Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Podkrakowskie miejscowości – gdzie zamieszkać w okolicach stolicy Małopolski?

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 13.01.2022, Data aktualizacji: 11.04.2024

8 minut czytania

Średnia ocen 5/5 na podstawie 40 głosów

Gdzie zamieszkać w okolicach Krakowa?
Które podkrakowskie miejscowości cieszą się największym powodzeniem? Gdzie zamieszkać na peryferiach Krakowa? Sprawdź.

Chcesz zamieszkać w spokojnej okolicy i jednocześnie sprawnie dostać się do centrum? Do wyboru masz nie tylko peryferia dzielnic, ale i przedmieścia. Sprawdź, które miejscowości zapewniają wygodne warunki życia i łatwy dojazd do Krakowa.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • co skłania do zakupu domu w podkrakowskich gminach
 • ile czasu potrzeba na dostanie się do centrum Krakowa
 • jakie są średnie ceny za nieruchomości w okolicach stolicy Małopolski

Miejscowości w okolicach Krakowa

Mieszkanie w okolicach dużego miasta pozwala korzystać z jego udogodnień, a jednocześnie cieszyć się zaletami mniejszej miejscowości. Przygotowaliśmy zestawienie miast i wsi pod Krakowem. Czas dojazdu jest orientacyjny i może się różnić w zależności od środka transportu i pory dnia, natomiast odległość od centrum to pomiar w linii prostej.

Sprawdź mieszkania w okolicach Krakowa

Skawina

Znajduje się tutaj szpital i funkcjonują placówki medyczne, a także szkoły, przedszkola i żłobki oraz Centrum Kultury i Sportu. Jest też sporo zieleni i miejsc rekreacyjnych. Miasto od Krakowa oddzielają Lasy Tynieckie. Dzieci i dorośli mogą spędzać czas w parkach, na placach zabaw i Błoniach Skawińskich. Mieszkańcy korzystają z krytego basenu, lodowiska, kortu do squasha. Kilka kilometrów od miejscowości jest ośrodek jeździecki.

Odległość od centrum: około 13 km

Czas dojazdu do centrum: samochodem około 30 minut, transportem publicznym 40-60 minut

Najbliżej do dzielnicy: Dębniki

Zobacz mieszkania w Skawinie

Ojców

Wieś słynie z Ojcowskiego Parku Narodowego, a ten z atrakcji turystycznych, tras rowerowych i szlaków. Dla miłośników wypoczynku w ruchu z pewnością nie zabraknie możliwości rekreacji. W Ojcowie nie ma szkół, ale placówka jest np. w Skale (siedziba gminy, do której należy wieś). Ze względu na turystyczny charakter okolicy, na jej terenie znajdują się liczne restauracje.

OjcówOjców

Odległość od centrum: około 18 km

Czas dojazdu do centrum: samochodem 40-50 minut

Najbliżej do dzielnicy: Prądnik Biały, Mistrzejowice

Zabierzów

Mieszkańcy Zabierzowa mogą korzystać z uroków lasu Zabierzowskiego. To największy kompleks leśny pod Krakowem. Miłośnicy wędrówek i przejażdżek znajdą szlaki piesze i rowerowe. Zrewitalizowany Zalew Kamieniołom w Zabierzowie jest idealny do spacerów i wypoczynku. W miejscowości są kluby sportowe, plac zabaw, klub fitness, kort do squasha. W oddalonych o około 12 minut drogi Nielepicach mieści się Stadnina Koni Huculskich.

Odległość od centrum: około 12 km

Czas dojazdu do centrum: samochodem około 30 minut, koleją około 20 minut

Najbliżej do dzielnic: Prądnik Biały, Broniowice, Zwierzyniec

Zielonki

W Zielonkach jest szkoła podstawowa, przedszkola (samorządowe i 2 niepubliczne) i żłobek. W miejscowości znajduje się park wiejski, plac zabaw, a na terenie gminy szlaki rowerowe. W pobliżu jest mnóstwo zieleni i miejsc rekreacyjnych. Na przykład w ciągu mniej więcej 20 minut dojedziesz do Dłubniańskiego Parku Krajobrazowego i Ojcowskiego Parku Narodowego. Około 40 minut zajmie Ci dojazd samochodem się do Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie. Kilkanaście kilometrów od miejscowości jest lotnisko.

Odległość od centrum: około 6 km

Czas dojazdu do centrum: samochodem około 20 minut, komunikacją około 35 minut

Najbliżej do dzielnic: Prądnik Biały, Mistrzejowicie

Zobacz mieszkania w Zielonkach

Niepołomice

W mieście jest Wiślana Trasa Rowerowa, a także place zabaw, obiekty sportowe i trasy rowerowe, przebiegające m.in. przez Puszczę Niepołomicką. W ciągu 10 minut dojedziesz do Kąpieliska Przylasek Rusiecki. Miejscowość leży w pobliżu autostrady A4, a na odcinku Kraków-Tarnów znajduje się Węzeł Niepołomice. Funkcjonują tutaj szkoły, przedszkola i żłobki oraz placówki medyczne. Gmina rozwija się gospodarczo. Na jej terenie są trzy strefy inwestycyjne, co wiąże się z obecnością wielu firm i ich zakładów.

