 • co warto sprawdzić, wybierając lokalizację mieszkania pod wynajem

Jaką lokalizację mieszkania wybrać?

Dobra lokalizacja to taka, która spełnia oczekiwania związane z życiem codziennym domowników i nie generuje strat, np. poprzez długie i uciążliwe dojazdy do pracy. Dlatego nie ma jednej definicji, bo różnice w potrzebach i oczekiwaniach wynikają z sytuacji rodzinnej i zawodowej. Z uwagi na ograniczenia finansowe, nie każdy może sobie pozwolić na wybór dowolnego miejsca. Lokalizacja wpływa bowiem nie tylko na komfort życia, ale przede wszystkim na wartość mieszkania.

lokalizacja mieszkania - infografika Mieszkanie możesz kupić na osiedlu:
 • rozwiniętym (centrum),
 • rozwijającym się (peryferia),
 • otwartej przestrzeni (peryferia).

Zobacz oferty domów i mieszkań na mapie

Każda z opcji wiąże się z różnicami w dostępie do udogodnień miejskich. Na przykład, w centrum komunikacja będzie dobra, ale już z zielenią może być problem. Oto co należy sprawdzić podczas poszukiwań mieszkania lub domu.

jaką lokalizację mieszkania wybrać

Infrastruktura miejska 

Im bliżej centrum miasta, tym lepszy dostęp do infrastruktury. Mowa zarówno o połączeniach w ramach komunikacji miejskiej, środkach transportu, ścieżkach rowerowych, jakości dróg i chodników, jak i szpitalach, przychodniach i placówkach edukacyjnych. Jeśli masz rodzinę lub planujesz ją założyć, sprawdź dostęp do żłobków, przedszkoli i szkół. 

Dojazd do centrum i pracy

Osiedle na obrzeżach może być równie dobrze skomunikowane, jak centrum. Nie ma reguły, dlatego sprawdź połączenia i środki transportu, które obsługują okolicę, częstotliwość kursowania oraz przystanki w pobliżu. Istotny będzie czas dostania się do pracy i często odwiedzanych miejsc. Jeśli chcesz mieszkać pod miastem, to skróci go obwodnica.

Usługi i rozrywka 

Sklepy spożywcze, apteki, placówki usługowe i galerie handlowe, restauracje i bary, kina i teatry – dostęp do nich ułatwia życie i oszczędza czas. Zwłaszcza gdy nie trzeba pokonywać sporej odległości, by zrobić zakupy, zjeść obiad na mieście lub wybrać się na film. 

Tereny zielone 

Sąsiedztwo parków, lasów i jezior pozwala wypoczywać i regenerować się po pracy. Już nawet niewielki park umili wolny czas i pozwoli odpocząć od miejskiego zgiełku. Zielone ścieżki w pobliżu to wygoda dla właścicieli psów, spacerowiczów i biegaczy. Rodzice powinni zwrócić uwagę na place zabaw i atrakcje na świeżym powietrzu dla najmłodszych. 

tereny zielone

Sport i rekreacja 

Jeśli aktywność jest stałym elementem Twojej codzienności sprawdź, czy w pobliżu są siłownie, kluby fitness i obiekty sportowe (baseny, korty tenisowe itp.). Przyjrzyj się infrastrukturze rowerowej i trasom do biegania – w zależności od tego, jaki rodzaj sportu i rekreacji preferujesz. 

Bezpieczeństwo

Każdy z nas chce czuć się bezpiecznie w ciągu dnia i o zmroku. Móc zostawić zamknięty dom i nie myśleć o tym, że ktoś może się do niego włamać. Jeśli miasto nic nie robi z powtarzającymi się włamaniami, ale też wypadkami drogowymi, kradzieżami czy rozbojami, warto przemyśleć zakup nieruchomości w takim miejscu. Być może cena mieszkania będzie atrakcyjna, jednak bezpieczeństwo i spokój to wartości nie do przecenienia. 

Poziom hałasu i ruch drogowy

Zakorkowane, ruchliwe drogi to nie tylko hałas, ale i dłuższy czas przejazdu do szkoły czy pracy. Głośno jest też obok miejsc, w których odbywają się imprezy, lotnisk, a także węzłów komunikacyjnych (dworców, stacji, linii kolejowych i tramwajowych). Ciche osiedla w Polsce znajdziesz m.in.: w Warszawie (dzielnica Ursynów), Gdańsku (dzielnica Wrzeszcz) i we Wrocławiu (osiedle Zacisze). Przed zakupem mieszkania warto zatem zweryfikować i ten aspekt, bo będzie oddziaływał na komfort życia.

ruch drogowy

Przyszłość okolicy

Dotyczy w szczególności osób, które chcą kupić mieszkanie na terenie rozwijającym się i otwartej przestrzeni. Jeśli do nich należysz, koniecznie zapoznaj się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który pozwoli Ci ocenić, czy lokalizacja jest przyszłościowa.