Odległość od centrum: 20 km

Czas dojazdu do centrum: samochodem 40-45 minut, transportem publicznym około 70 minut

Najbliżej do dzielnic: Nowa Huta, Podgórze

Zobacz mieszkania w Niepołomicach

NiepołomiceNiepołomice

Wieliczka

Miasto jest znane z Kopalni Soli i atrakcji turystycznych. Jego mieszkańcy mają do dyspozycji centrum edukacyjno-rekreacyjne, a w nim pływalnię, siłownię, arenę lekkoatletyczną i hale sportowe. Są tutaj również parki i place zabaw. Obok biegnie autostrada A4.

Odległość od centrum: około 12 km 

Czas dojazdu do centrum: samochodem około 30 minut, transportem publicznym 40-50 minut

Najbliżej do dzielnic: Bieżanów-Prokocim, Podgórze Duchackie 

Zobacz mieszkania w Wieliczce

Michałowice

Wieś Michałowice znajduje się przy drodze krajowej nr 7 oraz 3 km od lasu Michałowskiego. Dojazd samochodem do Ojcowskiego Parku Narodowego zajmuje 30 minut, a do Dłubniańskiego Parku Krajobrazowego niecałe 10 minut. W Michałowicach są place zabaw i klub jazdy konnej, a także ośrodek zdrowia, szkoła, przedszkola i żłobek. 

Odległość od centrum: około 11 km

Czas dojazdu do centrum: samochodem pół godziny, transportem publicznym około 45-50 minut

Najbliżej do dzielnic: Prądnik Biały, Mistrzejowice

Węgrzce

W Węgrzcach są przedszkola, a najbliższa szkoła mieści się w Bibicach. Dojazd do niej własnym środkiem transportu trwa jedynie 2 minuty. Węgrzce są oddalone od Zielonek o 4 km i należą do tej samej gminy, więc mieszkańcy mogą korzystać z tych samych udogodnień.

Odległość od centrum: około 6,5 km

Czas dojazdu do centrum: samochodem 15-20 minut, komunikacją około 25-40 minut

Najbliżej do dzielnic: Prądnik Biały, Mistrzejowice

Bochnia

W mieście są żłobki i bogata oferta edukacyjna dla starszych dzieci i młodzieży, czyli przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe. Mieszkańcy mają dostęp do placówek medycznych, w tym szpitala. Mogą korzystać z placów zabaw i parków takich, jak Planty Salinarne, Park Rodzinny „Uzbornia” czy Plac Turka. Około 7 minut zajmuje dojazd samochodem do lasu w Brzeźnicy/Gorzkowie, a tylko ponad 10 minut trzeba, by dotrzeć do jeziora Czarny Staw w Brzeźnicy i lasu w Starym Wiśniczu.

Odległość od centrum: około 36 km

Czas dojazdu do centrum: samochodem około 50-65 minut, koleją (PKP Intercity) około 30-40 minut

Najbliżej do dzielnic: Bieżanów-Prokocim

<a href=Bochnia " width="850">Bochnia

Liszki

Wieś leży niedaleko autostrady A4 i IV obwodnicy Krakowa. W Liszkach są przedszkola, szkoła podstawowa oraz przychodnia i centrum medyczne. W ciągu kilku minut dojedziesz do Zalewu Budzyńskiego i Zalewu na Piaskach. Stąd jest też blisko do Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego położonego częściowo na terenie gminy Liszki, Czernichów i Krakowa, a także do Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego, Lasów Tynieckich i Doliny Mnikowskiej. Około 10 minut zajmuje dojazd do portu lotniczego.

Odległość od centrum: 13 km

Czas dojazdu do centrum: samochodem około 20-40 minut, komunikacją 40-50 minut

Najbliżej do dzielnic: Zwierzyniec, Dębniki

Mogilany

Działa tutaj kilka przedszkoli niepublicznych, jedno samorządowe i szkoła podstawowa oraz ośrodek zdrowia i centrum medyczne. Dojazd od ośrodka jeździeckiego DIAGRAM zajmuje około 10 minut, podobnie jak do ośrodka Włosań. W około 25 minut można dojechać do Jeziora Dobczyckiego. Atrakcją i to nie tylko turystyczną, jest Dwór w Mogilanach z parkiem. Nieopodal znajduje się rezerwat przyrody „Cieszynianka”, a kilka minut jazdy samochodem od Dworu idealny do spacerów Las Mogilany. Miejscowość leży przy drodze krajowej nr 7.

Odległość od centrum: prawie 14 km

Czas dojazdu do centrum: samochodem około 30 minut, komunikacją 40 minut

Najbliżej do dzielnic: Swoszowice, Dębniki

Balice

W Balicach jest lotnisko oraz punkt poboru opłat na autostradzie A4, co może być zaletą i wadą, ze względu na hałas i ruch. Jako że wieś należy do gminy Zabierzów, mieszkańcy mają blisko do lasu Zabierzowskiego i Zalewu Kamieniołom. Funkcjonuje tutaj szkoła podstawowa, przedszkole samorządowe i zespół szkolno-przedszkolny.

Odległość od centrum: 11 km

Czas dojazdu do centrum: samochodem pół godziny, komunikacją 50-60 minut

Najbliżej do dzielnic: Zwierzyniec

Czym dojechać do Krakowa?

Jeśli pracujesz w Krakowie i zamierzasz dojeżdżać codziennie, to na pewno liczysz się z tym, że samochód będzie niezbędny. Jednak z okolic dojedziesz również transportem publicznym, w tym komunikacją miejską, autobusami aglomeracyjnymi i koleją.

Komunikacja miejska

Komunikacja działa w ramach trzech stref taryfowych – miasta Kraków i dwóch stref aglomeracyjnych obejmujących miasta i gminy podmiejskie. Do II strefy biletowej należą gminy:

 • Skała (Ojców)
 • Skawina
 • Wieliczka
 • Zabierzów (Zabierzów, Balice)
 • Zielonki (Zielonki, Węgrzce)
 • Niepołomice
 • Michałowice
 • Liszki
 • Mogilany

Podróżując komunikacją publiczną nie zawsze dojedzie się z Krakowa bezpośrednio do danej miejscowości. Może okazać się, że trzeba zmienić środek transportu lub resztę trasy pokonać pieszo. Na przykład linia MPK nr 210 kursuje w pobliżu Ojcowa, ale autobus nie przejeżdża przez wieś. Najbliższy przystanek jest w Czajowicach.

Czym dojechać do Krakowa

Autobusy 

Autobusy aglomeracyjne w Krakowie obsługują miejscowości na terenie okolicznych gmin, w tym:

 • Zielonki (Zielonki, Węgrzce)
 • Michałowice
 • Skawina
 • Liszki
 • Wieliczka
 • Niepołomice
 • Zabierzów (Zabierzów, Balice)
 • Mogilany

Kolej

Szybka Kolej Aglomeracyjna w Aglomeracji Krakowskiej kursuje na trzech trasach obejmujących m.in.: Kraków Główny, Wieliczkę, Bochnię i Skawinę, którą obsługuje również POLREGIO. Przewoźnik kursuje też w Zabierzowie i Bochni – z niej można dojechać do Krakowa PKP Intercity.

Parking

Jeśli jeździsz samochodem, ale po drodze zechcesz przesiąść się do komunikacji miejskiej, możesz to zrobić na jednym z parkingów działających w systemie P+R (Parkuj i Jedź).

ceny mieszkań pod krakowem

Czy warto mieszkać pod Krakowem?

Wszystkie wymienione miejscowości (z wyjątkiem Bochni), należą do Krakowskiego Obszaru Metropolitalnego, który cechuje się wysokim poziomem rozwoju gospodarczego. Oddziałuje to na rozwój przedsiębiorczości, co z kolei wpływa na liczbę miejsc pracy.

Kraków to ważny ośrodek akademicki, turystyczny i biznesowy, co oznacza tłumy studentów, turystów i pracowników. Spośród 12 polskich metropolii, to właśnie w metropolii krakowskiej w imprezach masowych uczestniczy najwięcej osób i to tutaj jest największe zagęszczenie atrakcji turystycznych (Raport o stanie polskich metropolii: Kraków 2019, PwC). Przekłada się to na jakość powietrza (smog), ruch uliczny i hałas.

Wprawdzie w 2021 r. władze Krakowa, okolicznych gmin i Polski Alarm Smogowy wspólnie zaczęły działania, których celem jest poprawa powietrza. Ma to nastąpić w wyniku wymiany starych pieców, jednak na efekty trzeba poczekać.

Warto wspomnieć, że w 2021 r. rozbudowano drogę krajową nr 94, dzięki której łatwiej dojechać do Krakowa. Jednak mieszkańcy okolicznych miejscowości nie mają tak dobrego dostępu do infrastruktury komunikacyjnej, jak krakowianie.

Mieszkanie w dużym mieście ma plusy i minusy, podobnie jak życie w miasteczku lub na wsi. Cena jest jednym z ważniejszych czynników skłaniających do zakupu nieruchomości pod Krakowem. Za wyborem takiej lokalizacji przemawiają również warunki życia (np. spokój i ogród obok domu) oraz bliskość zieleni, w tym lasów i rezerwatów przyrody.

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023