Miej na uwadze, że widok z okna może się diametralnie zmienić i to nie zawsze na Twoją korzyść. Na przykład okolica na kilkanaście miesięcy stanie się placem budowy, bo deweloper lub miasto mieli w planie jeszcze kilka inwestycji. W konsekwencji zza okna będziesz oglądać inne budynki, których podczas zakupu nie było. 

Położenie w budynku 

Podczas kupowania mieszkania zwracamy uwagę na poziom nasłonecznienia i otoczenie. W każdym jest inna orientacja pomieszczeń względem stron świata i nie zawsze sprzyja komfortowi. Na przykład, salon od strony północnej nie zapewni naturalnego ogrzewania i oświetlenia. Najlepiej, żeby dzienny pokój był od strony południowej lub zachodniej. 

jaką lokalizację wybrać

Mieszkanie pod wynajem – gdzie szukać?

Sprawdzasz lokalizację, ale pod kupno mieszkania na wynajem? Przede wszystkim zastanów się, komu chcesz je wynająć i na jaki czas podpiszesz umowę. Najemcy obok tego, że biorą pod uwagę cenę i wyposażenie, to skupiają się przede wszystkim na położeniu, które jest ściśle związane z dostępem do infrastruktury.

Z długoterminowego wynajmu korzystają osoby, które:

Jeśli chcesz, żeby Twoje mieszkanie wynajmowali studenci, znajdź siedziby uczelni w mieście. Jeśli znajdują się w ścisłym centrum, to takie położenie może okazać się zbyt drogie na studencką kieszeń. Dlatego też najlepiej zweryfikować je pod względem dojazdu do uczelni i często odwiedzanych przez studentów miejsc (bibliotek, kin, siłowni, sklepów itp.). Z pewnością opłaci się inwestycja w dużym ośrodku akademickim, np. w Warszawie, Krakowie lub Wrocławiu.  

Na wybór mieszkania pod najem wpływa bliskość sklepów i punktów usługowych oraz dobra komunikacja. Dla rodzin istotny będzie dostęp do infrastruktury miejskiej, w tym żłobków i przedszkoli. Single sprawdzą również położenie kin, gastronomii, klubów fitness.

Wynajem krótkoterminowy to dobre rozwiązanie dla:

 • studentów,
 • urlopowiczów,
 • osób podróżujących służbowo,
 • pracowników sezonowych.
Decydując się na kilkudniowy wynajem, rozważ zakup w ośrodku przemysłowym lub miejscowości turystycznej. Miastem, które łączy biznes i podróże jest np. stolica Małopolski.
 
Jakie mieszkanie przyniesie największy zysk z wynajmu? Przeczytaj!

wynajem mieszkania

Lokalizacja w mieście – centrum czy obrzeża?

Zakup mieszkania w centrum to dobry wybór dla singli i rodzin z dziećmi oraz osób, które chcą czerpać zyski z najmu. Jednak nie każdy może sobie pozwolić na centrum, bo wartość nieruchomości bywa barierą nie do pokonania. 

Są również osoby, które wolą żyć z dala od miejskiego zgiełku i szukają lokalizacji na obrzeżach, a nawet za miastem. I to wszystko mimo ograniczeń w dostępie do infrastruktury miejskiej i niekiedy dłuższego czasu przemieszczania. Niekiedy, bo peryferia też bywają świetnie skomunikowane. 

Do wyboru danej lokalizacji na obrzeżach lub w mniejszych miejscowościach oddalonych od centrum o kilkanaście albo kilkadziesiąt kilometrów skłaniają przede wszystkim:

 • niższe ceny nieruchomości
 • czystsze powietrze,
 • bliskość terenów zielonych,
 • mniejsze natężenie ruchu. 

Jeśli szukasz dobrej lokalizacji w dużym mieście, to sprawdź, gdzie zamieszkać w:

 1. Warszawie > Czytaj
 2. Krakowie > Czytaj
 3. Łodzi > Czytaj

Podsumowanie

Wybór lokalizacji warto dokładnie przemyśleć, bo jest to decyzja nieodwołalna. Wystrój czy kolor okien i ścian zawsze możesz zmienić, ale położenia już nie. Na rynku nieruchomości są zarówno drogie lokale w centrum, jak i łaskawsze dla budżetu lub możliwości kredytowych mieszkania, niekoniecznie na obrzeżach. Wszystko zależy od podaży ofert w danym mieście. Im więcej czynników weźmiesz pod uwagę i zweryfikujesz pod kątem swoich potrzeb, tym lepiej będzie Ci się żyło w wymarzonym mieszkaniu.
Zobacz oferty domów i mieszkań na mapie

Subskrybuj RynekPierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ ARTYKUŁ:
Dodaj komentarz

  Artykuły powiązane:

  logo

  Oferty

  Wydawcą portalu rynekpierwotny.pl jest PropertyGroup Sp. z o.o.

  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: